HC VÍTKOVICE RIDERA – Mountfield HK

25.10.2019 17:30 A tým 2019-2020 13

Report

VIT – MHK 3:2 SN: Na závěr první čtvrtiny dva body proti Hradci

Program první čtvrtiny uzavřeli hokejisté Vítkovic dvoubodovou výhrou nad Hradcem Králové. Ostravané se rychle dostali do dvoubrankového vedení, které sice Mountfield stáhl, nicméně v rozhodujících nájezdech byli modro-bílí schopní vstřelit dva góly ze čtyř pokusů a tím rozhodnout o důležitém vítězství..

Mountfield HKProgram první čtvrtiny základní části ukončil duel Vítkovic s Hradcem Králové. Na střídačku hostů se poprvé postavil Vladimír Růžička, který doplnil dosavadní trenérský triumvirát jako rovnocenný kolega s hlavním koučem Tomášem Martincem. Ostravští trenéři měli opět před zápasem práci s poskládáním sestavy. Stále chyběl zraněný Bukarts, nemocný Dej a pro vzájemnou domluvu obou klubů nemohl nastoupit ani Vopelka, který je ve Vítkovicích na hostování právě z Hradce. Svou vítkovickou, ale nikoli extraligovou premiéru, tak zaznamenal Radek Veselý, který do ostravského klubu přišel na střídavé starty z prvoligového Havířova, návrat do sestavy hlásil i Jozef Baláž.

Hned od prvních momentů to na ledě mezi oběma týmy jiskřilo. O vzrušení se starala hlavně dvojice Jan Schleiss – Radek Smoleňák, kteří se do sebe zasekli v klinči už po první střele a jejich vzájemné půtky se prolínaly celou úvodní periodou. Vítkovice nastoupily bez respektu a těžily z toho. Ve 4. minutě překvapila hosty útočná vlna vedená Zdráhalem a Stránským, Šimon Stránský si v přečíslení vyměnil kotouč se svým kolegou a rychlou střelou překonal Marka Mazance – 1:0. Než se Hradečtí z inkasovaného gólu vzpamatovali, už ztráceli dvě branky. Jan Schleiss vyrazil ze strany a jeho přesná střela vymetla růžek brány Mountfieldu – 2:0. Hosté byli rozhození, delší perioda před vhazováním po gólu jim prospěla, ale nejvíce jim pomohlo nepovedené střídání domácích hned v 7. minutě. Díky němu se černo-červení dostali do přečíslení dvou proti jednomu Kevin Klima pak pobídl ke snížení Jordanna Perreta – 2:1. Tentokrát byli zaskočeni domácí. Následné dvě přesilové hry i přes zajímavé šance nevyužili. Nejblíže třetí brance byl Dominik Lakatoš, jenže z hrany brankoviště neprotečoval Stránského střílenou přihrávku. Do konce první třetiny se zkušenější Hradec dočkal srovnání zásluhou svého kapitána Radka Smoleňáka, který předvedl povedený průnik po křídle s následnou bekhendovou kličkou před bránu – 2:2.

Druhá perioda byla gólově mnohem klidnější, respektive nenabídla žádnou brankovou akci. Vítkovice i přes to neztratily na své aktivitě, znovu soupeře přestřílely. Po územní převaze domácích v prvních momentech druhé části přišly brejkové pokusy hostů. Obětavost modro-bílých nejlépe prezentoval obránce David Kvasnička, který ve 23. minutě zakleknul do pumelice soupeře od modré čáry. Hradec krátce na to hrál svou první přesilovou hru a ta se dost podobala vítkovické druhé početní výhodě, leč v obráceném gardu, tedy navzdory oslabení dokázali Ostravané ohrozit bránu protivníka. Až v rovnovážném stavu byli Východočeši blízko třetí brance. Miroslav Svoboda ale výtečně zalapal proti zdvojeným pokusům Radovana Pavlíka a Petra Zámorského. Šikovnou akci sehráli ve 34. minutě domácí, Výtiskova střela od modré čáry našla cestu na hůl Kurovského v mezikruží, leč puk už do brány nezapadl. Krátce poté se snažil prosadit ze strany Guman. I modro-bílí si v prostřední části zahráli přesilovou hru, Marek Mazanec ale byl její hlavní postavou i přes slibné šance domácím návrat do vedení neumožnil.

Hradec jednoznačně vstoupil do třetí části aktivněji, hned v první chvíli usměrňoval kotouč před bránou Daniel Rákos, ale jeho střela projela podél konstrukce. Domácí kontrovali uvolněním se Patrika Zdráhala, jehož střelu ale Mazanec vyrazil. Modro-bílí se ale museli soustředit více na obranu, ve 44. minutě propadli hosté v koncovce, když před nimi stály dvě vyložené gólové šance. V přečíslení dvou proti jednomu ale Vincour z první minul kotouč a následně puk do odkryté klece u tyče neuklidil ani Rosandič, jenž taktéž minul. Série zakázaných uvolnění kouskovaly hru, nicméně zajišťovaly, se dění uskutečňovalo před Svobodou a Ostravané potřebovali zabrat směrem dopředu. Znovu to byl Patrik Zdráhal, který se snažil prosmýknout ve 49. minutě podél hrazení, zakončil, ale Mazanec bez problémů skryl kotouč v náručí. Přesto se Vítkovičtí koncentrovali především na defenzivu, Mountfield tlačil, chtěl stůj co stůj urvat zápas na svou stranu a na kontě Miroslava Svobody přibýval jeden zákrok za druhým. V 54. minutě zapsal velice důležitý, když po útočné vlně hostů, přestože neměl mnoho potuchy o pozici kotouče, jej instinktivně zalehl v brankovišti a zabránil tak jasné dorážce do volného prostoru klece. Přesto přese všechno ani třetí třetina gól nepřinesla.

V prodloužení míchala kartami vyloučení. První měl početní výhodu Hradec Králové, v tlaku do brány se ale provinil Smoleňák a zkrácenou přesilovku si zahráli domácí, i tak ale duel dospěl do samostatných nájezdů.

V první sérii neuspěli Schleiss ani Jergl, ale pak přidali domácí dva úspěšné pokusy z holí Stránského a Romana. Koukal ani Filip Pavlík odpověď nenašli. Mallet ve čtvrté sérii nedal, ale Červený nesnížil, což znamenalo definitivní potvrzení vítězství Vítkovic – 3:2. A dva body na jejich konto na závěr první čtvrtiny.

Ohlasy trenérů po utkání

Tipsport Extraliga

HC VÍTKOVICE RIDERA – Mountfield HK 3:2 SN (2:2, 0:0, 0:0 – 0:0)

Branky: 4. Š. Stránský (Zdráhal), 6. Schleiss (Roman), rozhodující nájezd Š. Stránský – 7. Perret (Klima), 17. Smoleňák (Koukal, Jergl). Rozhodčí: Šír, Bejček – Jindra, Klouček. Vyloučení: 2:4. Bez využití. Diváci: 3 852. Střely na branku: 33:35