Banner Promo

VIT – KLA 5:2: Nervózní první třetinu smazala smršť na úvod druhé

Datum publikování:

Předehrávka 42. kola měla pro Vítkovice přece jen tříbodovou příchuť. Kladenští do zápasu sice vstoupili velice dobře a ujali se vedení, ale Ostravané dokázali včas reagovat a dvěma brankami během 33 sekund na začátku druhé třetiny zcela obrátili vývoj zápasu ve svůj prospěch.

Předposlední Kladno sice pomalu ztratilo i teoretickou šanci na proklouznutí do play off, ale i tak je pro něj každý bod velecenný směrem k boji play out, který určí dvojici pro baráž. Rytíři do Ostravy rozhodně nepřijeli dělat sparing partnera a domácí Vítkovičtí si toho byli hodně vědomi. Trenéři domácích mohli po čase vrátit do hry juniorského reprezentanta Jana Štencela. Na střed třetí formace se vrátil taktéž uzdravený Michal Hlinka. O tom, jak nebezpeční Rytíři opravdu mohou být, se všichni v Ostravě přesvědčili prakticky okamžitě po buly. Hosté přenesli hru do pásma domácích, velice záhy si vypracovali dvě šance, obě měl na svědomí Dragoun, nejprve střílel od modré čáry, pak vystihl špatnou rozehrávku a rozjel se na Šindeláře sám. V podstatě celé první dvě minuty nepustili Kladenští Vítkovice k puku. To se změnilo až při jejich pochybení při střídání. Přesilovou hru využili Ostravané jen k nebezpečné střele Stehlíka. Po návratu do pěti dostali hosté rychle početní výhodu, ve které byli blízko brance. Marek Černošek zůstal před branou a rychlou střelou překonal po ledě Filipa Šindeláře, naštěstí puk směřoval mimo bránu. Ve 12. minutě nastřeloval přihrávku Sacha Treille na Michala Lukáče, tomu se puk odrazil od brusle do brány, sudí sice ještě konzultovali s videorozhodčím, ale shledali, že vše odpovídalo pravidlům, Kladno se tak ujalo vedení – 0:1. Až nyní se domácí začali dostávat do tempa. Herně se zlepšili, ale chyběla jim střelba. Když pak přidali i v této činnosti, dočkali se vyrovnání. Vladimír Svačina důrazně vybojoval puk za bránou a posunul na Rudolfa Hunu, který nabil ke střele připravenému Karolu Slobodovi. Sloboda prostřelil vše, co mu stálo v cestě a vrátil Vítkovice do zápasu – 1:1.

O co nervóznější byla z pohledu domácích třetina první, o to jednoznačnější a tím pádem i klidnější byla ta druhá. Vítkovičtí začali, jak nejlépe mohli. Peter Húževka si našlápl k Cháberovi, byl faulován a kotouč zůstal před branou, pohotově jej do sítě dorazil Jiří Burger. Rozhodčí sice v první chvíli rozpažil, že už hru přerušil, ale na naléhání domácích přistoupil k videu a nakonec branku uznal – 2:1. Vedoucí gól rozproudil krev domácím a rázem z toho bylo navýšení vedení. Ondřej Roman svou klasickou přihrávkou do protipohybu za bránou vyzval Rudolfa Hunu ke svému prvnímu gólu v novém kalendářním roce a kanonýr z Liptova se nemýlil – 3:1. Kladenští se dlouho z tohoto zásahu vzpamatovávali, vše ještě podpořila přesilová hra, ve které byli Ostravané hodně aktivní. Hosty nakoply možná až zákroky Chábery, který vychytal hlavně Hunův únik. Závěr dějství se nesl ve znamení dvou slepených vítkovických přesilovek, které si Rytíři pohlídali. Ustáli také tlak druhé formace, když ze strany střílel Svačina a atak čtvrté formace Ostravanů, který v gól nedokázal proměnit Lukáš Kucsera. Každopádně domácí hráli mnohem sebevědoměji a lépe, než v první dvacetiminutovce.

Jestliže Kladno po druhé přestávce pomýšlelo na zvrat v zápase, studená sprcha z úvodu druhé třetiny se opakovala i v té třetí a naděje na změnu se tak znovu zmenšila. Ostravané skórovali díky nenápadné, ale účinné střele Romana Szturce z levé strany, vítkovický útočník se přesně trefil mezi horní tyč a rameno Chábery – 4:1. Aktivita byla na holích domácích, i když Rytíři dokázali zahrozit, jako například ve 47. minutě, kdy Filip Šindelář musel chytat puk v pádu. Pár chvilek po té si na své přišli i ti tvrději založení diváci. Po krátkém oťukávání si to boxersky rozdali Sacha Treille a Milan Hruška. Nutno přiznat, že nástup francouzského hráče v barvách Kladna byl okamžitý, a tak se Hruška s polopřetaženým dresem přes hlavu nemohl soustředit na nic jiného, než na obranu. Verdikt rozhodčích po šarvátce byl jasný, dvě plus deset minut pro oba a navíc dvě minuty pro Treilleho za vyprovokování. Hruška ještě sklidil potlesk domácích, když nejprve zamířil do kabin, ale pak se vrátil odsedět si svůj trest. Nakonec ale stejně zamířil do šaten znovu, protože si ze souboje odnesl zranění, která bylo nutné ošetřit. To už se ale hrálo dále. Vítkovičtí měli krátkou dvojnásobnou výhodu, v ní měl velkou šanci u tyče Ondřej Roman, ale Chábera ji zachytil. Poslední dvě minuty nadělily hostům poslední přesilovku, Rytíři byli schopní ji využít, radoval se Petr Tenkrát – 4:2. Dvougólový rozdíl využili Kladenští k odvolání brankáře, což ale hrálo do karet Vítkovickým. Jiří Burger sebral puk ve vlastním pásmu a po přejetí střední zóny jej poslal do brány – 5:2. Kapitán tak zaznamenal druhý gól večera a společně s celým týmem mohl oslavit tři body, které jen upevní vítkovickou čtvrtou pozici.

Ohlasy trenérů po utkání:

HC VÍTKOVICE STEEL – RYTÍŘI KLADNO 5:2 (1:1, 2:0, 2:1)

Branky: 16. Sloboda (Huna, Svačina), 21. Burger (Húževka), 22. Huna (Roman, Svačina), 42. Szturc (Vandas), 59. Burger – 12. Lukáč (S. Treille), 59. Tenkrát (Patera, T. Kaberle).Rozhodčí: Jeřábek, Hradil – Barvíř, Blümel. Vyloučení: 6:7. Využití: 0:1. Diváci: 4766.

HC VÍTKOVICE STEEL: Šindelář – Barinka, M. Hruška, Kudělka, Sloboda, Stehlík, L. Kovář, Bail, Štencel – Húževka, Burger, Šedivý – Svačina, Roman, Huna – Szturc, Hlinka, Vandas – Němec, Kolouch, Kucsera.

RYTÍŘI KLADNO: Chábera – T. Kaberle, D. Růžička, Douder, Černošek, P. Hořava, Jankovič – Lukáč, Dragoun, S. Treille – Rudovský, Zagrapan, Tenkrát – Eberle, Patera, M. Hořava – Kuchler, Havlíček, Šilhavý.

NADCHÁZEJÍCÍ ZÁPAS

POSLEDNÍ ZÁPAS

Tabulka A tým 2023/2024

PozTýmZVVPPPPB
7Bílí Tygři Liberec5224342182
8Mountfield HK52168111775
9HC VÍTKOVICE RIDERA5218582172
10HC Olomouc5216762368
11HC Energie Karlovy Vary5214832761