VIT – BTL 6:3: Vítkovice zkrotily Bílé Tygry a i nadále jsou doma stoprocentní

Vítkovice se po prohře na ledě brněnské Komety vrátily před své fanoušky a cíl byl jasný. Uhájit domácí neporazitelnost a nepokazit slavnostní rozlučku Romana Poláka. Liberec šel sice rychle do vedení, ale Vítkovice ještě do přestávky otočily vývoj utkání. Díky skvělé dvouminutovce z kraje druhé třetiny, ve které vítkovičtí rozvlnili síť třikrát, bylo o vítězi utkání v podstatě rozhodnuto. Nic na tom nezměnily ani liberecké provokace a výzvy k pěstním soubojům.

Vítkovice a Liberec před utkáním dělily jen tři body, navíc hosté měli zápas k dobru. Bílí Tygři přijeli do Ostravy v pozici týmu, který ještě nezůstal v dosavadním průběhu sezony bez bodu. Domácí přeskupili útočné formace, do brány se vrátil Aleš Stezka. Jubilejní zápas čekal na forvarda Rastislava Deje, který zapsal svůj 800. extraligový start.

Před zápasem se ale zraky všech hráčů i fanoušků upíraly k Romanu Polákovi. Kapitán Vítkovic posledních dvou sezon a hlavně velká osobnost českého hokeje s bezmála 900 starty, dlouholetý reprezentant, který bojoval na olympiádě, mistrovství světa i světovém poháru se rozhodl ukončit kariéru a právě před zápasem s Libercem nastal ten okamžik, kdy své bohaté a úspěšné hokejové působení uzavřel veřejně a se vší slávou. Za přítomnosti své manželky Natálie a dětí Isabelly a Markuse převzal od sportovního ředitele Romana Šimíčka zarámovaný dres, ve kterém na jaře 2022 odehrál svůj poslední soutěžní zápas. Následovalo dojemné video s průřezem jeho kariéry a pozdravy kamarádů a bývalých spoluhráčů, nechyběl ani pozdrav ze zámoří od Lou Lamoriella, současného GM New York Islanders, který Polákovi nabídkou z Toronta prodloužil kariéru po těžkém zranění. Za bouřlivého aplausu domácích fanoušků pak Roman Polák ještě vhodil mezi kapitány obou celků čestné buly a mohl začít boj o další extraligové body.

V úvodu zápasu měli opticky navrch hosté, kteří ale Stezku bezprostředně neohrozili. Na opačné straně vypadalo zajímavě střídání vítkovické čtvrté formace, když se při Gewieseho střele před brankou statečně rval s výškovou a váhovou převahou Krejsa. Jako první ale udeřili hosté, když po čistě vyhraném vhazování propálil Stezku mezi betony Balinskis – 0:1. Záhy mohl vyrovnat Mueller, ale tomu se nepovedlo z bezprostřední blízkosti prostřelit Krále. První vyloučení zápasu přišlo v osmé minutě a na svědomí jej měl Gewiese. V oslabení ukázal svou obětavost Lakatoš, který se bezhlavě vrhl do Rosandičovy střely. Liberec si v početní výhodě připsal pouze jeden zajímavý moment, když se od zadního mantinelu šťastně odrazil kotouč před branku, kde číhal Birner. Následně se do jednoho ze soubojů u mantinelu připletl rozhodčí Hradil, který za doprovodu hráčů zamířil rovnou na ošetřovnu. Na ledě přituhovalo. Nejprve Vlach zcela mimo hru a evidentně i mimo zorné pole rozhodčích srazil k zemi Lindberga a následně podrazil napadajícího Fridricha. Ten se v přerušené hře postupně stal terčem fyzického ataku jak ze strany Vlacha, tak ze strany Šíra. Vítkovického mladíka se okamžitě zastali jeho spoluhráči a na ledě se schylovalo k pěstní výměně názorů, kterou se liberečtí snažili vyprovokovat. Vítkovičtí hráči udrželi své nervy na uzdě a nic tak nebránilo vítkovické přesilovce. V té stačilo vítkovické speciální formaci šestadvacet vteřin k tomu, aby srovnala. Puk se dostal na modrou čáru k Juraji Mikušovi, který okamžitě poslal kotouč směrem na branku, před kterou puk dokonalou tečí poslal Kalus do pravého horního rohu Královy branky – 1:1. Převážit pomyslnou misku vah na vítkovickou stranu mohl Lindberg, který během jednoho střídání zaznamenal dvě povedené střely. Špatně si nevedla také čtvrtá formace, která svým pohybem dělala libereckým v první třetině problémy. Nakonec se přece jen vítkovičtí dočkali. Do konce úvodní třetiny zbývala necelá minuta, když libereckou rozehrávku ve středním pásmu vystihl Bukarts, který následně přebruslil liberecké obránce a prostřelil Krále – 2:1.

Rozhodcovskou trojici od druhé třetiny doplnil Ondřej Šudoma, který shodou okolností rozhodoval utkání vítkovických juniorů ve vedlejší hale. Jak vítkovičtí skončili první třetinu, tak začali tu druhou. Rychlým přechodem středního pásma se ke střele dostal Kalus. Jeho pokus Král sice vyrazil, ale pouze do míst, kam si najížděl Dej, který neměl problém poslat kotouč do odkryté branky – 3:1. Liberec měl šanci na snížení, když tvrdá Birnerova střela propadla Stezkovi výstrojí, ale naštěstí pro vítkovické, kotouč nezamířil mezi tři tyče. Zato na druhé straně fanoušky potěšil Bukarts, který zůstal na brankovišti nikým nehlídán a napodruhé dokázal zužitkovat Gewieseho přihrávku – 4:1. A hned v následujícím střídání se domácí radovali znovu. Krieger uzmul soupeři kotouč ve středním pásmu a spolu s Muellerem se vydali vstříc Královi. Mueller se neunáhlil, počkal na Raskoba, který situaci dojížděl z druhé vlny a z mezikruží přidal pátou branku – 5:1. Liberečtí sáhli k oddechovému času, po kterém se do branky překvapivě vrátil znovu mladík Král. Ten mohl z branky lovit další kotouč, když obranu Liberce přečíslili Krieger s Muellerem, ten ale orazítkoval tyč. S libereckými Bílými Tygry mohlo být ještě hůře, když se v útočném pásmu proti pravidlům provinil Faško-Rudáš. Přesilovkové střely Muellera a Lakatoše ale skončily na výstroji Krále. Vítkovice působily sebevědomým dojmem a na ledě zcela dominovaly. Tento stav narušilo hodně přísně posouzené vyloučení Grmana. Na druhou stranu i v početní nevýhodě domácí nepustili soupeře do žádné šance a chvíli po návratu vyloučeného Grmana fauloval liberecký Birner. Tu modro-bílí nevyužili, což je ale vzhledem k průběžnému skóre zápasu mrzet nemuselo. V posledních vteřinách druhé třetiny byl navíc faulován Fridrich, a tak Vítkovice do závěrečné třetiny vstoupily v početní výhodě.

V ní sice souhra prvního přesilovkového komanda lahodila oku, ale branku nepřinesla. Zato libereckým se podařilo ve čtyřiačtyřicáté minutě snížit, když Jelínek zužitkoval Rychlovského přihrávku zpoza branky – 5:2. Vítkovice i nadále díky vedení působily klidným dojmem, náskok mohl navýšit po krásné souhře Bukarts, jehož střela byla ale zblokována. Dobrou střelu vyslal Dej, ale Král se štěstím zasáhl maskou. K vidění byl rychlý hokej nahoru a dolů a s blížícím se závěrem utkání to na ledě zase jiskřilo. Flynn podrazil v útočném pásmu Liberce Raskoba a byla signalizována přesilová hra Vítkovic. Flynn psychicky neunesl své vyloučení a stav zápasu a pokusil se rozpoutat potyčku s Raskobem. Následně v přerušené hře atakoval také Stezku, což se samozřejmě vítkovickým nelíbilo a role mstitelů se ujali Lednický s Kochem. Vítkovicím stačilo k využití početní výhody pouhých šestnáct vteřin, když Lakatošovu střílenou přihrávku protečoval za Králova záda Krieger – 6:2. Po Kochově faulu dostali k dispozici také hosté, byť následný Vlachův pokus o vyvolání další šarvátky by si dvouminutový trest také zasloužil. Nicméně zůstalo tedy pouze u trestu pro domácí, a byť byli Bílí Tygři zpočátku bezzubí, přece jen se jim podařilo snížit zásluhou dorážky Ordoše – 6:3. V závěrečné minutě přišel ještě další pokus libereckých o vyvolání bitky, ale Šír u Kocha nepochodil.

Patrik Augusta (Bílí Tygři Liberec): Já myslím, že jsme to utkání nezačali vůbec špatně. Dali jsme šťastný gól po buly, pak jsme dostali gól v oslabení a špatný gól dvacet vteřin před koncem první třetiny. Vítkovice se nadechly. Nevím, jestli to bylo to, co nás ovlivnilo, ale začátek druhé třetiny jsme z toho nepochopitelně na dvě minuty vystoupili a v momentě, kdy bylo utkání 5:1, bylo po utkání.

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA): Pro nás to byl takový speciální večer díky Romanu Polákovi, kterému vzdáváme hold za jeho kariéru, což bylo velice pěkné. Nevím, jestli nás ten začátek ovlivnil, že jsme zápas nezačali nijak skvěle, prohrávali jsme, ale mužstvo v sobě našlo sílu, otočilo utkání i gólem z brejku 20 vteřin do konce. Utkání se rozhodlo ve druhé třetině, kdy nám tam ty góly rychle napadaly. Po druhé třetině jsme hráče nabádali, aby s pokorou odehráli tu třetí třetinu, myslím si, že zaslouženě jsme ten zápas vyhráli.

HC VÍTKOVICE RIDERA – Bílí Tygři Liberec
6:3
(2:1, 3:0, 1:2)

Branky: 15. Kalus (Mikuš, Mueller), 20. Bukarts, 23. Dej (Kalus, Lindberg), 24. Bukarts (Gewiese, Kovář), 25. Raskob (Mueller, Krieger), 55. Krieger (Lakatoš) – 5. Balinskis (Filippi), 44. Jelínek (Rychlovský), 58. Ordoš (Filippi, Rosandič). Rozhodčí: Hradil, Šindel – Hlavatý, Synek. Vyloučení: 4:6. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 6 239. Střely na branku: 38:23.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Stezka – J. Mikuš, Grman, Koch, Raskob, Gewiese, L. Kovář, J. Stehlík – Bukarts, Krieger, Mueller – Fridrich, Chlán, Lakatoš – Dej, Lindberg, M. Kalus – Lednický, Marosz, Krejsa

Bílí Tygři Liberec: Král – Balinskis, Melancon, Vitásek, Štibingr, Derner, Dvořák, Rosandič – Birner, Najman, Faško-Rudáš – Ordoš, Filippi, Frolík – Flynn, Jelínek, Rychlovský – J. Vlach, Šír, Čederle