Úvodní gól nás zvedl a pak už jsme šli za třemi body, usmívá se střelec Jan Štencel

Defenziva vítkovic začíná v posledních utkáních fungovat a lví podíl na tom má i zadák Jan Štencel. Ten nejen že dopomohl Miroslavu Svobodovi ke druhé nule na domácím ledě za sebou, ale po elegantní kličce dokázal proti Kladnu vstřelit důležitou branku.

Honzo, lámal za zápas díky prvního vstřeleného gólu? Kladno bylo do té doby více než vyrovnaným soupeřem…

Nejspíše ano. Utkání jsme nezačali dobře a v první třetině jsme dělali v našem pásmu obrovské chyby. Míra Svoboda nás podržel v zadu, protože to co chytil, klobouk dolů. Díky němu jsme dlouho drželo to bezbrankové skóre. Pak jsme dali trošku šťastný gól, který nás zvedl. A pak jsme hráli už lépe a šli jsme za těmi třemi body, které jsme potřebovali získat. A získali jsme je.

Před utkáním jste asi věděli, že Kladnu se v posledních utkáních nedaří. Bylo cítit, že hosté prožívají výsledkovou krizi?

To bych ani neřel. Viděl jsem, že dnes hráli opravdu velmi dobře. První a druhou třetinu lítali a byli agresivní, důrazní. Vůbec mi nepřišli jako tým, který prožívá krizi. Ale jak říkám, my jsme hráli špatně, hlavně tu první třetinu. Ta byla hrozná z naší strany. Něco jsme si řekli v kabině a bylo pak znát, že jsme se herně zvedli. Musíme hrát lépe a nesmíme hledět na to, jak na tom je soupeř a v jaké kondici. Musíme hrát náš hokej a to nás musí zdobit.

V sezoně se v kabině vystřídalo hodně hráčů, ze sestavy z prvního kola jich moc nezbylo. Jaké to je, když se takhle protočí třeba polovina kádru?

Něco se s tím dělat muselo. Ta série proher byla hodně dlouhá a nějakým stylem se do toho zasáhlo. Věřím, že ty příchody týmu hodně pomohly. Teď se docela zvedáme a držíme si nějaký herní projev. Ten se, neříkám enormně, ale zvedá se docela pravidelně. Já doufám, že to půjde i dále a ti kluci, kteří nově přišli nám v tom pomůžou. A půjdeme ještě nahoru.

Jde vidět, že jste se odrazili i od obranné hry? Poslední dva zápasy doma s nulou, v Liberci jen jeden gól. Začíná to fungovat?

Snažíme se hrát více z té obrany, i když dnešní utkání nebylo zrovna ukázkové z té defenzivní strany. Vzadu nás ale podržel Míra Svoboda, ten předváděl opravdu neskutečné zákroky, které nás držely nad vodou. Jen díky něho jsme neprohrávali po první třetině 0:3. Klobouk dolů před ním, ale my se musíme ještě zlepšit. Musíme hrát svou hru, to je to co nás zdobí a musí zdobit.

Je to svazující, že i když máte čtyři výhry v řadě, soupeřům za vámi moc v tabulce neutíkáte. Jak to vnímáš?

Tak my už takový náskok máme víceméně čtvrt sezony, takže my si jej stále udržujeme. Je to teď takové zvláštní, vyhráli jsme čtyři zápasy v řadě a nemáme prakticky žádný náskok na to poslední místo. Ale pokud budeme sbírat body a hrát ten náš hokej, tak body budou přicházet a budeme stahovat i týmy nad námi. A víceméně si udržovat odstup od týmů, které jsou za námi a o to nám jde.

V úterý máte ještě před sebou utkání se Spartou. Je to výhoda, že máte teď formu a můžete přidat další body nebo už by byla lepší přestávka a odpočinout si?

Tak já bych i nějaké volno snesl, to by mě vůbec nevadilo. (úsměv) Samozřejmě je teď dobré, že jsme nějaké body udělali a hlava kluků v týmu je trošku vyčištěna než to bylo předtím. A taková ta mírná deka opadla. Zase na druhou stranu musíme zůstat nohami na zemi. Sice jsme vyhráli čtyři zápasy v řadě, ale víceméně jsme mohli některé prohrát během pár minut. Ale jak říkám, hlavu musíme dát dolů a pokorně jít do dalšího zápasu.

A jak bys ještě popsal svou branku? Ten gól, to už je tvá skoro klasická míchačka…

Víceméně mě Honza Schleiss našel krásnou krosovou přihrávkou na střed. Viděl jsem, že to mám pod nohami a gólman docela hodně vyjel. Tak jsem to zkusil a povedlo se mi to. Jsem rád, že ten gól přišel a my jim odskočili na dva góly.

Kladenští trenéři si asi ještě z nouze vzali trenérskou výzvu. Byl sis jistý, že branka bude platit?

Jako já upřímně vůbec netuším, proč si ji brali. Já si myslím, že v brankovišti jsem byl úplně sám, takže nevím. Jestli jsem já měl faulovat gólmana, opravdu nevím co za tím bylo. Ale každopádně všichni na střídačce jsme věděli, že ten gól bude platit. A taky platil.