VIT – MHK 3:1: Vítkovice v přesilovkách srazily lídra extraligy

Trenér Holaň před utkáním prohlásil, že závěrečná utkání základní části budou připomínat utkání play off a nemýlil se. Nedělnímu utkání nechybělo nic. Urputná defenziva, využité přesilové hry a nespočet osobních soubojů. To vše navíc před více než čtyřmi tisíci diváků, kteří si našli cestu do OSTRAVAR ARÉNY na poslední domácí utkání základní části.

Mountfield HKTaké v neděli hráli vítkovičtí hokejisté na vlastním ledě. V posledním domácím zápase základní části přivítali již jistého vítěze dlouhodobé soutěže a Prezidentského poháru Mountfield HK. Do boje proti Hradci Králové nemohli pro zranění zasáhnout Bukarts, Gewiese, Polák a Lindberg, naposledy také chyběl distancovaný Kalus. Po konci sezony v prvoligové Porubě se k vítkovickému týmu pro zbytek sezony připojil kanadský útočník Sam Bitten a do brány se vrátil Aleš Stezka. Do utkání nakonec nezasáhl ani Marosz, který sice byl na původní soupisce, ale těsně před úvodním buly došlo ke změně.

Zápas předznamenal slavnostní akt, při kterém bylo oznámeno prodloužení partnerství mezi HC Vítkovice a skupinou Ridera na další dvě sezony. Současně také skupina Ridera věnovala do hokejové tomboly, jejíž výtěžek půjde na pomoc obětem válečného konfliktu na Ukrajině, rovných 100 000 Kč.

Začátek utkání nabídl rychlý hokej bez zbytečných přerušení. Nicméně ani jeden z týmů si nevypracoval šance ke vstřelení branky. Tu první měl na holi Jakub Illéš, který ale zamířil přesně do lapačky hradeckého brankáře. Za zmínku stojí také Stehlíkova střela, ale k odraženému puku se nikdo z vítkovických nedostal. Vítkovice tahaly za delší konec a měly opticky více ze hry. Do dobré střelecké příležitosti se dostal Bondra, s jehož střelou měl Kiviaho co dělat, ale nakonec kotouč udržel ve své výstroji. První větší šanci si hradečtí vypracovali v polovině třetiny, ale přihrávka na zcela volného Kellyho Klímu byla včas ztečována. Na druhé straně se do dobré příležitosti dostal Flick, který se sice neprosadil, ale vybojoval alespoň faul na svou osobu. Po střele Bernovského už celá hala zvedala ruce, ale vítkovický útočník rozvlnil pouze boční síť. V obrovské šance se po skončené přesilové hře objevil Ruslan Pedan, proti kterému se včas zvládl Kiviaho přesunout a zakročit. Po faulu vysokou holí, kterým se provinil Scherbak měli domácí k dispozici přesilovkový reparát. V něm se Krenželok dvakrát dostal na dostřel, ale v rozhodující chvíli byl dobře obsazen. Hradec Králové v první třetině vyslal na Stezku pouze jednu střelu.

Hradečtí do druhé třetiny vlétli a již po patnácti vteřinách rozhodčí signalizoval vyloučení domácích. V probíhající výhodě se ale na vrcholu brankoviště ke dvěma dorážkám dostal nikým nehlídaný Radek Smoleňák, který nejprve trefil tyč, ale druhou dorážkou poslal Mountfield do vedení – 0:1. Vedení navíc mohli královéhradečtí navýšit po vyloučení Bittena, který se provinil faulem vysokou holí. Hradečtí ihned rozestavěli přesilovkovou formaci a k dobré střele se dostal Kevin Klíma. Vítkovice ale vyloučení přestály a navíc mohly záhy vyrovnat, když Bitten přesnou přihrávkou vyslal do úniku Bondru. Ten sice Kiviaha prostřelil mezi betony, ale kotouč se smolně zastavil v brankovišti a před dojíždějícím Bittenem včas zasáhl jeden z obránců. Po faulu Kellyho Klímy navíc hrály Vítkovice další přesilovou hru. Elitní přesilovkové komando se ne a ne usadit v útočném pásmu, a tak se ke slovu dostala druhá speciální formace domácích. Karel Plášil na modré čáře skvěle udržel kotouč, nic nevymýšlel a nabil na vrchol levého kruhu Jakubu Stehlíkovi, který zamířil přesně a vymetl levý růžek královéhradecké branky – 1:1. Hosté se ihned snažili vrátit vedení na svou stranu, ale Jergl svou střelou na Stezku nevyzrál, stejně jako na druhé straně Illéš nepřekonal Kiviaha. Do zajímavé pozice si nabruslil také Fridrich, který ale za sebou měl dlouhé střídání, a tak místo průniku před branku zvolil raději střelu. Vítkovictí měli dobrou pasáž, ve které zatlačily Mountfield do těžké defenzivy, Kiviaho ale svůj tým podržel. V protiútoku se musel blýsknout také Stezka, který vytasil skvělý zákrok lapačkou proti Oksanenově střele. Pod tlakem soupeře se ocitla čtvrtá vítkovická formace, která se minutu a půl bránila bez střídání, nakonec se ale zásluhou Dostálka osvobodila a mohla vystřídat. Po kombinaci s Chlánem našel Fridrich přesnou přihrávkou Illéše, který ale v rozhodující chvíli o kotouč přišel. O pár vteřin později se do šance dostal sám Fridrich, který ukličkoval McCormacka, ale kanadský obránce nakonec v souboji uplatnil svou sílu a vítkovického útočníka k zakončení nepustil. Po delší době se Stezkovi připomněli také hradečtí útočníci, ale Cingelova střela skončila na vyrážečce a proti Gasparově forhendové kličce se Stezka dokázal dostatečně natáhnout.

Začátek třetí třetiny byl opatrný. Do první zajímavější příležitosti se dostal Hruška, kterému ale k ideálnímu zakončení chyběl jeden krok. Po pádu jednoho z hradeckých pod nohy se zdálo, že budou hrát Vítkovice přesilovou hru. Vylučovalo se ale až za půl minuty na opačném konci kluziště, kde se podrážením provinil Flick. Vítkovice se skvěle bránily a nepouštěly Hradec Králové do šancí. Tu největší měl Kelly Klíma, ale z mezikruží nepálil přesně. Povedené střídání měl Lukáš Kovář, který nejprve zblokoval dělovku Filipa Pavlíka od modré čáry a následně byl při pokusu o vyhození kotouče faulován Cingelem. Z oslabení tak vítkovičtí plynule přešli do přesilové hry. V té Bernovský dobře našel před brankou Krenželoka, ale Kiviaho byl připraven. Více toho domácí v přesilové hře neukázali. Obrovskou šanci měl po Pedanově střele Hruška, ale centr první vítkovické formace nedokázal z bezprostřední blízkosti dostat kotouč přes levý beton hradeckého brankáře. Osm minut před koncem třetí třetiny byl v rohu útočného pásma poslán hlavou na mantinel Patrik Koch. Byť rozhodčí zprvu vylučovat nechtěli, obdržel nakonec Kalina dvouminutový trest za vražení na hrazení. Těsně po buly na modré čáře napřáhl Solovjev, ale kotouč se zastavil na brankové konstrukci. Vítkovice ale pokračovaly v útočném snažení. Bernovský znovu vyzval Solovjeva ke střele a ten tentokrát vymetl pravý roh hradecké branky – 2:1. Pro Solovjeva to byla jedenáctá extraligová trefa, díky které se posunul do čela tabulky střelců mezi obránci. Po kombinaci s Bernovským se do skvělé šance dostal Dostálek, ale Kiviaho skvěle zasáhl vyrážečkou. Vítkovice ale daly svému soupeři špatným střídáním šanci srovnat v přesilové hře. Hned po sedmi vteřinách se ke střele z mezikruží dostal osamocený Kevin Klíma, ale Stezka nechal vyniknout svou pohotovou lapačku. Další důležitý zákrok přidal o chvíli později pro Smoleňákovi, který střílel z bezprostřední blízkosti. Vítkovičtí se i tentokrát ubránili a hradeckým ubíhal čas rychleji, než by si přáli. Minutu a půl před třetí sirénou Kiviaho sprintoval na střídačku, aby do hry pustil šestého bruslaře. Vítkovice se ale v obranném pásmu zmocnily kotouče, Lakatoš s Krenželokem se dostali do přečíslení a Krenželok poslal kotouč neomylně do prázdné branky – 3:1. Jednačtyřicet vteřin před koncem to hosté ještě zkoušeli v šesti. Lakatoš se dostal ke kotouči, ale ze středního pásma o pár centimetrů minul branku. Se závěrečnou sirénou se do sebe pustili Lev s Kochem, ale tato výměna názorů neměla dlouhého trvání.

Tomáš Martinec (Mountfield HK): Myslím si, že to bylo zasloužené vítězství domácích. Přestože všechny góly padly v nerovnovážném stavu, tak domácí byli po celý zápas aktivnější, měli lepší pohyb, myslím si, že měli větší touhu po vítězství. Mrzí mě to hlavně kvůli našim fanouškům, kteří nás přijeli ve velkém počtu podpořit. Náš výkon dnes nebyl takový, aby to stačilo na vítězství.

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA): Já musím chlapce pochválit za celé utkání, že jsme absolutně nenastoupili s žádným přehnaným respektem, i když přijel soupeř, který vyhrál Prezidentský pohár a má obrovskou sílu. My jsme se toho nezalekli, hráli jsme velice dobře, v první třetině jsme soupeře přestříleli, měli jsme dobrý pohyb, tři tutové šance, dvě přesilovky, chyběl tomu jen gól. Trpělivou hrou až do konce zápasu jsme si pro to vítězství šli. Dali jsme pěkné góly, pomohlo nám obecenstvo, které bylo vynikající. Vynikající byl také Aleš Stezka v brance, kdy ty šance soupeř vždycky bude mít, ale on si s tím poradil výborně. Souhlasím s tím, že jsme byli lepším týmem a zasloužili si vyhrát.

HC VÍTKOVICE RIDERA – Mountfield HK
3:1
(0:0, 1:1, 2:0)

Branky: 28. Stehlík (Plášil, Illéš), 53. Solovjev (Bernovský, Lakatoš), 60. Krenželok (Lakatoš) – 21. Smoleňák (Nedomlel, Oksanen). Rozhodčí: Obadal, Micka – Ondráček, Malý. Vyloučení: 3:5, navíc Koch (VIT) a Lev (MHK) oba 5 min. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 255 (bez omezení kapacity). Střely na branku: 25:19.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Stezka – Solovjev, Pedan, Plášil, J. Stehlík, Koch, L. Kovář – L. Krenželok, J. Hruška, Lakatoš – Illéš, Chlán, Fridrich – R. Bondra, Flick, Bitten – Dostálek, Dej, Bernovský

Mountfield HK: Kiviaho – Nedomlel, Gaspar, Kalina, Pavlík, Šalda, McCormack – Smoleňák, Lev, Oksanen – Perret, Kevin Klíma, Jergl – Scherbak, Lalancette, Kelly Klíma – Pilař, Cingel, Orsava – Miškář