Banner Promo

Vítkovice se chystají na druhý nejstarší turnaj Evropy

Datum publikování:

Mezinárodní konfrontace, finální prověrka herních, fyzických i psychických sil před startem sezony. Vítkovické hokejisty čeká o víkendu vystoupení na druhém nejstarším klubovém turnaji Evropy. Po sedmi letech se Ostravané vracejí na Tatranský pohár.

HC Vítkovice RideraNení to sice poslední série přípravných zápasů, ale jedná se o finální prověrku schopností týmu. Vítkovice čeká v pátek, v sobotu a v neděli trojzápas v rámci Tatranského poháru 2018. Na něm je čeká konfrontace s mezinárodním hokejem – se zástupci Slovenska, maďarskými účastníky slovenské nejvyšší soutěže a případně také s týmem rakouské nadnárodní EBEL ligy nebo nejvyšší francouzské soutěže. Pro Vítkovice je to symbolický návrat na známé místo a známý turnaj právě v roce, kdy slaví své 90. výročí. V minulosti pohár modro-bílí vyhráli hned pětkrát.

 

Druhý nejstarší evropský turnaj

Tatranský pohár má obrovský punc prestiže a také má svůj zvuk. Jedná se o druhý nejstarší hokejový turnaj Evropy. Hned po Spengler Cupu. I s ním mají Vítkovice už bohaté zkušenosti. Tatranský pohár spatřil světlo světa na přelomu roku 1929, původně se jednalo o novoroční turnaj ve Starém Smokovci. Později se přesunul do Popradu, kde se hraje na místním zimním stadionu dodnes a stala se z něj pravidelná předsezonní prověrka. Jeho historie je bohatá. V minulosti se z jeho zisku radovaly velkokluby jako LTC Praha, Sparta Praha, Slovan Bratislava, dokonce československá reprezentace, po roce 2000 dokonce i ruské či finské týmy. Tatranský pohár přestál krizi slovenského hokeje, přežil a dnes je opět velice prestižní záležitostí. „Zahrát si na Tatranském poháru je pro mě osobně i pro náš klub velice prestižní. Je to jeden z nejstarších turnajů v Evropě. Vím, že Vítkovice se jej v minulosti častokrát účastnily, několikrát jej i vyhrály. Těšíme se na něj,“ říká kapitán Vítkovic Rostislav Olesz.

 

Letošní ročník účast z Česka, Slovenska, Maďarska a Francie

O mezinárodním podniku není ani v roce 2018 pochyb. Šest letošních účastníků reprezentuje čtyři země a také čtyři soutěže, které ale paradoxně nekopírují státy původu jednotlivých klubů. Šestice mužstev je rozdělena do dvou skupin. V první je domácí Poprad, Vítkovice a maďarský DVTK Jégesmedvék z Miskolce, který ovšem od nové sezony bude hrát slovenskou nejvyšší soutěž. Druhou skupinu tvoří slovenské Košice, Znojmo, které zastupuje rakouskou EBEL ligu a francouzský Gap. Týmy v prvních dvou dnech odehrají svá kola v rámci skupin, v neděli se pak střetnou napříč skupinami v zápasech o umístění. „Pro mě to bude premiéra. Už jsem hrál na nejstarším evropském turnaji – Spengler Cupu, dokonce dvakrát. Teď budu mít možnost zahrát si na druhém nejstarším hokejovém turnaji Evropy. Těším se na to. Podle mě je Tatranský pohár prestižní záležitostí, takže do jisté míry je to i čest, se jej účastnit,“ těší se zkušený zadák Ivan Baranka, který by měl už opět nastoupit právě na turnaji v Popradě.

 

Vítkovice pod Tatrami triumfovaly pětkrát

Současné Vítkovice mají v rámci Tatranského poháru na co navazovat. V historii zvedli vítkovičtí hokejisté nad hlavu trofej pro vítěze turnaje hned pětkrát. Poprvé v roce 1969, pak v roce 2002, následoval double let 2006 a 2007 a naposledy uspěli v roce 2009. Vítkovice ovšem nejsou prvním a jediným ostravským účastníkem Tatranského poháru. Premiérou pro ostravský hokej byla účast dnes již neexistujícího rivala Vítkovic z období první republiky, týmu SK Slovan Moravská Ostrava, který se pod Tatrami, tehdy ještě ve Smokovci, představil několikrát na začátku 30. let. To byla první ostravská účast, ta dosud poslední se vztahuje k Vítkovicím a k roku 2011, tenkrát tým vedený trenéry Mojmírem Trličíkem a Zdeňkem Motákem skončil ve finále druhý za vítězným Kolínem nad Rýnem. „I tentokrát má náš tým nejvyšší ambice. Do každého zápasu jdeme s tím, že chceme vyhrát,“ připomíná Olesz. Obránce Baranka jeho slova doplňuje: „Ambice jsou ve Vítkovicích vždy ty nejvyšší. I když je to příprava, každý chce vyhrávat a u nás je vůle po vítězstvích velice silná. Takže i když jsme si vědomi sil a nevyzpytatelnosti soupeřů, chceme se poprat o celkové vítězství. Co jsem slyšel, tak Vítkovice v minulosti Tatranský pohár několikrát vyhrály, při poslední účasti byly ve finále, takže je jasné, že podobné ambice budeme mít i letos.“

Městský rival Vítkovic – tým SK Slovan Moravská Ostrava na Tatranském poháru 1933, tehdy ještě ve Starém Smokovci

 

První  z pěti triumfů na Tatranském poháru pro Vítkovice vybojoval tento tým v roce 1969

 

Vítkovicím vyhrály Tatranský pohár dvakrát po sobě v letech 2006 a 2007. Zde fotka vítězů z roku 2006

 

Mezinárodní prověrka připravenosti

Tři zápasy ve třech dnech, navíc s mezinárodním podtextem. Tatranský pohár bude výbornou prověrkou před startem nové extraligové sezony. Otestuje nejen herní formu týmu, ale díky nabitému programu také fyzické i psychické připravenosti. „Bude to bezesporu velice kvalitní příprava, navíc s nádechem prestiže. Už jen kvůli historii. Mezinárodní konfrontace, takže budeme moci své síly porovnat i proti odlišným stylům hry. Vzhledem k tomu, že do startu soutěží zbývají už jen dva týdny, tak se týmy už budou chtít prezentovat hrou a stylem, které budou chtít předvádět v lize. A samozřejmě nikdo nebude chtít prohrát. Očekávám zajímavé souboje,“ Ivan Baranka. Kapitán Rostislav Olesz souhlasí. „Očekávám výbornou a prestižní přípravu na naši domácí soutěž.“

 

Pátek, sobota a neděle pod Tatrami

Vítkovice do Tatranského poháru 2018 vstoupí v pátek v 19 hodin, kdy se střetnou s maďarským Miskolcem. Druhý duel odehrají v sobotu, opět od 19 hodin, tentokrát ale proti domácímu Popradu, jehož bránu nově hájí odchovanec vítkovického hokeje Tomáš Vošvrda. V neděli je na programu třetí zápas, s kým a v kolik hodin je ovšem otázkou. Vše bude záležet na umístění týmu po základní části.

 

Tatranský pohár 2018

 

 

 

NADCHÁZEJÍCÍ ZÁPAS

A tým
2024 Příprava
Centre sportif - Vallée de Joux

POSLEDNÍ ZÁPAS

Tabulka A tým 2024/2025