VIT – PCE 2:3 PP: Pardubice odrazily vítkovický útok na čelo extraligy

Souboj nejlepšího útoku s nejlepší obranou, i tak by se dalo nazvat utkání, ve kterém se o čelo tabulky střetly Vítkovice s Pardubicemi. Zatímco první třetina byla jasně v režii domácích, v té druhé se role obrátily a Pardubice působily lepším dojmem. Vzhledem k tomu, že třetí třetina branku nepřinesla, muselo o vítězi této vyrovnané bitvy rozhodnout prodloužení. V tom byli úspěšnější hosté, když svůj průnik zakončil přesnou střelou Hyka.

Nový rok 2023 otevřel velký šlágr. Ostravský palác hostil souboj dvou nejlepších týmů dosavadního průběhu extraligové sezony. Natěšené Vítkovice vyzvaly doma před vlastním publikem vedoucí celek z Pardubic. Proti Dynamu trenér Holaň stále nemohl do hry poslat čtveřici Kalus, Kovář, Marosz, Lindberg. První dva jmenovaní byli mimo kvůli pokračujícím disciplinárním trestům, zatímco druzí dva stále léčili dlouhodobá zranění v podobě zlomeniny na rukou. Z Poruby modro-bílí povolali Kanaďana Aarona Berishu a kouč sáhl k odvážnému kroku, kdy právě Berishu poslal do první formace vedle Kriegera a Muellera, zatímco Bukarts se posunul ke Krenželokovi a Lakatošovi do druhé lajny.

První akci s nádechem gólu předvedl Patrik Koch, když na modré čáře zachytil přihrávku, kličkou se dostal za napadající hráče a prověřil Willa, který ale udržel puk ve své výstroji. Zahanbit se nenechali ani hosté. Optický tlak měla třetí pardubická formace, ale k významnější šanci to nevedlo. Dobré parametry měla střela Adama Musila, kterou pálil z otočky, Stezka jeho pokus vyrazil betonem. Po Dvořákově zblokované střele se kotouč zastavil nebezpečně v mezikruží, jako první se jej naštěstí zmocnil Lakatoš, který neprodleně upaloval do útoku. Poprvé se skóre měnilo v šesté minutě, když Dej dobře pracoval s kotoučem u pravého mantinelu, následně přenesl hru za branku, odkud si nešlo nevšimnout Půčka, který si nabruslil do volného prostoru a střelou na vyrážečku překonal Willa – 1:0. Modro-bílí byli i nadále aktivní a šli si za druhou brankou. Po Muellerově nepřesné střele byl u puku jako první Raskob, který okamžitě nahrnul kotouč do předbrankového prostoru, kde ale byli pardubičtí v přesile. Pardubičtí měli náznak šance, když Herčík dobrým pohybem provětral obranu Vítkovic, ale díky včasnému zákroku Gewieseho se ke střele nedostal. To na druhé straně rychlost předvedl také Lakatoš, který se díky hbitým prvním dvěma krokům dostal za obranu hostí, ale díky faulu Vály, se k dobrému zakončení nedostal. V úvodu přesilové hry dobře pálil sám faulovaný Lakatoš, ten mířil dobře na vzdálenější tyč, ale Will instinktivně zakročil ramenem. Vítkovice zatlačily soupeře a ten si musel pomoci hned několika zákroky na hranici pravidel, ani jeden však nebyl vyhodnocen jako nedovolený a přesilovou hru domácí nevyužili. Na tlak úvodní formace dokázala navázat i nově vytvořená Krenželokova řada. Raskobova střela od modré propadla k Bukartsovi, který se neukvapil a posunul puk na hranici brankoviště, kde operoval Krenželok. Ten sice nejprve nasměroval puk do branky fotbalovou placírkou, ale následně jej pohotově dorazil holí – 2:0. Vítkovice chtěly z tlaku vytěžit maximum a na Willa se řítil útok za útokem. Velkou šanci měl Bernovský, který si na brankovišti přesně zpracoval kotouč, ale bekhendem nepřekonal hbitý beton Willa. Do přečíslení se dostal Dej s Půčkem, ale střelec první vítkovické branky prováhal vhodnou chvíli pro přihrávku a se střelou si pardubický brankář poradil. Vítkovičtí byli při chuti, dobrý pokus vyslal Lakatoš a rušno bylo před Willem po akci Chlána, který s pukem obkroužil branku, ale jeho přihrávka do předbrankového prostoru však adresáta nenašla. Pardubice čekaly na konec třetiny jako na smilování.

Pardubice do druhé třetiny nastoupily aktivně a snažily se odčinit slabší první periodu. Po průniku Ciencialy u levé Stezkovy tyče zakončoval Hyka, ale Stezka se štěstím udržel puk před brankovou čarou. Ve druhé minutě to zavánělo faulem Vítkovic, ale hra plynula dále, čehož mohl po souhře s Bernovským využít Fridrich, ale přes vracejícího se Poulíčka nedokázal dobře zakončit. Pardubická elitní formace dokázala i díky blízkosti své střídačky uzamknout vítkovické v obranném pásmu. Říčkovu střelu obětavým zákrokem zblokoval Půček, ale hosté dále pokračovali s pukem na holi. Tlak vyústil v Musilovu střelu od modré čáry, kterou obránce Pardubic tak trochu nachytal Stezku – 2:1. Vítkovice mohly odpovědět po povedené souhře první formace, na jejímž konci byl Krieger. Na ledové ploše bylo na obou stranách k vidění hned několik sporných zákroků, které volaly po dvouminutovém trestu, zdálo se, že rozhodčí nenasadili příliš přísný metr. Vylučovalo se ale po zákroku Kocha, který v přerušené hře lehce dohrál Zemana, dotírajícího u levé Stezkovy tyče. V přesilové hře pálil do Stezkových chráničů od modré čáry Košťálek a o dorážku se postaral Říčka z ostrého úhlu. Více toho lídr v první přesilové hře nepředvedl a z brejku navíc mohl udeřit Lakatoš, ale Will jeho pokus vyrazil. Jako blesk z čistého nebe přišla střela Sedláka, který si potáhl puk do mezikruží a tvrdou ranou vyrovnal – 2:2. Rychlou akci Vítkovic zastavil faul hostujícího Kousala, který vysokou holí zasáhl Lakatoše. Vzhledem k tomu, že se jednalo o krvavé zranění, následovala čtyřminutová přesilová hra domácích. V té Kriegerovu střelu tečoval mimo Krenželok a následně Sedlák u vítkovické střídačky nebezpečně narazil na hrazení Chlána. Vítkovický útočník zamířil s krvavým zraněním předčasně do kabiny.

Do třetí třetiny vstoupily Vítkovice pokračující přesilovou hrou. V té zůstal David Musil po jednom ze soubojů bez hokejky, tu mu následně půjčil spoluhráč a Musil tak mohl úspěšně zblokovat i další vítkovickou střelu. Vítkovice byly blízko gólu, když Krenželok před brankou zpracoval kotouč a posunul jej na levý kruh, kde byl osamocený Peter Mueller. Ten mířil k tyči, ale bohužel nezamířil přesně. I Pardubice tak přežily oslabení bez inkasované branky. Blízko byly Vítkovice po akci Lakatoše, který zatáhl kotouč do útočného pásma, dokázal se zbavit Dvořáka a přesnou přihrávkou vyzval ke střele Kocha, ale Will dokázal vítkovickému obránci zmenšit střelecký úhel a kotouč vyrazil. Přečíslení Bukartse s Lakatošem brankou neskončilo jen díky faulu Sedláka, který si šel odpočinout za sekání. Cestou na trestnou lavici si tam ještě s Lakatošem něco od plic vyříkával, ostatně trash talk z úst navrátilce z NHL byl k vidění po celý zápas. Tradičně v úvodu přesilové hry pálil Lakatoš, ale Will opět dokázal vyrazit kotouč. Krenželokova střela z hranice brankoviště letěla nad. Vítkovice tlačily, ale Pardubice se dokázaly osvobodit. Trenérský tým stáhl hru na tři formace, které navíc lehce přeskupil. Na křídlo elitní formace se posunul Fridrich, který sice přebruslil Čerešňáka, ale přes jeho dlouhé ruce se k lepšímu zakončení neprodral. V útočné třetině byl zcela evidentně držen v souboji mimo kotouč Mueller, ale vylučovalo se až za v pořadí třetí faul Pardubic, když byl Krieger podražen Košťálkem. Přesilová hra se domácím nepovedla podle plánu a utkání tak došlo do prodloužení.

V úvodu prodloužení pokračovala krátká přesilová hra Vítkovic a po návratu Košťálka se hrálo dlouho bez přerušení a tedy ve čtyřech na obou stranách. Šance byly k vidění po střele Grmana a Kousala, ale oba hráči z mezikruží nezamířili přesně a minuli branku. Sedmdesát vteřin před koncem se vhazovalo ve středním pásmu a oba týmy se tak dostaly ke hře ve třech. V té slavili úspěch hosté, když Hyka přebruslil Muellera a po kličce zasunul kotouč mezi Stezkovy betony. Střelec rozhodující branky si následně dosyta užil gólovou radost přímo před střídačkou Vítkovic – 2:3.

Marek Zadina (HC Dynamo Pardubice): Když budu hodnotit po třetinách, tak ta první se nám vůbec nepovedla, vstup do utkání jsme měli špatný, hráči na to nebyli vůbec mentálně připravení, že nás tady čeká těžký zápas. Samozřejmě jsme jim to říkali, ale těmi hlavami nebyli připraveni, což se potvrdilo a prohráli jsme první třetinu 2:0. Vítkovice nás přehrávaly, neměli jsme pohyb, nevyhrávali jsme osobní souboje, byli jsme všude druzí a to se projevilo v té hře a v tom skóre. Po té první třetině samozřejmě něco proběhlo v kabině, něco důrazného. Padlo to na úrodnou půdu, hráči se z toho poučili a myslím si, že druhou třetinu jsme byli aktivní, hráli jsme dobře, přehrávali jsme Vítkovice a srovnali jsme stav na 2:2. Ve třetí třetině jsme v tom pokračovali. Za tyto dvě třetiny nemůžeme hráčům nic vytknout. Samozřejmě dnes rozhodly přesilovky, kdy ti hráči hráli v oslabení výborně, obětavě blokovali střely a výkon byl podpořen výborným Willem. To nás dostalo do kolejí, že jsme schopni ten zápas tady zvládnout. Samozřejmě v prodlužení ti klíčoví hráči ukázali svou kvalitu a dali jsme gól. Myslím si, že za ty dvě třetiny jsme byli právem odměněni a vezeme si domů vítězství.

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA): My jsme byli na ten zápas velice dobře připraveni a potvrdili jsme to hned v té první třetině, kde jsme byli daleko lepší a šli jsme do vedení 2:0. Myslím si, že jsme měli ještě šance na odskočení, alespoň na 3:0, abychom se možná aspoň trošku uklidnili. Do druhé části jsme nenastoupili dobře, asi jsme si mysleli, že to půjde všechno samo a ten obraz hry se úplně změnil, i když ty góly padly po lehkých tečích. Do třetí třetiny jsme se vrátili zpátky do té hry, kterou jsme praktikovali v první třetině. Co ale v mých očích rozhodlo, byly přesilové hry, které nám buď nešly, nebo se to štěstí nepřiklonilo na naši stranu. V prodloužení jsme hned v desáté vteřině měli stoprocentní gólovou šanci, kdy se Grman dostal úplně sám před gólmana a nedal a v závěrečné minutě ve hře 3 na 3 jsme ten gól dostali. Těžký soupeř, bod určitě bereme, ale dneska má takovou zvláštní příchuť. Spíš toho zápachu než té radosti, protože si myslím, že tak dobře rozehraný zápas jsme měli potvrdit v šedesáti minutách a ne jen ve dvou třetinách, kde jsme hráli opravdu dobře.

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Dynamo Pardubice
2:3 PP
(2:0, 0:2, 0:0 – 0:1)

Branky: 6. Půček (Dej), 15. Krenželok (Bukarts, Raskob) – 24. D. Musil, 36. Sedlák (Hyka, Dvořák), 64. Hyka (Košťálek, Sedlák). Rozhodčí: Hribik, Šír – Lhotský, Svoboda.
Vyloučení: 1:5. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 7 809. Střely na branku: 37:30.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Stezka – J. Mikuš, Grman, Koch, Raskob, Gewiese, J. Stehlík, Prčík – Berisha, Krieger, Mueller – Bukarts, L. Krenželok, Lakatoš – Fridrich, Chlán, Bernovský – Půček, Dej, Lednický

HC Dynamo Pardubice: Will – Čerešňák, D. Musil, Košťálek, Dvořák, Hrádek, Vála, Kubíček – Kousal, Zohorna, Říčka – Hyka, Sedlák, Cienciala – Vondráček, Poulíček, Zeman – Herčík, A. Musil, Štetka