HC VÍTKOVICE RIDERA0011Prohra
HC VERVA Litvínov1146Výhra

16.1.2022 16:40 A tým 2021-2022 42

VIT – LIT 1:6: Verva šesti góly zaskočila Vítkovice, řádil třígólový Straka

První dvě třetiny dnešního utkání nenaznačovaly, že by se měly konat brankové hody. Vítkovičtí i dnešní soupeř z Litvínova sázeli na poctivou defenzivu, která nenabízela mnoho šancí. První branku zaznamenal Polský útočník Zygmunt, který bezchybně tečoval Demelovo nahození. Ve druhé periodě vedení chemiků navýšil Petr Straka, který dělovkou z levého kruhu začal cestu za dnešním hattrickem, který završil ve třetí třetině. V té se kromě něj podruhé prosadil Zygmunt a od modré čáry přesně mířil Strejček. Vítkovickou čest zachránil v přesilové hře Jan Hruška, který se prosadil ve třetím utkání v řadě.

HC Verva LitvínovTelevizní utkání s Litvínovem mohlo zapsat třetí výhru v řadě do vítkovické tabulky. Ostravané byli odhodláni využít domácího prostředí k úspěchu a případně se protlačit na čtvrtou pozici extraligového pořadí. Trenér Miloš Holaň musel mírně upravit sestavu. Petr Gewiese bude modro-bílým pro natržený vaz chybět delší dobu, na marodce nadále zůstávali s nastřelenou končetinou Roberts Bukarts a se zraněním v dolní oblasti těla Roman Polák, nominován nebyl útočník Marosz. Naopak Radovan Bondra se po čase léčení zlomeniny prstu vrátil do extraligových bojů a debut v nejvyšší soutěži zaznamenal junior Matěj Prčík. Ani hosté ale nenastoupili k utkání kompletní, trenéři Růžička a Sýkora museli notně míchat sestavou, chyběl například první brankář Denis Godla.

Úvod utkání nabídl nepřesnosti na obou stranách. Ve třetí minutě to přehnal s napadáním litvínovský junior Slavík a nabídl tak domácím první přesilovou hru. V elitním přesilovkovém komandu dostal při zranění Bukartse příležitost Bernovský, který hned prověřil střelou z levého kruhu Neužila. Ten musel zasahovat i proti Lakatošovi, který pálil netradičně z mezikruží. Vítkovický kanonýr pokračoval v palbě, ale ani další dvě jeho střely ke gólu nevedly. Novic v sestavě chemiků Marek Berka mohl využít zaváhání obrany Vítkovic, ale jeho bekhendová zadovka nebyla úspěšná. Do slibné příležitosti se povedenou stahovačkou dostal Rob Flick, ale jeho střelu se štěstím zblokoval Hrbas mimo tři tyče. V polovině první třetiny se Fridrichova dotěrnost na brankovišti nezdála Irvingovi, který trochu zbytečně rozdmýchal emoce před Neužilem. Oba kohouti dostali dvouminutový trest za hrubost. Při hře ve čtyřech si před Stezku vybruslil Strejček, který ale neměl dostatek času k zakončení. Po návratu z trestné lavice dvakrát nakopl Fridrich motory. Poprvé se k němu dobře vrátil Irving a podruhé přebruslil Hrbase, ale nedokázal vyzrát na Neužila. O dorážku se ještě snažil Kovář, ale tomu včas zablokoval hokejku vracející se Strejček. Na druhé straně mohl skóre otevřít Marek Slavík, který ale před brankou nezužitkoval přesnou přihrávku Koláře od levého mantinelu. Domácí v první třetině drželi otěže zápasu, ale ne a ne svou optickou převahu přetavit v branky. Blízko k tomu měli Krenželok nebo Lindberg, Švédův útočný výpad, ale zastavila píšťalka rozhodčích. Jako blesk z čistého nebe proto působila první branka zápasu, kterou měli na svědomí hosté, když Demelovo nahození od modré čáry před Stezkou přesně tečoval Pawel Zygmunt – 0:1. Vítkovice vrhly své síly do útoku, ale vyrovnání do konce třetiny nepřišlo.

Úvod druhé třetiny byl jasně v režii Litvínova. Již po deseti vteřinách Stezku prověřil Havelka, ten ale mířil pouze doprostřed branky. Druhá formace Vítkovic dlouho nedokázala vyhodit kotouč z obranné třetiny a Litvínov tak těžil z blízkosti své střídačky. Obrovskou šanci z mezikruží měl Fronk, který o chvíli později zkoušel dokonce lakrosové zakončení zpoza branky, ale kotouč mu při zakončení sjel z čepele hole. Tlak Litvínova umocnilo i vyloučení Patrika Kocha, který se dle rozhodčích provinil nedovoleným bráněním. Největší šanci v přesilové hře chemiků měl na holi Hübl po Estephanově přihrávce, litvínovská legenda ale nenasměrovala kotouč za Aleše Stezku. Přesilovou hru si zahráli i domácí, když Hrbas podrazil Lakatoše, ten i v kleče dokázal ohrozit Neužila. Přesilovou hru rozehrála druhá speciální formace a po Stehlíkově střele se za Neužilem rozezněla tyč! Také elitní přesilovková formace si nevedla špatně, ale dvě tvrdé střely Solovjeva skončily na betonech brankáře Litvínova. Po skončení přesilové hry si Fridrich najížděl na střílenou přihrávku Deje a po Kochově střele od modré tečovali před Neužilem Chlán s Fridrichem. Litvínov se připomněl střelou Estephana, který mířil nepřesně na vzdálenější tyč. A byl to opět Kanaďan ve službách Litvínova, který po buly nastřelil břevno vítkovické branky. Individuálně to zkusil Jarůšek, který prošel z vlastního obranného pásma až před Stezku, se kterým si ale neporadil. Vedení Litvínova navýšil z nevinně vypadající akce Petr Straka, který se s tím nepáral a dělovkou k tyči prostřelil Stezku – 0:2. Vítkovice dostaly možnost odpovědět po faulu Strejčka. Přesilová hra domácích ale neměla dlouhé trvání, protože po šesti vteřinách na trestnou lavici usedl Krenželok.

Třetí třetinu začala obě mužstva ve čtyřech a hrálo se v opatrném duchu. Hned po návratu vyloučených na ledovou plochu střílel Chalupa nebezpečně nad. Ve druhé minutě unikal Flick Hüblovi, který tak musel sáhnout k faulu a nabídl domácím další příležitost ke snížení. Hned po buly se dostal kotouč k Lakatošovi, který měl v mezikruale jeho tvrdou střelu z mezikruží obětavě zblokoval Hrbas. Bernovský dobře prodloužil kotouč na modré čáře na Lakatoše, který ale rychlou střelou bez přípravy trefil tyč. V páté minutě platilo staré známé pořekadlo, nedáš, dostaneš, když na konci rychlého přečíslení stál Petr Straka, který přesnou střelou zvyšuje vedení chemiků – 0:3. Při vyloučení Kocha pálil nebezpečně Stříteský, ale Stezka se dokázal rychle přesunout. Do dobré šance dokázal v oslabení ujet Fridrich, ale volný prostor na bližší tyči včas Neužil ucpal. Série zakázaných uvolnění uvěznila vítkovické v obranném pásmu, čehož po vhazování dokázal přesnou střelou od modré čáry využít obránce Strejček – 0:4. Pátou branku hostů přidal po nenápadné akci Petr Straka, který byl ve správnou chvíli na správném místě a završil tak hattrick – 0:5. Vítkovice nechtěly dopřát Neužilovi čisté konto a aktivní byl především Fridrich. Po faulu Straky hráli domácí přesilovou hru a přece jen přidali čestný zásah. Lakatošova přihrávka se přece jen došourala k Janu Hruškovi, který překonal ležícího Neužila – 1:5. Litvínov si na dalekou cestu do Ostravy přibalil pořádnou kopu střeleckého štěstí. Tři minuty před koncem třetí třetiny se puk odrazil k Pawlu Zygmuntovi, který propálil blokujícího Prčíka i brankáře Stezku – 1:6.

Vladimír Růžička (HC Verva Litvínov): Myslím si, že ten zápas byl dneska trošku obráceně, než když jsme hráli doma asi před měsícem, kde jsme hráli velice dobře a zápas jsme nedohráli do vítězného konce. Dnes si myslím, že jsme dobře bránili, soupeř nás trošku přehrával, výborně nám chytal gólman. Podařilo se nám dát góly a pomaličku jsme odskakovali a šli jsme si za tím výsledkem. Samozřejmě rozhodla třetí třetina. Vítkovice do toho šláply a nám se podařilo dávat góly. O tom ten hokej je, trošku se trápíme, ale dneska nám ta koncovka šla. Jsme rádi, že jsme tady urvali tři důležité body a chceme poděkovat hráčům za vynikající výkon.

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA): Pro nás krutý výsledek, ale řekl bych, že zasloužený. Myslím si, že v první třetině jsme soupeře přehrávali, ale bohužel jsme dneska nebyli vůbec produktivní. I když jsme zkoušeli všechno, míchali jsme sestavou, k ničemu to dneska nevedlo. Takový zápas blbec, Litvínov nás z každé šance, kterou měl, dokázal potrestat. Pak už jsme to hrnuli před sebou a nemělo to ten efekt. Musíme na ten zápas zapomenout a dívat se zase dopředu.

1:6
(0:1, 0:1, 1:4)

Branky: 54. Hruška (Lakatoš, Bernovský) – 17. Zygmunt (Demel, Berka), 38. Straka (Balinskis, Hübl), 45. Straka (Berka), 50. Strejček (Jícha), 53. Straka (Hübl, Fronk), 57. Zygmunt (Jurčík). Rozhodčí: Úlehla, Pražák – Gebauer, Hlavatý.
Vyloučení: 4:6. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1 000 (maximální kapacita povolená vládním nařízením). Střely na branku: 25:22.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Stezka – Solovjev, J. Stehlík, Galvins, Plášil, Koch, L. Kovář, Prčík – L. Krenželok, J. Hruška, Lakatoš – Lednický, Lindberg, Fridrich – R. Bondra, Flick, M. Kalus – Dej, Chlán, Bernovský

HC VERVA Litvínov: Neužil – Balinskis, Irving, Hrbas, Strejček, Demel, Stříteský, Kolář – Chalupa, Estephan, Havelka – Straka, Hübl, Fronk – Slavík, Jícha, Jarůšek – Zygmunt, Jurčík, Berka