HC DYNAMO PARDUBICE1102Výhra
HC VÍTKOVICE RIDERA1001Prohra

6.10.2022 18:00 A tým 2022-2023 08

PCE – VIT 2:1: Z urputné bitvy bez bodu, rozhodl Zohorna

V přímém souboji o první místo v tabulce na sebe narazily týmy s nejvyšším počtem vstřelených branek. Místo přestřelky však byla v pardubické enteria aréně k vidění urputná bitva, ve které padly pouhé tři branky. Silná elitní formace Pardubic složená z předsezonních posil se podepsala pod obě branky a de facto tak sama rozhodla o vítězi.

Souboj na ledě vedoucího celku a zároveň souboj o čelo extraligové tabulky. Předehrávka 8. kola mezi Pardubicemi a Vítkovicemi měla dána do vínku velmi atraktivní zápletku. Ostravané přijeli na led favorita soutěže znovu bez zraněných opor Lukáše Krenželoka, Muellera či Grmana. Na soupisce znovu figuroval v obraně junior Prčík a tak také výpomoc z prvoligové Poruby v osobě útočníka Jakuba Šlahaře.

V úvodních minutách se Stezka ocitl pod palbou domácích, ale žádná ze střel mu nenadělala větší starosti. Zajímavý výpad předvedl Prčík, který sebevědomě vyvezl kotouč z obranného pásma a zatímco mu spoluhráči střídali, dokázal mladý obránce ohrozit branku domácích. Při jednom ze soubojů před Stezkovou brankou si držením pomohl Gewiese a první přesilovou hru tak dostali k dispozici domácí. Vítkovice dobře bojovaly a narušovaly kombinaci pardubických, ale kotouč se nakonec stejně dostal na modrou čáru k Peteru Čerešňákovi, který svou dělovkou prostřelil vše, co mu stálo v cestě – 1:0. Vítkovice mohly na nepříznivý stav zareagovat taktéž v početní výhodě, kterou na Musilovi vybojoval u levého mantinelu svým dobrým pohybem Lakatoš. Ten také jako první v početní výhodě ohrozil Willa, ale brankář domácích jeho pokus dokázal vyrazit. Vítkovice sice přesilovou hru nevyužily, ale i po návratu vyloučeného Musila pokračovaly v kombinaci v útočném pásmu. Maroszovu střelu z levého kruhu Will vyrazil pouze do předbrankového prostoru, kde byl osamocen Dej, který pohotově dorazil puk do branky – 1:1. Domácí ale mohli zareagovat záhy, když si mimo puk počínal nedovoleně Koch. Domácí si ale v početní výhodě připsali pouze jeden střelecký pokus, se kterým si Stezka věděl rady. Tlak si vypracovala první řada domácích, Stezka bekhendový pokus Radila vyrazil pouze do předbrankového prostoru, který ale vítkovičtí obránci dobře vyčistili a dorážka z hole domácích tedy nepřišla. Nebezpečně vypadala situace po Lindbergově přihrávce zpoza branky, puk sice doputoval na Bernovského, ten to měl ale na bekhend a obránci domácích jej tedy stihli včas obsadit. Navíc se jim podařilo rozjet rychlý brejk, který byl ale včas zastaven. První formace Pardubic při svém pobytu na ledě zatápěla vítkovickým. Po jednom ze soubojů před brankou bylo signalizováno vyloučení Lakatoše, ale Zohorna se zachoval v duchu fair play a údajný faul na svou osobu odvolal. Nicméně za malou chvíli před brankou fauloval Prčík a Pardubice si přece jen zahrály přesilovou hru. Před první sirénou stihl vystřelit Paulovič, ale Stezka proti jeho pokusu včas vymrštil svou vyrážečku.

V úvodu druhé tetiny pokračovala přesilová hra domácích, se kterou si ale vítkovičtí poradili. S čím si ale vítkovická obrana neporadila, byl průnik Zohorny podél levého mantinelu, který se natlačil před Lakatoše, rychlou kličkou oklamal Stezku a zasunul kotouč mezi jeho betony – 2:1. O malou chvíli později ale Vála před atakujícími vítkovickými hráči vyhodil kotouč mimo kluziště a daroval Vítkovicím šanci k vyrovnání. Bukartsova přihrávka skrz přebrankový prostor sice našla Lakatoše, ale Will se proti jeho střele z první dokázal přesunout. Do hry se dostala také druhá speciální formace ostravských, ale ani tvrdá střela Marosze změnu skóre nepřinesla. Navýšit své vedení mohly Pardubice po Rákosově tečovaném nahození v mezikruží, ale Stezka dokázal na změnu dráhy kotouče zareagovat. Zajímavě vypadala situace po Radilově střele ve dvaatřicáté minutě, jeho pokus sice nebyl přesný a zamířil nad horní tyč, ale puk se po odrazu od zadního mantinelu vrátil zpět do brankoviště, ve kterém Raskob dobře zablokoval dorážejícího Kousala. Také Vítkovice dokázaly uzamknout soupeře v obranném pásmu, nebezpečně pálil Stehlík, ale k dorážce se modro-bílí nedostali a následné dvě Lakatošovy svižné střely bohužel minuly svůj cíl. Diváky v enteria aréně zvedl ze sedadel Poulíčkův průnik zpoza branky, ze kterého se domácí kapitán dokázal natlačit před Stezku, ale naštěstí pro Vítkovice nedokázal puk zvednout nad Stezkův beton. V závěru druhé periody zakládal akci Kovář, kterého k zemi stáhl Radil, což přineslo modro-bílým přesilovou hru. V té ale domácí vystihli rozehrávku Vítkovic a byla z toho situace dva na dva, kterou zakončoval Zohorna a za Stezkou zvonila tyč.

Do třetí třetiny nastoupily Vítkovice oslabeny o Bernovského, který odstoupil již v průběhu druhé periody po bloku jedné z tvrdých střel pardubických obránců. Modro-bílí si do třetí třetiny přenesli část přesilové hry, ale v té se jim nepodařilo až na ojedinělý průnik Raskoba ohrozit Willa. Naopak po návratu vyloučeného Radila orazítkoval Paulovič horní tyč. Obrovskou šanci měl Šlahař, kterého před brankou hledal Stehlík, Šlahařovi ale byla včas zablokovaná hokejka jedním z obránců. Na druhé straně Kovář za brankou tak trochu smolně podrazil Zohornu a další přesilová hra domácích byla na světě. Síla Pardubic v kombinaci byla patrná a puky létaly rychle z hole na hůl. Po Paulovičově přihrávce by Kousal mohl zamířit do zcela odkryté branky, ale na poslední chvíli přihrávku zblokoval Koch. Pardubice ostřelovaly branku ze všech pozic, což odnesl Koch, který inkasoval ránu pukem do hlavy a v předklonu zamířil na střídačku. Vítkovičtí i ve třech dokázali nápor ustát a Paulovičovu střelu ukryl v lapačce Stezka. Kombinaci Pardubic při přečíslení dvou na jednoho zvládl přerušit Stehlík, ale i přesto Kousal bekhendem trefil vzdálenější tyč. Šanci na vyrovnání měl po Stehlíkově dělovce od modré na hokejce tečující Rastislav Dej, ale Will dokázal se štěstím zareagovat. Vyrovnávací branku měl na holi po buly Prčík, který byl chvíli sám v mezikruží. Domácí Vála se k němu ale dokázal hbitě stáhnout a hokejkou srazil kotouč od ochranné sítě. Dobrý pokus vyslal i Lakatoš, který využil clony domácích obránců záhy po buly. Vítkovice v závěru zintenzivnily svůj tlak, ale chybělo jim více pověstného štěstí. Will vyrážel kotouče jen před sebe, ale obrana domácích byla vždy na svém místě a o krok před útočníky Vítkovic. Do konce zbývalo něco málo přes dvě minuty, když Vítkovice vybojovaly buly v útočném pásmu a mohly tak čerpat oddechový čas a nasadit do hry šest bruslařů. To však bohužel k brance nevedlo.

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA): Já bych to viděl ve dvou rovinách. První je, že z toho utkání nemáme ani bod, ale druhá pro nás je pozitivní, protože myslím si, že takhle hrát 60 minut je pro trenéra radost, když vidíme, jak hráči padají po držkách a do šedesáté minuty všichni hráči podávají maximální výkon, včetně samozřejmě toho, že nás podržel gólman. Z čeho už mám hlavu nevím kde, další zlomenina ruky jednoho z klíčových hráčů. Je toho strašně moc. Nechápu, jak to tak funguje. Když se vrátím k tomu začátku zápasu, jak moc dobrý z naší strany nebyl, protože ve třetí minutě jsme byli vyloučeni a domácí dali gól. Asi se tím trošku uklidnili, hráli dobře. Nám se teda podařilo srovnat. Malou taktickou chybou jsme nezvládli ten druhý gól domácích, ale rvali jsme se až do konce, ale jak říkám, k bodům to nevedlo. I když jsme měli i kus štěstí, kdy nám tam zvonily tyčky, ale to k hokeji taky patří. Jak jsem řekl na začátku, nebereme ani bod a děkujeme soupeři k vítězství.

Marek Zadina (HC Dynamo Pardubice): Nám se povedl vstup do utkání, což jsme potřebovali. V poslední době se nám domácí zápasy nedařily, takže jsme chtěli začít dobře. To se nám povedlo, dali jsme gól, byli jsme spokojení. Dostali jsme soupeře trochu pod tlak a udělali jsme dobrou první třetinu. Ve druhé třetině se to trochu přelévalo nahoru a dolů, velmi bojovný výkon obou dvou stran, jak z Vítkovic tak z naší. Byly tam šance, byly tam tyčky. Třetí třetinu si myslím, že jsme hráli velmi dobře jak dopředu, tak ve středním a obranném pásmu. Moc jsme soupeře nepouštěli do šancí, což jsme chtěli. Musím říct, že to kluci odehráli parádně, makali, bojovali jeden za druhého a máme určitě na čem stavět. Samozřejmě stále se chceme zlepšovat a máme se v čem zlepšovat, byly tam nějaké chyby, ale v globálu byl ten zápas odmakaný. Chtěl bych poděkovat do kabiny, máme skvělé tři body doma nad těžkým soupeřem a v neděli nás čeká další zápas.

HC Dynamo Pardubice – HC VÍTKOVICE RIDERA
2:1
(1:1, 1:0, 0:0)

Branky: 5. Čerešňák (Kousal), 22. Zohorna (Kousal, Čerešňák) – 9. Dej (Marosz, Raskob). Rozhodčí: Mrkva, Stano – Hlavatý, Lederer.
Vyloučení: 3:4. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 7 478. Střely na branku: 36:28.

HC Dynamo Pardubice: Will – D. Musil, Čerešňák, Dvořák, Košťálek, Vála, Hrádek, Bučko – Kousal, Zohorna, Radil – Říčka, A. Musil, Ciencala – Koffer, Poulíček, Paulovič – Urban, Rákos, Matys

HC VÍTKOVICE RIDERA: Stezka – J. Mikuš, Prčík, Koch, Raskob, Gewiese, L. Kovář, J. Stehlík – M. Kalus, Marosz, Lakatoš – Fridrich, Lindberg, Bernovský – Bukarts, Krieger, Dej – Lednický, Chlán, Šlahař