VIT – CEB 4:2: Parádní obrat Vítkovic, modrobílí bodují v šestém zápase v řadě

První třetina dnešního utkání nenasvědčovala tomu, že bychom mohli vidět dramatickou koncovku zápasu. Motor se dostal zásluhou dvou branek svého nejproduktivnějšího hráče Lukáše Pecha do vedení. K obratu ale ve druhé třetině svou první brankou ve vítkovickém dresu zavelel Tobias Lindberg, na kterého navázal ve dvojnásobné přesilovce Krenželok. Lakatoš poslal Vítkovice do vedení a následně pečetil do prázdné branky. Vítkovice tak prodloužily bodovou sérii již na šest zápasů.

Vítkovičtí v přímém boji o sedmé místo vyzvali na svém ledě České Budějovice. Trenéři museli v sestavě udělat několik změn, Marek Kalus obdržel po ataku v Litvínově disciplinární trest v podobě stopky. Z marodky se náhradou vrátil Vladimír Svačina. Ve stavu zraněný zůstal obránce Alexej Solovjev. Zdravotní problémy postihly i brankáře Daniela Dolejše, za kterého přišel na post dvojky Martin Altrichter mladší, na marodku přibyl i zadák Karel Plášil.

Zápas před kamerami České televize předznamenal slavnostní prolog, při kterém dres se symbolickou číslovkou 70 k oslavě říjnových sedmdesátých narozenin obdržel kapitán mistrů z roku 1981 Jaroslav Lyčka. Následně také vhodil i čestné buly utkání.

V úvodu první třetiny byli aktivnějším týmem domácí. Ihned po buly v útočném pásmu prověřil Hrachovinu bekhendem Krenželok. I nadále byl hostující brankář v permanenci, postupně střílel Lindberg a Bukarts, s oběma pokusy si ale Hrachovina poradil. České Budějovice kontrovaly nahozením Šenkeříka do chumlu před brankou, kotouč ale k vítkovickému brankáři nedolétl. Po střele Lakatoše z rohu kluziště zasahoval Hrachovina opět nejistě a vyhodil kotouč jen před sebe. V dobré šanci se vyskytl Holec, který střílel šikovně po ledě na teč na najíždějícího Januse, Stezka ale dobře přečetl jeho záměr a vyrazil kotouč, z druhé strany ihned střílel mimo Gulaš. V dobré příležitosti se z protiútoku ocitl Bondra, ale jeho bekhendový pokus mířil jen doprostřed branky. Hrachovina měl ale i tak co dělat. Domácí tribuny rozvášnil vedoucí muž listopadového Radegast indexu Patrik Koch, který ve středním pásmu tvrdě, ale čistě trefil Valského. Ten se dlouho nezvedal z ledu a opustil jej až za pomoci spoluhráčů a klubového lékaře. Krenželok o chvíli později projel do útočného pásma až nečekaně hladce a místo přihrávky na obsazené spoluhráče tak raději vyzkoušel pozornost Hrachoviny na první tyči, budějovický brankář zasáhl nejistě. Kovář nadvakrát pálil od modré čáry, ale kotouč si nikdo z tečujících hráčů nenašel. Vítkovická osmnáctka byla vidět i o chvilku později, když blokovala střelu Gulaše. Proti Dejově střele z protiútoku se Hrachovina dobře přemístil. V polovině třetiny Valský tvrdě dohrál jednoho z vítkovických u mantinelu, ale sudí viděl i Hruškovo sekání, a tak se hrálo ve čtyřech. Gulaš svižnou ranou trefil tyč vítkovické branky a o malou chvíli později založil akci, na jejímž konci byl Lukáš Pech, který z hranice kruhů prostřelil Stezku – 0:1. Vítkovičtí se vrhli do útoku, Lednický přenechal kotouč do druhé vlny Kochovi, tvrdá střela vítkovického zadáka skončila na zadním mantinelu. Ve skrumáži u mantinelu si rozhodčí vyhlédl Lednického držení a hosté tak dostali necelých šest minut před první sirénou možnost přesilové hry. Polák brzy po buly osvobodil bránící čtveřici a Lakatoš napadáním získal cenné vteřinky. Hrachovina v souboji s Krenželokem zahrál na nervy vítkovickým fanouškům, ale rozhodčí naštěstí za jeho ochotný pád k zemi nevylučovali. České Budějovice v přesilové hře zahrozily pouze střelou Valského, Stezka se ale včas přesunul. Dvě minuty před sirénou zaspala obrana Vítkovic, Gulaš zpoza branky nahrával Pechovi, ten si potáhl kotouč na forhend a prostřelil Stezku – 0:2. Proti střele Valského Stezka zasáhl, ale nevěděl, kde má kotouč. Ten se šoural za jeho záda, odkud jej vracející se obránci dokázali odklidit do bezpečí. Napadající Abdul se nejspíš domníval, že kotouč leží pod betony Stezky a tvrdě do vítkovického gólmana zajel, ten již ale delší dobu nebyl v držení puku. K nevoli domácích se nevylučovalo, Stezka se navíc dlouho nezvedal z ledu, což celou situaci ještě umocňovalo. V závěru třetiny ještě tvrdě pálil Polák na teč pro Deje, slovenský útočník ale kotouč netrefil. Při signalizovaném vyloučení střílel Chlán, ale netrefil branku.

Druhou třetinu zahájily Vítkovice přesilovou hrou. Nadějně vypadala situace po střelách Bukartse a Hrušky, oba pokusy ale byly zblokovány a k dorážce se na brankovišti bojující Krenželok nedostal. Nebezpečně pálil také Lindberg. Lednický dobrým pohybem vybojoval další přesilovou hru pro domácí. V té se ale domácím nepodařilo Hrachovinu prověřit.  Po individuálním průniku Marosze bylo před Hrachovinou živo, ale ani dorážející Dej nedokázal budějovického brankáře překonat. Ve 29. minutě byl u mantinelu dostatečně důrazný a vytrvalý navrátilec do sestavy Svačina, ten vybojoval kotouč a v pádu dokázal přihrát před branku, kde byl připraven Tobias Lindberg, švédský útočník si tak připisuje první branku v dresu Vítkovic – 1:2. Vítkovice se dál tlačily za vyrovnáním, Koch pálil od modré čáry, ale tečovaný kotouč nemířil na branku. Do brejku se dostal Dej s Maroszem, ale jeho přihrávka nebyla přesná, Dej si tak musel kotouč zpracovat bruslí a následná střela minula tři tyče. Na Hruškovu přihrávku si před branku sjížděl Kovář, ale obrana Motoru zvládla odvrátit kotouč před vítkovickým obráncem. Hruškovu střelu z otočky tečoval před Hrachovinou Lakatoš, ale brankář Českých Budějovic si poradil. Zasahovat naopak nemusel proti střele Hrušky. Závěr druhé třetiny strávily Vítkovice v přesilové hře, když Kováře fauloval Holec. Za půl minuty navíc Vondrka zahákoval Krenželoka a domácí tak dostali možnost téměř minutu a půl trvající dvojnásobné přesilovky. Miloš Holaň poslal na led netradičně pětici útočníků, nejprve ze svého oblíbeného místa na pravém kruhu pálil nepřesně Lakatoš. Vítkovičtí ale pokračovali v tlaku a po Maroszově přihrávce zpoza branky z mezikruží prosadil Lukáš Krenželok – 2:2.

Vítkovice pokračovaly v přesilové hře a dlouho kombinovaly v útočném pásmu, byla z toho ale jen zblokovaná střela Gewieseho v závěru. Po rychlém přechodu Lednického s Fridrichem musel zasahovat Hrachovina i proti střelám Poláka a Galvinše. Srážka Kováře s Valským za brankou domácích vypadala na první pohled nezaviněně, ale rozhodčí to viděli jinak a odměnili Kováře dvěma minutami. České Budějovice se tak mohly dostat zpět do hry. Proti tvrdé střele Šenkeříka Stezka zasáhl přesně a za pomoci spoluhráčů přerušil hru. Novotný ve snaze obejít Kocha trefil slovenského obránce holí do obličeje, síly se tak na ledě srovnaly a Vítkovice posléze čekala více než minutu dlouhá přesilovka. Gewieseho nahození prošlo až na Hrachovinu, Bukartsova dělovka nebyla přesná. Druhý pokus lotyšského střelce Hrachovina vyrazil pouze před sebe, kde stál nikým nehlídaný Dominik Lakatoš, který bez problémů zametl kotouč do branky – 3:2. Do šance se prokličkoval Novotný, který ale trefil pouze připraveného Stezku. Gewiese na druhé straně našel před brankou připravenou Maroszovu hůl, ale kotouč těsně minul levou tyč Hrachovinovy branky. Důležitý zákrok musel předvést Stezka proti teči Valského. Po přiťuknutí Pecha pálil tvrdě Bindulis, střela lotyšského beka se zastavila až na zadním mantinelu. České Budějovice si vypracovaly tlak a uzamkly Vítkovice v obranném pásmu, Stehlík navíc v jednom ze soubojů přišel o svou hůl, domácí se ale zvládli ubránit a za malou chvíli ohrozil Hrachovinu Dej, ale brankář Motoru se štěstím vyrazil koncem své hole. Pět a půl minuty před koncem mohl navýšit vedení modrobílých Lindberg, který ale bekhendovou střelou nevyzrál na Hrachovinu. Útočné snažení Motoru překazil Valský, který obdržel dvouminutový trest za sekání. Gulaš doslova odpálil Hruškovi hokejku z rukou, ale další dvojnásobnou přesilovku si domácí nezahráli. Vítkovice dále tlačily a jen málo chybělo k tomu, aby Krenželokova teč zapadla za záda Hrachoviny. Lakatošova střela šla mimo tři tyče, Krenželok opět dobře tečoval, ale tentokrát lehce mimo. Po lehkém přidržení Bukartse se hrálo ve čtyřech a následně pokračoval přesilovkou Motor. Hrachovina pustil na led šestého hráče, ale po následném přerušení hry se do branky musel vrátit. Ondráček mohl minutu a půl před koncem srovnat, ale Stezka fantasticky zasáhl lapačkou. O patnáct vteřin později Dominik Lakatoš trefil přes celé hřiště odkrytou branku Českých Budějovic a navýšil vedení domácích – 4:2. České Budějovice v závěru neskládaly zbraně, ale domácí již nepřipustili drama.

Jaroslav Modrý (HC Motor České Budějovice): Měli jsme dobrý vstup do utkání, výbornou první třetinu, kde jsme se dostali do vedení 2:0. Hloupými fauly jsme se dostali mimo hru a oni nás potrestali, dali dva góly v přesilovce, jeden 5 na 3 druhý 5 na 4 a poté zpečetili vítězství gólem do prázdné branky. Musíme být disciplinovanější, nemůže se nám stávat, že budeme mít tolik vyloučených hráčů. Potom se někteří hráči nedostanou do hry a jsou tam strašné díry. 5 na 5 jsme zahráli výborně, mini utkání jsme vyhráli 2:1, ale na to se nehraje.

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA): Měli jsme dobrý začátek, do desáté minuty. Měli jsme šance z přečíslení, ale nedali jsme gól, nechodili jsme před bránu, neměli jsme tam dostatečný důraz. Individuálními chybami jsme pustili soupeře do dvougólového vedení. V kabině padly ostřejší slova, mužstvo si to vzalo za své a výsledek otočilo. Pomohli jsme si góly z přesilové hry, což je velké plus, protože v Litvínově jsme nehráli ani jednu přesilovku. Měli jsme trochu obavu, jak s tím kluci naloží, ale tu přesilovku 5 na 3 jsme sehráli fantasticky. Druhou a třetí třetinu si myslím, že jsme byli malinko lepší a hráčům děkuju za výkon, za tři body. Pořád musíme být pokorní, víme, že je to ošemetné, nemůžeme lítat hlavou někde v oblacích, může přijít tvrdý trest. Děkuji hráčům, ale jedeme dál.

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Motor České Budějovice
4:2
(0:2, 2:0, 2:0)

Branky: 29. Lindberg (Svačina, Fridrich), 40. Krenželok (Marosz, Hruška), 48. Lakatoš (Bukarts, Krenželok), 59. Lakatoš – 13. Pech (Gulaš, Holec), 18. Pech (Holec, Gulaš). Rozhodčí: Pešina, Kubičík – Lučan, Kis. Vyloučení: 4:8. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1 000 (omezená kapacita vládním nařízením). Střely na branku: 40:24.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Stezka – Galvins, R. Polák, Gewiese, J. Stehlík, Koch, L. Kovář – L. Krenželok, J. Hruška, Lakatoš – R. Bondra, Lindberg, Svačina – Dej, Marosz, Bukarts – Lednický, Chlán, Fridrich

HC Motor České Budějovice: Hrachovina – Štencel, Piskáček, Bindulis, Percy, Šenkeřík, Jandus, Štich – Abdul, Novotný, Ondráček – Voženílek, Venkrbec, Karabáček – Vondrka, Hanzl, Valský – Holec, Pech, Gulaš