Rytíři Kladno0011Prohra
HC VÍTKOVICE RIDERA1112Výhra

10.9.2021 18:00 A tým 2021-2022 01

KLA – VIT 1:2: Vítkovice otevřely sezonu vítězstvím a třemi body

Úvodní duel nové sezony Vítkovicím vyšel. V zápase na chomutovském ledě přehráli kladenské Rytíře vyšší aktivitou a střeleckou převahou. První gól sezony zaznamenal Rostislav Marosz, který se podílel i na vítězné brance Patrika Kocha.

V prvních momentech nové sezony se ani jeden z týmů nechtěl dopustit zbytečné chyby, která by rychle dopomohla k vedení soupeři. Na druhé straně ale ofenzivní zbraně byly připraveny a samotný úvod utkání nabídl hned několik zajímavých brejkových situací. Vyložené šance přišly až postupem času. Hodně horko bylo Vítkovickým mezi 8. a 12. minutou vinou dvou slepených oslabení. Kladenští během přesilových her hodně přitápěli pod kotlem, puky nebezpečně rozdával Tomáš Plekanec, v jednom momentu dokonce zvonila za Alešem Stezkou ve vítkovické kleci tyč, ale special týmy na oslabení v podobě Ostravanů ustáli tlak. Rovnovážný stav favorizoval více právě Severomoravany, ale jejich nedostatkem bylo, že si nedokázali účinně vytvořit tutovou příležitost k otevření skóre. Výjimkou byla akce při hře čtyř proti čtyřem kdy byl v náznaku přečíslení hledán na pravé straně u brány Lukáš Krenželok, ale po bloku obránce bezúspěšně. Bojovný výkon na obou stranách a dobře fungující defenzivy s pozornými brankáři, tak vypadala první perioda.

Hned po rozehrání druhé třetiny se ve vlastním oslabení zjevil před Stezkou Machrla, ale šance jako by se zalekl a přestřelil. Stezka byl v permanenci, ve 23. minutě se na něj hnal osamocený Danny Kristo, ale vítkovický brankář úspěšně zasáhl. Ostravané se vepředu připomněli po rychlém pasu Bondry na Marka Kaluse, který zkusil bekhendem prostřelit brankáře Bowa, ale ten srazil betony včas. Mezeru mezi betony Landon Bowa hledal i Petr Chlán, zajímavou příležitost měl Roberts Bukarts. Ve 26. minutě už ale zámořský gólman v kladenských službách kapituloval, čistý průstřel po chybném Hlavově vyhození zaznamenal Rostislav Marosz – 0:1. Pokračoval tlak Vítkovic a Rytíři jen s vypětím sil ubránili oslabení a ustáli převahu soupeře. Vstřelený gól jako by setřásl z Ostravanů určitou úvodní trému, s vedením v zádech působili najednou živěji a hlavně sebevědoměji, více se tlačili do zakončení a jakkoli bylo možná častěji nepřesné, byli Kladenští pod tlakem. Až ve 31. minutě se v Chomutově uvádění domácí zase uvolnili do ofenzivy, byl to Tomáš Pitule, který prověřil ze strany Aleše Stezku. Rytíři zahrozili i ve 34. minutě při výpadu Marka Račuka, dorážku Matěje Berana do prázdné brány zadržel sice nedovoleně, ale úspěšně Karel Plášil. Srovnání se nekonalo a po následném provinění Ciampiniho se nekonala ani přesilová hra Kladna. Vítkovice udržely aktivitu až do druhé sirény, škoda jen, že nenavýšily své vedení.

I třetí část odstartovala v podstatě akce Kladna. Stoprocentní šanci měl opět Tomáš Pitule, z mezikruží ale pálil hodně nad. Hra se hodně kouskovala, ať vinou nepřesných pasů při přechodu do útočného pásma, nebo v důsledku zakázaných uvolnění, či jako následek rychlého přerušení hry při ohrožení jednoho z brankářů. Častá přerušení nedávala ani jednomu z týmů mnoho šancí k herní převaze. Aktivněji působili domácí, jenže defenziva Vítkovic fungovala velice dobře a dlouho odolávala. Až do 47. minuty drželi Ostravané čisté konto. Pak ale přišlo přečíslení dvou proti jednomu, Nicholas Hlava přenechal puk najetému Tomáši Plekanocovi, který ranou ke vzdálenější tyči překonal Stezku a srovnal – 1:1. Smazání náskoku soupeře samozřejmě logicky povzbudilo Středočechy a aktivitu přiživila ještě početní výhoda. Ve 49. minutě už stadion i domácí hráči slavili druhý gól, po vlastní střele Danny Kristo už měl ruce nad hlavou a dokonce zněla siréna, rozpažený postoj sudího ale jednoznačně znamenal, že se hraje dál. Puk se po ráně od vzdálenější tyče odrazil přes brankoviště mimo. Hosté nebyli s to dostat se do tempa, přečkali jedno oslabení a hned šli do dalšího. Přesilovkový vzorec opět pořádně topil pod vítkovickou čtveřicí, Stezka připisoval jeden zákrok za druhým, puky blokovali i obětaví obránci, jako třeba v případě Galvinše, který se po jedné z ran těžko zvedal z ledu. Tlak Kladna nic nepřinesl, a tak udeřilo na druhé straně. Patrik Koch střelou z modré čáry propálil Landona Bowa i díky bloku Marosze – 1:2. A misky vah se opět přesunuly na stranu Ostravanů. Odskok do dvoubrankového vedení měl na holi Radovan Bondra, ale šanci před Bowem neproměnil. Rytířům z Kladna se čas krátil, zatímco vítkovičtí rytíři byli nadále v útočném pásmu i v přesilové hře Polákem či v rovnovážném stavu Flickem ohrožovali bránu středočeského celku. K power play bez gólmana sáhli domácí minutu a půl před koncem třetí třetiny. V závěru vzplály i emoce, za hosty v pranici byla třetí formace, Marek Kalus, Guntis Galvinš a Rob Flick, který se přetahoval s Markem Račukem. Strkanice znovu přerušila hru a narušila tempo hokejového dění na ledě, dlouho se nehrálo. Kladenští ztratili rytmus, Vítkovičtí drželi hru úspěšným blokováním a vyhazováním mimo vlastní obranné pásmo, poslední šance domácích přišla se závěrečnou sirénou, což znamenalo, že Vítkovice udržely vedení a získaly v prvním utkání tříbodové vítězství.

David Čermák (Rytíři Kladno): Moc nás mrzí, že jsme dnes nezískali ani bod. První třetina byla vyrovnaná a měli jsme v ní několik závarů. Vítkovice tam měly taky šance a druhá třetina patřila jasně jim. Jsem rád, že jsme se poslední třetinu zvedli, ale v tom našem největším tlaku jsme dostali gól a už jsme to nedokázali srovnat.

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA): Zápas se mi hodnotí dobře, ale je to teprve start. Všechno máme teprve před sebou, ale lépe se nám dýchá, když jsme to zvládli. Děkuji hráčům do kabiny.

* zdroj: hc-kladno.cz

Rytíři Kladno – HC VÍTKOVICE RIDERA 1:2 (0:0, 0:1, 1:1)

Branky: 47 Plekanec (Hlava, Kubík) – 26. Marosz, 53. Koch (Dej, Marosz). Rozhodčí: Hejduk, Svoboda – Malý, Pešek. Vyloučení: 5:6, navíc Račuk (KLA) 5 minut za rvačku a Flick (VIT) 5 minut + do konce utkání za rvačku. Bez využití. Diváci: 2 016. Střely na branku: 22:34

Rytíři Kladno: Bow – Kehar, Dotchin, Donaghey, Baránek, Nilsen, Funk, Ticháček – Ciampini, Plekanec, Hlava – Kristo, Kubík, Machala – Račuk, Pitule, M. Beran – Hajný, Filip, V. Bílek.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Stezka – Plášil, R. Polák, Galvinš, Gewiese, Koch, L. Kovář, Machů – Bukarts, J. Hruška, Svačina – L. Krenželok, Marosz, Fridrich – R. Bondra, Flick, Kalus – Bernovský, Chlán, Dej