VIT – OLO 5:3: Vítkovice kralovaly v přesilovkách

Vítkovice šly do dnešního utkání povzbuzeny dvěma body z pardubického ledu, které chtěli svěřenci trenéra Holaně potvrdit před domácími příznivci. Vítkovice svého soupeře drtivě přestřílely a čtyřmi góly v přesilových hrách potrestali nedisciplinovanost Hanáků. Zaskvěl se především čtyřbodový Roberts Bukarts. Forma Vítkovic trvá a domácí berou body i ve třináctém utkání v řadě.

HC OlomoucPoslední domácí duel roku 2021 obstaral atraktivní souboj s Olomoucí. Vítkovická enkláva a David Krejčí, to by bylo sváteční lákadlo, které by jistě přivítala zaplněná aréna. Bohužel pravidla pro hromadné akce se nezměnila, a tak v ochozech desetitisícového stánku bylo jen povolených tisíc diváků. Modro-bílí se chtěli poprat o upevnění páté příčky a odrazit zlepšujícího se hanáckého soupeře. Ze zdravotních důvodů ovšem do bitvy pro zranění nemohli zasáhnout Bondra ani Lindberg a také Lednický. Návrat do sestavy ale hlásil po uzdravení Galvins.

Domácí nastoupili do utkání zostra a do zakončení se na pravém kruhu dostal Lakatoš, který ale trefil jen Lukášovu lapačku. Stezku jako první prověřil Klimek, ale domácí brankář byl pozorný. Aktivitu domácích z čista jasna utnul Michal Kunc, který ve 3. minutě otevřel skóre povedenou tečí v mezikruží. Na tu Stezka nedokázal reagovat, protože mu k ideálnímu zákroku bránil v brankovišti stojící Burian. I přes nevoli domácích diváků se situace u videa neprověřovala a Hanáci se tak ujali vedení – 0:1. Po špatném střídání Olomouce dostaly Vítkovice možnost první přesilové hry. Tvrdou střelou hrozil Lakatoš, který ale nemířil přesně. Lukáše zaměstnávaly také střely Solovjeva s Hruškou. Po další střele Solovejva dorážel bekhendem Lakatoš, ale netrefil kotouč ideálně. Dobře střílel také Flick, ale ani kanadský útočník Lukáše nepřekonal. Olomouc hrála na hranici faulů a další přesilová hra na sebe nenechala dlouho čekat, podražením se provinil Krejčí. Vítkovičtí okamžitě zaujali své pozice v útočném pásmu a jen deset vteřin stačilo k tomu, aby střílenou přihrávku Bukartse uklidil za Lukášova záda nejlepší vítkovický střelec Lukáš Krenželok – 1:1. Domácí branku po delší době ohrozil Tomeček, pro kterého u mantinelu vydoloval kotouč Káňa. Stezkova vyrážečka však byla připravená. Fridrichův průnik byl zastaven pouze za cenu faulu a Vítkovice tak měly další příležitost přesilové hry. Tu vítkovičtí rozehráli opět na tvrdě pálícího Lakatoše, ale vítkovický útočník se zatím pouze zastřeloval a nemířil tak přesně. Jeho druhý pokus byl již nebezpečnější a hlavně přesnější. Vítkovické snažení ale přerušil Hruškův faul za domácí brankou. O dvacet vteřin později na tom byli domácí ještě hůře, když byl vyloučen také Kalus. Z domácí přesilovky tak rázem bylo oslabení tří proti čtyřem a po návratu vyloučeného Knotka dokonce proti pěti olomouckým. Vítkovická obrana ale ustála sílící tlak Hanáků a do kabin se tak šlo za vyrovnaného stavu.

Druhou třetinu tedy vítkovičtí zahájili v oslabení a museli se mít na pozoru před dvojicí Káňa – Krejčí, která řídí olomoucké přesilové hry. A právě po střele Davida Krejčího se dostal odražený kotouč k Lukáši Nahodilovi, který pohotově dorazil puk za Aleše Stezku – 1:2. Vítkovice se ale nevzdávaly a vrhly se do útoku, slibně vypadající akci Flicka s Kalusem ale zastavil hvizd rozhodčího pro postavení mimo hru. Střely Deje a Solovjeva bez větších potíží kryl Lukáš, který dnes dostal v brance přednost před skvěle chytajícím Konrádem. Po Kuskově faulu na Gewieseho měly Vítkovice možnost k vyrovnání v přesilové hře. Domácí opět rozestavěli přesilovkový vzorec a kombinovaly s pukem v útočném pásmu. Po Solovjevově střele dorážel Lakatoš, který ale ležícího Lukáše nepřekonal. Zpoza branky však vrátil kotouč do předbrankového prostoru, kde byli ke střele připraveni Krenželok s Bukartsem. Puk se dostal k lotyšskému střelci, který neomylně vyrovnal – 2:2. I nadále byli domácí aktivnějším týmem na ledové ploše. V klíčové situaci byl přidržen Fridrich, ale hra pokračovala bez vyloučení. Pěknou individuální akcí se prezentoval Koch, kterému ale v koncovce chybělo trochu pověstného štěstíčka. To naopak při vítkovických stálo o minutu později, když po střele Krejčího zůstal ležet kotouč před dezorientovaným Stezkou. Jako první však byli u puku domácí obránci, kteří situaci uklidnili. Následující úsek hry ale patřil Vítkovicím. První formace domácích motala hlavy olomoucké pětici. Na jejich útočné snažení plynule navázal Bukarts, který dobře kombinoval a vyzval ke střele Kováře. Uprostřed zápasu měli hrát domácí v oslabení, ale na poslední chvíli svou chybu rozhodčí napravili a vyloučení odvolali. Naopak po Kolouchově faulu hrály v početní výhodě Vítkovice. OSTRAVAR Arénou se rozléhalo legendární Šajbu! Šajbu!, čehož moskevský rodák Alexej Solovjev vyslyšel a po deseti vteřinách napřáhl na modré čáře ke střele, kterou propálil vše, co mu stálo v cestě – 3:2. Vítkovice se pustily do svého soka a téměř okamžitě po buly se do šance dral Marosz s Bukartskem, kteří si svou aktivitou vysloužili Řezníčkův faul. Tentokrát byla obrana Olomouce úspěšnější a vítkovické střelce uhlídala. Dvě minuty před koncem druhé třetiny svírala první formace Vítkovic svého soupeře v obranné třetině, ale Lakatošova táhlá střela jen těsně minula levý roh Lukášovy branky. Kovářovu tvrdou střelu obětavě zblokoval Bambula, který následně vyhodil přes všechny čáry.

V první minutě třetí třetiny upadl v souboji s vítkovickým kapitánem Vojtěch Tomeček a k překvapení všech byl za podrážení vyloučen Solovjev. Hanáci kombinovali a pokoušeli se vyšachovat domácí čtveřici, ale vedlo to pouze ke střele Krejčího, který mířil nad. Sedm vteřin před návratem Solovjeva se faulu dopustil Kusko, a tak po krátké hře ve čtyřech pokračovaly Vítkovice přesilovou hrou. Domácí pětice si nevedla špatně, ale Lukáše neohrozila. Přesilovka domácích mohla být po zákrocích na Krenželoka nebo Hrušku i dvojnásobná, ale obě sekání zůstala nepovšimnuta. Při hře v plném počtu se Olomouc dostala do rychlého protiútoku a Káňovu přihrávku z mezikruží přesným bekhendem usměrnil za Stezku Silvestr Kusko – 3:3. V desáté minutě využil své zkušenosti Krejčí a v souboji přetlačil Kováře, čímž získal kotouč pro najíždějícího Tomečka. Ten ale svou střelou našel jen připraveného Stezku. Na druhé straně Bukarts obkružil branku a přesně našel z druhé vlny najetého Plášila. Lukáš si s jeho střelou se štěstím poradil a úspěšný byl i později proti střele Bukartse. Do velké šance se dostal Burian, který mohl střílet do poloprázdné branky, skvěle jej ale dobruslil a odzbrojil vracející se Lakatoš. Olomouc se i v závěrečné periodě dopustila špatného střídání, čehož si rozhodčí všimli a potrestali ho dvěma minutami. To se nelíbilo olomouckému kapitánovi Švrčkovi, který za své protesty v přerušené hře inkasoval dvouminutový trest za nesportovní chování. Domácí tak dostali povánoční dárek v podobě dvojnásobné přesilovky. Vítkovice začaly v přesilové hře vlažně, bylo vidět, že ofenzivní letka s pěti útočníky nechce udělat chybu v defenzivě. Po trpělivé kombinaci ke střele napřáhl Roberts Bukarts a neomylně poslal kotouč pod břevno Lukášovy branky – 4:3. V pokračující přesilovce bylo k vidění opět několik sporných zákroků, tentokrát se ale nevylučovalo a Olomouc se ubránila. Skvělou akci rozjel drzou kličkou před vlastním brankářem Lakatoš. Ten následně posunul puk na Solovovjeva, který jej zavezl do útočné třetiny, kde jej předložil do mezikruží zpět Lakatošovi. Vítkovický útočník si prudkou kličkou do bekhendu posadil olomouckého brankáře a bez problémů skóroval – 5:3. Na ledě se začalo přiostřovat, Olomouc se nevzdávala a sáhla ke hře v šesti. Na konečný výsledek zápasu to však již nemělo vliv a tři body tak zůstaly ve Vítkovicích.

Jan Tomajko (HC Olomouc) – Dobře jsme začali, vedli jsme 1:0. Ve druhé třetině bych řekl, že byly Vítkovice lepší. My jsme dneska dostali moc gólů v oslabení a myslím si, že pár faulů bylo z kategorie, které nemůžeme dělat. I to špatné střídání a nesportovní chování si myslím, že dneska hodně rozhodlo o tom zápase. Bohužel, musíme se z toho použit.

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA): I přesto, že jsme dostali první gól, si myslím, že jsme měli dobrý nástup do zápasu. I celkově v zápase jsme měli dobrý pohyb. Samozřejmě zápas jsme zlomili v přesilových hrách. Za stavu 3:3 nastal asi zlomový okamžik, že jsme měli tu přesilovku 5 na 3 a odskočili jsme soupeři, takže dneska velká pochvala našim speciálním týmům, že to tak zvládli. Dali jsme čtyři góly v přesilových hrách, já klukům děkuji za odvedenou práci a zaslouženou výhru.

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Olomouc
5:3
(1:1, 2:1, 2:1)

Branky: 11. Krenželok (Bukarts, Solovjev), 26. Bukarts (Lakatoš, Solovjev), 35. Solovjev (Bukarts), 55. Bukarts (Lakatoš, Marosz), 58. Lakatoš (Solovjev) – 3. Kunc (Černý, Nahodil), 21. Nahodil (Krejčí, Kolouch), 45. Kusko (Káňa, Škůrek)
Rozhodčí: Hejduk, Veselý – Lučan, Kis. Vyloučení: 3:9. Využití: 4:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1 000 (maximální kapacita povolená vládním nařízením). Střely na branku: 36:15

HC VÍTKOVICE RIDERA: Stezka – Solovjev, R. Polák, Galvins, Plášil, Koch, L. Kovář, Gewiese – L. Krenželok, J. Hruška, Lakatoš – Dej, Marosz, Bukarts – M. Kalus, Flick, Fridrich – Bernovský, Chlán, Krejsa

HC Olomouc: Lukáš – Groch, Černý, Švrček, Rutar, Řezníček, Škůrek – Káňa, Krejčí, Tomeček – Kusko, Knotek, Klimek – Strapáč, Kolouch, Bambula – Burian, Nahodil, Kunc – Navrátil