VIT – KLA 2:1 PP: Souboj rytířů rozhodl v prodloužení Marosz

První třetina nenabídla líbivý hokej a ani jeden z týmů si nedokázal vytvořit souvislý tlak. Nikoho tak nepřekvapilo, že do kabin se šlo za bezbrankového stavu. Jako první se v zápase radovali domácí, když Hruška usměrnil za záda kladenského brankáře Lakatošovu střílenou přihrávku. Pro Jana Hrušku to byla šestá branka v posledních pěti utkáních. Kladenští dokázali ve třetí třetině srovnat těsně po návratu vyloučeného Lednického, když Dolejše, který se domácím fanouškům představil vůbec poprvé v sezoně propálil Dotchin. Více branek v základní hrací době nepadlo a o vítězi tak muselo rozhodnout prodloužení. V něm o zisku dvou bodů rozhodl Rostislav Marosz.

Páteční hokejové menu servírovalo v OSTRAVAR ARÉNĚ soubo Vítkovic s Kladnem. Pátý proti čtrnáctému dle tabulek, ale důraz byl kladen především na aktuální formu, a tu měli rozehraní Středočeši velice dobrou. Dvě výhry a těsná prohra s vedoucím Třincem, k tomu na rozdíl od Ostravanů rozehranost, to vše smazávalo před zápasem tradiční papírové předpoklady. Vítkovičtí šli do zápasu se změnami v sestavě, poprvé od října dostal v bráně přednost Daniel Dolejš. V útoku chyběl Rastislav Dej, který utrpěl zranění v závěru středečního duelu s Karlovými Vary.

Úvod zápasu byl opatrný a první zajímavou střelu měl na svědomí Ticháček, který pálil od modré čáry. Nebezpečí hrozilo také po střele Miroslava Indráka, ale Dolejšův levý beton byl na správném místě. Vítkovice poprvé ohrozily kladenskou branku střelou Kováře od modré čáry, ale tomuto pokusu chyběla potřebná razance. Po faulu Patrika Kocha byla k vidění první početní výhoda, kterou ale vítkovičtí bez problémů ubránili. Po návratu vyloučeného Kocha pálil od modré čáry Stehlík, jehož střelu ještě před Bowem tečoval Fridrich, kanadský brankář ale nemusel zasahovat, protože kotouč nezamířil mezi tři tyče. Následně byl Fridrich při průniku před branku faulován a možnost přesilové hry dostali také domácí. Po tvrdé střele Solovjeva se k dorážce dostal Krenželok, ale Bow se štěstím vyrazil. Hru v plném počtu si kladenští moc dlouho neužili, neboť krátce po návratu Baránka se naražením na hrazení provinil Zikmund. Rozhodnutí rozhodčích se kladenským trenérům nezdálo a svůj názor dávali nahlas najevo, tady ale nebylo o čem diskutovat. Přesilovou hru sice hráli domácí, ale velkou šanci vstřelit úvodní branku měli hosté, když chybnou přihrávku zpracoval Tomáš Plekanec, který se tak dostal do samostatného úniku, ve kterém ale nevyzrál na Daniela Dolejše, který se objevil v brance Vítkovic téměř po měsíci a před domácími fanoušky vůbec poprvé v této sezoně. Dobrou příležitost měl již při hře v plném počtu Fridrich, ale Bow včas vykopl svůj beton. Po ataku Melky na Fridricha musela být přerušená hra, nicméně rozhodčí své rozhodnutí nezměnili a vyhodnotili tento střet jako čistý hit, byť vítkovický mladík již nebyl v držení kotouče.

Do druhé třetiny nastoupilo Kladno aktivně a hned v úvodu mohl podivný odraz puku využít Plekanec. Na Pytlíkovu střelu z mezikruží Dolejš reagoval bez problémů. Kladenská střídačka se po odpískaném postavení mimo hru prezentovala nesportovním chováním, za které inkasovala dvouminutový trest. Darovanou přesilovkou Vítkovice nepohrdly a pouhých deset vteřin stačilo k tomu, aby udeřily po krátké kombinaci, na jejímž konci byl Hruška, který si poradil se střílenou přihrávkou Lakatoše – 1:0. Přesilovou hru si za malou chvíli vítkovičtí zopakovali po faulu Melky u hrazení. Vítkovice to zkoušely kombinačně, ale Hruškova střela ze slotu nebyla přesná. O malou chvíli později se na modré čáře ocitl v nesnázích Stehlík, který sice stihl odpálit kotouč do útočného pásma, ale kladenští rychlou přihrávkou vyslali do brejku Plekance. Kladenský kapitán ale ani napodruhé v úniku na Dolejše nevyzrál. Velkou šanci měl Hlava, který si vybruslil zpoza branky, hledal si místo ke střele, ale naštěstí pro domácí minul pravý horní roh Dolejšovy branky. Vítkovický brankář si o malou chvíli později poradil i s dorážkou Pytlíka, který měl v předbrankovém prostoru dostatek času. V další velké šanci Vítkovic byl Hruška, který sice překonal Bowa, ale kotouč se nakonec objevil vedle levé tyče kladenské branky, odkud jej Lakatoš ještě dokázal poslat mezi kruhy, kam si pohotově najel Bernovský. Vítkovický mladík ale netrefil skákavý kotouč ideálně. Nadějně vypadaly také střely Kováře s Polákem, Bow ale obě zlikvidoval. Vítkovice byly v této pasáži hry aktivnějším týmem a Koch přesnou přihrávkou vybídl ke střele najíždějícího Krenželoka, ale nejlepší střelec Vítkovic nemířil přesně. Byť srážka Flicka s Plekancem vypadala nezaviněně, dvě minuty si z tohoto souboje odnesl vítkovický útočník. Celá situace se nezdála Hlavovi, který se rozhodl Plekance pomstít a spolu Flickem obdržel dvě minuty za hrubost. V následné přesilové hře měl obrovskou šanci Kubík, který ale střelou z první trefil pouze boční síť Dolejšovy branky. Kladno pokračovalo v tlaku, nadvakrát dorážel u levé tyče Pytlík, ale ex-vítkovický útočník nedokázal kotouč zvednout nad Dolejšův beton. Po závěrečné siréně se na ledě strhla drobná mela, když Fridricha zbytečně přistrčil Dotchin a v aktivitě následně pokračoval především Zikmund.

Pošťuchování z konce druhé třetiny bylo nakonec ohodnoceno trestnými minutami a přesilovou hru hráli domácí. Kladno se ale zjevně poctivě připravilo na vítkovické zakládání přesilových her, neboť se Plekanec dostal do třetího samostatného úniku v zápase. Dlouhou bekhendovou kličkou překonal Dolejše, ale následně nezamířil přesně. Po podražení Lednického hráli přesilovou hru hosté, ránu Kubíka obětavě zblokoval Galvins. Domácím se nepodařilo vyhodit, ale Kubíkova střela skončila v ochranné síti. Kladenská přesilovka již byla u konce, když na modré čáře napřáhl ke střele Dotchin, který prostřelil chumel hráčů před Dolejšem – 1:1. Vedení mohl Vítkovicím vrátit Lakatoš, který se dostal jako první k odraženému puku, vítkovický útočník ale netrefil branku. Třetí třetina byla bohatá na nepřesnosti a na Vítkovicích bylo vidět, že jim vinou povinné karantény chybí potřebné síly. Chlán se šikovnou kličkou zbavil soupeře a hledal před brankou Fridricha, ten byl ale sražen k zemi. Na druhé straně se musel mít Dolejš na pozoru před střelou Berana. V samotném závěru utkání Filip podtrhl Lakatoše a domácí tak dostali v závěru zápasu příležitost rozhodnout v přesilové hře, ta mohla být navíc po Dotchinově sekyře dvojnásobná, ale tentokrát se nepískalo. Vítkovice nedokázaly přesilovou hru využít a na řadu tak přišlo pětiminutové nastavení.

V něm rychle po vhazování vystartoval dopředu Plekanec a tvrdou střelou vyprášil Dolejšův beton. Indrákovu střelu dokázal hokejkou zblokovat dobře se vracející Kalus. Do útoku se vrhly také Vítkovice. Marosz nejprve nedokázal dorazit kotouč po Polákově důrazné akci, ale následně zůstal připraven v předbrankovém prostoru, kde na něj kladenští zapomněli a Roman Polák jej našel přesnou bekhendovou žabičkou. Vítkovický šikula opět ukázal, jak rychlé má ruce, když naznačil kličku do bekhendu, strhl kotouč zpět na forhendovou stranu a zavěsil nad bezmocného Bowa – 2:1.

Jan Kregl (Rytíři Kladno): Pro nás to bylo těžké. Šedesát minut o dvou gólech. Myslím si, že jsme měli dost gólových příležitostí, které se nám nepovedlo proměnit. Nakonec jsme rádi, že jsme ubránili dvouminutové oslabení dvě minuty před koncem. Bohužel jsme byli v overtimeu slabší a díky tomu soupeř dal gól.

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA): Pro nás velice těžký zápas. Nedivím se, po tom covidu, který jsme měli, jsme byli pět dní bez tréninku, teď dva zápasy v řadě, tak nám na konci docházela šťáva. Vyrovnané utkání. Všechny tři zápasy skončily 2:1. Čekali jsme, že to bude o jednom nebo dvou gólech, což se potvrdilo. Asi jsme měli to utkání rozhodnout v přesilových hrách, kterých jsme měli dost. V závěru jsem to chtěl trochu uklidnit, vzal jsem si oddechový čas, aby hráči měli čisté myšlenky, ale ty dvě minuty jsme nezvládli. Ba naopak nám tam nejen v této přesilovce dvakrát ujeli sami, na to se musíme soustředit lépe. Ceníme si dvou bodů. Síly docházely a byl to těžký zápas, skoro jako v play off. Hráči v závěru ukázali sílu, což si cením a Dolík chytal fantasticky.

HC VÍTKOVICE RIDERA – Rytíři Kladno
2:1p
(0:0, 1:0, 0:1 – 1:0)

Branky: 23. Hruška (Lakatoš, Krenželok), 62. Marosz (Polák) – 45. Dotchin (Beran, Zikmund). Rozhodčí: Pražák, Kubičík – Ganger, Klouček. Vyloučení: 5:8. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1 000 (maximální kapacita povolená vládním nařízením). Střely na branku: 28:30.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Dolejš – Solovjev, R. Polák, Galvins, J. Stehlík, Koch, L. Kovář, Plášil – L. Krenželok, J. Hruška, Lakatoš – Marosz, Lindberg, Bukarts – Lednický, Flick, M. Kalus – Bernovský, Chlán, Fridrich

Rytíři Kladno: Bow – Kehar, Dotchin, Ticháček, Wood, Baránek, Suchánek, Arzamastsev – Kubík, Plekanec, Hlava – Melka, Zikmund, Pytlík – Kadlec, Filip, Indrák – Beran, Kuťák, Babka