VIT – MHK 1:4: Potřetí už Vítkovice Hradec nepřetlačily

Opět otevřely skóre zápasu, opět měly dostatek vyložených šancí, ale bohužel opět zůstalo u jedné trefy. Vítkovice na domácí půdě nestačily na Hradec Králové, který otočil vývoj utkání ve svůj prospěch dvěma přesilovkovými trefami během 86 vteřin. Při výhrách Pardubic a Litvínova je odstup modro-bílých na pásmo sestupu jediný bod.

Mountfield HKObdobně jako v úterý proti Liberci, také v pátek pro Hradci Králové vyrukovali vítkovičtí hokejisté s novou posilou. Útočné řady rozšířil Martin Dočekal z Brna a trenéři pro urostlého devětadvacetiletého forvarda našli místo na křídle čtvrté formace. Změn pak doznala především obrana, Rosandič se v duelu „proti svým“ posunul do první obranné dvojice, po doléčení problémů se do sestavy vrátil Jan Štencel.

Vítkovičtí začali možná trochu bojácně, i proto je hosté hned od začátku přitlačili do jejich pásma. Pravdou ale bylo, že se první minuty, i přes aktivitu Hradeckých, obešly bez vyloženějších šancí, několik střeleckých pokusů ze střední a delší vzdálenosti neohrozilo Miroslava Svobodu. Ostravané se zbavili určitého ostychu v 8. minutě a hned z toho byla slibná šance, Gregorc přenechal puk Schleissovi, ale Marek Mazanec kryl. Následovala přesilová hra Vítkovic, která ale zaujala spíš únikem hostujícího Cingela, po kterém zvonila za Svobodou tyč. Pak se modro-bílí konečně dostali do tempa a udeřili v 15. minutě. Mislav Rosandič projel celým kluzištěm a dostal se do zakončení, Mazanec ale pokus vystihl. Mountfield se pokusil rychle přesunout na druhou stranu, ale Martin Dočekal zastavil kotouč a posunul zpět před brankoviště Hradce, kde stál připravený Alexandre Mallet a čtvrteční narození syna oslavil povedenou gólovou kličkou do bekhendu – 1:0. Zvýšení měl krátce na to na holi Bukarts, ale přestřelil. Druhá přesilová hra Vítkovic už byla i o poznání nebezpečnější a aktivnější, v největší šanci dorážel Lakatoš z bezprostřední blízkosti, ale Mazanec dokázal vysunout špičku betonu do dráhy puku.

Druhá perioda zprvu naznačovala, že by se mohlo hrát v podobném duchu, jako závěr první. Ostravané začali rychlým výpadem Lakatoše a i v přesilové hře soupeře dokázali Werbikovým únikem po křídle ohrožovat Mazance v hradecké bráně. Mountfield se postupně tempu přizpůsobil, ale i tak byly větší střelecké pokusy na straně domácích. Vítkovičtí sázeli na střelbu, to Hradec spíše na důraz a dorážky v předbrankovém prostoru. Tam například ve 27. minutě pokryl Svoboda rychlý švih Lva. Rozhodující pro vývoj skóre byla ovšem 36. minuta. Série vyloučení na obou stranách znamenaly situaci tří proti čtyřem z domácího pohledu. Východočeši tuto výhodu využili, Lukáš Cingel rychle prostřelil Svobodu z bezprostřední blízky – 1:1. Pokračovala klasická přesilovka hostů pět na čtyři a v ní ve 38. minutě vyrazil na zteč kapitán Radek Smoleňák a prosadil se – 1:2. Ostravané se snažili reagovat, poslední minuta druhé třetiny se odehrávala před Mazancem, jenže bez gólového efektu.

Třetí dějství odstartoval tvrdý zákrok Nedomlela na Indráka. Hostující hráč obdržel trest na 2 + 10 minut, Vítkovičtí ale nabídnutou přesilovku neproměnili, byť střela Štencela, či teč Schleisse by snesly gólové měřítko. Ve 45. minutě značně zamotala hostům hlavu v jejich obranném pásmu čtvrtá vítkovická formace, útok ve složení Dočekal – Werbik – Kubalík ale ani za přispění obránců Tršky a Rosandiče na vyrovnání nedosáhli. Početní výhodu si zahrál i Hradec, to poté, co Rosandičovo vyhození mířilo mimo kluziště, modro-bílí ale zdárně tlak ustáli a okamžitě po skončení trestu se jali rozvíjet vlastní útočné plány. Kartami pak míchala vyloučení. Ostravané nenaložili úspěšně s výhodou v 50. minutě a sami se pak od 52. minuty museli bránit. Mountfieldu samozřejmě dění na ledě vyhovovalo, získával čas a měl i naději na navýšení skóre. Vyloučený Roman se okamžitě zapojil do hry, ale nenašel nikoho, kdo by jeho pokus o atak podpořil, v přemíře snahy se pak málem fatální chyby dopustila vítkovická defenziva, naštěstí Hradečtí zakolísání nevyužili. Čas ale pracoval pro Východočechy. V 55. minutě zkusil výpad po křídle Hruška, ale Mazanec byl u tyče včas. Krátce na to našel u druhé tyče Rastislav Dej připraveného a volného Alexandra Malleta, ale kanadský forvard tentokrát tváří v tvář Mazancovi neuspěl. V 58. minutě se hosté radovali ze třetího gólu, Vítkovičtí si vybrali trenérskou výzvu, ta ovšem nic neregulérního neprokázala bekhendová dorážka Radka Smoleňáka z brankoviště tak platila – 1:3. Ostravanům zbyly pouhé tři minuty na dvougólovou reakci. Power play bez brankáře jim také nepomohla, v poslední minutě zkompletoval hattrick trefou do prázdné klece Radek Smoleňák – 1:4. Vítkovice opět zůstaly doma naprázdno a do poslední čtvrtiny soutěže vstoupí s pouhým jednobodovým náskokem na sestupovou příčku.

HC VÍTKOVICE RIDERA – Mountfield HK 1:4 (1:0, 0:2, 0:2)

Branky: 15. Mallet (Dočekal) – 36. Cingel (Eklund, Lev), 38. Smoleňák (Eklund), 58. Smoleňák, 60. Smoleňák (Perret, Koukal). Rozhodčí: Pražák, Kubičík – Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 5:5, navíc Nedomlel (MHK) 10 minut osobní trest za naražení zezadu. Využití: 0:2. Diváci: 4 305. Střely na branku: 32:22

HC VÍTKOVICE RIDERA: M. Svoboda – Rosandič, Trška, Štencel, Gregorc, Výtisk, R. Černý, L. Kovář – Bukarts, Roman, Lakatoš – Schleiss, J. Hruška, Indrák – Dej, R. Veselý, Mallet – T. Kubalík, Werbik, Dočekal

Mountfield HK: Mazanec – Eklund, Nedomlel, Šidlík, Cibulskis, Šalda, F. Pavlík, Čáp – Chalupa, Cingel, Smoleňák – R. Pavlík, Lev, Klíma – Perret, Koukal, Žejdl – Miškář, Dragoun, Jergl