VIT-PAR 4:1: Vítkovice slaví počtvrté v řadě, srazily třetí Dynamo

Vítkovice se na vlastním ledě revanšovaly třetímu týmu tabulky za nedávného kanára z pardubického ledu v plné parádě. Ostravané jasně přehráli Dynamo jak na ofenzivní, tak defenzivní straně. Vstřelili čtyři góly, ubránili dlouhé pětiminutové oslabení. Zcela zaslouženě tak zvítězili za tři body – už počtvrté v řadě!

Aby předešly kolizi s atraktivním zápasem Baníku se Spartou, posunuly Vítkovice začátek svého střetnutí s Pardubicemi až na 17:30 hodin s nadějí, že fandové se z fotbalového stadionu přesunou do hokejové arény. Ostravští trenéři ani ve druhém domácím klání víkendu nemohli pro virózu do sestavy zařadit útočníky Chlána a Bukartse. Znovu tak dostal příležitost oficiálně jihlavský Jakub Illéš. Úpravy doznala obrana, mimo nominaci zůstal Petr Gewiese, jeho místo obsadil Karel Plášil.

V úvodu zápasu byli aktivnější hosté. První střelu domácích si po buly připsal Koch. Rohlík tečoval před brankářem, ten betonem vyrazil. Čtvrté formaci hostů se povedlo před Stezkou vytvářet rozruch, ale dvě zadovky nenašly adresáta a hosté tak neohrozili domácí branku. Povedlo se jim však vybojovat přesilovou hru. Ta ale trvala necelou minutu, načež se proti pravidlům provinil Poulíček. Při hře ve čtyřech se ve velké šanci ocitl Svačina, kterého ale Klouček vychytal. Těsně po skončení přesilové hry střílel od modré čáry Stehlík, který využil toho, že před Kloučkem sváděli souboj Kalus s Kolářem. A právě vítkovický útočník dokázal tečovat kotouč a překonal tak hostujícího brankáře. Pardubická střídačka si vyžádala trenérskou výzvu, protože se jim počínání vítkovického útočníka před brankářem nezdálo. Rozhodčí Mrkva s Kikou se radili poměrně dlouho, načež branku k radosti domácích fanoušků uznali – 1:0. Nejen, že Pardubice prohrávaly, ale přišly také o možnost další trenérské výzvy a navrch obdržely trest za zdržování hry. Přesilová hra měla hlavu a patu, domácí se usadili v útočném pásmu a postupně Kloučka ohrožovali zejména Hruška s Illéšem a od modré čáry pálící Solovjev, brankář Klouček ale odolal. Střely Robertsona a Koštálka nebyly přesné, na druhé straně střílel Solovjev, který ale svým švihem trefil pouze břevno. Ve 13. minutě musel po delší době zasahovat Stezka proti střele Nakládala od modré čáry, poradil si i s následnou dorážkou Camary.  Zvýšit vedení mohl Fridrich, kterému ale hostující obránce včas přizvedl hokejku.

I druhou třetinu začali aktivněji hosté a Stezka musel zasahovat proti Blümelovi nebo Nakládalovi. Fridrich se nebojácně pustil mezi dva bránící hráče, ale nakonec přišel o puk. O chvíli později vybojoval kotouč pro Bernovského, který z pravého kruhu trefil pouze připravenou vyrážečku. Svačina místo přihrávky zvolil překvapivě střelu z úhlu a málem Kloučka nachytal. Jakub Illéš se dostal ke střele z mezikruží, ale zasáhl břevno! Pardubice se snažily zachytit nástup domácích, ale Paulovič minul branku. Aktivní byl také Ondřej Roman, který ale na Stezku nadvakrát nevyzrál. Po Kofferově střele z levé strany se šlo kontrolovat video, jelikož Stezka při zákroku posunul branku a kotouč skončil v brance. Ukázalo se ale, že puk se do branky dostal pod nadzvednutou konstrukcí. Kovářovo nahození od modré čáry prošlo se štěstím až na Kloučka, který puk jen vyrazil do předbrankového prostoru. Tam byl při dorážce pohotový Jan Bernovský a bekendem zavěsil pod víko – 2:0. Nakládalovu dělovku vyrazil Stezka vyrážečkou až na tribunu. Po faulu Nakládala byla k vidění přesilová hra Vítkovic. Vítkovice si v přesilovce opět nepočínaly špatně. Svačinovo nahození na branku postupně doráželi Hruška s Maroszem. Následoval další závar před Kloučkem, ale domácím se nepovedlo prostřelit hráz těl před brankou. Obránce Hrádek následně v brankovišti zalehl kotouč a proti Pardubicím tak bylo nařízeno trestné střílení. Kotouč si vzal Svačina, který ale nevyzrál na Kloučka a přestřelil branku. Vítkovice pokračovaly v dobrém pohybu, stříleli Polák s Plášilem. Pardubice hrozily jen ojediněle jako při střele Blümela. Stezka kryl také pokusy Říčky a Musila. Po špatné rozehrávce domácí obrany se ve velké šanci ocitl Camara, který ale dorážel nepřesně. Proti Robertsonovi si skvěle počínal Krejsa, který nejprve schytal tvrdou dělovku a následně ještě dokázal zablokovat hokejku kanadského obránce. V závěru třetiny si nedovoleně počínal Patrik Koch a nabídl Pardubicím příležitost ke snížení. A to doopravdy přišlo, když Košťálkovo nahození lehce tečoval Matěj Blümel, jenž překonal Aleše Stezku jen jednu desetinu vteřiny před závěrečnou sirénou – 2:1.

Vítkovice začaly zostra! Hned po patnácti vteřinách se dostal ke střele Dej, ale v pádu pálil nepřesně. Blümelovu střelu z protiútoku Stezka kryl. Od modré pálil také Kolář, ale nepřesně. Ve 4. minutě si na Říčku tvrdě vyšlápl Patrik Koch. Byť rozhodčí původně nechtěli vylučovat, rozhodli se poslat slovenského reprezentanta do kabin. Nutno podotknout, že Říčka byl otřesen a s krvavým zraněním odešel na ošetřovnu. Pardubice dostaly k dispozici pět minut dlouhou přesilovku. Košťálkovo nahození od modré Stezka vyrazil. Do brejku se dostal Krenželok, kterému ale k lepšímu zakončení chyběl jeden krok, jeho střela tak neměla přesnost ani potřebnou razanci. Mikušovo nahození od modré čáry Stezka kryl. V rohu si počínal neobratně Poulíček, který vysokou holí trefil domácího kapitána Poláka. K vidění byla hra ve čtyřech, ve které nejprve pálil od modré Galvinš a následně do boční konstrukce Svačina s Bondrou. Po návratu vyloučeného Poulíčka na led si o faul dobrým pohybem řekl Krenželok. Pokračovalo se ve čtyřech a následně hrály krátkou přesilovku i Vítkovice, které tak přečkaly díky nedisciplinovanosti hostí Kochovo vyloučení. Krásnou kombinaci předvedla druhá vítkovická formace, ale Illéšovi chyběl krok. Vítkovice to ale nemuselo mrzet dlouho, protože už za necelou minutu se dělovkou opřel do puku Rastislav Dej a ukázkově vymetl pavučiny z levého rohu pardubické branky – 3:1. Chyby ve střídání mohl využít Kalus po Bondrově nahrávce zpoza branky. Vítkovický útočník, ale trefil kotouč pouze patkou své hole a minul branku. Domácí mohli navýšit své vedení, ale Polák svou dělovkou trefil pouze clonícího Kaluse, od kterého se kotouč dostal k Dejovi, který trefil břevno branky. Kotouč byl stále ve hře, ale dorážející Kalus s Bondrou se neprosadili. Pardubice měly však v zápětí obrovskou šanci, když trefily tyčku a kotouč, který se válel v brankovišti následně pohotově odpálila domácí obrana. Pardubice to nevzdávaly a odvolaly Kloučka z branky. Toho ale využila první formace, když Bondra našel žabičkou Kaluse, který neomylně trefil prázdnou branku – 4:1.

Richard Král (HC Dynamo Pardubice): Měli jsme celkem dobrý vstup do utkání. Prvních pár minut bylo z naší strany dobrých, měli jsme i nějakou šanci. Bohužel nás přibrzdilo oslabení, gól, který jsme dostali a neúspěšná trenérská výzva. Do konce třetiny jsme se z toho nedostali. Další dvě třetiny byly dejme tomu vyrované, možná jsme měli opticky více ze hry. Nebyli jsme dnes schopni se prosadit přes jejich důraznou obranu. Měli jsme sice střely od modré, ale nedostali jsme se k šancím ze slotu. Gólman většinu střel viděl a v klidu pochytal. V závěru asi rozhodla ta pětiminutová přesilovka, kterou jsme nebyli schopni využít. Naopak jsme tam udělali ještě dva fauly a tím pádem jsme si tím ten zápas asi definitivně prohráli.

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA): Já musím hráčům poděkovat za výkon, který dneska odvedli, protože proti tak silnému soupeři jakým jsou Pardubice, jsme odvedli i dobrý taktický výkon. Šli jsme do vedení a výsledek si hlídali. Vidím tam několik možná klíčových momentů, kdy jsme nepojistili výsledek z trestného střílení a následnou přesilovku jsme odehráli katastrofálně. Těch deset minut ve druhé třetině byly Pardubice jasně lepší. Čekali jsme, co s mužstvem udělá ten gól setinu sekundy před koncem třetiny, ale musím hráče vyzdvihnout, že ukázali charakter a ve třetí třetině hráli tak, jak jsme ten zápas začali. Odehráli jsme to dobře, podržel nás Stezka. S pokorou bereme vítězství a cenné tři body, ale těch zápasů je před námi ještě spoustu, takže jedeme dále.

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Dynamo Pardubice
4:1
(1:0, 1:1, 2:0)

Branky: 7. Kalus (Stehlík, Plášil), 29. Bernovský (Kovář, Krenželok), 52. Dej (Kovář, Bondra), 58. Kalus (Bondra, Polák) – 40. Blümel (Košťálek, Kousal). Rozhodčí: Mrkva, Kika – Komárek, Hynek. Vyloučení: 2:5, navíc Koch 5 min + do konce utkání. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 3 890. Střely na branku: 29:35.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Stezka – Solovjev, R. Polák, Galvinš, Plášil, Koch, J. Stehlík, L. Kovář – M. Kalus, Dej, Bondra – Svačina, J. Hruška, Illéš – Lednický, Marosz, Fridrich – Bernovský, L. Krenželok, Krejsa

HC Dynamo Pardubice: Klouček – Mikuš, Nakládal, Robertson, Košťálek, Kolář, Hrádek, Zdráhal – Paulovič, Poulíček, Blümel – Říčka, Musil, Ciencala – Kousal, Roman, Camara – Hecl, Rohlík, Koffer