VIT – OLO 5:3: Lakatoš hattrickem sestřelil Olomouc, Vítkovice poskočily tabulkou

Vítkovice využily dohrávky 6. kola a stoupají tabulkou. Hattrickem k tomu výrazně pomohl Dominik Lakatoš a po dlouhých dvanácti zápasech se prosadil Roberts Bukarts. Výhru pečetil gólem do prázdné branky Marosz. Domácí tak nemusí mrzet tři nastřelené tyče z úvodní třetiny.

HC OlomoucSouboj s Hanáky v rámci dohrávky 6. kola sliboval těžkou bitvu dvou připravených celků. Oba totiž chtěli využít zápasu k dobru k posunu tabulkou a příležitost tady byla. Domácí Ostravané navíc chtěli také srovnat s Olomoucí účty poté, co před nedávnem u nich nevstřelili ani gól. V útočném snažení měl modro-bílým pomoci už také Švéd Tobias Lindberg, který se stal novou vítkovickou akvizicí v pondělí. Bohužel i tak ofenziva severomoravského celku nebyla kompletní, pro zranění či nemoc opět chyběli Flick, Svačina a Bernovský.

Vítkovice vstoupily do utkání pod mírným tlakem. Dohrávané zápasy z úvodu sezony jim dávaly pocit relativního klidu, jenže jestli se domácí chtěli posunout tabulkou vzhůru, museli využít dnešní poslední šance v podobě dohrávky 6. kola. V úvodních minutách zápasu měli opticky navrch hosté z Olomouce, ale se všemi náznaky šancí si domácí obrana poradila. Proti střele Krejčího z pravého kruhu Stezka zasáhl betonem a střelu Dujsíka od modré čáry tečoval mezi kruhy mimo Kolouch. Následnou Řezníčkovu střelu po vhazování našel Stezka bezpečně ve své lapačce. S pokusy Olesze a Rašnera si poradili domácí obránci. Vítkovice poprvé zahrozily v sedmé minutě, když tak trochu z nouze nahazoval puk na branku Stehlík, střelu pohotově tečoval Bondra, ale puk se zastavil o pravou tyč Lukášovy branky. O malou chvíli později už se domácí radovali po střele Kováře, ale vítkovický obránce pro změnu orazítkoval levou tyč olomoucké branky, odražený kotouč pak Lukáš pevně sevřel mezi betony, takže se Hruška k dorážce nedostal. Nedáš, dostaneš, platilo o malou chvíli později. Po nahrávce Koloucha střílel v mezikruží Navrátil, puk se ještě nešťastně svezl po hokejce Romana Poláka, než zapadl za záda Stezky – 0:1. Domácí ale neskládali zbraně, Fridrich potáhl kotouč k mantinelu, kde si počkal na druhou vlnu, ale střela Solovjeva nebyla přesná. Ve 12. minutě byla k vidění první přesilová hra, kterou vybojovala čerstvá posila Vítkovic Švéd Tobias Lindberg. První přesilovková formace vyšachovala obranu Hanáků, ale Hruška z mezikruží trefil opět jen tyč Lukášovy branky, následný pokus Solovjeva mířil mimo. Dobře pálil také Koch, ale trefil jen Lukášův pravý beton. Vítkovice pokračovaly v tlaku i po skončení powerplay, po střele Solovjeva nevěděl brankář hostí, kde je kotouč. Po delší době se ke střele probojovala také Olomouc, ale Káňa nebyl přesný. Hanáci opět převzali otěže zápasu a zaměstnávali domácí obranu. Dva na jednoho se řítil Olesz s Navrátilem, který byl ale dobře obsazen, a tak bývalý vítkovický kapitán volil střelu, kterou Stezka bez problémů kryl. Gólman Vítkovic byl pozorný také proti střelám Řezníčka či Kucsery. Lukáš musel po menší pauze zasahovat proti tvrdé střele Bukartse, kterou ale před dojíždějícím Dejem udržel ve své výstroji. V závěru třetiny Marosz obětavě zblokoval tvrdou střelu Řezníčka.

Do první šance ve druhé periodě se dostal Bondra, slovenský útočník měl ale problém zpracovat kotouč tak, aby mohl vystřelit, proto jej přenechal na Kaluse najíždějícího z druhé vlny. Ten zkrotil poskakující kotouč, ale trefil jen pravý beton. Bukarts se dostal ke střele z pravého kruhu, ale minul branku. Nemuselo jej to tolik mrzet, protože o chvilku později vybojoval ve středním pásmu druhou přesilovou hru pro Vítkovice. Vítkovické snažení zahájil tvrdou střelou od modré čáry Solovjev, ruský obránce se o chvilku později dobře vrátil také při brejku Krejčího s Klimkem. Lakatošovu střelu zblokoval Škůrek, vítkovický střelec si ale o pár vteřin později opět vyžádal kotouč a tentokrát se z vrcholu pravého kruhu nemýlil a prostřelil Lukáše – 1:1. O chvíli později se ale faulu dopustil Plášil a přesilovku tak měli k dispozici hosté. O vyhozený kotouč se v bruslařském souboji utkali Lakatoš s Lukášem, olomoucký brankář při rozehrávce trefil Lakatoše, ale kotouč se odrazil k mantinelu, odkud vítkovický střelec branku neohrozil. Olomoucká přesilovka nicméně pokračovala, proti Kolouchově střele z mezikruží byl Stezka připraven na svém místě, ale vyražený puk směřoval opět ke Kolouchovi, který přihrávkou našel nikým nehlídaného Krejčího a ten se z levého kruhu nemýlil – 1:2. Vítkovice následně zamknuly svého soupeře a vypadalo to skoro, jakoby domácí hráli přesilovou hru. Bohužel celému snažení chyběla gólová přihrávka, i když po střelách Bukartse se Solovjevem visel gól ve vzduchu. Své odhodlání předvedl Marosz, který si drze došel pro faul. Už za malou chvíli zažili vítkovičtí příznivci déjà vu, když domácí borci potřebovali pouhých 17 sekund k tomu, aby předvedli zcela totožnou akci jako u první branky. Na vrcholku pravého kruhu ke střele napřáhl na vrcholku pravého kruhu Dominik Lakatoš, který využil skvělé clony Lukáše Krenželoka na brankovišti – 2:2. Bukarts se provinil proti pravidlům, když nedovoleně na brankovišti zatáhl Tomečka. Vítkovická čtveřice nezačala špatně, vytlačila Olomouc až do jejího pásma, kde sbírala cenné vteřiny. Tvrdě pálil Ondrušek, ale jeho střela šla vysoko nad branku. Olomouc si po faulu Poláka zahrála 28 vteřin dlouhou dvojnásobnou přesilovou hru. Vítkovický kapitán v tom byl tak trochu nevinně, když při bruslařském obratu bruslí podrazil jednoho z olomouckých útočníků. Vítkovice byly v oslabení aktivní, skvěle napadaly olomouckou rozehrávku a neinkasovaly. K odraženému kotouči se v mezikruží dostal Klimek, který ale trefil tyčku. Branka na straně olomouckých byla dnes pro střelce zakletá a její tyče se v polovině zápasu rozezněly už počtvrté. Řezníček chytře střílel po ledě tak, aby odrazil kotouč od Stezkových betonů, ale vítkovičtí beci si najíždějícího Krejčího pohlídali. Olomouc mohla jít do vedení o chvilku později, kdy bylo před Stezkou velmi rušno. Domácí obrana doslova jako jeden muž zablokovala brankoviště a vyhodila kotouč. Ihned z brejku pálil Bukarts, ale trefil jen vyrážečku. Další akci měl na svědomí opět lotyšský střelec, když nahazoval na teč od modré a na jeho nabídku si dobře najel Marosz, bohužel puk skončil mimo. Třiačtyřicet vteřin před druhou sirénou se v pro něj netypickém místě na levém kruhu opřel do kotouče Dominik Lakatoš a švihem prostřelil lapačku Lukáše. Lakatoš tak zkompletoval hattrick – 3:2. V posledních vteřinách to ještě zkoušela čtvrtá formace domácích a na modré čáře se do puku opřel Roman Polák, Lukáš musel zasahovat proti střele svou maskou.

Proti tvrdé Škůrkově střele od modré čáry zaklekl Kalus a vysloužil si hlasitou pochvalu od domácí střídačky. Vítkovická třetí formace kombinovala v útočném pásmu, Dej v kleče poslal přesnou přihrávku na nikým nehlídaného Bukartse, který tváří v tvář chladnokrevně prostřelil Lukáše, čímž snad ukončil své střelecké trápení – 4:2. Vítkovičtí pokračovali v tlaku, ale Hanáci zahrozili brejkem Káni s Navrátilem, Káňovi utekl kotouč a nic z toho nebylo. Dujsíkovu tvrdou střelu od modré Stezka lapil. Čtvrtá formace dělala neplechu v útočném pásmu svým skvělým pohybem. Fridrich na modré čáře vysunul Lednického, ten ale nezpracoval, přesto mladíci nasbírali cenné vteřinky v útočném pásmu. V závaru plynule pokračovala i třetí formace, když se po střelách obránců o odražené kotouče na brankovišti rval neúnavný Kalus. Kucsera po pěkné individuální akci netrefil branku. K vidění byly dvě pěkné individuální akce v řadě. Nejprve projel Fridrich celým hřištěm až před Lukáše, ale v souboji se Škůrkem mu chyběly potřebné centimetry a kilogramy. O okamžik později tvrdě pálil z levého kruhu Olesz, ale vítkovický brankář dokázal proti jeho střele vystrčit rameno dostatečně vysoko. Z Olesze si vzal na druhé straně příklad Dej, jenž se tvrdě opřel do puku. Olomoucký brankář zasáhl, ale nevěděl, kde má kotouč, ten následně vypadl vedle pravé tyče k pohotovému obránci. Olomoučtí přidali na pohybu a intenzitě, ale ke kýženému úspěchu to nevedlo. Obrana Vítkovic byla pozorná a nenechala se vyprovokovat ani tvrdými zákroky Hanáků, těm navíc utíkal čas. Necelé tři minuty před koncem třetí třetiny se po komerční přestávce Lukáš nevrátil do své branky a Olomouc tak sáhla ke hře v šesti. Olomouckým trvalo usadit se v pásmu, ale nakonec byli úspěšní a navíc secvičeným signálem přehráli bránící pětici a Knotek na brankovišti přesně zakončil – 4:3. Olomouc se znovu usadila v pásmu, což znamenalo jediné, odvolání Lukáše z branky. Vítkovice ale dostaly kotouč do středního pásma, odkud do prázdné branky přesně zamířil Rostislav Marosz – 5:3. Šestou branku mohl půl minuty před koncem vstřelit v úniku Krenželok, ale Lukáš mu přečetl jeho forhendový blafák.

Jan Tomajko (HC Olomouc): Myslím si, že jsme začali dobře, i ten zápas byl vyrovnaný. Myslím, že rozhodlo, že Vítkovice daly dva góly z přesilovek, my jsme dali jen jeden. To byl dnes takový jazýček na vahách, který rozhodl o zápasu.

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE Ridera): My jsme to utkání nezačali dobře. První třetinu jsme nebyli v tempu, všude jsme byli pozdě, prohrávali jsme souboji a nebyli na puku. Sice jsme měli tři tyčky, ale za ten výkon v první třetině jsme si to štěstí asi nenaklonili na naši stranu. Za co musím mužstvo pochválit, je druhá třetina, kdy jsme ten vývoj otočili na svou stranu. Hattrickem se tam blýskl Dominik Lakatoš, který to vzal na sebe a utkání zvládl velice dobře. Třetí třetina byla vyrovnaná, v závěru jsme se dostali pod velký tlak, ale tam se asi to štěstí obrátilo díky tomu, co jsme tomu dali my. S pokorou přijímáme vítězství, nebylo to jednoduché. Před námi je další zápas a klukům děkuji za vydřené vítězství a tři body.

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Olomouc
5:3
(0:1, 3:1, 2:1)

Branky: 24. Lakatoš (Solovjev, Bukarts), 30.Lakatoš (Solovjev, Bukarts), 40. Lakatoš, 42. Bukarts (Dej), 60. Marosz (Fridrich)  – 8. Navrátil (Kolouch, Olesz), 26. Krejčí (Kolouch, Olesz), 58. Knotek (Káňa, Krejčí). Rozhodčí: Pražák, Kika – Ondráček, Špůr. Vyloučení: 3:3. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 3 525. Střely na branku: 28:23.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Stezka – Solovjev, R. Polák, Galvins, J. Stehlík, Koch, L. Kovář, Plášil – L. Krenželok, J. Hruška, Lakatoš – R. Bondra, Lindberg, Kalus – Dej, Marosz, Bukarts – Lednický, Chlán, Fridrich

HC Olomouc: Lukáš – Ondrušek, Groch, Rašner, Škůrek, Řezníček, Dujsík – Káňá, Krejčí, Tomeček – Klimek, Knotek, Kucsera – Olesz, Kolouch, Navrátil – Bambula, Strapáč, Kunc – Burian