HC VÍTKOVICE RIDERA1416Výhra
HC Energie Karlovy Vary1001Prohra

12.12.2021 16:00 A tým 2021-2022 32

VIT – KVA 6:1: Vítkovice rozstřílely Energii a prodlužují bodovou šňůru

Karlovarští v úvodních minutách hrozili a ve třetí minutě se zásluhou Kohouta dostali do vedení. Následně ale vzali vítkovičtí otěže zápasu plně do svých rukou, změnili obraz hry, když na konci úvodní periody srovnal Flick a následovala třetina z říše snů, když domácí čtyřmi brankami vyhnali Novotného z branky. Krásnou akcí na jeden dotek stanovil konečné skóre Marek Kalus.

Pro zápas s Karlovými Vary, který byl posledním střetnutím před prosincovou reprezentační přestávkou, měli Vítkovičtí logicky jediný cíl. Tím bylo natažení úspěšné bodované série na deset zápasů a pokud možno potvrdit body vybojované na ledě mistrovského Třince. Energie, známá svým agresivním pojetím hry a nebezpečnými brejky a protiútoky, přijela do Ostravy s jednodenním předstihem přímo z pátečního utkání v Brně, zatímco Ostravané kompletní kolo dle rozpisu vynechali.

Ani tentokrát nemohli domácí v defenzivě proti nebezpečnému soupeři ze západních Čech počítat se zraněnými legionáři Solovjevem a Galvinsem, nově ani s Lednickým, který se zranil v zápase v Třinci, do sestavy se ale vrátil Jan Bernovský.

Úvodní minuty v praxi ukázaly, že karlovarští nocovali na Moravě a nemuseli tak absolvovat dlouhou cestu. Od modré čáry střílel Plutnar, ale střela nejproduktivnějšího zadáka Karlových Varů skončila na levém betonu. Na aktivitu hostů odpověděl Hruška, který se dobře tlačil do zakončení, ale proti dvojici bránících to měl složité a tak nezakončil. První dobrou šanci měli vítkovičtí po střele Stehlíka od modré čáry, Novotná vyrazil kotouč před sebe, kde se k bekhendové dorážce dostal Lindberg, který ale trefil Novotného beton. První branku zaznamenala karlovarská Energie. Kohout nahrával na osamoceného Koblasu, ale jeho přihrávku obětavě zblokoval Gewiese, ke smůle domácích se kotouč smolně odrazil zpět ke Kohoutovi, který prostřelil z mezikruží Stezku – 0:1. Flick inkasoval po buly zásah do obličeje a s bolestivou grimasou mířil na střídačku, to ale nevadilo Fridrichovi, který se prodral z rohu až před Novotného. Z brejku střílel Rachůnek a o chvíli později na první tyč nebezpečně pálil i Flek, ten ale nezamířil přesně. Ke střele z mezikruží se chystal Mikúš, který ale nepočítal s číhajícím Kochem, jehož bodyček by se neztratil ani v highlightech kanadskoamerické NHL. Fanoušci v OSTRAVAR Aréně tak mohla vidět další skvělý zákrok vítěze listopadového Radegast Indexu. Nebezpečné od modré čáry pálil Havlín, ale jeho pokus byl naštěstí sražen mimo tři tyče. Téměř okamžitě chtěl odpovědět Bukarts, ale Novotný zůstal připravený u bližší tyče. Jako první se proti pravidlům provinil karlovarský Plutnar, který tak dal domácím šanci k vyrovnání. K tvrdé střele si až ze středního pásma nabruslil Lakatoš, trefil ale pouze jednoho z bránících hráčů. I přes pohledné kombinace si domácí větší gólovou příležitost nevypracovali, a co víc, po návratu Plutnara fauloval v útočném pásmu Chlán. Domácí čtveřice si ale v obranném pásmu počínala suverénně, vyhazovala kotouče ze třetiny a úspěšně napadala rozehrávku soupeře. Do velké šance se v přečíslení dostal Hruška s Bukartsem, ale střela lotyšského útočníka mířila do připravené lapačky Novotného. Domácí byli pod tlakem, ze kterého je únikem dostal až Chlán, který byl u mantinelu faulován. V ponechané výhodě se vítkovičtí usadili v útočném pásmu, kde po přihrávce Bukartse pálil Lakatoš. Kotouč po jeho střele zůstal v brankovišti, kde se skvěle zorientoval Robert Flick a chladnokrevně srovnal – 1:1. Přihrávka Kaluse na najíždějícího Bondru měla oči, ale všimla si ji také obrana Karlových Varů, která přihrávku zblokovala. Kalus místo střídání šlápl do plných a pět vteřin před první sirénou vybojoval další přesilovou hru. I přesto, že vítkovické tlačil čas, dostal se do velké šance Lakatoš, který vracel před branku odraženou střelu Gewieseho. Při Novotném stáli všichni svatí a kotouč přes brankovou čáru nepřešel.

Druhou třetinu tak domácí pokračovali v přesilové hře, kterou po půlminutě využili. Lakatošova střela se odrazila ke Krenželokovi, který dobře viděl na levém kruhu osamoceného Robertse Bukartse, lotyšský kanonýr vymetl pravý růžek Novotného branky – 2:1. O chvilku později bylo ale téměř srovnáno. Stezka vyrazil kotouč pouze před sebe a od jednoho z vítkovických beků se kotouč odrazil zpět do brankoviště, kde se naštěstí zastavil na tyči. Vítkovičtí měli sérii šancí, nejprve puk poskakoval v brankovišti po střele Plášila a o malou chvíli později hledal Chlán svou přihrávkou najíždějícího Lakatoše, tomu ale chyběl krůček k tomu, aby puk dostihl a střílel do odkryté branky. Lakatoš vybojoval další přesilovou hru, kterou odstartovala druhá přesilovková formace. Nejprve tvrdě pálil Koch a po něm od modré čáry Stehlík. Jeho střelu sice dokázal zblokovat Rohan, ale odražený puk si našel Tobias Lindberg, který udělal to nejlepší, co mohl a přesnou střelou z mezikruží poslal Vítkovice do dvoubrankového vedení – 3:1. O minutu a čtvrt později bylo v OSTRAVAR Aréně ještě veseleji, když si na pomalou přihrávku Lakatoše nabruslil Roman Polák, který poslal na Novotného nechytatelnou dělovku, tu jemnou tečí dokázal usměrnit Lukáš Krenželok  – 4:1. Rušno před Novotným bylo také po střelách Deje a Stehlíka, karlovarští ale odvrátili nebezpečí od své branky. Karlovy Vary se pokoušely dostat zpět do utkání a aktivně si počínala první formace, byla to ale jen chvilková záležitost, protože z protiútoku nachytal Novotného střelou zpoza branky Dominik Lakatoš, který tak vyhnal karlovarského brankáře z branky – 5:1. Zápas tak dochytá Vladislav Habal. Toho na ledě tvrdou střelou do masky přivítal Bondra a nerozchytanosti Habala chtěl využít i od modré čáry pálící Gewiese. Po souboji s Bondrou zůstal na ledě ležet jeden z karlovarských hráčů, k překvapení vítkovických příznivců rozhodčí nakonec zvedl svou pravici, byť se značným zpožděním. Energetici tlačili, ale vítkovická čtveřice byla bezchybná a navíc Habala prověřil Hruška. Mikúšova střela byla před Stezkou nebezpečně tečována, ale karlovarští si nebyli schopni vytvořit soustavný tlak a hrozili jen ojediněle.

Úvod závěrečné třetiny přinesl větší aktivitu Energetiků, kteří ostřelovali Stezku ze všech pozic. Obrana domácích v čele s výborným Stezkou i nadále zůstávala neoblomná. Na konci pohledné kombinace Karlových Varů byl Koblasa, ale ani ten si na Stezku nepřišel. Na druhé straně vítkovičtí využili srážky dvou bránících hráčů a Lindberg ještě vyšperkoval akci na jeden dotek přihrávkou na Marka Kaluse, který neomylně trefil odkrytou branku – 6:1. Po vyloučení Poláka měli karlovarští možnost zlepšit si náladu pro dalekou cestu domů, ale ani dobrá střela kapitána Vondráčka neskončila za zády Stezky. Po návratu vítkovického kapitána pálil tvrdě po vhazování Bukarts, Habal s problémy vyrazil kotouč. Zmar karlovarských se prohloubil tři minuty před koncem, když se před Stezkou osamocený zjevil Beránek, ale nepovedlo se mu vymíchat Stezku, který si skvěle poradil také s dorážkou Kulicha. Vedení domácích mohl ještě navýšit Kalus, ale v rozhodující chvíli byl moc blízko branky. Třetí třetina se dohrávala za potlesku tribun, které po celý zápas hnaly domácí za vítězstvím.

Tomáš Mariška (HC Energie Karlovy Vary): Nastoupili jsme s odhodláním, hráli jsme, co jsme chtěli. Pak se bohužel ke konci první třetiny ukázala rozdílnost těch forem obou týmů. Nám se poslední týdny nedaří a Vítkovice hrají velmi dobře. Věří si a to bylo vidět. Pomohli si přesilovými hrami, v podstatě první tři branky jsme dostali z předbrankového prostoru z nestandardních situací a tam se ten zápas zlomil.

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA): Začátek jsme dneska neměli dobrý, hned po dvou minutách jsme dostali gól, ale cením si na mužstvu, že to s ním nezatřepalo. Odvedli jsme výborný výkon, ve druhé třetině jsme zápas otočili a zápas jsme velice dobře ovládli s výborným Stezkou v brance. Pomohli jsme si přesilovkami, odbojovali jsme oslabení. Dali jsme šťastné góly, ale i ty špinavé před brankou z dorážek. Velká poklona pro mužstvo.

6:1
(1:1, 4:0, 1:0)

Branky: 19. Flick (Lakatoš, Bukarts), 21. Bukarts (Krenželok, Lakatoš), 29. Lindberg (Stehlík), 30. Krenželok (Polák, Lakatoš), 33. Lakatoš (Flick), 49. Kalus (Lindberg) – 3. Kohout (Černoch). Rozhodčí: Pešina, Veselý – Brejcha, Axman. Vyloučení: 3:3. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1 000 (maximální kapacita povolená vládními nařízeními). Střely na branku: 29:21.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Stezka – Plášil, R. Polák, Gewiese, J. Stehlík, Koch, L. Kovář – L. Krenželok, J. Hruška, Lakatoš – R. Bondra, Lindberg, M. Kalus – Dej, Marosz, Bukarts – Chlán, Flick, Fridrich – Bernovský

HC Energie Karlovy Vary: Novotný (od 33. Habal) – Rohan, Plutnar, Parkkonen, Dlapa, Havlín, Pulpán, Doudera – Rachůnek, Hladoník, Flek – Mikúš, Kulich, Beránek – Koblasa, Černoch, Kohout – Redlich, Osmík, Vondráček