Mountfield HK12014Výhra
HC VÍTKOVICE RIDERA03003Prohra

20.12.2022 18:00 A tým 2022-2023 29

MHK – VIT 4:3 PP: Vítkovice vydřely cenný bod

Vítkovickým bylo jasné, že je na východě Čech nečeká jednoduché utkání. Že budou čelit aktivní hře královéhradeckých, kteří se snaží probojovat do vyšších pater tabulky, bylo jasné, ale že bude k vidění patnáct vyloučení, to čekal málokdo. Modro-bílí si nemohli navyknout na nejednotný metr sudích a mnohdy pykali za prohřešky, které v porovnání s jinými zákroky působily až banálně.  I tak ale Vítkovice vybojovaly díky povedené druhé třetině a především díky výkonu druhé formace vezou cenný bod.

Jako lídr extraligové tabulky se Vítkovice vrátily po druhé reprezentační přestávce do extraligového dění. Před Vánocemi je čekaly ještě dva zápasy. Ten první na horkém královehradeckém ledě, kde sice už letos dokázaly bodovat, ale tehdy se na začátku soutěže radoval Mountfield. Přes pauzu se Ostravanům podařilo doléčit některé zdravotní neduhy svých hráčů, a tak se do branky mohl vrátit uzdravený Aleš Stezka, stejně jako na střed první formace Petr Chlán. Jen Švéd Lindberg s dlouhodobějším zraněním v horní části těla nebyl k dispozici.

V úvodu se oba týmy spíše oťukávaly a zkoušely pozornost brankářů. Blainovu nepříjemnou střelu Stezka vyrazil k Cingelovi, ale ten včas nezpracoval. Na opačné straně podobnou střelu zaznamenal Kalus. Po třech minutách zasáhl Lalancette vysokou holí Marosze a rozhodčí strávili hned několik minut zkoumáním videozáznamu. Celá situace trvala dokonce tak dlouho, že oba týmy se musely na ledě znovu rozcvičovat. Rozhodnutí rozhodčích však zůstalo v platnosti a Vítkovice dostaly k dispozici čtyřminutovou přesilovou hru. Po Perretově zákroku na Bukartse z toho klidně mohla být dvojnásobná přesilová hra, francouzský útočník poslal Bukartse nebezpečně proti mantinelu. Vítkovicím by to zcela jistě pomohlo, protože si v přesilové hře nevedly moc dobře. Situace ale zůstala bez povšimnutí rozhodčích. Co jim ale neuniklo, byla vysoká hůl Filipa Pavlíka, který po buly zasáhl Půčka. Ten zamířil s krvavým šrámem do kabiny, o to překvapivější byl verdikt sudích, kteří udělili domácímu obránci pouze dvouminutový trest. Velkou šanci měl po střele z bezprostřední blízkosti Kalus, ale Kiviaho senzačně dokázal zasáhnout. Mountfield bránil hodně obětavě a ani střela Bukartse brankou neskončila, domácí se i tentokrát dokázali ubránit. Navíc sami dokázali skórovat, když Perret poslal puk na Lva a ten vymetl vzdálenější horní roh Stezkovy branky – 1:0. Hned v dalším střídání se faulem provinil Grman a domácí tak dostali šanci navýšit své vedení, což však nedokázali. Zajímavě vypadala ale McCormackova střílená přihrávka, která mířila do prostoru, kam si najížděl Okuliar, modro-bílí dokázali puk dostat do bezpečí. Bezpečno ale před Stezkou nebylo, když Kelly Klíma bojoval na hranici brankoviště s Grmanem a aktivně jej osekával. Vítkovický obránce si to nenechal líbit, a tak nakonec usedl na trestnou lavici spolu s královéhradeckým útočníkem. Po chybné rozehrávce v útočné třetině se povedlo ujet Radovanu Pavlíkovi. Toho stíhal Stehlík s Raskobem, kteří jej dokázali vyvést z míry, a Pavlík hodně ochotně padl k ledu a smetl i Stezku. Zdálo se, že puk skončil v brance společně s touto dvojicí a rozhodčí se opět vydali prozkoumat video, ale puk brankovou čáru nepřešel.

Ve druhé třetině neudržel nervy na uzdě Okuliar, který zcela mimo hru atakoval jednoho z vítkovických hráčů. Jako první se do hry dostala druhá přesilovková formace, ve které dostal na střelu z první nabito Půček, který ale zamířil jen doprostřed branky. Vítkovice dále pokračovaly v tlaku, ve kterém Krieger přepůlil hokejku Rosandičovi a tomu tak logicky v soubojích chyběla. Těsně po návratu vyloučeného Okuliara Mueller vybídl ke střele Mikuše, který na nic nečekal a vypálil na Kiviaha. Před královéhradeckým brankářem kotouč lehce změnil dráhu letu díky teči Štohanzla nebo Kriegera a brankář už nedokázal zareagovat – 1:1. Krieger se ve středním pásmu nešťastně dopustil nedovoleného zákroku vysokou holí a přesilovou hru si zahráli i domácí. Kelly Klíma trefil tvrdou střelou Stezkovu masku a vítkovickému brankáři po návratu z rozkleku zpět na nohy vyletěla maska z hlavy. Vítkovický brankář reklamoval uvolněný řemínek, který musel kustod dokonce vyměnit za nový, ale u rozhodčích s protesty neuspěl. Vítkovická trojice šla na led s tím, aby tuto kardinální chybu rozhodčích ubránila. To se ale nepovedlo a ke střele z levého kruhu se dostal Lev, který zamířil bohužel pro vítkovické přesně – 2:1. Navíc před brankou Jergl zasáhl do obličeje vysokou holí Bernovského, ale tentokrát to bylo bez hvizdu rozhodčích, stejně jako u podivného střídání domácích, kteří chvíli hráli v šesti. Do třetice z toho už přesilová hra pro Vítkovice byla, když Rosandič fauloval Kriegera. Ten byl zasažen vysokou holí i po buly, ale i tentokrát bez povšimnutí rozhodčích. V přesilové hře tvrdě pálili Mikuš i Lakatoš, ale domácí obětavě blokovali. I Vítkovice si nakonec zahrály dvojnásobnou přesilovku, když Blain krosčekem poslal k ledu Kriegera. Domácí se sice osvobodili, ale vítkovická pětice byla velmi rychle zpět v útočném pásmu, k puku se dostal Mueller a přesnou ranou vyrovnal – 2:2. Vítkovická přesilová hra navíc pokračovala a Hradec byl hodně pod tlakem, ten ale skončil vyloučením Krenželoka za podražení. Lakatoš píšťalku rozhodčích neslyšel a vypálil na branku, za což si vysloužil pískot a rasistické bučení domácích příznivců. Chvíli se hrálo ve čtyřech, než poté začala přesilová hra domácích. V té střílel z bezprostřední blízkosti Kevin Klíma, ale jeho pokus byl hodně nepřesný. Vítkovice přesile odolaly a samy dokázaly udeřit. Mueller dobře napadal, obral Marcela u mantinelu o kotouč a předložil puk Bukartsovi, který zamířil nechytatelně pod horní tyč – 2:3. O vyrovnání se záhy snažili Okuliar s Radovanem Pavlíkem, ale Stezka podržel svůj tým. A podržel by ho nejspíš i proti střele Filipa Pavlíka od modré čáry, ale puk nešťastně tečoval Lakatoš svou holí – 3:3. Blain navíc v dalším střídání mohl poslat domácí do vedení, ale svou dělovkou trefil břevno.

Třetí třetina začala z obou stran opatrně, přece jen bylo jasné, že pokud chtěly týmy pomýšlet na úspěch, musely zůstat mimo trestnou lavici. Na obou stranách nicméně přibývaly hraniční zákroky a bylo tak jen otázkou času, kdy budou rozhodčí trestat. Velkou šanci měla první formace, ale Raskob nedokázal dostat puk na Lakatoše skrz bránícího Lalancetta. Tlačili i domácí a po jednom ze soubojů zůstal v brankovišti Stezka ležet na zádech a navíc bez hokejky, kterou nesportovně odkopl mimo jeho dosah Radovan Pavlík. I tentokrát se ale vylučovalo až po zákroku modro-bílých, když Lakatoš, při napadání zasáhl nejen tělo Janka, ale také jeho koleno. Modro-bílí tuto situaci s přehledem ustáli a navíc poté, co Štohanzl odpálil Raskobovu hůl, byla z toho přesilová hra i na druhé straně. Vítkovická přesilová hra ale netrvala příliš dlouho, když šel po kontaktu s Mikušem hodně ochotně Lev. Zcela jasná sekera na Grmana trestána nebyla. Vítkovický obránce následně ukázal, jak má posunutý práh bolesti, když i s ochromenou rukou odpálil kotouč do bezpečí.

Rozhodnout mohl Koch, který přebruslil domácího rychlíka Zachara a následně se natlačil před Kiviaha, ale skrz beton se mu nepovedlo procpat kotouč. Fridrich pálil mimo po Lakatošově přihrávce a z brejku mohl udeřit Jergl, který ale v samostatném nájezdu nepřekonal Stezku. Přesilovou hru mohli dostat modro-bílí po dvou zcela jasných situacích v jejich obranném pásmu. Nejprve Okuliar dlouho držel vleže Kochovu hůl a následně byl v brankovišti atakován Stezka, píšťalka ale zůstala opět hluchá. Odpískání se dožadovali také domácí příznivci v čele s útočníkem Lvem, a to poté co po ukázkovém hitu Kocha na ledové ploše zůstal ležet Cingel. V závěrečné minutě prodloužení se domácím podařilo přečíslit vítkovické a Blain dokázal z kruhu prostřelit Stezku – 4:3.

Tomáš Martinec (Mountfield HK): Vítkovice mají silný tým, ne náhodou jsou nahoře v tabulce. Zápas byl hrozně těžký a bohužel strašně rozkouskovaný, bylo v něm spousta emocí a vyloučení. Myslím si, že remíza mu slušela. Bodu si moc vážíme a za to, že jsme získali ten druhý navíc, míří hráčům do kabiny velká pochvala.

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA): Na obou stranách byly velké nedostatky, hra byla rozháraná se spoustou vyloučení. Začátek by se nám měl lépe podařit, protože jsme čtyři minuty hráli přesilovou hru a pak měli ještě možnost pět na tři, ale neporadili jsme si s tím a hned vzápětí dostali gól. Ve druhé třetině se hrál hokej pro diváky atraktivní, nahoru dolů, padlo i dost gólů na to, jaké mají obě mužstva obrany. Do třetí třetiny jsme šli s tím, že bod je pro nás dobrý a vrátíme se k systému, jaký bychom měli hrát, tedy obraně. Plnili jsme to dobře, kromě zbytečného vyloučení v útočném pásmu. V prodloužení si víc šancí vytvořil asi Hradec, Stezka nás jednou podržel, ale v závěru jsme to nesehráli dobře takticky. Místo abychom kotouč drželi, hnali jsme se do útoku, udělali chybu, nedobruslili hráče a prohráli. Po té pauze ale s tak těžkým soupeřem bod venku bereme.

4:3 PP
(1:0, 2:3, 0:0 – 1:0)

Branky: 9. Lev (Perret), 27. Lev (Lalancette), 38. Pavlík (Rosandič), 65. Blain (Zachar) – 24. Mikuš (Mueller, Lakatoš), 30. Mueller (Krieger), 34. Bukarts (Mueller). Rozhodčí: Kika, Kubičík – Lederer, Lučan. Vyloučení: 8:7. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 082. Střely na branku: 34:32.

Mountfield HK: Kiviaho – Jank, McCormack, Marcel, Blain, Rosandič, F. Pavlík, Piegl – Cingel, Lalancette, Lev – R. Pavlík, Zachar, Okuliar – Perret, Kevin Klíma, Jergl – Pilař, Štohanzl, Kelly Klíma

HC VÍTKOVICE RIDERA: Stezka – Koch, Raskob, J. Mikuš, Grman, J. Stehlík, Gewiese, L. Kovář – Fridrich, Chlán, Lakatoš – Bukarts, Krieger, Mueller – M. Kalus, Dej, Bernovský – L. Krenželok, Marosz, Půček