Vicemistři 1993 se sešli po 25 letech

Stříbrný tým posledního ročníku Federální hokejové ligy se sešel po čtvrt století. Legendární výběr hokejistů Vítkovic z epického finále 1993 proti Spartě Praha zavzpomínal na ročník, který mohl být zlatý. Nechyběl ani trenér Vladimír Vůjtek, ani čestný prezident Vítkovic František Černík, ani největší hvězda ročníku Miloš Holaň.

HC Vítkovice RideraOd epického finále se Spartou Praha sice uplynulo už 25 let, ale když se vítkovičtí stříbrní hoši po čtvrt století sešli, jako by se vrátili do období, kdy patřili mezi špičku československého hokeje a jako by jim bylo zase dvacet, nanejvýše třicet let.

Hráči vicemistrovského kádru Vítkovic se sešli v tradiční hokejové restauraci, nedaleko dnešní OSTRAVAR ARÉNY a bylo to přátelské a zábavné setkání. I když se jej nemohli zúčastnit úplně všichni hráči tehdejšího mužstva, i tak byla v atmosféře srazu legrace i nostalgie.

Největší hvězdy týmu nechyběly. Dorazil nejlepší nahrávač týmu Roman Ryšánek. Přítomen byl střelec vítězného gólu druhého finálového zápasu Svatopluk Hermann. Za svými někdejšími svěřenci přišel trenér Vladimír Vůjtek. A chybět nemohla ani největší superstar ročníku 1992/1993 Miloš Holaň – nejlepší střelec a nejproduktivnější hráč celkových statistik sezony, který měl nadosah vítězství v tabulce střelců celé ligy, přitom z postu obránce. Ten také s sebou přinesl trofej Zlatá hokejka pro nejlepšího českého hokejistu dané sezony. Dodnes zůstává prvním a jediným vítkovickým hokejistou, který na toto ocenění dosáhl. To vše pod dohledem tehdejšího generálního manažera a dnes čestného prezidenta Vítkovic Františka Černíka.

„Tohle setkání se uskutečnilo tak trochu na můj popud, protože jsem byl přesvědčený, že se musíme zase s klukama sejít. Ta sezona byla unikátní a finále se Spartou bylo památné. Byla by škoda se nesejít a nezavzpomínat. A musím říct, že to bylo super. Sice jsme se nešli úplně všichni, ale sešlo se nás dost a moc jsme si to užili. Dokonce jsme si na DVD pustili záznam jednoho ze zápasů finále, který jsme hráli v Ostravě. A připomenuli jsme si všechny radosti, i starosti té sezony, včetně oné tolik zmiňované střevní virózy, která celý tým postihla po zápasech v Praze, před odvetami v Ostravě. Pro mě to byla asi nejlepší sezona vůbec, ale bez takhle skvělých spoluhráčů, jaké jsem ve Vítkovicích měl a bez té skvělé party, kterou jsme v týmu měli, bych to jen těžko dokázal a za to jsem klukům také i po pětadvaceti letech poděkoval,“ neskrýval nadšení, radost ale i dojetí Miloš Holaň, který sice v současnosti trénuje extraligové Pardubice, ale i na tomto setkání vicemistrů ukázal, že má stále vítkovické srdce.

Vzpomínka na stříbrnou sezonu 1992/1993 ZDE