HC VÍTKOVICE RIDERA0235Výhra
HC Olomouc1113Prohra

18.12.2019 17:30 A tým 2019-2020 27

VIT – OLO 5:3: Tři body i na domácím ledě. Vítkovice přetlačily Olomouc

V zápase o šest bodů dvakrát prohrávali, dokonce i ztratili vedení, ale neztratili víru a nakonec jej dovedli do vítězného konce. Vítkovičtí potěšili své fanoušky, v posledním domácím zápase kalendářního roku jim předčasně nadělili tři body. Hattrickem se blýskl Dominik Lakatoš.

HC OlomoucZ předposledního místa v tabulce vyrazili hokejisté Vítkovic do boje o záchranu otevřením programu druhé poloviny základní části. Na svém ledě v jediném domácím zápase prosince přivítali Olomouc. Duel byl ostravskou premiérou pro nové trenéry. Tým vedený hlavním koučem Mojmírem Trličíkem věřil před utkáním v silnou návštěvu a pozitivní energii z vlastního publika. Utkání s Olomoucí totiž mělo vpravdě příchuť boje o šest bodů.

Navzdory blížícím se svátkům klidu a míru mělo utkání smutné předznamenání, celá aréna si minutou ticha připomenula oběti řádění šíleného střelce z Fakultní nemocnice v Ostravě, domácí kotel se k této příležitosti připojil choreem přes středový sektor.

Samotná hra, její úvod, patřil Hanákům, ti totiž udeřili nečekaně už po 51 vteřinách, kdy si na Klimkovu střílenou přihrávku do brankoviště najel důrazně Pavel Musil – 0:1. Ostravanům se nelíbil atak v brankovišti, využili proto možnost trenérské výzvy, ale neúspěšně a gól platil. Hanáci měli hru na svých holích, ovšem především díky dvěma přesilovkám po sobě. Domácí se zdatně bránili, dokonce se párkrát pokusili o průnik, nicméně řadu klíčových zákroků si připisoval brankář Svoboda. Vítkovičtí oslabení ustáli a v rovnovážném stavu hráčů v poli převzali iniciativu. Pod palbou byl Jan Lukáš. Výtiskovu střelu tečoval do protipohybu Bukarts, ale puk se jen otřel o tyč. Následovala řada zajímavých šancí, podobně jako padl gól Olomouce, snažil se sjet si do brankoviště Guman, ale puk se k němu nedostal. V 15. minutě napálil odražený kotouč na bránu Šidlík, ale tento projektil Lukáš skryl ve své výstroji.

Vstup do druhé třetiny byl v podání Vítkovic raketový. Ve 22. minutě přišlo první vyloučení na olomoucké straně a než se vůbec potrestaný hráč stačil usadit na lavici, putoval z ní ven. Ostravané potřebovali jen 4 vteřiny na využití přesilovky, Roberts Bukarts pálil zpoza kruhu a Dominik Lakatoš úspěšně tečoval před Lukášem – 1:1. Vítkovičtí tím ožili ještě více a energii jim dodala také hlasitá podpora na letošní poměry slušně zaplněné ostravské arény. Zdráhal v přečíslení mohl zvyšovat a tlak Vítkovic trval nadále. Mora se však zahanbit nenechala. Perioda mezi 26. a 31. minutou, to byla aktivita především hostů. Miroslav Svoboda ale odolával, neplatil na něj ani důraz v nejbližší blízkosti, ani dlouhé posunutí Irgla k tyči. Když se Ostravané opět začali ukazovat z útočného pohledu, přišlo navýšení, jenže ve prospěch Hanáků. Ve 36. minutě se Pavel Musil protlačil přes bránícího hráče až k tyči a propasíroval puk se šťastným odrazem mezi konstrukci  brány a betonem Svobody – 1:2. Vedení hostů naštěstí pro domácí netrvalo dlouho. Druhá přesilovka, druhé využití, druhá gólová teč Dominika Lakatoše, tentokrát po ráně Petera Tršky – 2:2.

Ještě důraznější měli Ostravané úvod posledního dějství. Prakticky okamžitě po rozehrání se vyřítili v přečíslení dvou proti jednomu Bukarts s Lakatošem a vítkovická třicetjednička po excelentním pasu propálil Lukáše potřetí a na led zamířily čepice za hat-trick – 3:2. Olomoučtí ale zabrali začali tlačit modro-bílé. Ti přitom nebyli rozhodně bez šancí, například Stránský z otočky hledal před bránou najíždějícího Kvasničku, který ale neuspěl. Krátce na to znovu Stránský uvolnil Schleisse, ani on ale svou kličkou na Lukáše nevyzrál. Pak přišel zmiňovaný tlak Olomouce, který vyvrcholil v 54. minutě špatně vyhozeným kotoučem Vítkovic z obranného pásma. Puk zachytil Jan Švrček a z těžkého úhlu jej střelou k tyči přece jen propašoval za Svobodova záda – 3:3. Ztracené vedení, jako už tolikrát. Jenže tentokrát Vítkovice neskolilo. Po necelé minutě byli domácí opět ve vedení. Mallet zabojoval na buly ve vlastním útočném pásmu, získal kotouč a společně s celou formací v přečíslení čtyř proti dvěma jej zavezl do útočné třetiny a nastřelil na Lukáše, ten vyrazil a z druhé vlny dorážející Peter Trška vrátil Vítkovice do sedla – 4:3. Obrovská pozitivní energie sálala Arénou. Olomouc se odhodlala k brzké hře bez brankáře, výsledkem měl být tlak a atak srovnání, nestalo se. V 60. minutě dostřelil kotouč do odkryté klece Ondřej Roman – 5:3. Vítkovice bojovným výkonem přetlačily i na svém ledě těžkého soupeře. V posledním domácím zápase kalendářního roku 2019 se s fanoušky loučili třemi body. Vyhráli podruhé v řadě.

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Olomouc 5:3 (0:1, 2:1, 3:1)

Branky: 22. Lakatoš (Bukarts, Trška), 39. Lakatoš (Trška, Roman), 41. Lakatoš (Bukarts, Roman), 55. Trška (Dej, Mallet), 60. Roman (Schleiss, Bukarts) – 1. Musil (Klimek, Nahodil), 36. Musil (Ondrušek), 54. Švrček. Rozhodčí: Pešina, Bejček – Bryška, Rožánek. Vyloučení: 3:3. Využití: 2:0. Diváci: 5 325. Střely na branku: 35:43

HC VÍTKOVICE RIDERA: M. Svoboda – Výtisk, Trška, Šidlík, Bodák, Kvasnička, R. Černý, D. Krenželok – Bukarts, Roman, Lakatoš – Schleiss, Š. Stránský, Zdráhal – Dej, R. Veselý, Mallet – Razgals, Werbik, Guman

HC Olomouc: Lukáš – Ondrušek, Jaroměřský, Švrček, Valenta, Vyrůbalík, Dujsík, Škůrek – Olesz, Kolouch, Irgl – Klimek, Nahodil, Musil – Burian, Knotek, Tomeček – Káňa, Handl, Skladaný