VIT – KLA 2:0: Dvougólový Koch vystřelil Vítkovice do čela extraligy

Nedělní souboj favorizovaných Vítkovic s Kladnem, které pět utkání v řadě nebodovalo. Kdo čekal jednoznačný průběh utkání, ten se mýlil. Na úvodní branku se čekalo dlouhých dvaačtyřicet minut, než sváteční střelec Patrik Koch poprvé rozjásal všech sedm tisícovek fanoušků, kteří našli cestu do OSTRAVAR Arény.

Rytířský souboj začal v ostravském paláci na neděli netradičně později, vítkovický klub se posunem vyhnul kolizi se zápasem fotbalového Baníku na nedalekém stadionu. Domácí celek se vrátil na vlastní led po dlouhých 18 dnech, chtěl potvrdit tříbodový zisk z Karlových Varů a především udělat radost svým fandům. Do boje proti Kladnu mohl trenér Miloš Holaň povolat dalšího uzdraveného hráče, konkrétně obránce Mário Grmana. Při absenci zraněných Krenželoka, Půčka a Bernovského vypomohl Vítkovickým porubský Kanaďan Aaron Berisha.

Duel měl pietní předznamenání, minutou ticha se Vítkovičtí rozloučili se svým někdejším hráčem a pozdějším funkcionářem Oldřichem Netoličkou, který v sobotu 15. října zemřel ve věku 90 let.

Kladenští vlétli do utkání a chtěli zaskočit obranu Vítkovic, ta však úvodní nápor bez větších problémů zvládla. Kladenské v úvodu zdobil dobrý pohyb, ale svou optickou převahu nedokázali zužitkovat. Brodecki zkusil odrazem od betonů najít dorážejícího Bláhu, kotouč ale naštěstí zblokovala obrana domácích. Z protiútoku hrozila druhá formace, ale i v tomto případě byl úspěšnější bránící tým. Dlouho se hrálo bez výraznějších brankových příležitostí. Zajímavě ale vypadala situace, ve které se Filip prosmýkl obranou Vítkovic, ale Stezka byl na jeho střelu připraven a dobře si poradil také s následnou dorážkou Indráka. V přerušené hře se strhla drobná rozmíška, když domácí obránci dali soupeři jasně najevo, že vlastního brankáře osekávat nenechají. Píšťalka rozhodčích však zůstala v tomto případě němá. Od úvodní branky dělilo vítkovické pár centimetrů, když Bukartsovu střílenou přihrávku protečoval na branku Mueller. Bow ale dokázal se štěstím zasáhnout svým betonem. Na druhé straně se v dobré střelecké příležitosti objevil v předbrankovém prostoru Melka, ale Stezka zůstával stále stoprocentní. Po Muellerově střele se někteří fanoušci radovali, ale vítkovický kanonýr trefil jen boční síť branky. Dlouho se hrálo bez vyloučení, to se ale změnilo v sedmnácté minutě, když byl za hrubost vyloučen Dotchin. Úvodní přesilová hra však změnu skóre nepřinesla.

A přesilovou hru si krátce po začátku druhé třetiny zahráli také hosté, když Koch musel faulem zastavovat rychlý protiútok Kladna. Vítkovičtí ale bez problémů hru v početní nevýhodě zvládli. V plném počtu se moc dlouho nehrálo, proti pravidlům se provinil Berisha. Nutno podotknout, že se jednalo o velmi přísné vyloučení. Vítkovice znovu bez problému eliminovaly útočné snahy Kladna a navíc si připsali nejnebezpečnější akci. Fridrichovi s Chlánem se povedlo přečíslit soupeřovu obranu, škoda jen, že se kotouč po Chlánově střele neodrazil pro dojíždějícího Fridricha příhodněji. Vítkovice po úspěšných oslabeních ožily a zamkly kladenské v obranném pásmu, útočným snahám však chybělo přesnější zakončení. Raskob dlouho kroužil útočným pásmem a hledal, kudy by narýsoval svou přihrávku. V tom se mu u levé kladenské tyče objevil osamocený Kalus. Tomu ale Slováček v rozhodující chvíli dokázal nadzvednout hokejku a zamezit tak zcela jasnému gólu v kladenské síti. Dvě nebezpečné střely si poté připsal Mikuš, který nejprve jako první našel kotouč ve skrumáži před kladenskou branku, ale puk se zastavil o levý beton brankáře. Proti následné Mikušově střele pak Bow se štěstím zasáhl ramenem.

Třetí třetinu začali aktivněji domácí a připravenost Bowa vyzkoušel tvrdou střelou Koch. V tlaku pokračovala i druhá formace, dobře pálil Raskob, ale Bow opět zasáhl. O pár vteřin později však byl už krátký. Puk si vzal Koch, který si vybruslil z rohu a bekhendem překvapil kladenského brankáře na první tyči – 1:0. Jednogólové vedení domácí netrvalo dlouho. Marosz vyhrál čistě buly na Kocha, který milimetrově přesnou střelou vymetl pavučiny v kladenské brance – 2:0. Po dobývání kladenské branky se museli vítkovičtí soustředit opět na obranu, protože za nedovolené bránění na trestnou lavici usedl Mikuš. Vítkovice si ale opět s přesilovkou Rytířů poradily. Kladenští se vrhli do ofenzivy a hnali se za srovnáním, proti ale byl dobře připravený modro-bílý obranný val v čele s výborně chytajícím Stezkou. Vedení Vítkovic mohl navýšit Mueller, kterého ale vychytal Bow. Ten však nevěděl, kde má kotouč a o dorážku se pokoušel Krieger. Ten byl následně sražen k zemi Sotnieksem a byla z toho přesilová hra pro domácí Rideru. Vítkovice kombinovaly v útočném pásmu, ale přihrávky na Lakatoše nebo Muellera byly dobře hlídány. Vítkovicím však stačilo držet kladenské daleko od vlastní branky. Čtyři a půl minuty před závěrečnou sirénou navíc kladenští špatně střídali a byly z toho dvě trestné minuty pro střídačku hostí. V přesilové hře dobře pálil Marosz, ale kotouč se od betonů Bowa odrazil mimo dosah vítkovických. V závěru početní výhody to na sebe vzal Krieger, prokličkoval obranou Kladna a jeho bekhendový pokus Bow vyrazil do ochranné sítě. Kladno to dvě minuty před koncem utkání zkoušelo bez brankáře, ale jejich snaha přišla vniveč, protože Sotnieks nedovoleně atakoval jednoho z obránců před Stezkou. Sedmitisícový dav fanoušků hnal vítkovické za třetí brankou, Bukartsova střela ale skončila na tyči. V závěru ještě Ticháček vypálil kotouč mimo kluziště, ale devítivteřinová přesilová hra zůstala nevyužita, i když Muellerova střela měla dobré parametry.

Otakar Vejvoda (Rytíři Kladno): Jednoduše bych to shrnul tím, že vyhrál ten, kdo dál první gól. Myslím si, že jsme hráli v první třetině mnohem aktivněji než Vítkovice, vytvořili jsme si několik velkých šancí. Vítkovice pak měly jedno nebo dvě dobrá střídání ke konci první třetiny. Ve druhé měli více těch větších šancí oni. Ve třetí třetině individuální chyba, když tam sjel obránce a dal gól. To rozhodlo zápas.

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA): My jsme dneska čekali urputného soupeře, těžký zápas. Ono se tu vyplnilo hned na začátku, kdy jsme asi měli těžké nohy z té těžké cesty z Karlových Varů, kde nás to utkání stálo spoustu sil. Nabádali jsme hráče k velké trpělivosti, čekat na chybu a možná rozhodnout až v poslední minutě zápasu. Za to bych chtěl hráčům poděkovat, že takhle přemýšleli i oni v tom zápase. Správně řečeno, že začátek zápasu byl ze strany Kladna velice dobrý. Dělal nám problém pohyb, měli tam pár šancí. Výborně dnes zachytal Stezka, který nás podržel. Pomaličku jsme to překlápěli na svoji stranu. Co rozhodlo, byl začátek třetí třetiny, kdy v první a ve třetí minutě i nezvykle obráncem, jsme ten zápas uhráli na svou stranu. Ale byl to velice těžký zápas, těžký soupeř, hrál velice dobře, ale o to jsou ty body doma cennější. Děkujeme hráčům, výborný výkon podal Stezka, který nás podržel.

HC VÍTKOVICE RIDERA – Rytíři Kladno
2:0
(0:0, 0:0, 2:0)

Branky: 42. Koch (Raskob, Marosz), 43. Koch (Marosz). Rozhodčí: Jeřábek, Šír – Lederer, Rožánek. Vyloučení: 3:4. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 7 025. Střely na branku: 36:38.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Stezka – J. Mikuš, Grman, Koch, Raskob, Gewiese, L. Kovář, J. Stehlík – Bukarts, Krieger, Mueller – Dej, Marosz, Lakatoš – Berisha, Lindberg, M. Kalus – Fridrich, Chlán, Lednický

Rytíři Kladno: Bow – Slováček, Dotchin, Sotnieks, Ticháček, Kehar, Cibulskis – Bláha, Plekanec, Brodecki – Melka, Zikmund, Beran – Indrák, Filip, M. Procházka – Babka, T. Jáchym, Machač