VIDEO: Je čas si udělat v hlavě pořádek (5): Rodič sportovce

Seriál o mentální přípravě a celkově mentální pohodě a zdravém nastavení psychiky z dílny partnera HC VÍTKOVICE RIDERA, společnosti Rain Fellows, pokračuje 5. dílem. Ten se bude týkat vztahu mezi rodičem a dítětem – sportovcem.

Tentokrát rozebereme hodně citlivé téma, a to vztah rodič – sportující dítě. Dozvíte se, jak přistupovat ke vztahu rodičů a dětí sportovců. Jak zvládat s klidem situace, kdy se dítěti ve sportu nedaří? Je lepší dítě u sportu držet i přesto, že s ním chce skončit?

Představte si následující situaci…

Vaše dítě je před posledním míčkem důležitého zápasu. Jako by se zastavil čas a vy za něj cítíte tu tíhu tohoto okamžiku. Kolik je za tím dřiny, peněz a hodin na tréninku. Najednou se dítě podívá na oblohu a řekne: „Hele, čáp…“ Říkáte si: „To si snad dělá srandu, ne?!“ Máte pocit, jako by se vám smálo do očí a vůbec ničeho si nevážilo.

Zažili jste již něco podobného na vlastní kůži? Jak jste se v tu chvíli cítili?

Jako rodič nejste trenérem – jste pro něj hlavně bezpodmínečně nutnou podporou. Dítě by mělo vědět, že je přijímáno v každé situaci, ať už jsou to prohry, zkažené pasáže hry nebo chvilkové nesoustředění.

Co můžete jako rodič pro dítě udělat?

1. Dávat dítěti neustále pocit bezpečí, lásky a bezpodmínečného přijetí.
  2. Pokud se dítěti nedaří, tak se zklidnit a projevit vděčnost za to, že je zdravé a může dělat sport, který ho baví.
  3. Podporovat v dítěti postoji „bojovníka“ namísto „oběti“. Prohru a neúspěch brát jako příležitost pro to, stát se ještě lepším.
  4. Naučit se pojmenovat „co cítím“ a sdělit to vhodnou formou svému dítěti.
  5. Naučit dítě oddělovat čas na sport a čas na zábavu.

13HC VÍTKOVICE RIDERA11320613