VIT – KOM 4:2: Mistři 1952 by byli pyšní! Vítkovice ovládly výroční utkání

Výroční utkání, fanoušci v ochozech a brněnský rival jako soupeř. Vítkovičtí hokejisté měli v utkání o motivaci postaráno. Nezastavila je úvodní branka z hole Holíka ani dvě tyčky Fridricha z první třetiny. Dominantním výkonem ve druhé třetině, Vítkovice rozhodly o tom, že tři body zůstanou v Ostravě. Vítkovice porazily brněnskou Kometu i počtvrté v sezoně.

Výroční Hold mistrům 1952! Vítkovičtí hokejisté oblékli v utkání s Kometou repliky dresů prvních mistrů z roku 1952 a připomenuli tak 70. výročí premiérového titulu pro ostravský klub. V netradičních červeno-žlutých barvách nastoupila ale proti brněnskému soupeři značně nekompletní sestava. Čtveřice Bukarts, Krenželok, Gewiese a Lindberg nemohla nastoupit pro zranění, Kalus zase zůstal mimo hru kvůli disciplinárnímu trestu. Absence hráčů základu otevřely dveře A-mužstva juniorům Krejsovi a Melovskému. Po čase se do brány ostravského mužstva vrátil Aleš Stezka.

Samotnému zápasu předcházel krátký ceremionál k připomenutí šampionů z roku 1952. Poslední žijící člen mistrovské party Zdeněk Návrat měl původně být čestným hostem a vhodit úvodní buly utkání, ale ze zdravotních důvodů se na poslední chvíli omluvil, a tak fandy a  hráče pozdravil alespoň z kostky prostřednictvím videozdravice.

Další důležitou informací k tomuto zápasu byl fakt, že se na tribuny OSTRAVAR ARÉNY vrátili fandové. Až 5 416 diváků mohlo navštívit zápas na základě rozvolnění proticovidových opatření.

První šanci utkání měl na holi Dominik Lakatoš, který v přečíslení dvou na jednoho zvolil střelu, bohužel ale nezamířil přesně. Vítkovický útočník byl v úvodu utkání hodně vidět. Ve čtvrté minutě vytvořil šanci pro Lukáše Kováře, ale vítkovickému obránci střela z mezikruží nesedla. Následnou střelu Lakatoše kryl Tomek. Vítkovice dále pokračovaly v aktivním hokeji a po individuální akci Fridricha se rozezněla levá tyč brněnské branky. Brno se dostávalo do útočného pásma ojediněle, ale přesto dokázalo udeřit jako první. Holík zpomalil původně rychlý protiútok Komety a očima hledal před brankou své spoluhráče. Místo očekávané přihrávky, ale vypálil na první tyč, kde nachytal Stezku – 0:1. Záhy mohl vyrovnat Fridrich, který se dostal k odraženému puku, ale i ze své druhé střely v zápase trefil tyč, pro změnu tu pravou. Po dlouhé době o sobě dala vědět také Kometa, když Šalé nebezpečně tečoval před Stezkou Ďalogovu střelu od modré čáry. Na druhé straně vypustil jedovatou střelu Flick, ale Tomek ji se štěstím dokázal ramenem vytěsnit. S druhou střelou kanadského útočníka si Tomek také poradil a udržel puk ve své výstroji. Ke střele se dostal i extraligový debutant Matyáš Melovský, který vyzkoušel Tomkovu pozornost střelou k bližší tyči. V závěrečné minutě úvodní třetiny se vítkovičtí bránili tlaku Brna a Stezka musel vytáhnout důležitý zákrok proti střele Kollára z vrcholu brankoviště.

Také druhou třetinu zahájili aktivněji domácí, ale střely Flicka nebo Kocha skončily na Tomkovi. Na ledě začalo přibývat také osobních soubojů. Dobrou příležitost měl Bondra, který ale zblízka nedokázal zvednout kotouč nad Tomkův beton. Krásnou individuální akcí se prezentoval Marosz, ale jeho šanci chyběla přesná střela. Vítkovice stále tlačily svého soupeře a nejednou se zdálo, že si soupeř pomohl nedovoleným zákrokem. Byli to ale domácí, kteří se podle arbitrů dopustili faulu jako první. Kometa poslala na led přesilovkové komando složené z pěti útočníků, kteří zle zatápěli domácí čtveřici. Vincour dostal nabito do mezikruží, poprvé promáchl, ale druhá střela byla nebezpečná a Stezka musel zasahovat betonem. Po návratu z trestné lavice se Chlán okamžitě vydal napadat rozehrávku Tomka a nakonec se mu povedlo získat kotouč, kterým následně vyslal do stoprocentní šance Lednického. Mladý útočník Vítkovic mířil pod horní tyč, ale bohužel přestřelil. Brněnští obránci špatně rozehráli a toho se snažil využít Marosz, který zkusil hokejkou píchnout kotouč směrem na branku. Akce Vítkovic pokračovala a byl to právě Rostislav Marosz, který přesnou přihrávkou našel na vrcholu levého kruhu osamoceného Radovana Bondru, který napálil kotouč nechytatelně pod horní tyč – 1:1. O malou chvíli později mohl vedení navýšit Chlán, ke kterému se nečekaně odrazil kotouč před brankou, ale neprotlačil jej skrz beton. Do přečíslení dvou proti jednomu se dostal Lakatoš s Maroszem, ale centr první formace na Tomka nevyzrál a nechal vyniknout jeho levý beton. Vše si ale vítkovičtí vynahradili v následujícím střídání. Bondra obkroužil s pukem branku a přesnou bekhendovou přihrávkou našel před brankou Petra Fridricha, který v těžké střelecké pozici trefil místečko nad ramenem Tomka a prolomil smůlu z první třetiny, ve které trefil dvě tyčky – 2:1. Vedení mohl navýšit Lakatoš, který pálil z pravého kruhu. Kometa kontrovala střelou Bartejse od modré čáry, kterou Stezka vyrazil. O dorážejícího Muellera se naštěstí zvládl postarat Plášil. Kometa měla v průběhu hned několik nepřehledných střídání, která se dala odměnit dvouminutovým trestem, poprvé se tak stalo až minutu před koncem druhé třetiny. Vítkovice zásluhou Solovjova ostřelovaly Tomka, který raději kouskoval hru a nechal své obránce vystřídat. Nicméně Vítkovice mohly pokračovat v útočném pásmu. Po vhazování Rákos sevřel kotouč rukou a vylepšil tak vítkovickou přesilovku na dvojnásobnou, která měla trvat minutu a půl. Solovjov poslal po buly kotouč na Lakatoše, který pálil z první, ale trefil pouze připravenou Tomkovu lapačku. Vítkovice v závěru musely začínat útok až za svou brankou, ale rozehrávka měla rychlý spád. Lakatoš zatáhl kotouč do útočného pásma a přihrál jej na modrou čáru na Solovjova. Vítkovický obránce měl v dvojnásobné přesilovce dostatek místa na to, aby svou pozici vylepšil a nechytatelnou dělovkou navýšil vedení – 3:1.

Třetí třetinu začali vítkovičtí v pokračující přesilové hře, ve které se jim ale nedařilo tak, jak by si přáli. Tvrdě pálil Pedan a ve chvíli kdy vyloučený Rákos naskakoval na led, se ve slibné pozici objevil Chlán. I třetí třetinu byli opticky lepším týmem vítkovičtí. Dobře pálil od modré čáry Koch. Před branku se také šikovně prosmýkl Lednický, ten poté zakončoval i pohlednou akci na jeden dotek, kterou sehrál Pedan s Flickem.  Lakatošův individuální průnik do útočného pásma museli brněnští zastavit faulem a domácí tak mohli pokračovat v tlaku díky přesilové hře. V té dostali šanci dokonce oba junioři ve vítkovické sestavě a nevedli si špatně. Krejsa se i přes svou nevysokou postavu srdnatě rval před Tomkem a po Melovského přihrávce se dokonce dostal k nebezpečné střele. Už se zdálo, že po zákroku na Fridricha budou Vítkovice pokračovat v přesilové hře, ale k překvapení všech přítomných fanoušků byl vyloučen domácí útočník za nafilmovaný pád, a to i přesto, že se viditelně snažil pokračovat ve hře. Po jedenácti vteřinách byl vyloučen také Roman Polák a Kometa tak dostala k dispozici dlouhou dvojnásobnou přesilovou hru. Dobrou šanci měl Vincour, který se vytočil před brankou, ale minul. Od modré pálil Zbořil, ale mimo. Proti Muellerově střele se dokázal Stezka včas přesunout a zasáhnout i v pádu. Kometa i nadále svírala vítkovické v obranném pásmu, ale Dejovi se podařilo vypíchnout rozehrávku Komety a v dvojnásobném oslabení se dostal do samostatného úniku. Dejovi ale viditelně chyběly síly k lepšímu zakončení. Po návratu Fridricha na led pálil ještě z nebezpečného místa Holík nad branku. Vítkovice dlouhé oslabení přečkaly a mohly se opět vrhnout do útoku a držet brněnské hokejisty co nejdále od Stezky. Ten musel zasahovat proti nebezpečné teči Zbořila na hranici brankoviště. Čtyři minut před koncem utkání přišel faul Tanseyho a Vítkovice hrály znovu přesilovou hru. Tu zahájil po buly tvrdou střelou Lakatoš. Vítkovičtí si nedali pozor na rozehrávku a do samostatného úniku se dostal brněnský Krištof, který si ale tváří v tvář neporadil se Stezkou. Do konce utkání zbývaly dvě minuty, když se OSTRAVAR ARÉNOU začala nést mexická vlna. Ve snaze ochránit Stezku v brankovišti se sekáním provinil Koch a Kometa dostala minutu a třičtvrtě před koncem zápasu možnost zvrátit utkání. Trenéři sáhli k oddechovému času a místo Tomka nastoupil šestý hráč. Muellerovo nahození od modré čáry před Stezkou přesně tečoval Zaťovič a dal tak brněnským naději – 3:2. Tu jim ale devětačtyřicet vteřin před závěrečnou sirénou sebral Rostislav Marosz, který se z vlastního obranného pásma trefil do opuštěné brněnské branky – 4:2. Kometa to stále nevzdávala a odvolala Tomka znovu z branky. Tam se ale brzy musel díky zakázanému uvolnění brněnských vrátit a o vítězi utkání tak bylo jasno.

Jiří Kalous (HC Kometa Brno): Myslím si, že jsme velmi slušně odehráli první a třetí třetinu. Ten zápas jsme ztratili ve druhé třetině, a byť jsme dnes padli, chci poděkovat týmu, protože vím, že jsme tam nechali úplně všechno, ale nedařilo se nám výsledkově a samozřejmě je tam vidět trochu nervozita, ale dneska tam kluci nechali všechno a chci jim poděkovat.

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA): Pro nás to jsou krásné tři body. V domácím prostředí ještě v takový výjimečný den. Chtěl bych poděkovat nejen hráčům, ale i fanouškům jakou vytvořili parádní atmosféru. Byli ten pomocný článek k tomu výsledku, který se postupně rodil od začátku. Když jsme prohráli první třetinu, nepropadali jsme panice. I když možná z té atmosféry kluci byli trošku nervózní, ale ve druhé třetině jsme byli jasně lepší. Soupeře jsme přestříleli, tu třetinu jsme vyhráli. Jednoznačně tam padl základ k úspěchu. Ve třetí třetině si myslím, že měla Kometa ještě šanci v té přesilovce pět na tři, kterou jsme parádně ubránili. Celkově se nám, chci zaklepat, daří oslabení, i v Plzni. A podržel nás Aleš Stezka. Jsem rád, že nastoupili junioři, protože máme opravdu velké problémy se sestavou. Proti tak silnému soupeři to kluci odehráli dobře, za což jim děkuju. Práce pokračuje dál, ale jsem rád, že jsme to dneska zvládli za tři body.

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Kometa Brno
4:2
(0:1, 3:0, 1:1)

Branky: 31. Bondra (Marosz), 37. Fridrich (Bondra, Hruška), 40. Solovjev (Hruška, Lakatoš), 60. Marosz (Fridrich, Polák) – 7. Holík (Mueller), 59. Zaťovič (Mueller, Zbořil). Rozhodčí: Obadal, Stano – Klouček, Šimánek. Vyloučení: 4:4. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 325 (na základě rozvolnění covidových opatření bylo možné využít 50% celkové kapacity) Střely na branku: 38:24.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Stezka – Solovjov, R. Polák, Pedan, J. Stehlík, Koch, L. Kovář, Plášil – Dej, Marosz, Lakatoš – R. Bondra, J. Hruška, Fridrich – Krejsa, Flick, Lednický – Bernovský, Chlán, Melovský

HC Kometa Brno: Tomek – Kučeřík, Roth, Ďaloga, Bartejs, Gulaši, Tansey, L. Doudera – Zaťovič, Holík, Mueller – Kollár, Krištof, Šalé – Vincour, Zbořil, Horký – Pavlík, Malý, Rákos