VIT – KVY 3:2: Tříbodová povinnost splněna, Vítkovice ubojovaly Vary

Prognózy nelhaly, souboj Vítkovic s Karlovými Vary byl dramatickou a vyrovnanou bitvou, kterou nakonec ve svůj prospěch přece jen získaly Vítkovice. Ostravané tak odrazili nápor Západočechů a odskočili jim v tabulce na rozdíl tří bodů.

Vítkovičtí chtěli dát zapomenout ztracenému pátečnímu duelu v Hradci a před domácím publikem znovu naplno bodovat. Jejich snažení už ovšem nemohl podpořit obránce Marek Hrbas, kterého si jeho kmenový klub – Sparta – stáhl předčasně z hostování v Ostravě. Do sestavy modro-bílých se tak vrátil Lukáš Kovář. Pro oba týmy byl tento zápas jeden z klíčových. Vítkovičtí se snažili od úvodu o aktivní hru, ale štěstí stálo při soupeři. Ve 3. minutě se Jakub Flek propracoval do středního pásma a zpoza modré čáry nahodil na bránu, puk zaplachtil a nepochopitelně zapadl za Dolejšova záda – 0:1. Domácí byli zaskočeni, ale nevykolejilo je to. Stále více a více se snažili dobývat území soupeře, jenže koncovka vázla na Tomáši Závorkovi. Neprošla Kudělkova dorážka, ani Svobodova svižná teč u tyčky. Naštěstí vyrovnání na sebe dlouho čekat nenechalo. Rostislav Olesz se v 7. minutě prodral před bránu a bekhendovou střelou mezi betony srovnal stav zápasu – 1:1. A aktivní hra Ostravanů pokračovala. Štěstí znovu stálo při hostech, Hunův pokus u tyče skončil na Závorkově betonu, střelu Erika Němce brankář Západočechů vůbec nemohl vidět, ale máchl lapačkou do vzduchu a puk zachytil. Energetici se připomněli únikem Micky, ale i závěr třetiny patřil modro-bílým, a co bylo pro fanoušky v aréně nejpříjemnější, domácí se také prodrali do vedení. V poslední minutě Vítkovice sevřely soupeře v jeho pásmu pod nesmírným tlakem. Erik Němec pálil třikrát po sobě, ale ani jednou neuspěl, pak se do hry vložil obránce Jan Štencel, jako volný hráč si najel na přihrávku Jiřího Burgera, sjel si až k bráně a bekhendovou kličkou oklamal Závorku natolik, že mu puk skončil v síti, 21 sekund před přestávkou – 2:1.

Domácí se hned po buly druhé třetiny vrhli do pásma Varů, Tomáš Kudělka zvonil na tyč. Hra se až tak nepřelévala, Vítkovičtí byli opticky mnohem aktivnější a měli i územní převahu, jenže hostům hrála do karet jejich vyloučení. Vary si zahrály v rozmezí 22. a 29. minuty tři přesilové hry. Ostravští fanoušci se přitom hodně zlobili, protože třeba sporná byla situace před bránou Energetiků, po které se strhla strkanice mezi Rostislavem Oleszem a Radkem Dudou a přitom Olesz dostal dva tresty, zatímco Duda jen jeden. Modro-bílí ale všechna oslabení ustáli bez úhony, dvakrát dokonce v podstatě soupeři nedovolili vystřelit. Každopádně i Daniel Dolejš měl dost práce, vychytal Vachovcův pokus ze strany a také ve 39. minutě z trestné lavice se vracejícího Dudu, který sám ujel s pukem a zkoušel střelu pod lapačku, Dolejš naštěstí lapačkou puk odrazil mimo. V závěru druhé periody se domácí opět usadili v pásmu soupeře až z toho bylo Energetikům horko, jenže stav zápasu se do druhé přestávky nezměnil.

Pro další, nutno podotknout dramatický, vývoj utkání bylo důležité, že Vary ustály přesilovku domácích v prvních minutách třetí třetiny. Tomáš Závorka podržel svůj tým, vychytal Oleszův další bekhend a také průnik mezi dvěma beky. Třetí gól Ostravanů ale visel ve vzduchu, Svobodova teč Němcovy střely sice jen proletěla těsně kolem brány, ale za pár chvil už se ČEZ ARÉNA mohla opět radovat. Michael Vandas vybruslil od zadního mantinelu, na úrovni kruhů prohodil kotouč na druhou stranu Peteru Húževkovi a ten bez přípravy propálil Závorku – 3:1. Pohodlné dvoubrankové vedení ale nevydrželo. V 50. minutě, při hře čtyř proti čtyřem vystřelil Radim Bičánek od modré, Dolejš měl zakrytý výhled a puk přesně zapadl ke vzdálenější tyči – 3:2. Drama bylo na světě. Ostravané nebyli schopní odskočit znovu na rozdíl dvou branek, i když k tomu měli řadu příležitostí. Když šel zápas do svého finále, v akci dvou proti jednomu rozhodčí odpískali zakončujícímu Hunovi drobné seknutí a najednou Vary cítily šanci. Poslední plné dvě minuty měli hosté početní výhodu, kterou minutu před koncem ještě znásobili odvolaným Závorkou. Vítkovičtí ale ve svém pásmu bojovali statečně. Z trestné lavice se vracející Huna dokonce vyhozeným kotoučem jen těsně netrefil odkrytou bránu Varů. Nevyužitá šance ale nakonec domácí vůbec nemusela mrzet. Vítkovice ustály dramatický závěr a udržely vedení, čímž na své konto přidaly hodně potřebné tři body.

Ohlasy trenérů po utkání:

HC VÍTKOVICE STEEL – HC Energie Karlovy Vary 3:2 (2:1, 0:0, 1:1)

Branky: 7. Olesz (Kudělka), 20. Štencel (Burger, Kucsera), 48. Húževka (Vandas, Kucsera) – 3. Flek (Vachovec, Závorka), 50. Bičánek (Šmach, Balán). Rozhodčí: Hradil, Hejduk – Bryška, Skopal. Vyloučení: 6:7. Bez využití. Diváci: 4260.

Střely na bránu: 31:25

HC VÍTKOVICE STEEL: Dolejš – Kudělka, L. Kovář, Dlapa, Zíb, Klok, Čerešňák, Pastor, Štencel – Olesz, Hlinka, Szturc – Svačina, Roman, Huna – Němec, Burger, T. Svoboda – Kucsera, Húževka, Vandas

HC Energie Karlovy Vary: Závorka– Sičák, Harant, Bičánek, Šmach, Redlihs, Tomeček, Deyl, Weinhold – Duda, Balán, D. Hruška – Micka, Skuhravý, Koblasa – Vachovec, Kverka, Flek – Gorčík, Heizer, Tomeček

Foto: Petr KotalaFoto: Petr KotalaFoto: Petr KotalaFoto: Petr KotalaFoto: Petr KotalaFoto: Petr KotalaFoto: Petr KotalaFoto: Petr KotalaFoto: Petr KotalaFoto: Petr KotalaFoto: Petr KotalaFoto: Petr KotalaFoto: Petr KotalaFoto: Petr KotalaFoto: Petr KotalaFoto: Petr KotalaFoto: Petr KotalaFoto: Petr KotalaFoto: Petr KotalaFoto: Petr KotalaFoto: Petr KotalaFoto: Petr KotalaFoto: Petr KotalaFoto: Petr KotalaFoto: Petr KotalaFoto: Petr KotalaFoto: Petr KotalaFoto: Petr KotalaFoto: Petr KotalaFoto: Petr KotalaFoto: Petr Kotala