VIT – KOM 3:2: Moravské derby pro Vítkovice! V závěru rozhodl Plášil

Páteční střetnutí bylo poznamenáno vládním nařízením, díky kterému se nehrálo v atmosféře, jakou by si tento moravský souboj zasloužil. Úvodní třetina přinesla vlažnou podívanou, známou spíše z přípravných zápasů, postupem času to na ledě začalo mezi hráči jiskřit a zápas dostával zpět svůj náboj jak na ledě, tak v hledišti. Utkání přineslo divoký závěr, ve kterém Vítkovicím vystřelil tři body svým prvním gólem Karel Plášil.

V komorní atmosféře, vynucené novými opatřeními nouzového stavu, maximální kapacity 1000 povolených diváků přivítaly Vítkovice Kometu Brno. Přímý boj o osmou příčku sliboval na ledě tu správnou hokejovou podívanou. Ostravané do něj šli v nezměněné sestavě, v jaké ve středu přehráli Olomouc. Nadále ze zdravotních důvodů chyběli Flick, Svačina a Bernovský.

Zápas odstartovala tvrdá střela Ďalogy z levého kruhu, která ale nebyla přesná. Ke střele z mezikruží se dostal Lindberg, ten ale v časové tísni trefil pouze nohy bránícího hráče. Do zajímavé střelecké pozice si nabruslil donedávna útočník Vítkovic Alexandre Mallet, kterému se ale nepovedlo obstřelit Poláka. Rozruch přineslo Kochovo nahození od modré čáry, Tomek vyrazil kotouč před sebe, ale Fridrich se k dorážce nedostal. Pod mírný tlak se dostali vítkovičtí v páté minutě, ale Kometa z něj nevytěžila více, než zblokovanou střelu brněnského Formana od modré čáry. Pozornost Tomka zkoušel Lakatoš, ale brněnský brankář se zvládl přimáčknout na první tyč div, že při tom neposunul branku. V 11. minutě udělal ve středním pásmu Hruška prudkou kličku, na kterou Holík zvládl reagovat pouze za cenu faulu. Vítkovice dostaly možnost první přesilové hry v dnešním zápase. Kometa si ukázkově hlídala možnou přihrávku na Lakatoše, a tak tentokrát Solovjev zvolil tvrdou střelu. Tomek vyrazil kotouč k Lakatošovi, jeho střela byla sice zbrzděná obráncem, ale Tomek měl přesto co dělat, aby svůj levý beton natáhl dostatečně daleko. V pokračující přesilovce se obranou snažil prokličkovat Hruška, ale k pořádné střele se nedostal. Druhá přesilovková formace zvolila místo kombinace důraz na brankovišti, ale Tomek za sebe kotouč nepustil. Po delší době se střelou Formana připomněla také Kometa, před Stezkou byla ale doslova dálnice, takže brankář Vítkovic neměl se zásahem problém. Po vhazování v útočném pásmu tvrdě pálil od modré čáry Roman Polák, jeho nebezpečnou střelu si málem hokejkou srazil do vlastní sítě Holland, Tomek měl co dělat, aby své betony scvakl včas. Brněnský brankář měl také co dělat po střele Stehlíka, která mu vypadla z lapačky. Vítkovická čtvrtá formace se dobrým pohybem dostala do šance poté, co Chlán přesnou přihrávkou z rohu kluziště našel na pravém kruhu Fridricha. Ve velké šanci se ocitl na druhé straně nejlepší střelec brněnské Komety Luboš Horký, který nebezpečně pálil z mezikruží, důležitý blok si proti jeho střeleckému pokusu připsal Solovjev. V poslední minutě úvodní třetiny na modré napřáhl Gulaši, ale prostor před Stezkou byl opět perfektně vyčištěn vítkovickými obránci, takže Stezka viděl perfektně.

Solovjevovu dělovku nejistě vyrazil Tomek, na druhé straně dvakrát pálil Mueller, který nejprve vyprášil Polákovy chrániče, a následně šel kotouč po odrazu o Solovjeva do ochranné sítě. Po buly nebezpečně pálil opět Mueller, ale Stezkův beton byl rychlý a přesný. Ve třetí minutě se za brankou dopustil nedovoleného zákroku Koch a o pár vteřin později bylo na ledě OSTRAVAR Arény konečně živo. Kalus tvrdý hitem poslal k zemi Petra Holíka a to se nelíbilo Ďalogovi, který se rozhodl zákrok na brněnského špílmachra potrestat. Nejen, že v souboji s Kalusem skončil rychle na kolenou, navíc inkasoval dvojnásobný trest za hrubost, čímž vynuloval trest Kocha. Pokračovalo se tak v plném počtu na obou stranách a otřesený Holík se odebral do kabiny. Lakatoš zkoušel překvapit nejistého Tomka zpoza branky a málem se mu to povedlo, brněnský brankář si se štěstím nesrazil kotouč za svá záda. O pár vteřin později mohl změnit skóre Hruška, který dostal přesnou přihrávku na modrou čáru, odkud postupoval sám na brněnského brankáře, jeho střela ale skončila na levé tyči Tomkovy branky. Po sérii sporných zákroků v útočném pásmu Vítkovic, kdy domácí hokejisté cítili křivdu, se do brejku prodral také Mallet, tomu ale chyběla potřebná rychlost, a tak zvolil střelu ze střední vzdálenosti, kterou Stezka vyrazil za branku. Povedenou akci předvedla vítkovická třetí formace v deváté minutě. Dej zatáhl kotouč podél levého mantinelu do útočného pásma, posunul kotouč na lépe postaveného Solovjeva, který perfektně našel před brankou Bukartse a ten se nemýlil – 1:0. Lotyšský kanonýr se prosazuje ve druhém zápase v řadě. O minutu později byl zcela mimo souboj o kotouč Hollandem zasažen do kolene Lakatoš, ale i přes nevoli domácích tribun se pokračovalo ve hře. V úniku 2 na 1 upřednostnil Mueller střelu, ale Stezka vystřihl ukázkový semafor. A i nadále bylo na ledě živo. Solovjev se kličkou chtěl vyhnout Bartejsovi, ale brněnský obránce jej ale zasáhl ramenem do obličeje, za což inkasoval dvouminutový trest za hrubost. Vítkovický bek se ze srážky rychle oklepal a při přesilové hře byl připraven opět na svém místě na modré čáře. Vítkovičtí rozjeli kombinaci, na jejímž konci stál Dominik Lakatoš. Tomek tentokrát pohotově chytá a přesně zasahuje také proti pozdější střele Hrušky. Vítkovice předvedly povedenou přesilovou hru, kterou strávili celou v útočném pásmu. Po přesilovce do toho šlápla také Kometa a do dobré příležitosti si sjel tečující Ďaloga. Po buly pálili také Mueller a Forman. Po povedené teči Krenželoka se kotouč odrazil na Lakatoše, ten ale netrefil kotouč ideálně a Tomek se stihl přesunout a zasáhnout betonem. Těžké chvíle prožil také Stezka, který se nejprve perfektně vrhl proti střele Malleta, který zakončoval po obkroužení branky a o chvíli později se musel rychle přesunout k tyči proti Zaťovičově střele. Obrana Stezkovi skvěle pomohla a nedovolila žádné dorážky. Velkou šanci měl také Pavlík, ale jeho střela z mezikruží skončila na betonech vítkovického brankáře. V poslední minutě to skvěle udělal dříč Dej, když nahodil kotouč na Tomka, aby jeho parťáci z útoku mohli po dlouhém pobytu na ledě vystřídat. Dej to nevzdal, pronásledoval kotouč a udělal dobře, protože jej nedovoleně bránil Rákos a Vítkovice tak měly k dispozici další přesilovku. Domácí přesilovková pětka opět rozjela kombinaci, která směřovala na Lakatoše, ten výjimečně nestřílel z první, ale potáhl si kotouč a švihem jej poslal za Tomkova záda, opět se sluší ocenit důležitou práci Krenželoka na brankovišti, který brněnskému brankáři perfektně clonil – 2:0. Kometa ale nesložila zbraně a deset vteřin před koncem druhé třetiny bylo před Stezkou horko, naštěstí pro vítkovické, rozhodčí ztratil kotouč z dohledu a ukončil tak tlak Komety.

Krištof přihrával na Muellera, ale Solovjev perfektně zalehl a tělem nepustil přihrávku na Muellera. Kotouč se po drobném závaru v předbrankovém prostoru posunul na Rotha, který pálil od modré čáry. Odpovědět mohl Kalus, ale puk byl sražen obránci do ochranné sítě. Kometa přidala, co se týče pohybu a důrazu do koncovky, ale Stezka byl v brance pozorný a vypadnuté kotouče pohotově odpalovala domácí obrana. Tlak Komety úspěšně přerušila třetí formace, která zaměstnávala Brno v jeho obranném pásmu. Následně hra plynula ze strany na stranu bez delšího přerušení. Po nešťastné Krenželokově hře vysokou holí mohla Kometa vystupňovat svůj tlak. Kometa rozestavěla svůj vzorec, ale dlouho se nemohla dostat ke střele, tu první vyslal po minutě Mueller, který ale mířil pouze do Stezkovy hrudi. Po skončení přesilové hry se ale to Kometě povedlo, Mueller si vybruslil z rohu na levý kruh, odkud přesně vymetl šibenici – 2:1. Po střele Malleta z mezikruží mohlo být vyrovnáno, ale Stezka včas vytasil lapačku. Kometa se hnala za vyrovnáním. Vítkovičtí kontrovali protiútokem, ve kterém Kalus přesným pasem vyzval ke střele Lindberga, ale vyrazil ramenem. Z protiútoku to zkoušel Meluzín, proti kterému tasil lapačku Stezka. Necelých sedm minut před koncem třetí třetiny byl z vhazování vykázán na trestnou lavici Marosz. Po Ďalogově střele zasahoval Stezka a následně před brankou selhal Vincour. Vítkovičtí se ubránili a zápas směřoval do napínavé koncovky. Marosz mohl navýšit vedení domácích, ale neprostřelil betony Tomka. Z následného vhazovaní před Stezkou se daří Kometě srovnat. Hollandovu střelu od modré čáry nejprve tečoval Zaťovič, od kterého se kotouč odrazil do Galvinše a následně za záda Stezky – 2:2. O 42 sekund později bylo ale vedení zpět na straně Vítkovic, když na modré napřáhl Karel Plášil, který propálil vše, co mu stálo v cestě – 3:2. Po střele Bartejse skončil Stezka na zádech, ale k dorážkám nedošlo, jelikož byla Kometa vykázána do středního pásma. Minutu před koncem si vzala Kometa oddechový čas a Tomek zůstal na střídačce. Snažení šestice brněnských přerušila posunutá branka. Muellerova střela v závěru letěla mimo tři tyče a to znamená zisk tří bodu pro domácí Vítkovice.

Jiří Kalous (HC Kometa Brno): Nás mrzí, že v závěru, kdy jsme se dotáhli na remízový výsledek, tak jsme to utkání byli schopni ještě ztratit. Je to pro nás škoda, protože si myslím, že utkání bylo vyrovnané a odjíždíme bez bodu.

Radek Philipp (HC VÍTKOVICE Ridera): Dvě třetiny vyrovnaný zápas, kdy jsme byli možná lepší v zakončení a vybudovali jsme si náskok 2:0. Šli jsme do třetí třetiny, kde nás Brno zavřelo, a báli jsme se o výsledek. Před koncem vyrovnali, ale vážíme si toho, jak mužstvo zareagovalo na ten vyrovnávající gól a nepo… se z toho. Tři body zůstávají doma, jsme za to vděční a samozřejmě velký dík do kabiny a Stezkovi obzvlášť.

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Kometa Brno
3:2
(0:0, 2:0, 1:2)

Branky: 29. Bukarts (Solovjev, Dej), 40. Lakatoš (Solovjev, Bukarts), 58. Plášil (Kalus) – 50. Mueller (Meluzín), 58. Zaťovič (Holland, Vincour)
Rozhodčí: Obadal, Stano – Gerát, Šimánek. Vyloučení: 4:5. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1 000. Střely na branku: 26:44

HC VÍTKOVICE RIDERA: Stezka – Solovjev, R. Polák, Galvins, J. Stehlík, Koch, L. Kovář, Plášil – L. Krenželok, J. Hruška, Lakatoš – R. Bondra, Lindberg, M. Kalus – Dej, Marosz, Bukarts – Lednický, Chlán, Fridrich

HC Kometa Brno: Tomek – Gulaši, Bartejs, Ďaloga, Holland, Kučeřík, Roth, Forman – Meluzín, Rákos, Vincour – Zaťovič, Holík, Mueller – Pavlík, Krištof, Horký – Dočekal, Ostřížek, Mallet