VIT – CEB 4:3: Vítkovice udolaly Motor a domácí bodová série trvá

Po lídrovi tabulky na ostravský led zavítal soupeř z opačného pólu extraligové tabulky. Na ledě to ale nebylo příliš znát. Vítkovice sice ovládly úvodní třetinu, ale Jihočeši dokázali srovnat krok a vyrovnat. O vítězství Vítkovic a o prodloužení domácí bodové šňůry ve třetí třetině rozhodl ranou od modré čáry obránce Petr Gewiese.

Série domácích zápasů Vítkovic pokračuje i o víkendu. Prvním soupeřem byl v pátek českobudějovický Motor. Po šlágru s Pardubicemi a předešlém atraktivním souboji s Hanáky s navíc vloženým téměř vyprodaným zápasem Baníku bylo znát, že na ostravské fanoušky toho bylo v posledním týdnu hodně, a tak tentokrát nevzali OSTRAVAR ARÉNU útokem tak, jak tomu bylo zvykem v předešlých zápasech. Trenéři Holaň a Philipp poprvé v probíhající sezoně zažili moment, kdy měli kompletně vyprázdněnou marodku, což znamenalo jediné: do hry se vrátil regulérní kapitán Lukáš Krenželok, znovu se dala dohromady elitní zahraniční formace Bukarts – Krieger – uzdravený Peter Mueller. Mário Grman hlásil po reprezentační pauze a s ní spojeným zraněním návrat do sestavy a na střídačce kryl záda Stezkovi Lukáš Klimeš. Za této konstelace měli vítkovičtí trenéři takzvaně příjemné starosti s tvořením sestavy, mimo kterou tentokrát zůstal Jan Bernovský, který se do ní jednoduše nevešel.

První zajímavá situace se udála hned ve druhé minutě utkání, když Bukarts na obranné modré čáře dobře zblokoval Hovorkovu střelu a vyrazil do přečíslení, ve kterém jej doplnil Peter Mueller. Obránci si Muellera důkladně hlídali, takže si Bukarts počkal na Kriegera, který dvojici doplnil z druhé vlny. Proti Kriegerovi si ale Hrachovina dobře povyjel z branky, čímž mu zmenšil střelecký úhel a přesně zasáhl. Vítkovičtí ale nemuseli zoufat, protože další spolupráce těchto hráčů již vyšla o poznání lépe. Mueller skvěle ze vzduchu zpracoval těžkou přihrávku Kriegera a přesným pasem vybídl ke střele do odkryté branky Robertse Bukartse – 1:0. A o malý okamžik později se tribuny mohly radovat znovu. Fridrichovi se povedlo protáhnout kolem Hovorky, který jej na hranici faulu vyvedl z rovnováhy, Fridrich se ale i přesto rozhodl pro střelu na bližší tyč, kde prostřelil Hrachovinu – 2:0. Vítkovičtí navíc za malou chvíli hráli první přesilovou hru zápasu, když Strnad při průjezdu brankovištěm poslal k zemi Stezku. Tradičně se ke střele hlásil Lakatoš, ale jeho dva pokusy byly zblokovány obránci. Na led se podívala také druhá speciální formace, ale ani Raskob od modré čáry nemířil přesně a modro-bílí tak první vedení nenavýšili. Naopak Jihočechům se téměř povedlo snížit, když se čtvrté formaci nepodařilo dostat kotouč do středního pásma. Puk se od modré čáry dostal k Čachotskému, který po rychlé kličce zakončoval do prázdné branky. Gólovou radost mu na brankové čáře fantastickým zákrokem vzal Stezka. Obětavost ukázal také Bukarts, který i bez hole dokázal zablokovat tvrdou střelu jednoho z hostí. Vedení mohl navýšit Lakatoš, který se po buly opřel do puku, který se ale zastavil o tyč. První formace dělala Jihočechům problémy, ale těm se následně povedlo rychle přejít střední pásmo, přečíslit domácí obranu a Strnad překonal Stezku střelou na bližší tyč – 2:1. Českobudějovičtí ucítili šanci na vyrovnání. Hovorkova střela nadělala Stezkovi problémy, ale vítkovický brankář nakonec kotouč našel ve své výstroji. Po Gulašově přihrávce zpoza branky střílel Pech, ale Stezka dokázal zasáhnout vyrážečkou. Vítkovičtí na narůstající tlak soupeře zareagovali nejlépe, jak mohli. Petr Chlán potáhl kotouč podél pravého mantinelu a z bodu pro vhazování zamířil přesně ke vzdálenější  tyči – 3:1. Při dalším střídání se mohli domácí opět prosadit, když Mueller přihrával Kriegerovi před prázdnou branku, přihávka ale byla rychlejší než vítkovický centr. V závěrečných vteřinách ještě dobře střílel Gewiese, ale Hrachovina si tentokrát kotouč našel.

Jihočeši se vrhli do útoku hned od úvodu, kdy Stezkovu připravenost dělovkou otestoval Gulaš, vítkovický brankář ale ucpal prostor na první tyči. Po buly byla před Stezkou velká mela a gólman měl se svými obránci plné ruce práce, aby udržel kotouč před brankovou čárou. To se ale s vypětím všech sil povedlo. Motor pokračoval v aktivní hře a hrnul do brankoviště jeden kotouč za druhým, Stezka se musel mít na pozoru také po teči Mikuše. Odpovědět mohl Lindberg, který si před Hrachovinou dobře zastavil nahozený kotouč, ale kličkou se dostal mimo střelecký úhel, Raskobovo nahození od modré čáry následně před branku tečoval Kalus. Při jednom z průniků si Štencel zkušeně přidržel Kovářovu nataženou hokejku a vítkovický obránce tak usedl na trestnou lavici za hákování. Motor dobře kombinoval v útočném pásmu a ke střele ze slotu se dostal Hanzl, který ale v rozhodující chvíli netrefil branku. Přesilovka hostů byla sice pohledná, ale bez účinku. Ten se dostavil až po návratu vyloučeného Kováře na led, když vítkovičtí zaváhali v rozehrávce, nedokázali dostat puk za modrou čáru, na které se puku zmocnil Petr Šenkeřík. Ten si nabruslil více ke středu hřiště a prostřelil jak blok Gewieseho, tak Stezkův postoj – 3:2. Na zlepšenou ofenzivu hostů museli vítkovičtí včas zareagovat, jinak by hrozilo vyrovnání. Individuálně si to na branku namířil Kalus a jeho průnik musel hasit Vráblík. Ani druhá přesilová hra ale modro-bílým nevyšla podle jejich představ. Pěkné akci druhé vítkovické formace už chybělo jen přesné zakončení Bukartse, jehož dělovka se zastavila na zadním mantinelu. I za další šancí Vítkovic stála druhá formace, ale Krieger zády k brance zamířil mimo tři tyče. Českobudějovičtí se okamžitě vrhli do útočného pásma, zákrok na Grmana za domácí brankou volal po dvouminutovém trestu za nedovolené bránění, ale pokračovalo se ve hře a u puku byli hosté. Strnadovu střelu dokázal před brankou Grman zblokovat, puk se ale dostal jen na hůl Lukáše Pecha, který v těchto situacích dokáže zachovat chladnout hlavu – 3:3.

Velkou šanci vzít si vedení zpět na svou stranu měla druhá formace, která v úvodu třetí periody přečíslila soupeře 4 na 2. Bukarts ale místo střely ještě hledal lépe postaveného Muellera, který na kotouč nedosáhl. Brejku se dočkali také hosté, když do přečíslení dvou na jednoho ujel Čachotský se Šenkeříkem, ke kterému se včas dokázal vrátit Dej. Svěřenci Miloše Holaně věděli, že pokud chtějí pomýšlet na vítězství, nestačí hrát jen na krásu, ale že je potřeba přidat na bojovnosti. Tu ukázal Mueller, když za brankou dobrým forčekinkem vybojoval kotouč a přesnou přihrávkou našel Bukartse, ale lotyšský střelec dnes ne a ne prolomit smůlu. Za poctivou práci v útočném pásmu byla odměněna třetí formace, ta svedla spoustu soubojů u mantinelu, než Kalus poslal puk na modrou čáru, odkud Kovář nabil Petru Gewieseho, jehož střela zaplula za překvapeného Hrachovinu – 4:3. S napadáním to za brankou přehnal Přikryl a modro-bílí dostali k dispozici přesilovou hru. Ty se dosud Vítkovicím nedařily a ani ta třetí nebyla úspěšná. Domácím se nedařilo usadit v útočném pásmu, individuální průnik zvolil Lakatoš, který ale o puk přišel. V závěru se ke střele dostal Bukarts, jenže ten trefil betony připraveného Hrachoviny. Dobrá akce druhé formace, která měla dobrý pohyb v útočném pásmu, dvakrát střílel Krieger, ale ani on na Hrachovinu nevyzrál, když v prvním případě mířil mimo a ve druhém prováhal pravý čas pro střelu. Dvě a čtvrt minuty před třetí sirénou hosté sáhli k oddechovému času a Hrachovina usedl na střídačku, aby do hry pustil šestého bruslaře. Vítkovice měly obrovskou šanci přidat gól do prázdné branky, ale Dej nedokázal přiťuknout kotouč najíždějícímu Kalusovi. Vítkovické to nakonec nemuselo mrzet, neboť dokázali utkání dovést do vítězného konce.

Jaroslav Modrý (HC Motor České Budějovice): Neměli jsme utkání rozehrané dobře, oni na nás vlítli, my jsme udělali chyby, stálo nás to vstup do toho utkání. Kluci ukázali výborný charakter, ve druhé třetině jsme se dostali do utkání. Lépe jsme bruslili, měli jsme lepší pohyb a pak už to ve třetí třetině je tak nebo tak. Oni ten gól dali, my ne. Tým, který je v laufu, hrají lehčeji, mají nějakou pozici v tabulce a my ne. Potom ten jeden gól, jedna maličkost nám ublíží a stojí nás to utkání a stojí nás to body. Ty nám chybí. Je to o zablokované střele, pomoci spoluhráči, chtít puk, jsou to malé věci, které musíme dělat lépe.

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA): Nám dneska vyšel vstup do zápasu, myslím si, že do desáté minuty jsme byli lepší. Nechápu ale co se v našich řadách stalo. Deset minut před koncem první třetiny plus celá druhá třetina, to jsme hráli asi náš nejhorší hokej v této sezoně. Nám to paradoxně možná ublížilo, že jsme vedli 2:0 a 3:1 po té první třetině. Hráči si asi mysleli, že to půjde samo. Chyběly nám tam ty malé věci, jako blokování střel, pomoc bekům při rozehrávce, dobré zakončení. Přesilové hry nám vůbec nešly. Co se ale vážím, že ve třetí třetině jsme zredukovali sestavu a šli jsme do ní tak, že budeme trpěliví a budeme čekat klidně do poslední minuty. Není to jednoduché hrát tolik zápasů doma a mít tu hlavu pořád kvalitně nastavenou. Musíme ale počítat s tím, že každý soupeř se na nás poctivě připraví. Byli jsme potom šťastní za ten gól po dobré souhře a střele z první. Ne, že bychom si to pohlídali, ale hráli jsme zodpovědně a utkání jsme dovedli do tříbodového vítězství, čehož si vážíme, ale vrátíme se zpátky do té tvrdé práce, protože soupeři jsou kvalitní v celé soutěži a my k nim musíme mít respekt a pokoru, stejně jako hráč k hráči v našem mužstvu.

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Motor České Budějovice
4:3
(3:1, 0:2, 1:0)

Branky: 5. Bukarts (Mueller, Krieger), 7. Fridrich (Mikuš, Stezka), 18. Chlán, 48. Gewiese (Kovář, Kalus) – 15. Strnad (Gulaš, Gazda), 25. Šenkeřík, 37. Pech (Strnad, Gulaš). Rozhodčí: Šír, Mrkva – Lederer, Rožánek. Vyloučení: 1:3. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 045. Střely na branku: 27:25.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Stezka – Koch, Raskob, J. Mikuš, Grman, L. Kovář, Gewiese, J. Stehlík – Fridrich, Chlán, Lakatoš – Bukarts, Krieger, Mueller – Dej, Lindberg, M. Kalus – L. Krenželok, Marosz, Lednický

HC Motor České Budějovice: Hrachovina – Vráblík, Štencel, Gazda, Bindulis, Hovorka, Šenkeřík – Gulaš, Pech, Strnad – Valský, Hanzl, Dzierkals – Přikryl, Toman, Čachotský – Karabáček, Vopelka, Tomeček – Koláček