VIT – LIB 3:7: Bílí Tygři rozcupovali Vítkovice během čtyř minut

První třetina tomu nenasvědčovala, Vítkovice vedly jako první, měly vyloženější šanci, trefili tři tyče. Pak stačily vedoucímu celku extraligové tabulky necelé čtyři minuty a z remízy 1:1 byl stav 1:5. Ostravané dokázali pouze zmírnit drtivost porážky, ani tak ale nebyly uchráněny debaklu. V dohrávce padly 3:7.

Dohrávkou předvánočního kola proti vedoucímu Liberci pokračoval boj Vítkovic o záchranu této sezony. Během pondělního večera a úterního rána nastalo mnoho změn v sestavě i ve skladbě ostravského mužstva. Trenér Mojmír Trličík už měl k dispozici útočníka Jana Hrušku, který přišel z Brna náhradou za Šimona Stránského a Daniela Krenželoka, do obrany se vedle slovinského zadáka Gregorce postavil ve své vítkovické premiéře slovenský obranář s chorvatskými kořeny Mislav Rosandič, který dorazil na sever Moravy z Hradce Králové výměnou za Petra Šidlíka. V sestavě pro zdravotní problém z nedělního duelu chyběl Jan Štencel.

Vítkovice slibovaly bojovat s vedoucím celkem extraligy a minimálně v prvním dějství svému předsevzetí dostály. Od prvních střídání šli Bílým Tygrům po krku, nebylo to snadné, stálo to síly, ale Ostravané předváděli kontaktní a bruslivý hokej, bojovností nešetřili a přestože první větší šance měli hosté, byli to právě domácí, kdo zahrozil efektivněji a nakonec i úspěšně. V 7. minutě našel Jan Schleiss z levé strany u pravé tyče přesně hůl Miroslava Indráka a skóre bylo otevřeno – 1:0. Liberec se ovšem nenechal zahanbit, v 10. minutě prošel z pravé strany až před bránu najetý Libor Hudáček a zakončením k levé tyči nedal Miroslavu Svobodovi šanci – 1:1. Vyrovnaný stav opět zvýšil tempo utkání a při vší úctě k prvním Severočechům, byly to Vítkovice, kdo mohl odskočit do pohodlného vedení. Bohužel se tak nestalo. V 11. minutě nastřelil po kličkařském slalomu Razgals tyč, po následné Trškově pumelici prolétl puk brankovištěm, ale do klece nezapadl. V 16. minutě ukázal rychlou lapačku proti Kvasničkově střele hostující brankář Dominik Hrachovina. V 17. minutě zvonila liberecká tyč podruhé, po ráně Lakatoše a krátce na to zradila v rozhodujícím okamžiku muška Radka Veselého před odkrytou bránou. Ostravané mocně dobývali území hostů i v 18. minutě. Změnu kurzu přineslo až vyloučení na straně domácích a z něj pramenící přesilovka Severočechů.

Druhá perioda byla pro domácí doslova zlým snem. Liberci stačilo necelých pět minut, aby rozcupoval veškeré snažení Vítkovic v přívalu pěti gólů a drasticky demonstroval, kdo je jasným pánem utkání a kdo si také odveze tři body. Ostravané nemohli vzdorovat. Hosté začali ve 21. minutě využitou přesilovkou, z kruhu pálil do víka Ladislav Šmíd – 1:2. Uběhla přesně minuta, Miroslav Svoboda neudržel v náručí Zacahrovu střelu, dojíždějící Lukáš Krenželok puk získal a vítkovického brankáře vymíchal – 1:3. Minutu a půl na to se v přesilovce z pravého kruhu trefil Libor Hudáček – 1:4. To už bylo moc na Svobodu, který přepustil místo Danielu Dolejšovi. Lukáš Kovář následně srazil u mantinelu tvrdě jednoho ze soupeřů, hostující čahoun Graborenko přijel kolegu mstít. Výsledkem bylo 10 trestných minut pro Graborenka, 2 navíc a 4 minuty pro Kováře za faul kolenem a hrubost, tedy následovala opět přesilová hra hostů a opět skončila přesnou ranou z kruhu, tentokrát levého a tentokrát z hole Michala Birnera – 1:5. Vítkovičtí byli na kolenou, probíhala 25. minuta a ztráceli v zápase čtyři góly. Zoufale potřebovali cokoli, čeho by se dalo chytnout a od čeho odrazit. Jenže nic takového nepřicházelo a oni sami si nic takového nevytvořili. Navzdory přesilovkám je svazovala křeč v zakončení, srážely nepřesnosti. Ve 32. minutě k tomu navíc ujel v samostatném úniku Adam Musil a přidal šestou trefu Bílých Tygrů – 1:6. Domácí se neodrazili ani v minutu a čtvrt dlouhé přesilovce pěti proti třem. Rezultát druhé třetiny tak byl jasný.

Vítkovičtí logicky nemohli hodit utkání za hlavu, do třetí třetiny šli přece jen s nadějí, že můžou s výsledkem ještě něco udělat. Hned v jejím úvodu zůstal před bránou Liberce Indrák, ale ani dvojitou dorážkou puk za Hrachovinu nedostal. Jenže jakákoli snaha o útočnou aktivitu se zase rozplynula ve 43. minutě. Liberec proměnil brejk, Birner pobídl Libora Hudáčka, který zkompletoval hattrick – 1:7. Vítkovičtí pozičně drželi útočné pásmo, ale nepřesné kombinace či zakončení jejich situaci rozhodně neusnadňovaly. Bílí Tygři jednoduše kontrolovali dění na ledě, a to ať už z útočné pozice, či z obranné. Aktivně si ve 49. minutě počínala třetí formace Vítkovic a díky tomu padl alespoň druhý gól domácích, Alexandre Mallet z bezprostřední blízkosti uspěl – 2:7. Gól domácí probral, to se upřít nedalo, ale Liberec se rychle oklepal a pětibrankový náskok nadále kryl. Trochu vzruchu způsobilo ještě vítkovické oslabení v 55. minutě, při kterém se o únik pokusili Dej s Malletem. Fanoušci, kteří za daného stavu ještě vydrželi v Aréně se mohli v 57. minutě radovat z trefy Robertse Bukartse z mezikruží – 3:7. Hra Ostravanů znovu ožila, Liberec měl ale do paniky daleko, čas hrál v jeho prospěch. Vítkovice ve třetí třetině zmírnily drtivost libereckého vítězství, nicméně nezůstaly ubráněny debaklu a hlavně zůstaly bez bodu.

Ohlasy trenérů po utkání

Tipsport Extraliga

HC VÍTKOVICE RIDERA – Bílí Tygři Liberec 3:7 (1:1, 0:5, 2:1)

Branky: 7. Indrák (Schleiss, R. Černý), 49. Mallet (Dej, Veselý), 57. Bukarts (Roman, Lakatoš) – 10. Hudáček (Birner), 21. Šmíd (Birner), 22. L. Krenželok (Zachar, Jelínek), 24. Hudáček (Birner, Lenc), 25. Birner (Šmíd, Lenc), 32. Musil (Kotvan), 43. Hudáček (Birner, Knot). Rozhodčí: Hejduk, Kika – Kis, Rožánek. Vyloučení: 5:4, navíc Graborenko (LIB) 10 minut osobní trest za hrubost. Využití: 3:0. Diváci: 3 659. Střely na branku: 34:38