VIT – PLZ 2:3: O bodech rozhodly bleskové přesilovky Indiánů

Sváteční zápas nepřinesl mnoho šancí, či extra líbivý hokej. Není divu, protože oba týmy se před reprezentační přestávkou výsledkově spíše trápily. Plzeň zásluhou využitých přesilovek vítězí a domů si odváží plný počet bodů.

Dohrávkou 10. kola se po reprezentační pauze vrátili hokejisté Vítkovic do extraligového dění. Teprve až nyní se vůbec poprvé v sezoně střetli s Plzní. Vzhledem ke státnímu svátku 17. listopadu mělo utkání slavnostní předznamenání v podobě státní hymny a trenéři a realizační týmy obou celků měli svá saka a bundy ozdobeny trikolorami. Ostravané do bitvy se Škodovkou už nasadili navrátilce Dominika Lakatoše, vrátil se i Roberts Bukarts. Bohužel zdravotní problém do hry nepustil Vladimíra Svačinu.

V úvodu zápasu nebylo k vidění bůhvíjaké tempo, na obou týmech byl zřetelný herní výpadek způsobený reprezentační pauzou. První ohrožení branky jsme viděli v úvodní minutě, když od modré čáry nepřesně pálil Čerešňák. Střela Kvasničky sice nebezpečná nebyla, ale předcházel ji závar v obranném pásmu Vítkovic a tak Stezka raději přikryl kotouč. K zajímavé teči se o chvíli později dostal Bulíř. Dobrou nabídku na střelu dostal na druhé straně navrátilec do sestavy Gewiese, který ale od modré vysoko přestřelil branku. V úvodní periodě měli opticky navrch hosté z Plzně, střílel Budík, ale jeho pokus obětavě zblokoval Marosz. Střela Blomstranda po vhazování také nedošla až ke Stezkovi, díky bloku obrany. Na druhé straně tvrdě pálil Polák, ale Pavlát včas zasáhl vyrážečkou. Do dobré pozice se po odrazu kotouče dostal Bondra, ale trefil pouze nohy bránícího hráče. Střela po Mertlově kličkované mířila jen doprostřed branky a mnoho škody tak nenadělala. Naopak proti střele Blomstranda nemusel Stezka zasahovat, protože ač si švédský útočník vybruslil z rohu do mezikruží, nezvládl prostřelit blok Poláka. První přesilová hra byla k vidění v polovině třetiny po faulu Čerešňáka na Gewieseho. V úvodu přesilovky se domácím divákům uvedl střelou Lakatoš, ale jeho pokus mířil vysoko nad Pavlátovu branku. Přesilová hra domácích netrvala dlouho, protože se proti pravidlům provinil Bernovský, který musel hasit nepřesnou kombinaci domácích a faulem zabránil plzeňským v brejku. Po střele Kodýtka mohli jít Indiáni do vedení, ale naštěstí pro domácí, mířil plzeňský střelec bekendem do břevna Stezkovy branky. V pokračující přesilovce Plzně se blýsknul dvěma povedenými bloky Galvinš. Na druhé straně mohl zahrozit Fridrich v tandemu s Maroszem, ale vítkovický mladík měl problém se zpracováním kotouče a nedostal se tak k pořádné střele. Po skákavé střele Kvasničky od modré čáry bylo před Stezkou horko, ale naštěstí se domácí obránci zorientovali a dostali kotouč do bezpečí. V závěru třetiny pálil Lakatoš, ale Pavlát byl na první tyči připraven.

První formace Vítkovic vstoupila do druhé třetiny aktivně a hlavně Lakatoš působil svým pohybem rozruch. Po obkroužení branky ale nedokázal zasunout kotouč za překvapeného Pavláta. Po Kalusově pobídce pálil od modré Gewiese. Bukarts nahazoval na teč na Fridricha, ale ten se k dorážce nedostal, naopak měl za chvíli co dělat, aby uhnul divokému nahození z hole jednoho z vítkovických obránců. O malou chvíli později ale Budík vybídl přihrávkou Mertla, který se prosmýkl domácí obranou a ač byl faulován, dokázal zakončit a pod lapačkou Stezky vstřelil první gól zápasu – 0:1. Vítkovice neskládaly zbraně, byly v úvodu druhé periody aktivnější a vytvořily si tlak. Z něj však nedokázaly vytěžit srovnání. Kovář měl na modré čáře co dělat, aby nepřišel o kotouč, a tak v nouzi na modré čáře nahodil na Pavláta, ten vyrazil puk k Bukartsovi, ale lotyšský útočník nedokázal dorazit. Proti Kodýtkově střele z pravého kruhu zasáhl Stezka. Jeho pozornost vyzkoušel na první tyči Kantner, ale vítkovická jednička byla připravena. Domácího brankáře chtěl ohrozit také Lang, který si dobře najel na přihrávku zpoza branky, puk ale skákal natolik, že jej plzeňský útočník minul. Vítkovice reagovaly pokusem Krenželoka. Ten mířil do víka, ale Pavlát dokázal vyšvihnout rameno dostatečně vysoko, aby pokryl prostor na první tyči. Domácí pokračovali v aktivní hře. Marosz se dobře prokličkoval do útočného pásma, po jeho průniku tvrdě pálil Polák a před brankou byla k vidění první dávka emocí v dnešním utkání. Do ruční výměny názorů se pustil Marosz s Jiříčkem, ale jejich počínání bylo oceněnou pouze dvěma minutami za hrubost a pokračovalo se ve čtyřech. Po přihrávce Dzierkalse pálil z mezikruží Čerešňák, ex-vítkovický obránce ale nepřekonal Stezku, který se dobře stihl proti jeho střele přesunout. Od modré čáry střílel Galvinš, který ale dlouho čekal, než se mu spoluhráči seřadí před Pavlátem a prováhal tak správný čas pro střelu. O malou chvíli později už se mohli domácí fanoušci radovat! Individuálně se do útočného pásma prodral Patrik Koch, který před brankou našel ukázkově najíždějícího Lukáše Krenželoka, který precizní tečí usměrnil kotouč za Pavlátova záda – 1:1. O moment později ale domácím zatrnulo, protože druhý útok Vítkovic několikrát chyboval v obranném pásmu ve snaze o zrychlený přechod do útoku. Toho se snažil využít Jiříček, ale mladý plzeňský bek nedokázal prostřelit Stezku. Vítkovice mohly jít do vedení po Bukartsově šanci, ale lotyšskému střelci bohužel v klíčovou chvíli sjel kotouč z hokejky. Domácí si ale dobrým pohybem řekli o přesilovou hru, ve které si vytvořili obrovský tlak. Bukarts ale ani jedním svým pokusem nepropálil Pavláta, který se štěstím zasahoval i bez hokejky. Následně po Maroszově  individuální akci pálil Kalus a před návratem vyloučeného Mertla neúspěšně pálil také Hruška. Bukarts byl střelecky při chuti. Jeho tvrdou střelu ale Fridrich nedokázal dorazit. Navíc z protiútoku se dostali plzeňští do přečíslení 2 na 1, ale Kodýtek měl k puku daleko a nedokázal ho jednou rukou nasměrovat za Stezku.

Schleiss se v úvodu třetí třetiny nerozpakoval a místo kudrlinek zvolil tvrdou střelu. Stezka úspěšně kryl také pokus Kremláčka. Za Vítkovice pálil Kalus, ale nepřesně. Snahu domácích zhatilo vyloučení Marosze, který se provinil zákrokem vysokou holí. Plzeňským stačilo k využití jen sedm vteřin, než z pravého kruhu pálil Bulíř, jenž nastřelil clonícího Thorella, který stál ve správnou chvíli na správném místě – 1:2. Rušno bylo před Stezkou i o chvilku později, to skončil vítkovický brankář na zádech ve svém brankovišti. Rozhodčí se vylučovat nerozhodli, hra plynula a vítkovičtí obránci měli co dělat, aby ubránili poloprázdnou branku. Podobně důrazná byla na druhé straně také první formace Vítkovic, která nedala Pavlátovi kousek místa před brankou bez boje. Celá situace vyplynula až ve střelu Dominika Lakatoše, který dokonale využil clony Krenželoka na brankovišti – 2:2. Bulíř si o minutu později počínal v souboji s Dejem zkušeně a využil krátkého přidržení slovenským útočníkem a pohybem si řekl u rozhodčích o přesilovku. O chvíli později se Lakatoš provinil evidentním sekáním, čímž daroval Plzni téměř dvouminutovou přesilovou hru. Čárový rozhodčí nechal několikrát opakovat vhazování, čímž nejspíš rozhodil domácí hráče, kteří nezareagovali na pohotovou střelu Bulíře. Plzni tak k potrestání stačily tři vteřiny – 2:3. Střela Blomstranda byla z kategorie nebezpečných, ale Stezka nakonec kotouč našel ve své výstroji. Více toho Plzeň v přesilovce nepředvedla. Po ubráněném oslabení se dvěma střeleckými pokusy prezentoval Kovář. Nebezpečnou situaci musel řešit Stezka, když Kodýtkovu střelu vítkovičtí beci zblokovali a odražený puk se dostal ke střílejícímu Dzierkalsovi, lapačka domácího gólmana byla na svém místě. Sporných zákroků na ledě přibývalo a samotní hráči nevěděli, co si mohou na ledě dovolit a co by naopak znamenalo vyloučení. Vítkovice se tlačily za vyrovnáním, ale Plzeň statečně vzdorovala a posouvala kotouče ven z pásma, což Západočechům stačilo. Proti Polákově dělovce zasáhl Pavlát, čímž dal šanci domácím trenérům k oddechovému času a odvolání Stezky z branky. Schleiss nezvládl ze středního pásma trefit prázdnou branku Vítkovic. V závěrečných vteřinách byli před Pavlátem osamoceni Lakatoš s Hruškou, ten ale nedokázal zvednout kotouč nad Pavlátův beton.

Václav Baďouček (HC Škoda Plzeň): Já jsem měl trochu pocit, že ta první třetina byla vzhledem k dnešnímu datu trochu sváteční. Ten hokej se začal hrát až ve druhé a třetí třetině. My jsme v úvodu druhé třetiny šli do vedení, ale pak se naše hra úplně obrátila, přestali jsme hrát to, co jsme chtěli, nešli jsme do zakončení, dali jsme soupeři šance k vyrovnání. Ve druhé třetině nás domácí přestřílel, tam nás podržel Dominik Pavlát. Třetí třetina byla vyrovnaná, tam jsme si pomohli přesilovkami a jsem hrozně rád, že si odsud vezeme tři body.

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE Ridera): Porážka nás mrzí. Začátek utkání byl velice slabý, nestíhali jsme v rychlosti a v soubojích. Soupeř nás jednoznačně přestřílel. Pro nás dobře, že to skončilo bez branek. Ve druhé třetině jsme si řekli v kabině, že se to musí totálně změnit, a myslím si, že to šlo vidět. Měli jsme více ze hry, více šancí, které bohužel střelci, které tu máme, neproměnili. Tady jsme měli odskočit a možná to utkání zlomit. Ve třetí třetině vyrovnaná hra, ale naše nedisciplinovanost dovolila soupeři luxus hrát dvě minuty přesilovku 5 na 3, ve které ten zápas otočil a vyhrál. Porazili jsme se prakticky sami.

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Škoda Plzeň
2:3
(0:0, 1:1, 1:2)

Branky: 33. Krenželok (Koch, Hruška), 48. Lakatoš (Krenželok, Polák)22. Mertl (Budík, Kremláček), 46. Thorell (Bulíř, Čerešňák), 49. Bulíř (Dzierkals, Mertl). Rozhodčí: Hodek, Kika – Ondráček, Špůr. Vyloučení: 5:3. Využití: 0:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 3 905. Střely na branku: 28:27.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Stezka – Solovjev, R. Polák, Galvinš, Gewiese, Koch, J. Stehlík, Kovář – L. Krenželok, J. Hruška, Lakatoš – R. Bondra, Dej, M. Kalus – Bukarts, Marosz, Fridrich – Bernovský, Chlán, Lednický

HC Škoda Plzeň: Pavlát – Kaňák, Čerešňák, Budík, Jiříček, Kvasnička, Kremláček – Dzierkals, Kodýtek, Schleiss – Suchý, Mertl, Lang – Blomstrand, Thorell, Bulíř – Kantner, Přikryl, Adamec – Slanina