HC VÍTKOVICE RIDERA00112Výhra

10.10.2021 17:00 A tým 2021-2022 13

CEB – VIT 1:2 PP: Obrat na jihu Čech!
Vítkovice vítězí za dva body

Dva body z ledu ambiciózního Motoru. Takový je výsledek Vítkovic z nedělního utkání. Ostravané duel na jihu Čech doslova ubojovali. Pomalejší rozjezd vystřidal trpělivý výkon, využitá přesilovka znamenala vyrovnání z hole Marosze a v prodloužení rozhodl krásnou tečí Flickovy střely Fridrich. Modro-bílí rovněž Budějovické přestříleli.

Nepovedený páteční zápas znamenal řadu změn ve vítkovické sestavě pro duel na ledě Budějovic. Útočné formace byly solidně zpřeházeny, přičemž nezůstala pospolu ani trojice Kalus – Flick – Bondra.

Vítkovice v úvodu zadržely útoky domácího Motoru, především elitních forvardů Pecha a Gulaše. Ostravská defenziva byla pozorná a dostávala tím svého jména. Co ale modro-bílí potřebovali obecně zlepšit, nejen pro toto utkání, to byla ofenzivní stránka. A v prvních minutách střetnutí si toho vítkovický útok zas až tolik nevytvořil. Budějovice se tlačily více do útoku, ale opravdu vážnější souvislejší tlak si vytvořily až v přesilové hře. Působily v ní spíše pozičně, ale nakonec devět sekund před jejím koncem dokázal Jakub Valský dostat puk za záda brankáře Aleše Stezky – 1:0. Ostravané nepůsobili po inkasovaném gólu nijak sklesle, naopak. Dominik Hrachovina ve svatyni Budějovic musel řešit několik nebezpečných momentů, ale vyřešil je i díky obětavým kolegům v obraně, kteří úspěšně vítkovické pokusy blokovali. V 16. minutě našel Stuart Percy Miroslava Holce dalekonosnou přihrávkou, ale Aleš Stezka byl i na tento nečekaný výpad připraven.

Ostravané bohužel v první třetině zaostávali za svým soupeřem v mnoha ohledech a pokud chtěli pomýšlet na jakýkoli bodový zisk z jihu Čech, museli jednoznačně přidat, a to hlavně na ofenzivní straně. Vítkovické pokusy ale neměly náležitou razanci, střely přicházely spíše z dálky. Motor působil rozehranějším a především sehranějším dojmem, nicméně ani on nebyl v nijaké exkluzivní formě. Prvních deset minut druhé třetiny tak bylo spíše přetahovanou a vyčkáváním na chybu soupeře či šanci pro vyloženou příležitost. Ta se naskytla mezi 28. a 32. minutou, kdy se Budějovice dočkaly dvou slepených přesilových her. První oslabení ustáli hosté takřka bez ohrožení, v tom druhém už byli pod mnohem větším tlakem, Gulašův pokus z kruhu olízl břevno Stezkovy klece. Valský v rozhodujícím momentu před odkrytou branou promáchl. Nevýhody modro-bílí ustáli, ale stále nepřicházelo zlepšení na straně útoku. Budějovice byly schopné držet iniciativu i v rovnovážném stavu. Větší rozruch v obranném pásmu Motoru dokázala udělat snad jen Flickova formace ve 35. minutě s křídly Kalusem a nově Fridrichem. Brankář Hrachovina soubor střel efektivně pokryl. Vítkovičtí se začali dostávat do šancí, ale stále chybělo efektivní zakončení. Při Flickově střele navíc nemusel zasahovat ani Hrachovina, do cesty puku se nečekaně a nechtěně připletl jeden z rozhodčích a poznal, jak tvrdou ránu má kanadský forvard ve vítkovických službách. Ve chvíli, kdy Ostravané čím dál více okupovali území Motoru, přišel faul na straně domácích a tedy přesilová hra pro modro-bílé. Tu ale přeťala druhá přestávka.

Po pauze pokračovala výhoda Vítkovic a i po jejím skončení drželi hosté nějaký čas útočnou aktivitu. Znovu ale troskotali na nedůrazném zakončení. Jednoduše k Hrachovinovi se puky nedostávaly a když, pak se jednalo o pokusy, které mladý brankář s řadou mezinárodních zkušeností bez větších problémů zneškodnil. Budějovičtí směrem dopředu toho mnoho nevymysleli a ještě špatným střídáním naservírovali soupeři ve 47. minutě další početní výhodu, kterou proměnil z hranice brankoviště v polopádu Rostislav Marosz – 1:1. Oba týmy využily přesilové hry a začínalo se od znovu. Mírná psychologická výhoda mohla být na straně hostů, kteří dosáhli srovnání. Hra se přece jen rozhýbala a šancí přibývalo jak na kontě Jihočechů, tak Severomoravanů. Milan Gulaš se svými spoluhráči zahrozil velice nebezpečně v 55. minutě, když využil nedostřídání a následné únavy vítkovické pětice. Ostravané mohli rozhodnout zápas v závěrečných momentech třetí třetiny. Průnik Rostislava Marosze, střela Romana Poláka ani následná dorážka Bukartse ale přes Hrachovinu neprošly, takže remízový stav setrval až do třetí sirény.

Prodloužení rozehrály lépe Vítkovice. V 62. minutě ujel v brejkové situaci Petr Fridrich, sám tváří v tvář Hrachovinovi ale ani z dorážky neuspěl. Další útok Ostravanů už ale úspěch slavil, Robert Flick napálil kotouč zpoza kruhů na bránu a teč Petra Fridricha umístila puk přesně pod víko Hrachovinovy klece – 1:2. Výborný výsledek Vítkovic podpořil samozřejmě i brankář Aleš Stezka, který byl vyhlášen nejlepším hráčem zápasu.

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA): Ze začátku domácí tlačili a byli lepší. Ale prohrávali jsme jen o gól, což nám vyhovovalo, protože Motor měl tlak i šance. Pomohl nám vyrovnávací gól z přesilovky, po kterém nám trochu narostla křídla. Troufnu si říct, že po něm jsme byli lepší a pro druhý bod jsme si došli zaslouženě.

Jaroslav Modrý (HC Motor České Budějovice): Měli jsme dobrý vstup do utkání, ale proti kvalitnímu a hodně silnému soupeři nám docházela síla a těžko jsme se prosazovali. Beránek odstoupil, jak je na tom nevíme, ale zranění jsou prostě součástí hokeje. Vítkovice hrály dobře a nezbývá, než jim pogratulovat k vítězství.

1:2 PP
(1:0, 0:0, 0:1 – 0:1)

Branky: 13. Valský (M. Hanzl, Percy) – 50. Marosz (Bukarts), 62. Fridrich (Flick). Rozhodčí: Šír, Obadal – Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 2:3. Využití: 1:1. Diváci: 5522. Střely na branku: 23:28

HC Motor České Budějovice: Hrachovina – Bindulis, Percy, Piskáček, Šenkeřík, Štencel, Vráblík, Štich – Abdul, D. Voženílek, Valský – J. Ondráček, L. Pech, Gulaš – Holec, M. Hanzl, Chlubna – M. Beránek, Michnáč, Karabáček

HC VÍTKOVICE RIDERA: Stezka – Plášil, R. Polák, Galvinš, Gewiese, Koch, Machů, L. Kovář – L. Krenželok, Marosz, Bukarts – Dej, J. Hruška, Svačina – Fridrich, Flick, Kalus – R. Bondra, Chlán, Afanasijev