Banner Promo

Vítkovice ve středu hvězdných válek, aneb bronzový Spengler Cup 2012

Datum publikování:

Před deseti lety se Vítkovice vrátily ze Spengler Cupu s bronzovou medailí. Vyhrály základní skupinu a do finále nejslavnějšího a nejstaršího evropského hokejového turnaje neprošly jen těsně až poté, co je dvěma góly přetlačil slavný hráč NHL Patrick Kane. Spengler Cup 2012, to byly doslova hvězdné války. A Vítkovice v nich hrály více než důstojnou roli.

Zavzpomínejte a připomeňte si s námi jednu z dnes již slavných kapitol vítkovické historie. Spengler Cup 2012, letos je to deset let, co se Vítkovice účastnily těchto doslova hvězdných válek. A dokázaly obhájit bronzovou příčku.

Spengler Cup 2012: Vítkovice k neudržení, čest Davosu zachraňoval Kane

Výluka NHL v roce 2012 udělala ze Spengler Cupu toho roku něco neskutečného. Vítkovice se před rokem zapsaly do srdcí fanoušků i organizátorů natolik, že přišla další pozvánka. Ostravské mužstvo se tak představilo na turnaji, kterému vévodily hvězdy kanadsko-americké ligy. Stačí jmenovat – John Thornton, Patrick Kane, Jason Spezza a další.

Vítkovice tentokrát tolik nesázely na posily, jediným hráčem-cizincem se stal Švýcar Thomas Wellinger a je nutné zmínit, že Ostravané do Davosu jeli i bez svých hráčů z NHL – Filip Kuba už byl zpět v USA a Roman Polák pro zranění hrát nemohl. Úspěchem neskončilo ani jednání s Rostislavem Oleszem, který v té době hrál ve švýcarském Bernu a i když nemohl hrát, přijel se do Davosu na zápasy Vítkovic alespoň podívat.

Tým trenérů Petera Oremuse a Ladislava Svozila už měl z minulého roku přece jen nějaké zkušenosti a v základní skupině naplno předvedl svůj potenciál.

Vítkovičtí byli téměř k neudržení.

Tým Vítkovic na Spengler Cupu 2012. Mužstvo skončilo na turnaji na skvělém 3. místě

Proti ruskému velkoklubu Salavat Julajev Ufa byli minimálně dvě třetiny lepším celkem, také vývoj utkání tomu nasvědčoval. Vítkovice vedly v 11. minutě 2:0, ve 22. 3:1, ve 27. 4:2! Bohužel rusové byli schopní dotahovat vedení a díky rychlému gólu v úvodu třetí třetiny také vyrovnat zápas a vynutit si prodloužení hned v jeho úvodu rozhodnout brankou Kolcova po souhře tří hráčů. Bod však Vítkovickým už nikdo nemohl vzít a naději na první místo v případě vítězství nad vedoucím celkem švýcarské soutěže také ne.

V duelu s Fribourgem začali svěřenci trenéra Petera Oremuse opatrně, ale nebojácně. Cestu za vítězstvím nastoupil v 9. minutě Roman Szturc po krásné stahovačce a střele pod víko brankáře Gottéronu Schneidera. Gólmana Fribourgu zaskočil na úvod druhé třetiny blafákem zpoza branky i Rudof Huna a Ostravané vedli 2:0. Gottéron přidal na aktivitě a výsledkem bylo snížení ve 45. minutě z hole Sprungera. Filip Šindelář byl ale v brance jistý a díky obětavým zákrokům spoluhráčů v obraně už v nervy drásajícím závěru nekapituloval, čímž zajistil a potvrdil vítkovické vítězství jak v zápase, tak ve skupině. Ostravané se čtyřmi body postoupili do semifinále a nepříznivý los jim najednou hrál do karet, když po dvou zápasech je čekal před rozhodujícím duelem den volna.

Kromě Vítkovic se v Davosu představily pochopitelně i další týmy. Ambiciózní Fribourg přehrál Ufu, ale v přímé cestě do semifinále se mu postavily právě Vítkovice, a tak Gottéron musel nejprve ve čtvrtfinále přehrát Mannheim, aby si mohl zabojovat o finále s Kanadou. Ruský velkoklub z Ufy se trápil, poslední místo v základní skupině, dva body za vítězství v prodloužení nad Vítkovicemi a konec ve čtvrtfinále s Davosem, to bylo žalostně málo na vicemistra Spengler Cupu z roku 2007. Domácí HC Davos se také dost nadřel, padl s Kanadou na úvod 0:5, pak ale zvítězil nad Mannheimem a ve čtvrtfinále si poradil s Ufou vysoko 7:5, čímž se stal semifinálovým soupeřem Vítkovic. Zcela suverénně si počínala Kanada, byť si na začátek turnaje dovolila klopýtnutí v prodloužení s Mannheimem. Právě pro německý Adler byl Spengler Cup krutý, jako jediný si totiž připsal skalp hvězdně obsazené Kanady, ale následná prohra s Davosem a ve čtvrtfinále s Fribourgem jej společně s horším skóre odsoudila až k poslednímu šestému místu.

Filip Šindelář kryje puk, zatímco obránce Tomáš Voráček svádí souboj s hvězdným Joe Thorntonem (tehdy ještě bez vousů)

Semifinále znamenalo pro Vítkovice možnost odčinit rok starou porážku od Davosu. Domácí HCD začal lépe. Ostravané ale drželi krok a dokonce díky trefě Kudělky vedli. Davos ale odpověděl rychle a následovalo přetahování o výsledek. Vítkovičtí i bez zraněných Bartánuse a Kováře a nemocného Malíka bojovali jako lvi. V 55. minutě dokonce srovnali na 4:4, jenže dramatická koncovka přála domácím. Americký hračička a vítěz Stanley Cupu s Chicagem Patrick Kane zmařil vítkovické naděje na finále 22 sekund před koncem třetí třetiny. Jaká škoda… Vyprodaná Vaillant Arena sice zprvu slavila triumf domácích, ovšem velmi brzy připravila, stejně jako rok před tím, neuvěřitelnou rozlučku vítkovickým hráčům. Šest a půl tisíce diváků ve stoje aplaudovalo a hromovým „Vítkovice“ vzdávalo hold týmu, který obhájil bronzovou příčku. Díky tomu je bilance Vítkovic na Spengler Cupu neuvěřitelná – čtyři účasti: jedno druhé, dvě třetí a jedno čtvrté místo. „Když se ale ohlídneme za celým turnajem, tak vyhrát skupinu, ve které byly top evropské týmy jako Ufa a Fribourg, tak si myslím, že je to úspěch. A to samozřejmě i z pohledu, že Vítkovice podruhé za sebou získaly na Spengler Cupu medaili,“ nechal se slyšet Michal Barinka, který po celý turnaj nosil na dresu kapitánské „C“, jež si vysloužil za lepší schopnosti komunikace v cizím jazyce.

Silná Kanada pak v závěru turnaje potvrdila svou suverenitu. 86. ročník Spengler Cupu patřil jí a hráčům jako Ryan Smith, John Tavares, Jason Spezza. Po výhře nad Fribourgem v semifinále ji ve finále nezastavil ani Davos s Patrickem Kanem a Joe Thorntonem. Team Canada vyhrál finále 7:2 a zvedl nad hlavu Spenglerův Pohár.

 

 

 

 

2012 – Spengler Cup

 

Výsledky Vítkovic na Spengler Cupu 2012 (26. – 31. 12. 2012)

 

 

Skupina Torriani

 

  1. prosince

HC VÍTKOVICE STEEL – Salavat Julajev Ufa 4:5 PP (2:1, 2:2, 0:1 – 0:1)

 

Branky: 7. Huna, 11. Huna (Svačina, Roman), 22. Roman (Svačina, Huna), 27. Svačina (Szturc, Stehlík) – 15. Zinovjev (Chlystov, Filatov), 24. Mirnov (Musatov), 35. Zinovjev (Gurkin), 41. Filatov (Chlystov), 61. Kolcov (Pihlstrom, Kajgorodov). Rozhodčí: Piechaczek (Něm.), Reiber (Švýc.) – Fluri, Kohler (oba Švýc.). Vyloučení: 6:3, bez využití. Diváci: 6 504 (vyprodáno).

 

HC VÍTKOVICE STEEL: Málek – Barinka, Wellinger, Sloboda, Kudělka, Malík, Stehlík, Voráček, Kovář – J. Káňa, Burger, Húževka – Svačina, Roman, Huna – Klimek, Bartánus, Kucsera – Walker, Kolouch Szturc.

 

Salavat Julajev Ufa: Tarkki – Proškin, Gurkin, Zubarev, Kolcov, Blaťák, Koněv, Šulakov, Baranka – Filatov, Zinovjev, Chlystov – Mirnov, Kajgorodov, Pihlstrom – Trubačov, Pankov, Svitov – Musatov, Gluchov, Stěpanov.

 

 

  1. prosince

HC Fribourg-Gottéron – HC VÍTKOVICE STEEL 1:2 (0:1, 0:1, 1:0)

 

Branky: 45. Sprunger (Bykov) – 9. Szturc (Hruška, Malík), 22. Huna. Rozhodčí: Rochette (Švýc.), Skilliter (USA) – Kohler, Tscherrig (oba Švýc.). Vyloučení: 4:6. Bez využití. Diváci: 6 504 (vyprodáno).

 

HC Fribourg-Gottéron: Schneider – Birbaum, Ngoy, Abplanalp, Kwiatkowski, Heins, Schilt, Gervais – Grugger, Dube, Gamache – Talbot, Desharnais, Hornqvist – Hasani, Bykov, Sprunger – Mauldin, Knoepfli, Cadieux – Vauclair.

 

HC VÍTKOVICE STEEL: Šindelář – Barinka, Wellinger, Sloboda, Kudělka, Malík, Stehlík, Rehák, Kovář – Húževka, Burger, Klimek – Svačina, Roman, Huna – J. Káňa, Szturc, Hruška – Walker, Kucsera, Šedivý.

 

 

Tabulky základní části

Pořadí skupiny Torriani

 

Poř.  Tým  VP  PP  Skóre  Body 
1. HC VÍTKOVICE STEEL  6:6  4 
2.  HC Fribourg-Gottéron  6:3 
3. Salavat Julajev Ufa  6:9 

 

 

Pořadí skupiny Cattini

 

Poř.  Tým  VP  PP  Skóre  Body 
1. Team Canada 6:2  4 
2.  HC Davos 6:7 
3. Adler Mannheim 4:7 

 

Čtvrtfinále: Fribourg – Mannheim 5:2, Davos – Ufa 7:5

 

 

Semifinále

 

  1. prosince

HC VÍTKOVICE STEEL – HC Davos 4:5 (0:1, 2:2, 2:2)

 

Branky: 28. Klimek (Burger), 32. Kudělka (Huna), 43. Szturc (Walker, Hruška), 55. Svačina (Roman) – 12. Kane, 32. Hoffmann (Bürgler, von Arx), 37. Bürgler (Marha), 47. Thornton (Tatíček), 60. Kane (Joggi). Rozhodčí: Reiber (Švýc.), Skilliter (USA) – Kohler, Muller (oba Švýc.). Vyloučení: 2:2, bez využití. Diváci: 6504.

 

HC VÍTKOVICE STEEL: Šindelář – Barinka, Wellinger, Sloboda, Kudělka, Stehlík, Voráček, Rehák – Húževka, Burger, Klimek – Svačina, Roman, Huna – J. Káňa, Hruška, Szturc – Šedivý, Kolouch, Kucsera – Walker.

 

HC Davos: Berra – Forster, Joggi, Back, Grossmann, Alatalo, Ramholt, Schneeberger, Corvi – Hoffman, von Arx, Sýkora – Tatíček, Kane, Eriksson – Thornton, Marha, Bürgler – Sciaroni, Steinmann, Ryser.

 

Kanada – Fribourg 5:1

 

Finále: Kanada – Davos 7:2

 

 

 

Konečné pořadí Spengler Cupu 2012

  1. Kanada
  2. Davos
  3. Vítkovice
  4. Fribourg-Gottéron
  5. Ufa
  6. Mannheim

NADCHÁZEJÍCÍ ZÁPAS

POSLEDNÍ ZÁPAS

Tabulka A tým 2023/2024

PozTýmZVVPPPPB
7Bílí Tygři Liberec5224342182
8Mountfield HK52168111775
9HC VÍTKOVICE RIDERA5218582172
10HC Olomouc5216762368
11HC Energie Karlovy Vary5214832761