Vítkovice vs. Kometa: Historie bohatá, ale v play off proti sobě poprvé

Vůbec poprvé v historii se v play off ať už samostatné české extraligy, nebo i československé a federální hokejové ligy, proti sobě postaví Vítkovice a Brno. Navzdory premiéře však dějiny hokejových bitev mezi oběma moravskými rivaly nabízejí zajímavá fakta.

Dvojnásobný mistr z Ostravy a dvanáctinásobný šampion z Brna proti sobě sice stojí v play off poprvé, ale ohlédnutí se za bezmála sedmdesátiletou historií nabízí hned několik zajímavých duelů v takzvané „nadstavbě“ po základní sezoně, nebo také několik paradoxů.

1949 – O nejvyšší ligu s tradiční Královepolskou

Brno se naučilo milovat hokej na rivalitě dvou městských klubů – Zbrojovky Židenice a SK Královo Pole. To byly tradiční hokejové oddíly. Přesto jihomoravská metropole neměla zastoupení v nejvyšší lize ani před druhou světovou válkou, ani bezprostředně po ní. To Vítkovice nechyběly u premiérového ročníku, ale sestup uprostřed války v roce 1943 znamenal, že ani v Ostravě se krátce po válce nehrála nejvyšší soutěž. Až sezona 1948/1949 přinesla změnu.

V dost komplikovaném systému druhé nejvyšší soutěže vyhrály Vítkovice své oddělení Moravskoslezské divize, což je nominovalo do kvalifikačních bojů o postup do I. ligy. Královo Pole zvládlo nejlépe oddělení Jih Moravskoslezské divize a v semifinálové skupině bylo zaděláno na zajímavý duel. Ve tříčlenné skupině byl slovenský Poprad do počtu, a tak bylo jasné, že i Vítkovice, Královepolská postoupí do finále, bylo jen otázkou, kdo získá výhodu. Jediné vzájemné střetnutí se hrálo v Ostravě, na novém zimním stadionu Josefa Kotase. Přišla návštěva přes 9 000 diváků, což ale domácím uškodilo. Královo Pole vyhrálo 5:0 a do finále šlo z prvního místa. Vítkovičtí naštěstí svou šanci nepromrhali. V dramatické finálové skupině, kam se započítával i semifinálový debakl 0:5, nakonec předčili České Budějovice i Pardubice a společně s Královým Polem postoupili do nejvyšší soutěže. První zlatá éra Vítkovic mohla začít.

50. léta – Vítkovickou generaci střídala Rudá Hvězda

Postupem Vítkovic do nejvyšší soutěže v roce 1949 přišla první zlatá éra ostravského klubu. Ačkoli Brno mělo v I. lize hned dva účastníky, zaostávalo za svým severním rivalem. Vítkovice v letech 1950 – 1953 skončily třikrát druhé a jednou se staly mistrem.

V cestě za titulem v roce 1952 porazili Ostravané ve finálové skupině Zbrojovku Židenice 5:3. Ve stříbrném roce 1953 uspěli pro změnu nad Královým Polem 5:4.

Jenže se sezonou 1953/1954 přišel rozvrat původních pořádků. V Brně byl direktivně zřízen nový klub ministerstva vnitra – Rudá Hvězda. Do něj byli verbováni nejen nejlepší hráči obou brněnských tradičních klubů, ale i další z celé republiky. Rudá Hvězda Brno ve své premiérové sezoně skončila druhá – symbolicky Vítkovice porazila 5:1. Ve své druhé sezoně už bral přímý předchůdce dnešní Komety ligové zlato. A bylo to v Ostravě, kde se konalo republikové mistrovství. Doslova a do písmene ligový dream team tehdy dominoval, ale přesto se s Vítkovicemi natrápil, vyhrál 5:1 a 4:3. Po prvním titulu se otevřela stavidla – RH Brno, později jako ZKL Brno, posbíral 11 prvních míst ve 12 letech.

1967 – Kometa přišla o titul v Ostravě

Ostrava sehrála v dalším vývoji historie brněnského dominanta další klíčovou roli. Zatímco v roce 1955 na ledě zimního stadionu Josefa Kotase zlatá léta Rudé Hvězdy začala, v roce 1967 na tom samém místě skončila. Vítkovice, bohužel, v tom hrály ale spíše epizodní roli. Od poloviny 60. let totiž ZKL Brno svádělo boje o titul s nastupující generací Dukly Jihlava. Sezona 1966/1967 byla velkou tajenkou, vše svým způsobem rozluštily vzájemné zápasy obou favoritů. Nicméně, otázkou bylo, jak to dopadne v posledním kole. Vítkovice v dané sezoně bojovaly o záchranu. Chtěly pro své vlastní dobro srazit v posledním kole Duklu na svém ledě, ale nepodařilo se. ZKL Brno sice vyhrálo doma nad Košicemi 10:4, ale na titul dosáhnout nemohlo. Novopečený mistr z Jihlavy po výhře 8:2 přebíral pohár v Ostravě. Brněnská zlatá éra skončila.

1981 – Mistrovská Ostrava hostila i brněnské oslavy

Zatímco Vítkovice v polovině 70. let zahájily výstup na vrchol, Brno v té samé době ustoupilo z nejzářivějších pozic. Za zmínku ovšem stojí sezona 1980/1981. Drama boje o titul mezi Vítkovicemi a Českými Budějovicemi je všem fanouškům Vítkovic velice dobře známo, i se sladkým koncem. Málo známý je ale fakt, že Zetor Brno tehdy suverénně postoupil do kvalifikace o nejvyšší soutěž a rozhodující 5. zápas série o postup mezi slovenským vítězem z Popradu a českým vítězem hostila právě mistrovská Ostrava. Zatímco vítkovičtí fanoušci ještě naplno slavili nevídaný historický triumf a druhé ligové zlato, Brno si na jejich domácím ledě došlo pro návrat do nejvyšší soutěže.

2018 – Poprvé proti sobě v play off

I když v 50. letech se oba celky z rozdílných stran Moravy proti sobě postavily ve finálových skupinách mistrovství republiky, letos to bude opravdu poprvé, kdy ze vzájemného soupeře vzejde možný aspirant na mistrovský titul. Čtvrtfinále na čtyři vítězné zápasy v rámci play off 2018 bude velkou premiérou i velkou podívanou.

Historická bilance Vítkovice – Kometa Brno

Celková bilance: 119 – 42 – 7 – 16 – 4 – 50 – 353:415

Nejvyšší vítězství: 15. 10. 1991 TJ Vítkovice – HC Zetor Brno 9:3

Nejvyšší porážka: 29. 11. 1955 – RH Brno – Baník Vítkovice VŽKG 11:0