Banner Promo

VIT – LIB 1:4: Důraz nestačil, v dohrávce zvítězil Liberec

Datum publikování:

Foto: Petr Kotala

Nejfyzičtější utkání letošní sezony bylo k vidění v dohrávce s libereckými Bílými Tygry. Bojovnost se nedala domácím upřít, ale v koncovce byli úspěšnější hosté. Výkon Vítkovic v závěrečných minutách strávených v oslabení budiž příslibem do zítřejšího utkání na ledě Olomouce.

Ke čtvrteční dohrávce odloženého lednového kola se Liberec do Ostravy přesunul rovnou ze Zlína, kde ve středu absolvoval neúspěšný zápas. Vítkovičtí sice hráli už v úterý, nicméně zase měli za sebou dlouhou cestu z Českých Budějovic. Pro oba týmy mělo utkání opět příchuť boje „o šest bodů“ vzhledem k tomu, že jsou tabulkovými sousedy. Ostravané ani do tohoto duelu nemohli nasadit Švéda Lindberga, který si stále odpykával disciplinární trest a mimo hru byli vinou zranění i nadále Dej, Bukarts a Gewiese.

Vítkovičtí dali svému soupeři už v úvodním střídání jasně najevo, že případné body si Bílí Tygři neodvezou zadarmo, když hned dva liberečtí zblízka vyzkoušeli tvrdost mantinelů OSTRAVAR ARÉNY. Až ve třetí minutě si na puk poprvé sáhl Stezka a nebyl to zrovna jednoduchý zákrok, nebezpečné Šmídovo nahození od modré čáry nakonec skončilo na betonech domácího brankáře. Do obrovské šance vyslal Koch přesnou přihrávkou Bittena, ten střelou na vzdálenější tyč nevyzrál na Kváču. Na druhé straně se pokoušel využít clony před Stezkou Štibingr, ale vítkovický brankář si letící puk ve změti těl včas našel. V dobré příležitosti se před brankou objevil Jelínek, jeho pokusy z nadějné palebné pozice v mezikruží se ale naštěstí zastavily na tělech blokujících obránců. Vítkovická čtvrtá formace sice v útočném pásmu inkasovala několik tvrdých hitů, ale neúnavným pohybem si vynutila přesilovou hru. Tu zahájil tvrdou střelou těsně po buly Lakatoš, jednalo se ale o jedinou situaci, kterou musel Kváča řešit. Vítkovičtí měli potíže s dobrým napadáním liberecké čtveřice a nemohli se na stálo udržet v útočném pásmu. Po návratu vyloučeného Vlacha na led vložil do Kovářovy střely pohotově hůl Chlán, ale Kváča zůstal pozorný, Lednický následně mířil z levého kruhu mimo. Zahrozili i liberečtí, když Ordoš vystihl nepřesnou rozehrávku obrany, domácí obránci ale zvládli své pochybení napravit a libereckého útočníka ke střele nepustili. Vítkovice následně zamkly svého soupeře v pásmu, doplatily ale na nepřesná zakončení. Po Hruškově podrážení těsně po vhazování dostal přesilovou hru také soupeř. Zprvu se zdálo, že Liberec nenajde recept na defenzivu domácích, která se několikrát dokázala osvobodit, nakonec se ale přece jen Liberec usadil v útočném pásmu a prosadil se. Se střelou Šmída od modré čáry si Stezka poradil a vykopl kotouč levým betonem. Puk ale zamířil přesně na hůl Vlacha, který pohotovou střelou poslal liberecké do vedení – 0:1. Srovnat mohl po Kochově střílené přihrávce Krenželok, ale bekhendem minul. Zbytek třetiny gólové šance nepřinesl, ale nedalo se říci, že by hra nebyla zajímavá, k vidění byla spousta osobních soubojů a soupeři si nic nedarovali.

 

V úvodní minutě druhé třetiny poslal Solovjov puk šikovně před branku, kde se k dorážce prodral Lakatoš. Jeho aktivita se ale nelíbila Šmídovi, oba hráči následně dostali od rozhodčích prostor k vychladnutí na trestné lavici. Pokračovalo se ve čtyřech na obou stranách, což vyhovovalo Kochovi, který se prosmýkl až před libereckého brankáře, kterého ale nadvakrát nepřekonal. Po návratu vyloučených na led se zajímavě kolem branky obtáčel liberecký Faško-Rudáš, naštěstí pro Stezku ale nezamířil přesně. Na druhé straně vzbudila rozruch kolem brankoviště druhá formace, ale Bittenovi chyběl k dorážce Kalusovy střely jeden krok. Fyzickou hrou utkání připomínalo blížící se play off. Oba týmy pokračovaly v náročných fyzických střetech a statistici tak měli co dělat, aby bojovníky neochudili o body do Radegast indexu. Domácí si s blížící se polovinou utkání vybrali slabší chvilku a dlouhé minuty nebyli schopni vystřídat, naštěstí z toho vyvázli bez obdržené branky. Vítkovice následně zvýšily svou aktivitu a draly se za vyrovnáním. Marosz se v deváté minutě druhé třetiny rozhodl místo střely ještě hledat najíždějícího Bernovského, ale jeho přihrávka adresáta nenašla, byť odražený kotouč nadělal liberecké obraně pořádné starosti. Dlouhým lobem se liberecká obrana nejen osvobodila, ale kotouč dokázal jako první dojet Rychlovský, ale Stezka proti němu přidal další důležitý zákrok. Po vhazování v obranném pásmu byla k vidění podobná akce jako v liberecké přesilovce a opět se sejným výsledkem. Birnerovu střelu Stezka vyrazil a u odraženého kotouče byl jako první Tomáš Filippi, který obstřelil domácí obránce a poslal puk mimo dosah brankáře Stezky – 0:2. Do Pedanovy střely vložil svou hůl Chlán, ale Kváča byl opět připraven a snížení nedopustil. Další příležitost ke snížení dostali vítkovičtí po faulu Zachara, který poslal k ledu pronikajícího Kocha. Lakatošova střela sice Kváčovi vypadla, ale Hruška se v mezikruží k dorážce nedostal. O chvíli později hosté zapomněli, že mají hráče na trestné lavici a hráli chvíli nepozorovaně v pěti. Vítkovice to mohlo mrzet o to více, že chvíli po návratu vyloučeného Zachara fauloval Chlán a místo pokračující přesilové hry tady bylo oslabení. Vítkovičtí ale srdnatě bránili a Liberec si výraznější šanci v početní výhodě nepřipsal.

 

Vítkovičtí trenéři do třetí třetiny promíchali složení útočných řad a od úvodního hvizdu bylo patrné zvýšené nasazení domácích borců. Bitten nebezpečně tečoval Kovářovu střelu, ale kotouč neměl dostatečnou razanci a Kváča tak stihl včas reagovat. I v závěrečné periodě pokračoval nastolený trend osobních soubojů. V jednom z nich si Flick počíhal na Ordoše ve středním pásmu a poslal libereckého útočníka k ledu. Sami hráči Liberce se následně podivovali tomu, že byl kanadský útočník vyloučen za nedovolené bránění. Liberec tak dostal dárek v podobě přesilové hry. V té tvrdě pálil Vlach z pravého kruhu. Těsně po skončení přesilové hry se kotouč šťastně odrazil k obránci Ivanovi, který přesně zamířil do pravého rohu Stezkovy branky – 0:3. Že se hokej hraje, až do hvizdu rozhodčího ukázal libereckým Bitten, ten využil nepochopitelné chyby brankáře Kváči. Ten měl pocit, že byl faulován projíždějícím Pedanem a vystartoval protestovat k rozhodčím, i když kotouč ležel volně v jeho brankovišti a hra přerušena nebyla. Liberecký realizační tým sáhl k trenérské výzvě s domněním, že se jednalo o nedovolené bránění, ale výzva nebyla úspěšná. Bitten tak mohl oslavit svou premiérovou extraligovou trefu – 1:3. Vítkovice navíc díky neúspěšné trenérské výzvě soupeře pokračovaly přesilovou hrou. V ní domácí úspěšně kombinovali, ostřelovali branku, ale ke gólu tato snaha nevedla. Solovjov navíc orazítkoval tyč. Necelých osm minut před závěrečnou sirénou navíc Rychlovský zachytil rozehrávku domácí obrany a z relativně velké vzdálenosti poslal kotouč pod víko Stezkovy branky – 1:4. Pět minut před koncem utkání neudržel nervy na uzdě Rob Flick, který s osobním trestem zamířil do kabin a liberečtí dostal k dispozici čtyřminutovou přesilovou hru. V něm mohl snížit Hruška, ale kotouč skončil na Kváčově výstroji. Vítkovice už neměly co ztratit a i v oslabení vyrážely do útoku. Střela Chlána z přečíslení nebyla přesná a proti Krenželokovi úspěšně zasáhl Kváča. Ten si poradil i s dalším přečíslením, ve kterém se ocitl Kovář se střílejícím Bondrou. Vítkovice v tomto dlouhém oslabení zaznamenaly více střel a gólových příležitostí než Liberec. V poslední minutě mohl ještě snížit Chlán nebo dorážející Lakatoš. Ten se neprosadil ani v následné akci, kdy tečoval nahozený kotouč. Tři body si tak odváží Bílí Tygři.

 

Ohlasy trenérů po utkání

Patrik Augusta (Bílí Tygři Liberec): Začnu gratulací do kabiny, protože po tom včerejším nepovedeném utkání jsme tady předvedli úplně jiný výkon. Myslím si, že to bylo jedno z nejfyzičtějších utkání, které jsme letos odehráli, vyrovnali jsme se tím soupeři. Díky tomu jsme získali šance, které jsme dneska proměnili a jsme rádi, že jsme po včerejšku porazili takhle silného soupeře.

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA): Dvě třetiny jsme dnes byli slabší, myslím si, že jsme dnes nebyli tak silní v osobních soubojích, v držení puku, nedařily se nám přesilové hry. Po dvou třetinách 0:2, velké změny v sestavě, který myslím měly efekt, ale pak jsme si to asi prohráli vlastní disciplínou. Po vyloučení gól na 0:3, pak jsme vykřesali nějakou naději po tom důrazu Bittena v brankovišti. Tak jsme měli hrát od začátku, být důslední do brankoviště. Přesilovka…smůla. Tyčka, kdy jsme se mohli přiblížit na 2:3, Liberec pak přidal poslední hřebík na 1:4. Liberec zaslouženě vyhrál. Z mého pohledu jsme hráli pouze třetí třetinu tak, jak jsme se měli prezentovat. Ty první dvě jsme hráli velice špatně.

 

Tipsport Extraliga

HC VÍTKOVICE RIDERA – Bílí Tygři Liberec
1:4
(0:1, 0:1, 1:2)

Branky: 49. Bitten – 15. Vlach (Šmíd, Birner), 32. Filippi (Birner, Melancon), 47. Ivan (Zachar), 53. Rychlovský. Rozhodčí: Úlehla, Kika – Frodl, Komárek. Vyloučení: 6:4, navíc Flick (Vítkovice) na 10 minut. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1 000 (maximální kapacita povolená vládním nařízením). Střely na branku: 31:28. 

HC VÍTKOVICE RIDERA: Stezka – Solovjov, R. Polák, Pedan, J. Stehlík, Koch, L. Kovář, Plášil – L. Krenželok, J. Hruška, Lakatoš – Bitten, Flick, M. Kalus – Bernovský, Marosz, Bondra – Lednický, Chlán, Fridrich

Bílí Tygři Liberec: Kváča – Šmíd, Štibingr, Ivan, Melancon, Derner, Šedivý, Aubrecht – Birner, Filippi, Faško-Rudáš – Ordoš, Jelínek, Zachar – Vlach, Šír, Rychlovský – Jiruš, Čederle, Klapka

 

 

 

 

NADCHÁZEJÍCÍ ZÁPAS

POSLEDNÍ ZÁPAS

Tabulka A tým 2023/2024

PozTýmZVVPPPPB
7Bílí Tygři Liberec5224342182
8Mountfield HK52168111775
9HC VÍTKOVICE RIDERA5218582172
10HC Olomouc5216762368
11HC Energie Karlovy Vary5214832761