HC VÍTKOVICE RIDERA2125Výhra
HC Oceláři Třinec0112Prohra

4.1.2022 17:30 A tým 2021-2022 38

VIT – TRI 5:2: Druhé derby v řadě pro Vítkovice

Poslední derby letošní základní části viděla ostravská OSTRAVAR Aréna. Vítkovičtí se lídra soutěže nezalekli a v první třetině položili dvěma góly pevný základ pro dnešní vítězství. Nic na tom nezměnila ani třinecká branka v početní nevýhodě ani fakt, že Třinec svého soupeře přestřílel. Vítkovice zažily doma tříbodové vítězství v derby po více než dvou letech. Mužem zápasu se stal dvoubrankový střelec Dominik Lakatoš.

Nový rok 2022 odšpuntovala zápasová bomba v podobě čtvrtého sezonního derby s Třincem. Lídr tabulky a úřadující šampion do Ostravy přijel jednoznačně s vizí potvrdit své výsadní postavení a pomoci mu v tom měla už i také značně vyprázdněná marodka. Domácí Vítkovice šly do prvního utkání nového roku se značnou motivací a při znalosti všech silných stránek soupeře i tak s odhodláním navázat na ani ne měsíc starý úspěch z ledu slezského klubu. Každopádně modro-bílým v utkání chyběli zranění forvardi Lindberg, Lednický a Bondra. Ostravané proto absenci forvardů řešili výpomocí z prvoligové Poruby, svůj extraligový debut zaznamenal 21letý Kanaďan Samuel Bitten.

První ohrožení branky bylo k vidění ve třetí minutě, když mezi kruhy tečoval Solovjevovu střelu Chlán. Na druhé straně střílel nebezpečně Marinčin, který ale nemířil přesně. Vítkovické brankoviště znovu opanoval Aleš Stezka, poprvé ho v brance prověřil Hrehorčák, ale vítkovický brankář si s jeho střelou nadvakrát poradil. Z mezikruží střílel Szturc, ale ve velké šanci selhat. Zanedlouho se navíc provinil faulem a daroval svému mateřskému celku přesilovou hru. Vítkovická pětice měla nejprve problémy s rychlým přístupem třineckých obránců, ale přesnou kombinací se ze sevření u mantinelu dostala. Po kombinaci se kotouč dostal k Dominiku Lakatošovi, ten sice prováhal čas pro střelu z první, načež nezazmatkoval, zkrotil skákavý kotouč a přesnou střelou vymetl pravý roh Kacetlovy branky – 1:0. Vítkovice jednobrankový náskok neuspokojil a dál se domácí tlačili do zakončení. Vytrvalost předvedl Hruška, který vybojoval kotouč mířicí na zakázané uvolnění, následná Krenželkova teč Lakatošovy střely ale ke gólu nevedla. V deváté minutě se OSTRAVAR Aréna radovala podruhé a zasloužila se o to čtvrtá vítkovická formace. Petr Fridrich za brankou zastavil Kacetlovu nepovedenou rozehrávku, posunul kotouč na Bernovského, který vyhrál klíčový souboj za brankou a přesnou zadovkou přihrál před branku na najíždějícího Chlána a ten neomylně poslal kotouč za Kacetlova záda – 2:0. Po nedovoleném zákroku Krenželoka hráli přesilovou hru také hosté. Vítkovická čtveřice si ale počínala dobře a vyhazovala kotouče ven z pásma. Kacetlovu pozornost navíc vyzkoušel Lakatoš dalekonosnou střelou přes celé hřiště. Třinečtí se nakonec usadili v pásmu a ke střele se dokázal prokombinovat Patrik Hrehorčák, ale slovenský útočník v rozhodující chvíli nezvládl zvednout kotouč nad beton ležícího Stezky. Při vyloučení Marcinka sehrála po vhazování vítkovická přesilovková formace bleskovou situaci, na jejímž konci stál Lakatoš. Vítkovický kanonýr ale tentokrát svou tvrdou střelou netrefil branku.

Trenér Varaďa o přestávce sáhl ke změně a do branky poslal Lukáše Danečka, ten se v extralize představil téměř po dvou letech. Třinec využil střídání vítkovických hráčů a do úniku tak spěchal Daniel Kurovský, kterého ale skvěle dobruslil a čistě odzbrojil Guntis Galvins. Třinec přidal ve druhé třetině v aktivitě a častěji kombinoval v útočném pásmu. Stezka tak musel zasahovat proti nebezpečné střele Romana. V obrovské šanci se ocitl Hruška, který ale tváří v tvář bekhendovým blafákem Danečka nepřekonal, neboť mu v klíčovou chvíli sjel kotouč z hole. Vítkovičtí nepolevovali a i nadále se drali do útoku. Fridrich si počkal na z druhé vlny najíždějícího Solovjeva, ale střela ruského obránce byla zblokována. V sedmé minutě se vítkovičtí dožadovali přesilové hry, ale hra plynula dále bez přerušení. Vítkovické protesty neustaly ani v následné přerušené hře a rozhodčí Lacina dvěma minutami za nesportovní chování odměnil Lakatoše. Třinecká přesilovka působila vlažně, než si Nestrašil všiml na pravém kruhu osamoceného Erika Hrni, který se střelou z první nemýlil – 2:1. Odpovědět mohl Rostislav Marosz, jehož střelu ale stihl zblokovat vracející se Marinčin. Po Adámkově vyhození puku mimo kluziště dostali vítkovičtí dárek v podobě přesilové hry. Tu ale nezačali ideálně a často museli akce rozehrávat ze své obranné třetiny. Co se ale nepovedlo přesilovkové pětici, to dokonala čtvrtá vítkovická formace! Petr Fridrich neúnavně napadal třineckou rozehrávku a s kotoučem se dostal až před branku, kde jeho střelu vyrazil Daneček betonem pouze k dorážejícímu Janu Bernovskému, který bekhendem přehodil ležícího třineckého brankáře – 3:1. Pod palbou se ocitl i Stezka, toho nejprve tvrdou střelou prověřil Marinčin a následně se měl vítkovický v brankovišti co ohánět proti Kovařčíkově formaci. Srážka ve středním pásmu se zprvu zdála jako nezaviněná, rozhodčí ale viděli Kalusovo podrážení a Třinec tak mohl umocnit svůj tlak v přesilové hře. Oceláři opět sázeli na souhru Nestrašila s Hrňou, ten ale v slibné příležitosti ještě hledal před brankou lépe postaveného Marcinka. Třinecký útočník ale naštěstí nezakončil a proti nepříjemné Hrňově střele včas zasáhl Stezka.

V úvodní minutě třetí třetiny se dostala první formace do přečíslení, ale Lakatoš nemířil přesně. Tvrdě pálil Ondřej Kovařčík, který ale jen vyprášil Stezkovy betony. Čtvrtá minuta přinesla divokou hru se spornými zákroky na obou stranách, rozhodčí ale nechal hru dále plynout. Následně se na modré čáře skvěle uvolnil Lakatoš, proti kterému ale dobře zasáhl Daneček, ten se následně ocitl mimo brankoviště, ale vítkovičtí nedokázali dopravit kotouč do branky. Kundrátek si ale proti Lakatošovi pomohl faulem a domácí tak hráli v přesilové hře. Lukáš Krenželok zaujal opět své tradiční místo před brankou soupeře, kde svedl nejeden souboj s obranou hostů. Dobrého Krenželokova pohybu na brankovišti využil Dominik Lakatoš, který prostřelil Danečka na první tyči – 4:1. Kundrátek šel v souboji s Kochem ochotně k ledu a zařídil tak svému týmu naději ke snížení v přesilové hře. Vítkovická čtveřice neúnavně bojovala a po dlouhé minutě a čtvrt se jim povedlo osvobodit. Třinec zapsal pouze dva nepřesné střelecké pokusy Miloše Romana. Třinec opět přidal na intenzitě hry a ostřeloval Stezku ze všech pozic. Po zásahu Marcinka vysokou holí musel Flick na ošetřovnu a vítkovičtí hráli přesilovou hru. Kanadský tvrďák se navíc zanedlouho vrátil na střídačku. Z té sledoval nedorozumění při založení útoku a samostatný únik Hrehorčáka, který se štěstím procedil puk výstrojí Aleše Stezky – 4:2. Pět minut před třetí sirénou se tak Třinec držel na dostřel. Domácí mohli získat své tříbrankové vedení zpět, když Kovář vylepšil střeleckou pozici pro Hrušku, jeho pokus byl ale zblokován. Do šance se prodral také Bitten, jenž po souboji s třineckým obráncem skončil v brance místo puku a následně se stal terčem třineckých mstitelů. Důraz předvedl v obranném pásmu Marek Kalus, vybojoval kotouč a založil vítkovické přečíslení. Na jeho konci sice Kaluse vychytal Daneček, ale puk se odrazil k Robertu Flickovi, který trefil poloprázdnou branku Ocelářů – 5:2.

Marek Zadina (HC Oceláři Třinec): Myslím si, že jsme dneska neodehráli dobře první třetinu. Po faulu v útočném pásmu jsme dostali gól a druhý jsme dostali po naší nepochopitelné chybě. Všeobecně jsme dnes dělali spoustu chyb, soupeř nás potrestal a hrál úplně jednoduše. Každý puk vyndával ven z pásma a bylo těžké se do nich dostat. Ve třetí třetině zavřeli střední pásmo a pohlídali si to. Měli jsme trošku více ze hry, ale nebyli jsme schopni se prosadit v předbrankovém prostoru a dnešní zápas z naší strany nebyl dobrý.

Radek Philipp (HC VÍTKOVICE RIDERA): Měli jsme dobrou první třetinu, kdy jsme vsítili dvě branky. Samozřejmě Třinec nás i v té první třetině párkrát zamkl, kdy nás podržel brankář. Ve druhé třetině za stavu 2:1 Třinec tlačil a velká obětavost našich hráčů + gól na 3:1, který vsítili mladíci, tak nám ohromně pomohl. Ve třetí třetině z naší strany dobrá defenziva v čele s výborným gólmanem.

5:2
(2:0, 1:1, 2:1)

Branky: 7. Lakatoš (Bukarts, Solovjev), 12. Chlán (Bernovský, Fridrich), 35. Bernovský (Fridrich, Chlán), 45. Lakatoš (Krenželok, Bukarts), 57. Flick (Kalus) – 28. Hrňa (Nestrašil, Marcinko), 54. Hrehorčák. Rozhodčí: Lacina, Obadal – Gebauer, Hlavatý. Vyloučení: 4:5. Využití: 2:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 1 000 (maximální kapacita povolená vládním nařízením). Střely na branku: 14:19.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Stezka – Solovjev, R. Polák, Galvins, Plášil, Koch, L. Kovář, Gewiese – L. Krenželok, J. Hruška, Lakatoš – Dej, Marosz, Bukarts – Bitten, Flick, M. Kalus – Fridrich, Chlán, Bernovský

HC Oceláři Třinec: Kacetl (od 21. Daneček) – Doudera, Marinčin, Musil, Kundrátek, Jaroměřský, Adámek, Matyáš – Nestrašil, M. Kovařčík, O. Kovařčík – Kurovský, Marcinko, Hrňa – Hrehorčák, Roman, Kofroň – Chmielewski, Szturc, Dravecký