VIT – KLA 2:1: Rytířský souboj vyhrál domácí Vítek

Vítkovice se dostávají konečně do zápasového tempa a domácí fanoušci mohli vidět třetí utkání v řadě. Cíl byl jasný, prohru z derby hodit za hlavu a proti Kladnu v čele s Jaromírem Jágrem vybojovat důležité body. Do zápasu zasáhla také nová posila vítkovické defenzivy Alexej Solovjev. Góly probuzených střelců Hrušky a Kaluse rozhodly o tom, že tři body získaly Vítkovice.

Souboj tabulkových sousedů a také zvučná jména v kádru Kladna přilákaly slušnou návštěvu. Vítkovičtí do bitvy s Kladnem vrátili do sestavy lotyšského útočníka Robertse Bukartse. Premiéru si odbyla nová akvizice v podobě ruského zadáka Alexeje Solovjeva, který do ostravského týmu přišel v průběhu čtvrtka.

Oba týmy začaly svižně v první minutě, byly k vidění střely Svačiny a na druhé straně Jágra. V zajímavé příležitosti se objevil Fridrich, který byl ale podražen kladenským brankářem. Vítkovičtí tak měli k dispozici první přesilovou hru a naložili s ní výborně. Navrátilec do domácí sestavy Bukarts posul kotouč na Jana Hrušku, který ještě hledal lépe postaveného Marosze, jehož sice Bow z bezprostřední blízkosti vychytal, ale na dorážejícího Hrušku byl už krátký a Vítkovice tak šly již v úvodu druhé minuty do vedení – 1:0.

Úvodní pasáž byla plně v režii domácích. Kladno se osvobozovalo pouze za pomocí série zakázaných uvolnění. Proti střele Dotchina byl Stezka připraven. Také Kladno dostalo možnost přesilové hry, když Marosz zalehl kotouč na vhazování. Vítkovičtí se v oslabení dostali několikrát na dostřel kladenské branky a vypracovali si zajímavé příležitosti. Nejprve zahrozili domácí výpadem Bondry a ze vzduchu tečujícího Hrušky a o malou chvíli později střílel opět Hruška, ale tentokrát minul branku. Čas plynul, ale kromě pár tvrdších střetů nebylo k vidění mnoho zajímavého.

Při vyloučení Krenželoka se Kladnu povedlo usadit v pásmu a ke střele se dostal Jágr. Plekanec hledal před brankou Hlavu, ale ten minul. Tvrdou střelou od modré čáry se prezentoval Wood, ale Stezka zasahovat nemusel. To až později proti střele Donagheyho z levého kruhu a následně Suchánka od modré. To už ale hráli domácí v plném počtu.

Fridrich využil zaškobrtnutí Wooda na modré čáře, ale nadvakrát nepřekonal Bowa. O malou chvíli později ještě tečoval střelu Galvinše od modré čáry, ale Bow podržel kladenské. V 19. minutě překvapila třetí formace svého soupeře rychlým přechodem přes modrou čáru. Dejovi se i přes atak kladenského hráče povedlo posunout puk na Bondru. Jeho hodně divokou přihrávku dokázal basebalovým úderem zužitkovat Marek Kalus – 2:0. Při vyloučení Poláka tvrdě pálil od modré čáry Baránek. Jeho střelu si ale ukázkovým semaforem vychutnal Stezka.

Druhou třetinu vítkovičtí začali v oslabení, ale i tak se Hruškovi povedlo ohrozit Bowa. Za Kladno pálil Baránek, ale pozorného Stezku nepřekvapil. Později to byl opět Baránek, který se snažil prostřelit skrumáž před Stezkou, ale mířil moc vysoko. Jágr si na Bondrovi vynutil faul a kladenští tak opět hráli přesilovou hru. Domácí si ale nastudovali kladenskou kombinaci v power play a klíčové přihrávky dokázali zblokovat. Naopak mohli udeřit domácí, když Fridrich chtěl poslat do úniku Hrušku, kterému se nepovedlo zpracovat puk. V šanci se ocitl i Kalus, ale na Bowa nevyzrál.

Rychlou kombinaci předvedla ve 29. minutě čtvrtá formace hostů, když zpoza branky přihrával Beran a před brankou najetý Pitule rychlou střelou překonal Stezku – 2:1. Vítkovičtí se ihned drali do útoku, čtvrtá formace si dobrým pohybem vynutila několik sporných zákroků, ale píšťalka rozhodčích zůstala němá. Vítkovická hra již nebyla tak dominantní jako v úvodu, Kladno se dostávalo čím dál více do hry a za chvíli mohlo být srovnáno, když Wood vyslal skvělou přihrávku na Pituleho, který naštěstí minul Stezkovu branku. Nepřesně střílel na druhé straně i Bukarts.

Při vyloučení Deje kladenští tlačili, ale vítkovická čtveřice srdnatě blokovala střely a potřebné zákroky předvedl také Stezka. Kladenští se pokoušeli vyprovokovat domácí a vynutit si další přesilovou hru. Nejaktivnější byl Pitule, který vyzýval k rvačce domácího Kaluse, ten se však nenechal vyprovokovat a zbytečně neoslabil svůj tým v závěru utkání. Při hře ve čtyřech na brankovišti bojovali Hruška s Bukartsem, ale kýžené ovoce v podobě gólu to nepřineslo. Na druhé straně pálil Plekanec. Do zajímavé palebné pozice se dostal z druhé vlny Koch, ale netrefil. Necelou minutu a půl před koncem sáhli hosté ke hře bez brankáře. Už to vypadlo, že se domácí dostanou ke střele na odkrytou branku, ale hosté dokázali získat puk a přesunout se do obranného pásma Vítkovic, kde Stezka musel likvidovat dělovku Wooda. Zbývajicí sekundy už vítkovičtí dokázali ubránit hubený náskok a tři body tak zůstávají v Ostravě.

David Čermák (Rytíři Kladno): Já si myslím, že o výsledku dnešního utkání rozhodla první třetina, kde my jsme podali velmi špatný výkon. Vůbec jsme nebruslili, nestíhali jsme, Vítkovice nám hrály do těla a my jsme se s tím nedokázali srovnat a prohráli jsme tu třetinu 2:0. Hokej se hraje 60 minut a my jsme dneska hráli jen 40 a to rozhodlo o výsledku.

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE Ridera): My jsme měli ten vstup parádní, takhle bychom si představovali, abychom hráli zápasy doma, že jsme hodně aktivní, hodně na puku. Těch šancí jsme měli i více, ale byli jsme rádi za ten výsledek 2:0. Samozřejmě těžký zápas až do konce. Velice dobrý výkon podal brankář Stezka, pomohli jsme si dneska i gólem z přesilovky, což je velké plus a obrovské plus je, že jsme ubránili možná jednu z nejlepších přesilovkových formací v extralize a nedostali jsme z toho gól. Takže velká spokojenost, děkuji hráčům a důležité tři body.

HC VÍTKOVICE RIDERA – Rytíři Kladno
2:1
(2:0, 0:1, 0:0)

Branky: 2. Hruška (Marosz), 19. Kalus (Bondra, Dej) – 29. Pitule (Beran, Bláha). Rozhodčí: Mrkva, Kika – Lederer, Rožánek. Vyloučení: 7:5, navíc Dotchin (KLA) osobní trest do konce utkání. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 5695. Střely na branku: 29:24

HC VÍTKOVICE RIDERA: Stezka – Solovjev, R. Polák, Galvinš, Gewiese, Koch, J. Stehlík, L. Kovář – L. Krenželok, Marosz, Svačina – Bukarts, J. Hruška, Fridrich – M. Kalus, Dej, R. Bondra – Krejsa, Chlán, Bernovský

Rytíři Kladno: Bow – Kehar, Dotchin, Donaghey, Suchánek, Wood, Baránek, Nilsen – Hlava, Plekanec, Jágr – Dvořáček, Kubík, Kristo – Račuk, Filip, Melka – Bláha, Pitule, Beran