Banner Promo

Vítkovice čeká v pátek emotivní malé derby se Zlínem

Datum publikování:

Druhou polovinu základní části začínají Vítkovice na svém ledě soubojem s moravským rivalem ze Zlína. Atraktivní a vždy emotivní zápas hostí OSTRAVAR ARÉNA v pátek 1. prosince od 17:30 hodin.

 

Prvním prosincovým dnem vstoupí hokejisté HC VÍTKOVICE RIDERA i celá Tipsport Extraliga do druhé poloviny základní části letošní sezony. Ostravané na svém ledě přivítají soupeře a rivala z největších. Do hájemství modro-bílých míří zlínští Berani a malé derby i tentokrát slibuje velkou bitvu a vyhrocený souboj se zajímavým podtextem.

 

Vítkovice podruhé v týdnu doma

Pro Ostravany bude páteční střetnutí se Zlínem druhým domácím utkáním v průběhu týdne. V neděli se svěřenci trenéra Jakuba Petra utkali s Libercem a v houževnatém a vyrovnaném utkání nakonec i díky větší bojovnosti a špetce štěstí při klíčovém momentu mohli slavit tříbodovou výhru. Na tento výkon a především výsledek by nyní modro-bílí samozřejmě chtěli navázat. „Náš program předchozích dní byl hodně náročný, a tím nemyslím jen po sportovní stránce. Doslova jsme obkroužili republiku křížem krážem několikrát a speciálně po návratu z Litvínova, kdy jsme přijeli až v ranních hodinách a navíc do toho i dřívější začátek nedělního utkání. Myslím, že to bylo vidět i v utkání s Libercem, že si hráči sáhli na samé dno, zápas ubojovali a dotáhli do vítězného konce. V návaznosti na to dostal tým dva dny volna, ale od středy už jsme zase v plném tréninkovém procesu, ať už na suchu, nebo na ledě. Tréninky byly hodně intenzivní a byla také vidět chuť celého mančaftu do práce po dvou dnech, kdy si hráči odpočinuli a vyčistili hlavu. Vše jsme směřovali nejen k pátečnímu utkání, ale i s ohledem na celou tu sérii čtyř utkání v krátkém sledu po sobě,“ říká trenér Jakub Petr s ohledem na páteční duel se Zlínem, nedělní zápas v Olomouci a dvojutkání se Spartou, nejprve v úterý v Praze a pak v pátek v Ostravě.

 

Berani se drží v desítce, ohrožují i šestku

Ačkoli kde kdo předvídal finančně se trápícímu zlínskému klubu hodně těžkou sezonu, tým trenérů Roberta Svobody a Martina Hamrlíka se statečně a především úspěšně pere se všemi nástrahami soutěže. Aktuálně se Berani posunuli už na sedmou příčku, docela pohodlně se tak usadili v desítce a se ztrátou pouhých čtyř bodů reálně ohrožují týmy v první šestce. Na vzestupu týmu má logicky podíl šňůra posledních zápasů. Zlín vyhrál tři utkání v řadě, čímž rázně reagoval na předešlou sérii čtyř porážek po sobě. Postupně si poradil se Spartou, uspěl v Plzni a ve středu doma díky tříbrankové první třetině překonal Chomutov 4:1. Velká síla modro-žlutého souboru je ve výkonech na ledech soupeřů. Z posledních pěti venkovních zápasů vyhrál Zlín čtyři! Početná lotyšská kolonie se sice Zlínu rozpadla, když pro špatné výkony musel tým opustit bratr kanonýra Robertse Bukartse Rihards, nicméně houževnatost pramenící z tradičních opor modro-žlutého celku, je stále velká. Ony opory jsou už zmíněný Bukarts nebo kapitán týmu Ondřej Veselý, brankáři Kašík i Štůrala. Obraně vládne co do produktivity Ralfs Freibergs, ale jména jako Martin Matějíček, Tomáš Žižka, nebo Dalibor Řeznícek a David Nosek, který se vrací po zranění, jsou notoricky známá. V útoku je to kromě nejproduktivnějšího Robertse Bukartse a jeho pronásledovatele Davida Šťastného také Antonín Honejsek či Zdeněk Okál, Pavel Kubiš a další. Berani jsou hodně nebezpeční, což násobí i fakt, že v pátek budou hrát na ledě soupeře, navíc s nesporně silnou motivací odčinit výpadek z posledního vzájemného utkání s Vítkovicemi, kdy doma padli 3:7.

 

Ostravané chtějí vstoupit do druhé poloviny vítězně

Vítkovičtí moc dobře o síle Zlína vědí, sami ji dobře poznali v prvním kole, kdy na svém ledě nedotáhli zápas do vítězného konce. Nyní chtějí klopýtnutí s moravským rivalem odčinit a vstoupit vítězně do druhé poloviny. „Začíná pro nás druhá polovina a víme, že první domácí zápas se Zlínem se nám až tolik nepovedl. Smolně jsme ho ztratili v závěru při power play hostí, takže víme, že Zlín umí podat venku kvalitní výkon a speciálně u nás. Je to začátek druhé stěžejní poloviny a my to vnímáme tak, že by bylo fajn a žádoucí, abychom do ní vstoupili domácím vítězstvím,“ přeje si kouč Petr.

 

Tradičně vyhrocený souboj s emotivním podtextem

Vítkovice svádějí se Zlínem tradičně hodně vyhrocené souboje, ať už to bylo v 60. letech, kdy se oba celky spolu potkávaly v soubojích na rozhraní první a druhé ligy a kdy oběma šlo o všechno. Epickým střetnutím historie vzájemných soubojů je samozřejmě poslední kolo sezony 1980/1981, kdy Vítkovice potřebovaly ve Zlíně vyhrát, aby mohly získat svůj druhý mistrovský titul, jenže tehdejší Gottwaldov, byť už neměl o co hrát, vzdoroval houževnatě. A v blahé paměti jsou bitvy nedávné – semifinále 2002, při kterém Jan Výtisk předvedl svůj ukázkový bodyček a poslal zlínského protihráče rovnou na místo na střídačce, semifinále 2005, kdy emoce vygradovaly až do „červených čísel“, nebo naposledy čtvrtfinále 2013, které mělo také k poklidné sérii hodně daleko. Také páteční střetnutí slibuje emotivní podtext.

 

Modro-bílí chtějí odpovědět herním úspěchem

Už tak bouřlivé vody vzájemných zápasů rozvířil poslední vzájemný souboj, ve kterém zlínský kapitán brutálně sestřelil útočníka Rastislava Deje, který se už více než měsíc léčí ze zranění kolene a minimálně další měsíc až dva bude svému týmu stále chybět. I díky tomu bude mít zápas, především v ochozech OSTRAVAR ARÉNY, zřejmě dost vyhrocený podtext. „Nejde to nevnímat, víme, co zápas ve Zlíně obnášel. Ztratili jsme tam jednoho z klíčových útočníků a článků týmu. Nebudu říkat, že jsem k tomu hluchý, vnímám názory náročného ostravského fanouška a slyším to ze všech stran. Mentalita a filozofie našeho týmu ale nějaká je a my s Pavlem Trnkou určitě nebudeme těmi, kdo by se snížili k tomu a naváděli hráče k nějakému vymezení pravidel. Naopak. Já jsem přesvědčený, že nejlepší odpověď na to, co se stalo ve Zlíně, by bylo přehrát Zlín jednoznačně na našem ledě. To by měl být náš cíl a hlavně úkol do zápasu. A samozřejmě pokračovat v agresivním a bruslařském hokeji, který nás všechny baví a nese ovoce. Musíme být na sebe nároční ve hře, to bude nejlepší odpověď žluto-modrým po tom, co se ve Zlíně stalo,“ velí vítkovický kouč.

 

HC VÍTKOVICE RIDERA – Aukro Berani Zlín, Pátek 1. 12., 17:30, OSTRAVAR ARÉNA

Zápas 27. kola Tipsport Extraligy mezi HC VÍTKOVICE RIDERA a Aukro Berani Zlín hostí OSTRAVAR ARÉNA ve pátek 1. prosince od 17:30 hodin. Vstupenky jsou v prodeji online v síti Ticketportal. Přímo na pokladnách Arény budou vstupenky k dostání v den utkání od 9 hodin. Vítkovická fanzóna před hlavním vchodem od ulice Závodní bude otevřena v 16:00 hodin (i v případě deštivého či sněžného počasí).

HC VÍTKOVICE RIDERA - Aukro Berani Zlín

Tipsport Extraliga 2017/2018

Poslední vzájemný zápas

17. října 2017 – 14. kolo

Aukro Berani Zlín – HC VÍTKOVICE RIDERA 3:7 (0:1, 1:3, 2:3)

Branky: 33. Kubiš (Valenta, Fryšara), 41. Honejsek (Freibergs), 42. Šťastný (Roberts Bukarts, Honejsek) – 10. Lev (Baranka), 30. P. Zdráhal (Kolouch, Hrbas), 34. Lev (Tybor, Sloboda), 35. Dej (Trška), 53. Lev (Sloboda), 54. D. Květoň (Trška), 56. Olesz (Kolouch). Rozhodčí: Hejduk, Úlehla – Kis, Rampír. Vyloučení: 6:8, navíc Veselý (ZLN) 5 + do konce utkání za faul kolenem a Lev (VIT) 10 minut osobní trest za nesportovní chování. Využití: 2:4. Diváci: 3017. Střely na branku: 35:42

Aukro Berani Zlín: Kašík (od 41. Štůrala) – Freibergs, Ferenc, Valenta, Matějíček, Žižka, Petran, Gazda – Kubiš, Sedláček, Ondráček – Ro. Bukarts, Honejsek, Šťastný – Veselý, Popelka, Okál – Klhůfek, Fryšara, Ri. Bukarts

HC VÍTKOVICE RIDERA: Bartošák – Baranka, Hrbas, Klok, Sloboda, Výtisk, Trška – D. Květoň, Roman, Tybor – Olesz, Lev, Dej – Szturc, Kolouch, Zdráhal – Kurovský, Hudeček, Š. Stránský – Tomi

 

 

 

 

 

 

Výsledky obou týmů v minulém kole

 

HC VÍTKOVICE RIDERA – Bílí Tygři Liberec 3:2 (1:1, 1:1, 1:0)

Branky: 17. D. Květoň (Szturc, Roman), 27. Baranka (Kolouch, Roman), 44. Olesz – 18. Ordoš (Kolmann, P. Jelínek), 38. Jánošík (Šmíd, Kvapil). Rozhodčí: Kika, Šír – Tošenovjan, Hanzlík. Vyloučení: 2:7, navíc Lakatoš (LIB) 10 minut osobní trest za nesportovní chování a P. Jelínek (LIB) do konce utkání za napadení. Využití: 1:0. Diváci: 6341. Střely na branku: 22:28

HC VÍTKOVICE RIDERA: Bartošák – Baranka, Hrbas, Klok, Sloboda, Výtisk, Trška – D. Květoň, Roman, Szturc – Olesz, Lev, Bartovič – Kucsera, Kolouch, Zdráhal – Kurovský, Jáchym, Š. Stránský – Tomi

 

 

 

 

 

Aukro Berani Zlín – Piráti Chomutov 4:1 (3:0, 1:1, 0:0)

Branky: 11. Kubiš (Žižka, J. Ondráček), 12. Roberts Bukarts (Okál), 16. Valenta (Fořt, O. Veselý), 38. Okál (Roberts Bukarts, Freibergs) – 35. Flemming (Skokan, Huml). Rozhodčí: Kika, Hradil – Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 3:3. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 2 555. Střely na branku: 28:31..

Aukro Berani Zlín: Kašík – Freibergs, Matějíček, Valenta, Řezníček, Žižka, Petran, O. Horák – Okál, Honejsek, Roberts Bukarts – D. Šťastný, Fořt, O. Veselý – J. Ondráček, Fryšara, Kubiš – Klhůfek, P. Sedláček, Illo

 

Bilance „last 5“

HC VÍTKOVICE RIDERA:  2 – 0 – 2 – 1

Aukro Berani Zlín: 2 – 1 – 0 – 2

(výhry – výhry v PP/SN – porážky v PP/SN – porážky)

 

Nejlepší hráči obou týmů

HC VÍTKOVICE RIDERA
 

Nejproduktivnější hráč: 20 bodů – Ondřej Roman (7+13)
Nejlepší střelec: 11 gólů – Jakub Lev
Nejlepší nahrávač: 13 asistencí – Ondřej Roman
Nejlepší hráč na buly: 51,27% – Jakub Lev
Nejlepší bilance +/- bodování: +9 – Marek Hrbas
Nejvíce času stráveného na ledě (průměr): 21:07 – Marek Hrbas
Nejlepší hráč podle Radegast Indexu: 147 – Jan Výtisk
Nejtrestanější hráč: 55 trestných minut – Roman Szturc
Nejlepší brankář týmu: 92,08% – Daniel Dolejš
  
 

Aukro Berani Zlín

Nejproduktivnější hráč: 21 bodů – Roberts Bukarts (10+11)
Nejlepší střelec: 11 gólů – Antonín Honejsek
Nejlepší nahrávač: 11 asistencí – Roberts Bukarts
Nejlepší hráč na buly: 48,88% – Antonín Honejsek
Nejlepší bilance +/- bodování: +12 – Antonín Honejsek
Nejvíce času stráveného na ledě (průměr): 23:01 – Ralfs Freibergs
Nejlepší hráč podle Radegast Indexu: 58 – Jakub Ferenc
Nejtrestanější hráč: 41 trestných minut –  Ondřej Veselý
Nejlepší brankář týmu: 92,44% – Libor Kašík

 

Aukro Berani Zlín

 
Rok založení: 1929 jako SK Baťa Zlín

Klubové barvy: žlutá a modrá

Změny názvu: 1929 SK Baťa Zlín, 1945 ZK Baťa Zlín, 1948 Sokol Botostroj Zlín, 1949, Sokol Svit Gottwaldov, 1958 TJ Gottwaldov, 1990 TJ Zlín / SK Zlín / AC ZPS Zlín, 1997 HC ZPS-Barum Zlín, 1999 HC Barum Continental, 2000 HC Continental Zlín, 2002 HC Hamé, 2007 RI OKNA ZLÍN, 2009 PSG Zlín, 2017 Aukro Berani Zlín

Největší úspěchy: Mistr ČR 2004 a 2014. Vítěz základní části 2013

Bilance Vítkovice – Zlín v samostatné Tipsport ELH
 

Celková bilance: 116 – 49 – 9 – 5 – 8 – 45 – 355:321
Bilance doma: 58 – 33 – 6 – 2 – 5 – 12 – 195:130
Bilance venku: 58 – 16 – 3 – 3 – 3 – 33 – 160:191
(zápasy – výhry – výhry PP či TS – remízy – prohry PP či TS – prohry, skóre)

Nejvyšší vítězství Vítkovic doma: 9:1 – 1993/1994 (základní část)
Nejvyšší vítězství Vítkovice venku: 6:1 – 2008/2009 (základní část)

Nejvyšší prohra Vítkovic doma: 3:8 – 1994/1995 (základní část)
Nejvyšší prohra Vítkovic venku: 1:6 – 2004/2005 (základní část)
 
 
 
 

Vzájemné zápasy se Zlínem v posledních sezonách
 
 

2017/2018: 1:2 PP, X:X – 7:3, X:X
2016/2017:
2:1 PP, 2:40:2, 3:4 SN
2015/2016: 3:2 SN, 2:35:3, 1:3
2014/2015: 3:2, 4:12:5, 2:5
2013/2014: 2:4, 2:53:1, 3:0
2012/2013: 3:0, 4:23:2 SN, 3:5. Play off: 4:3, 5:4 PP, 0:11:3, 1:2, 0:4
2011/2012: 3:1, 1:0 SN2:4, 0:2
2010/2011: 5:2, 2:33:2, 1:5
2009/2010: 3:1, 1:22:3 SN, 2:3.
2008/2009: 3:2, 4:63:4, 6:1.
2007/2008: 6:5 PP, 3:14:2, 2:4. Play out: 5:4, 4:35:6, 3:0.
2006/2007: 0:3, 4:11:3, 2:3.
2005/2006: 2:1, 4:00:1, 2:4.
2004/2005: 1:2, 4:11:6, 5:2. Play off: 3:2 PP, 3:1, 3:4 PP3:2 SN, 2:4, 2:5, 1:4.
2003/2004: 4:0, 5:35:4 PP, 4:3.
2002/2003: 4:1, 5:05:2, 2:4.
2001/2002: 4:5 PP, 4:5 PP2:3, 5:4. Play off: 5:1, 5:21:4, 2:1

 

Trenéři: Robert Svoboda a Martin Hamrlík

Brankář

#HráčTýmPostVýškaVáhaHole
42czeTomáš ŠtůralaPSG Berani ZlínBrankář18186L

Útočník

#HráčTýmPostVýškaVáhaHole
-lvaRihards BukartsPSG Berani ZlínÚtočník17984P
9svkRadoslav IlloPSG Berani ZlínÚtočník18090L
10czeŠtěpán FryšaraPSG Berani ZlínÚtočník17877L
12czeTomáš FořtPSG Berani ZlínÚtočník18795L
20czeFilip ChytilPSG Berani ZlínÚtočník18582L
21czePavel SedláčekPSG Berani ZlínÚtočník18383L
22czeJiří OndráčekPSG Berani ZlínÚtočník18688L
23czeMichal PopelkaPSG Berani ZlínÚtočník18376L
25czePavel KubišPSG Berani ZlínÚtočník18088L
27czeAntonín HonejsekPSG Berani ZlínÚtočník18186L
71czeJakub Herman-Útočník18089L
72czeJan VáclavekPSG Berani ZlínÚtočník18477L
77czeJiří KarafiátPSG Berani ZlínÚtočník18286P
87czeOndřej VeselýPSG Berani ZlínÚtočník18190L
88czeZdeněk OkálPSG Berani ZlínÚtočník17685L
97czeMichal GagoPSG Berani ZlínÚtočník18285L

NADCHÁZEJÍCÍ ZÁPAS

POSLEDNÍ ZÁPAS

Tabulka A tým 2023/2024

PozTýmZVVPPPPB
7Bílí Tygři Liberec5224342182
8Mountfield HK52168111775
9HC VÍTKOVICE RIDERA5218582172
10HC Olomouc5216762368
11HC Energie Karlovy Vary5214832761