VIT – SPA 3:1: Bojovnost předčila hvězdnost. Vítkovice se Spartou za tři body

Vítkovičtí hokejisté se v duelu se silnou Spartou vybičovali ke skvělémuvýkonu, kterému po skončení zápasu aplaudovalo ve stoje zaplněné hlediště. Ostravané i napodruhé v sezoně předčili pražského soka především díky velké dávce bojovnosti, se kterou přestáli těžkou třetí třetinu.

Vítkovičtí krátce před duelem dotáhli do zdárného konce přestup obránce Marka Hrbase, a tak se třiadvacetiletý zadák mohl okamžitě postavit proti ještě nedávno svému bývalému klubu. Ostravané chtěli navázat na první střetnutí se Spartou, čtvrtý celek tabulky zase doufal, že si tentokrát ze severu Moravy odveze vítězné body. Sparťané začali minutovým náporem s několika rychlými střelami, což vyústilo v brzké vyloučení na straně domácích. Přesilovka ovšem nepřinesla ještě vyšší tlak, Vítkovičtí v ní získali díky dobrému bránění jistotu a následně se hrálo spíše hodně pozičně bez větších šancí. Až 10. minuta doslova zvedla diváky ze sedaček, Yan Stastny se utrhl do samostatného nájezdu, leč ani střelou, ani následnou dorážkou gólu nedosáhl. Ostravané začali na soupeře čím dál více naléhat. Ondřej Roman hledal adresáta gólové přihrávky před bránou ve 12. minutě. Ve 13. minutě předvedla pěknou souhru třetí formace, Vandas přenechal kotouč Kolouchovi na druhou vlnu, ten posunul na střed najíždějícímu Balánovi, který se ale neprosadil. Ve 14. minutě ale už domácí mohli slavit, Lukáš Klok i v polopádu z modré čáry trefil přesně místo v Pöpperleho bráně – 1:0. Až to Pražany probralo, snažili se zaútočit, ale obětavost modro-bílých byla pro ně obrovskou překážkou. Navýšení vedení pro domácí bylo blízko, Stastny vyzval před bránou stojícího Szturce, jeho střelu Pöpperle vyrazil, Rostislav Olesz stál před odkrytým prostorem, ale proti němu Pöpperle vytáhl zázračnou lapačku. Zatlačila také čtvrtá vítkovická formace, v rychlém sledu po sobě doráželi Illéš, Hudeček i Tomi, jenže brankář Sparty byl opět proti. Vítkovickým plány na navýšení skóre překazil útočný faul, který hosté potrestali. Lukáš Pech v přesilové hře přihrál od pravé tyče přes brankoviště na levou stranu Štefanovi Růžičkovi, který Bartošáka překonal – 1:1. Ostravané ale zakončili třetinu aktivně díky rozdělené první početní výhodě, jejíž značnou část si přenesli do druhé periody.

Zkrácená přesilovka na úvod druhé třetiny ani nedospěla do svého konce. Michael Vandas ze středu útočného pásma našel na levé straně rozjetého Petra Koloucha, který bekhendovou kličkou překonal Pöpperleho a vrátil Vítkovice do vedení – 2:1. Úvod periody patřil jednoznačně domácím. Jenže mohli litovat nevyužitých šancí i zbytečných chyb, třeba té, kdy Patrik Bartošák v signalizované výhodě při návratu na střídačku odehrál puk, byl přitom už za půlkou a připravil tak, zřejmě nevědomky, svůj tým o dvojnásobnou početní výhodu. Vítkovičtí hráli v prostřední části tři přesilové hry, byli v nich aktivní jak pohybem, tak střelecky, jenže nepřesní. Kuriózní přitom mohl být moment ze 31. minuty, kdy se v další signalizované výhodě střela domácích odrazila přes celé kluziště do jejich prázdné klece, naštěstí ale puk šel od hostujícího hráče a tím pádem gól neplatil. Spartu ubráněná oslabení pozvedla a závěr třetiny patřil jí. Byl to Patrik Bartošák, kdo ale kraloval závěru periody. Nekapituloval před dorážkami Mikuše ani Kudrny, lapil Vránovu střelu z kruhu. Pražané hodně zamotali domácím hlavu v jejich vlastním pásmu, únava bránících hráčů byla značná, ale náskok do přestávky udrželi. Negativem druhé třetiny byl ovšem také fakt, že do její značné části nezasáhl Rostislav Olesz z blíže nespecifikovaných důvodů.

Třetí perioda byla hodně těžká. Bez zraněného Rostislava Olesze a proti hodně rozdrážděné Spartě bylo bránění hubeného vedení tvrdou dřinou. Ostravané to zvládli. Ve 44. minutě rozezvučel Cingel břevno Bartošákovy brány. Sparťané několikrát uzavřeli Vítkovice v jejich pásmu a modro-bílým se dlouhé desítky sekund nedařilo se osvobodit. Když přišel protiútok, brzdila vítkovickou kombinaci nepřesnost. Proto také v 50. minutě zůstalo nevyužito přečíslení dvou proti jednomu, Vandas našel najíždějícího Balána, jenže ten puk nezpracoval. Roman Szturc krátce na to stál před Pöpperlem, ale radovat se nemohl. S postupujícím časem rostl znovu nátlak Sparty. V kritických chvílích ale obstálo domácí prostředí. Pět a půl tisíce fanoušků Vítkovic dalo v rozhodujících momentech závěru utkání jasně poznat, že stojí za svými borci a z výborné atmosféry závěru získávali domácí hráči energii, která jim pomohla tvrdý konec utkání zvládnout. Pražané udělali pro vyrovnání vše, vybrali si oddechový čas, odvolali brankáře a pevně sevřeli Vítkovice v obranném pásmu. Naplno se projevila obětavost ostravských hráčů, řada zblokovaných střel a osobních soubojů držely Spartu mimo vytoužený cíl a fanoušky na tribuně zvedaly ze sedadel. Devatenáct sekund před třetí sirénou přišlo vysvobození, po nahrávce Stastneho trefil odkrytou klec soupeře Patrik Urbanec a zpečetil tak výhru Vítkovic – 3:1. Obětavý, bojovný a hlavně tříbodový výkon domácích pak na pozápasové děkovačce ocenilo stále ještě zaplněné publikum.

Hlasy trenérů po utkání:

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Sparta Praha 3:1 (1:1, 1:0, 1:0)

Branky: 14. Klok (Olesz, Szturc), 21. Kolouch (Vandas), 60. Urbanec (Stastny) – 19. Š. Růžička (Pech, Vrána). Rozhodčí: Hejduk, Mrkva – Lederer, Kotlík. Vyloučení: 3:5. Využití: 1:1. Diváci: 5467. Střely na branku: 37:39.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Bartošák – Výtisk, Urbanec, Klok, Hrbas, D. Krenželok, Sedlák, L. Kovář – Szturc, Stastny, Olesz – Zdráhal, Roman, D. Květoň – Kolouch, Balán, Vandas – Illéš, Hudeček, Tomi

HC Sparta Praha: Pöpperle – Nedomlel, Čajkovský, MIkuš, Kalina, Gernát, Eminger, Barinka – Š. Růžička, Vrána, Ihnacak – Klimek, J. Hlinka, Forman – Kumstát, Pech, M. Procházka – Uher, Cingel, Kudrna