VIT – ZLN 4:3 SN: Potřetí za dva body. Vítkovice skolily Berany v nájezdech

Další zápas do absolutní koncovky a další dva body na vítkovické konto. Ostravané v domácím duelu se Zlínem nebyli herně lepším týmem, ale dokázali přes to vyhrát. V samostatných nájezdech se trefili Stránský a Zdráhal, Svoboda kapituloval jednou.

Do prvního domácího duelu druhé čtvrtiny základní části šli Vítkovičtí opět ve značně kombinované sestavě, a to především v obraně, když stále chyběl nemocný Výtisk a nově také po ataku z Olomouce zraněný Tomáš Černý. Na druhé straně se do zápasů vrátil po nemoci forvard Rastislav Dej. Zlín nepatří v Ostravě mezi neaktraktivní soupeře, nicméně možná i jeho postavení v tabulce, ale především druhý domácí zápas modro-bílých v pěti dnech, k tomu úterní termín a ještě přímý přenos České televize se znatelně podepsaly pod návštěvu utkání.

Vítkovičtí zahájili zápas vyšší aktivitou a až na pár jednotlivých úseků si iniciativu na hokejkách ponechali po celou první dvacetiminutovku. Diváky, kteří vážili cestu do OSTRAVAR ARÉNY jistě potěšil i slušný počet branek, hned před první pauzou jich viděli pět. Přestřelku odstartoval ve 2. minutě Erik Němec, který se prosmýkl podél hrazení až k zadnímu mantinelu a rychle předložil puk před bránu připravenému a z první přesně pálícímu Rastislavu Dejovi – 1:0. Modro-bílí pokračovali v tlaku v pásmu, ze kterého se ale po čase podařilo uvolnit Pavlu Kubišovi, jeho přechod mezi dvěma ostravskými obránci mu najednou otevřel cestu přímo na Miroslava Svobodu a v boji muže proti muži to byl hostující hráč, kdo slavil úspěch – 1:1. Územní převaha dál byla u domácích, ti ustáli i oslabení, byť v něm Nosek nastřelil tyč. Potrestaný Nicolas Werbik už byl připravený na návrat z lavice hanby, Alexandre Mallet jej dobře zpozoroval a přesně načasoval přihrávku do jízdy po návratu na led a zlínský odchovanec ve vítkovických službách prostřelil brankáře Marka Čiliaka – 2:1. Berani se nevzdávali, po jednom z výpadů se na chvíli usadili před Svobodou a Jakub Šlahař ukázal, jak přesná jeho střela může být, když vymetl růžek vítkovické klece – 2:2. Pohlednou akci si ale do 18. minuty schovali i domácí, Jan Schleiss přihrával zleva na pravou stranu Ondřeji Romanovi, který zakončil opravdu málo vídanou bekhendovou střelou z první přesně mezi Čiliaka a jeho tyč – 3:2.

Zlín před druhým dějstvím vystřídal brankáře, místo Marka Čiliaka přišel na scénu Daniel Huf a impuls tím mužstvu daný slavil úspěch. Berani přidali ve všech ohledech a dostávali domácí pod velký tlak. Výsledkem bylo ve 25. minutě srovnání, Daniel Gazda nechytatelnou pumelicí zpoza kruhů prostřelil Svobodu napotřetí – 3:3. Aktivita zůstala na hokejkách hostů, což další vyloučení na straně domácích jen umocnilo. Berani ale výhodu nezužitkovali, byť před Sedláčkem zívala prázdná brána a puk poskakoval v brankovišti. Až po polovině utkání se o slovo opět přihlásili i Vítkovičtí, konkrétně Trška se pokusil překvapit Hufa a krátce poté opět Trška, namísto naznačené střely posunul do strany na Zdráhala, který ale v ideální pozici z první minul. Ve 34. minutě dostal Roman ideální volný puk přímo před Hufa, při zakončení byl ale zasažen do obličeje Žižkovou holí. Následná přesilová hra mohla vrátit modro-bílé do vedení, Gregorc ranou z modré překonal Hufa, jenže pouze nastřelil břevno. Remízový stav i po následné, ne příliš povedené početní výhodě, vydržel až do druhé sirény.

Vítkovice si na start třetí třetiny přenesly téměř kompletní přesilovou hru. Jenže nabídnutou šancí domácí pohrdli, naopak byli rádi, že neinkasovali poté, co se Claireaux uvolnil v samostatném úniku, naštěstí pro ně přestřelil. Ve 46. minutě se to hodně přetahovalo ve vítkovickém brankovišti, hodně důrazný byl Gazda, ale volný kotouč dorazit do klece přes tlak domácí obrany nedokázal. Další valná hromada ve vítkovickém brankovišti se konala ve 48. minutě a připomínala spíše ragbyový mlýn, než hokejovou akci. Celou situaci navíc dokonce rozhodčí ze svého vlastního rozhodnutí prověřili i přes video, ale shledali, že puk nepřekročil brankovou čáru. Vítkovičtí se připomenuli krátkým tlakem v útočné třetině, ale vinou nepřesného zakončení Hufa výrazněji neohrozili. V 51. minutě se do brejkové situace dostal Peter Trška, ale přestřelil. Berani se pomalu začali přesouvat před svého brankáře, nebezpečně pálili v krátkém sledu po sobě Krenželok a Gregorc. Ostravanům zatrnulo v závěru třetí třetiny, když po soustavném tlaku hostů přišlo na jejich straně vyloučení. Paradoxně ale oslabení sehráli výborně když se opět Werbik vracel z trestné lavice, málem utkání dalším rychlým gólem rozhodl.

V prodloužení se hra přelévala, šance byly na obou stranách. Ty největší měli za domácí Roman a pak také Lakatoš, který nepropálil Romanovu pobídku. Za hosty byl vidět Köhler. Emoce rozvířilo sražení Zdráhala.

Samostatné nájezdy rozjel proměněným pokusem Žiga Jeglič, domácí Lakatoš nenašel odpověď. Jenže Svoboda už pak byl neoblomný a když uspěl Šimon Stránský a po něm ve čtvrté sérii i Patrik Zdráhal, bylo rozhodnuto – 4:3. Vítkovice zkompletovaly třetí dvoubodvou výhru v pěti dnech.

HC VÍTKOVICE RIDERA – PSG Berani Zlín 4:3 SN (3:2, 0:1, 0:0 – 0:0)

Branky: 2. Dej (E. Němec, Zdráhal), 11. Werbik (Mallet, M. Svoboda), 18. Roman (Schleiss, Trška), rozhodující nájezd Zdráhal – 6. Kubiš (Claireaux), 16. Šlahař (Herman, Jeglič), 25. Gazda (Žižka, Jeglič). Rozhodčí: Hradil, Mrkva – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 3:3. Bez využití. Diváci: 3 255. Střely na branku: 27:46.

HC VÍTKOVICE RIDERA: M. Svoboda – Gregorc, D. Krenželok, Šidlík, Kvasnička, Bodák, Trška – Lakatoš, Roman, Schleiss – Vopelka, Š. Stránský, Zdráhal – Dej, E. Němec, Mallet – Kurovský, Werbik, Guman – Baláž

PSG Berani Zlín: Čiliak (od 21. Huf) – Freibergs, Ferenc, Řezníček, Nosek, Žižka, Buchta, Gazda – Kubiš, Sedláček, Ondráček – Köhler, Claireaux, Honejsek – Herman, Jeglič, Šlahař – Popelka, Fryšara, Kratochvíl