VIT – SPA 2:3: Vítkovice doma Spartu nepřetlačily, klesly na dvanáctou příčku

Boj o desítku se začíná měnit v boj o vyhnutí se záchranářským pracem. Vítkovice na svém ledě sváděly se Spartou v zaplněné OSTRAVA ARÉNĚ, která domácí hnala dopředu, otevřenou a vyrovnanou partii. Pražané byli ojednu šťastnou trefu úspěšnější a sebrali všechny tři body. V kombinacis výhrou Pardubic Ostravané museli ustoupit z jedenácté pozice.

Před tradičním duelem dvou odvěkých rivalů udělali vítkovičtí trenéři několik úprav v sestavě. V bráně dostal i přes střídání v pátečním zápase příležitost opět Daniel Dolejš. Do zápasu se vrátil po uzdravení Lukáš Kucsera, čímž se znovu oživila druhá útočná řada, nemoc naopak zastavila Michala Hlinku, kterého na centru prvního útoku nahradil Stanislav Balán, k ostravské premiéře nastoupil proti mateřskému celku útočník Petr Kafka. Vinou zranění nemohl nastoupit Peter Čerešňák a mimo sestavu zůstal i David Štich. Ostravští fandové znovu ukázali, že svůj tým v boji s nenáviděným soupeřem nenechají na holičkách, ani při současné mizérii, slušně zaplněná hala přivítala poslední vzájemný duel v základní části. Domácí hráči jim to minimálně v první třetině spláceli dobrou hrou a hlavně úvodním úspěšným tlakem, když po vyloučeních na obou stranách a ubráněných oslabeních na obou stranách, předvedli modro-bílí krásnou akci. Petr Kolouch od bočního mantinelu prostrčil kotouč mezi beky Sparty na volného Michaela Vandase, který sám před Pöpperlem nezklamal – 1:0. Hned na to mohli domácí své vedení ještě zvýšit, v zajímavé situaci se dostal do mezikruží Petr Strapáč, který přiťukl volnému Petru Kafkovi, jenže ten bohužel netrefil kotouč ideálně. Sparta měla územní převahu, kterou jen znásobila i početní výhoda. V ní za Dolejše zakročil na poslední chvíli Lukáš Kovář. Ačkoli hosté ukazovali svou kvalitu, domácím nechyběla bojovnost a odhodlání. V 15. minutě znovu vystrčili růžky Kafka se Strapáčem, ale Pöpperle rychlou střelu těsně nad ledem zachytil. Daniel Dolejš předvedl podobný výborný zákrok krátce poté, když zlikvidoval šanci hostů po rychlém přesunu a křížné přihrávce k původně neobsazené tyči. Ve světle bojovnosti Vítkovic pak byla škoda, že Ostravané sami darovali soupeři vyrovnání. Uzamkli sice Spartu v jejím pásmu, ale Lukáš Pech na vrcholu útočného zámku vypíchl přihrávku po modré čáře a sám se vydal vstříc Dolejšovi, samostatný nájezd sice se štěstím, ale proměnil, když Dolejšovi puk propasíroval mezi betony – 1:1. Ostravané chtěli vedení na svou stranu, v posledních sekundách prvního dějství znovu sevřeli Pražany před jejich bránou, druhého gólu se ale zatím nedočkali.

Po pauze se oba týmy dlouho přetahovaly, náznak hry nahoru dolů trochu brzdily nepřesnosti na obou stranách. Slibnou vyrovnanou hru zlomili hosté ve 23. minutě, když Forman po buly v pásmu Vítkovic nastřelil Dolejše, od kterého se puk odrazil přímo na hůl zcela nepokrytého Petra Kumstáta – 1:2. Ztráta vedení a inkasovaný gól zapůsobily hodně špatně na domácí. Bylo evidentní, že hrají především proti sobě. Sparta z toho těžila. Dvě přesilové hry domácích vyšly zcela vniveč. Při hře pěti proti pěti si Ostravané vybudovali zajímavé šance, ve 29. minutě hledal Lukáš Kucsera zbytečně lépe postaveného spoluhráče, až akce vyšuměla do ztracena. Krátce na to našel Kafka od zadního mantinelu před bránou Petra Strapáče, který se ale neprosadil. Ve 35. minutě předvedla Sparta podobnou akci, jako Vítkovice před prvním inkasovaným gólem. Puk na vlastní modré čáře zachytil Jan Štencel a po straně se hnal sám na Pöpperleho, celou akci zdvojil z levé strany najíždějící Stanislav Balán, kterému Štencel puk přistrčil a Balán trefou pod víko srovnal stav zápasu a také gólem oslavil své sobotní 30. narozeniny – 2:2. Aktivita byla najednou znovu na straně Vítkovic, které hnala dopředu aktivně fandící zaplněná aréna. Ve 37. minutě se vydal po úspěšném forčekingu na zteč Petr Kafka, zkusil blafák do bekhendu, ale jen těsně minul. Ostravané v závěru třetiny opět hodně ohrozili soupeře, v ponechané výhodě střílel z mezikruží volný Lukáš Kovář, ale Pöpperle puk zblokoval. Stejně tak v první části početní výhody, kdy to byl znovu Kovář, kdo těsně před bránou tečoval střelu od modré čáry.

Ostravané si zkraje třetí periody zahráli i hodně zkrácenou dvojnásobnou přesilovku, v pokračující výhodě pěti proti čtyřem si vytvořili tlak i šance, jenže střelecky se neprosadili, nebezpečně pálil z modré čáry Radek Philipp, Pöpperle ale dokázal puk zachytit. Ve 47. minutě byli Vítkovičtí asi nejblíže návratu do vedení, Patrik Zdráhal dostal na modrou čáru za beky Sparty do jízdy ideální pas, jenže i když to zkusil na vyjetého Pöpperleho lišácky, nepřeloboval jej. Pak musely myšlenky na útok stranou, Pražané získali početní výhodu a dokázali dokonce i Dolejše překonat, puk ale zpod jeho betonů zamířil mimo bránu. Aréna po ubráněném oslabení znovu hodně ožila a tlačila domácí dopředu, jenže nastal pravý opak. V 51. minutě Pražané ze středního pásma nastřelili kotouč na zadní mantinel, puk se odrazil před bránu na najíždějícího a nekrytého Tomáš Netíka, který na Dolejše vyzrál – 2:3. Z této rány už se domácí nebyli schopní vzpamatovat. Tlak v posledních minutách stupňovali, při vyloučení Hamiltona hráli bez brankáře v šesti proti čtyřem, ale Pöpperle Spartu v kritickém momentu podržel. Vítkovice na další srovnání nedosáhly i přes řadu slibných šancí a v kombinaci s výsledky ostatních celků musely přepustit i jedenáctou pozici.

Hlasy trenérů po utkání:

HC VÍTKOVICE STEEL – HC Sparta Praha 2:3 (1:1, 1:1, 0:1)

Branky: 5. Vandas (Kolouch, Kucsera), 35. Balán (Štencel) – 17. Pech, 23. Kumstát (Forman, J. Hlinka), 51. Netík (Polášek, Eminger). Rozhodčí: Baluška, Müllner – Bryška, Lukš. Vyloučení: 4:7, navíc Hovorka (VIT) 10 minut osobní trest za naražení zezadu. Bez využití. Diváci: 6228. Střely na branku: 34:30

HC VÍTKOVICE STEEL: Dolejš – Kudělka, L. Kovář, Philipp, Štencel, Klok, Sloboda – Szturc, Balán, Olesz – Kucsera, Kolouch, Vandas – Hovorka, Burger, Zdráhal – P. Kafka, Strapáč, Tomi.

HC Sparta Praha: Pöpperle – Polášek, Eminger, Švrček, Čajkovský, Mikuš, Hrbas, Kalina – Buchtele, Přibyl, Netík – Sabolič, Klimek, Hamilton – Kumstát, J. Hlinka, Forman – Dragoun, Pech, Procházka

Foto: Petr KotalaFoto: Petr KotalaFoto: Petr KotalaFoto: Petr KotalaFoto: Petr KotalaFoto: Petr KotalaFoto: Petr KotalaFoto: Petr KotalaFoto: Petr KotalaFoto: Petr KotalaFoto: Petr KotalaFoto: Petr KotalaFoto: Petr KotalaFoto: Petr KotalaFoto: Petr KotalaFoto: Petr KotalaFoto: Petr KotalaFoto: Petr KotalaFoto: Petr KotalaFoto: Petr KotalaFoto: Petr KotalaFoto: Petr KotalaFoto: Petr KotalaFoto: Petr KotalaFoto: Petr KotalaFoto: Petr KotalaFoto: Petr KotalaFoto: Petr Kotala