HC VÍTKOVICE RIDERA1102Prohra
Mountfield HK0145Výhra

27.1.2023 17:30 A tým 2022-2023 42

VIT – MHK 2:5: Smolné branky překlopily utkání na stranu Hradce

Vítkovice do utkání vlétly jako uragán a první třetinu měly zcela jednoznačně pod kontrolou, škoda jen, že ze své převahy nevytěžily více. Hradečtí od druhé třetiny zlepšili pohyb a obraz hry se vyrovnal. Po sporných zákrocích, které nebyly potrestány, se Hradečtí nadechli k obratu. Závěrečná minuta se domácím nepovedla a po Třinci a Kladnu je Hradec Králové teprve třetím týmem, který si z Ostravy odvezl všechny tři body.

V tomto týdnu čekal Vítkovice jediný zápas, znovu doma. Proti Mountfieldu ještě nebyl připraven do hry zasáhnout Tobias Lindberg, nicméně po zlomenině už se plně zapojil do tréninku, a tak i když fakticky stále zůstával na marodce, reálně mimo hru ze zdravotních důvodů byl pouze a jen obránce Krenželok. Vítkovičtí trenéři částečně promíchali sestavu oproti předešlému utkání, zvláště v obraně.

Po třiceti vteřinách se v obrovské příležitosti objevil Lakatoš, který ale místo střely z první zvolil kličku do forhendu přes clonící hráče, Kiviaho ale zasáhl pravým betonem. Zajímavá byla také střela Kocha od modré čáry, kterou před brankou tečoval Jank a Kiviaho jen tak tak zareagoval na změnu směru. Po buly se ke střele dostal Mueller, který mířil ke vzdálenější tyči, ale hostující brankář dokázal vymrštit vyrážečku včas. První zákrok musel Stezka tasit proti pokusu Rosandiče z vrcholu pravého kruhu, jednalo se ale spíše o ojedinělý pokus hostů. Vítkovice pokračovaly v aktivní hře a po Raskobově střele od modré čáry byl blízko dorážky Kotala, který ale nakonec nedosáhl na odražený kotouč. V sedmé minutě se Lakatoš na pravém křídle dobře natlačil před bránícího Janka a ten si tak musel pomoci faulem. Do přesilové hry poslal Miloš Holaň lehce pozměněnou sestavu, když Mikuše v elitní formaci nahradil Raskob a Lakatoše Bukarts. Tato změna nakonec přinesla Vítkovicím první branku, když na modré čáře napřáhl Raskob a Marek Kalus před brankou ukázal, že by se neztratil ani na odpališti baseballových Arrows. Kalus nejprve ze vzduchu sklepl kotouč na Kiviaha a následně dvěma dorážkami ze vzduchu dopravil puk za brankovou čáru – 1:0. Druhý gól domácích visel ve vzduchu při pobytu Kriegerovy formace v útočném pásmu. Čtvrtá formace hostů se chvílemi musela cítit jako na kolotoči, ale výsledkem byla jen Mikušova střela, která těsně minula pravou tyč královéhradecké branky. Druhou a také poslední královéhradeckou střelu z první třetiny vyslal na branku Perret, ale Stezka zůstal pozorný. Na druhé straně měl po Lakatošově přihrávce obrovskou šanci Krenželok, ten ale trefil jen připraveného Kiviaha. Závěr první třetiny se domácím úplně nelíbil. Před královéhradeckou střídačkou Lev mimo hru osekával Muellera a Kriegerovi byla sražena přilba. Překvapením však bylo, že jediným potrestaným byl Krieger, který zvedl svou přilbu z ledové plochy a zamířil na střídačku, což znamenalo trest za nebezpečnou výstroj. Nutno podotknout, že rozhodnutí rozhodčích bylo v tomto případě v souladu s pravidly.

Do druhé třetiny nastoupil Hradec v početní výhodě, což znamenalo zvýšenou střeleckou aktivitu. Gól měl na holi Perret, ke kterému se odrazil puk po střele Lva, puk sice neohroženě mířil do poloprázdné branky, jenže v poslední chvíli narazil na blokujícího Prčíka, který zachránil Stezku. Vítkovice přestály početní výhodu soupeře i pasáž, která po ní následovala, a nakonec dokázaly samy udeřit. Kochovo nahození Kiviaho vyrazil na Muellerovu hůl a americký sniper se proměnil v nahrávače a přesnou přihrávkou vyzval Bukartse ke střele do odkryté branky, a kanonýr Bukartsových kvalit takovou nabídkou nepohrdl a navýšil vedení Vítkovic – 2:0. To ale netrvalo dlouho, Kalinova střela od modré čáry zaplula za Stezku, dle radosti Jergla je možné, že puk tečoval právě hradecký útočník – 2:1. Stezka ale reklamoval, že mu před gólem byla vyražena hokejka a byl tak nedovoleně bráněn. Vítkovičtí tak zkusili trenérskou výzvou hostující branku zvrátit, jenže neúspěšně a Vítkovice tak byly potrestány dvouminutovým trestem. Modro-bílí ale oslabení ustáli a poté mohli sami navýšit vedení. Po Muellerově střele se zdálo, že vítkovičtí mohou slavit, jenže Mueller před brankou sestřelil Janka, díky kterému puk brankovou čáru nepřešel. Po drobné potyčce Lakatoše s Filipem Pavlíkem se hrálo ve čtyřech. V závěru druhé třetiny Mikuš v souboji přibrzdil svého soupeře a ten tak dostal možnost udeřit v přesilové hře čtyř proti třem. V poslední vteřině dostal nabito McCormack a překonal Stezku, který neměl šanci se proti jeho střele přesunout. Otázkou však zůstávalo, jestli to hostující obránce stihl včas. Rozhodčí se vydali situaci zkoumat na video a ukázalo se, že časomíra tentokrát hrála s domácími.

Do třetí třetiny si hosté přenesli pokračující přesilovou hru, ve které Lev střílel do odkryté branky, ale  Stezka dokázal fantasticky zasáhnout vyrážečkou, stejně jako o pár vteřin později, když Lev střílenou přihrávkou na brankovišti hledal Perreta, který pro změnu nedokázal procpat kotouč přes Stezkův beton. Hradec měl ve třetí třetině optickou převahu, ale po Perretově faulu, kterým při zakládání útoku zbrzdil Kocha, to byli vítkovičtí, kteří měli možnost udeřit. Krátce po buly měl dobrou šanci Kalus, ale puk skončil mimo, vítkovická výhoda mohla být záhy dvojnásobná, poté co Jank poslal na mantinel nebezpečně Kaluse, jenže rozhodčí si byl jistý, že i přes jasnou nebezpečnost, se jednalo o čistý zákrok a nechal hru plynout dál. Vítkovicím se ale nepovedlo početní výhodu využít. Hosté ucítili šanci a podařilo se jim ji se štěstím využít, Eberle nahodil od mantinelu bekhendem puk na branku a Stezka nestihl zareagovat na nešťastnou teč jednoho z obránců – 2:2. Hradečtí pokračovali ve hře na hranici pravidel, jenže nevylučovalo se ani po dalším zjevném faulu Janka na Kaluse. Znovu tak místo přesilové hry přišla branka soupeře. Eberleho střelu nešťastně srazil Raskob přímo na hůl Jakuba Lva a ten s přispěním teče o Kochovy brusle šťastně poslal Hradec do vedení – 2:3. Necelé dvě minuty zbývaly do konce třetí když Stezka zamířil na střídačku, aby do hry pustil Muellera. Jenže poté, co Eberle v souboji za brankou přetlačil Mikuše, čekala na Cingela prázdná branka, kterou hradecký útočník neměl problém trefit – 2:4. Po Lalancettově nahození a přesné teči Jergla, navíc oslavil Hradec i pátou branku – 2:5.

Tomáš Martinec (Mountfield HK): První polovinu zápasu si myslím, že byl výrazně lepší domácí tým. Všude byl první, silní na kotouči, zaslouženě vedli 2:0. Nám hodně pomohl ten kontaktní gól na 2:1, který nám vlil energii do žil, a od té doby jsme srovnali krok a najednou nás byl plný led. Myslím si, že postupně jsme byli lepším týmem a zaslouženě jsme vyhráli. Samozřejmě s takhle silným soupeřem jsou ty body cenné.

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA): Já se samozřejmě nebudu na nic vymlouvat, je to špatné. Je to špatný výsledek, špatný projev zejména v závěru. Začátek byl dobrý, stejný průběh jako s Litvínovem. Dostaneme se do vedení 2:0, hrajeme dobře a najednou je ten obraz hry jiný. Nedohráváme souboje, nejsme tak důslední a ten soupeř si pro to jde asi více než my, to je hodně špatně. V momentě, kdy tomu můžeme pomoci, kdy máme ve třetí třetině přesilovku za stavu 2:1, deset minut do konce, kde tam jsou hráči, kteří jsou za to zodpovědní, kteří by měli za to zatáhnout a rozhodnout ten zápas a dát gól na 3:1, tak se nám to nepodaří a dostáváme se do nejistoty, do věcí, které neděláme. Je to druhý zápas v řadě, je to velký varovný prst. Musíme začít hrát srdcem, úplně jinak, od znovu, od začátku, nenechat se zlákat tím, že jsme se dostali nahoru v tabulce, protože my jsme se tam dostali díky něčeho. Paradoxně, když top hráči byli zranění, tak jsme vyhrávali a dneska to nemáme. Je to i pro mě k zamyšlení, mám tu zodpovědnost a musím se tím zabývat a porvat. Věřím, že ty hráče dostaneme znovu na tu stranu, kam potřebujeme, ale bez poctivosti a chtíče, protože sezona není u konce, ba naopak. Ty zápasy jsou strašně důležité, každý metr ledu, každý bod se ještě do závěru počítá a my si nemůžeme dovolit před domácími diváky dělat takové výkony.

2:5
(1:0, 1:1, 0:4)

Branky: 8. Kalus (Raskob, Bukarts), 26. Bukarts (Mueller, Koch) – 28. Kalina (Perret), 54. Eberle, 56. Lev (Eberle), 60. Cingel (Eberle, Blain), 60. Jergl (Lalancette, Perret). Rozhodčí: Kika, Stano – Rampír, Rožánek. Vyloučení: 4:3. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 955. Střely na branku: 21:27.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Stezka – Koch, Raskob, J. Mikuš, Grman, Gewiese, Prčík, J. Stehlík – L. Krenželok, Marosz, Lakatoš – Bukarts, Krieger, Mueller – Kotala, Dej, M. Kalus – Fridrich, Chlán, Lednický

Moutnfield HK: Kiviaho – Jank, McCormack, Kalina, Blain, Rosandič, F. Pavlík, Marcel – Eberle, Cingel, Chalupa – Perret. Lalancette, Jergl – R. Pavlík, Lev, Novák – Morong, Štohanzl, Lang