TýmI.II.III.PPSNGVýsledek
HC VÍTKOVICE RIDERA002023Výhra
BK Mladá Boleslav011012Prohra

24.9.2017 16:00 A tým 2017-2018 7

Dvakrát dotáhli vedení soupeře a zlomili jeho odpor v samostatných nájezdech. Vítkovičtí potvrdili v domácím prostředí před více než sedmi tisíci fanoušků vítězství z ledu Chomutova a Mladou Boleslav přetlačili. 46 sekund před třetí sirénou srovnal Šimon Stránský a v nájezdech rozhodl o dvou bodech na ostravské konto David Květoň. Excelovali oba brankáři, jak Bartošák, tak Maxwell.

BK Mladá BoleslavOstravané po vítězném utkání v Chomutově nijak proti Mladé Boleslavi sestavu neměnili. Proti houževnatým Bruslařům, vedeným mimo jiné také nyní trenérem Viktorem Ujčíkem, chtěli navázat na páteční úspěch a v domácím prostředí potvrdit body z ledu vedoucího celku, aby se udrželi v čelní skupině tabulky. Ačkoli střelecký účet první dvacetiminutovky hovořil pro remízu 9:9, herně to byli domácí, kteří ovládali dění na ledě. Vítkovičtí, hnáni dopředu velice sympatickou návštěvou a hlasitou kulisou, v prvních minutách nepustili vůbec k ničemu, pravdou ale je, že z herní převahy nevytěžili příliš vyložených šancí. Za zmínku ale určitě stojí pokus Kucsery, po efektním vymanění se z rohu, nebo Barankova spolupráce se Zdráhalem, po které málem kotouč přeloboval brankáře Maxwella. Hromový potlesk sklidil během první komerční přestávky Viktor Ujčík, domácí kotel mu připravil choreo a část Arény také ovace ve stoje. Na ledě ale pokračoval nápor Vítkovic. Až v 10. minutě se hosté po smolném promáchnutí Výtiska přihlásili o slovo, když se s volným kotoučem osamostatnil Žejdl, jeho sólo ze strany ale Bartošák kryl. Boleslav nezužitkovala ani přesilovou hru, ve které si Ostravané vedli nad míru sebevědomě a jistě. Bohužel první perioda gól nepřinesla, a to i navzdory minutu a tři čtvrtě trvající přesilovky Vítkovic pěti proti třem. Ostravané ji sehráli pozičně dobře, ale s malým počtem střel a na dorážku Deje z brankoviště, či střelu Tybora z mezikruží Maxwell dosáhl.

Vítkovičtí nevyužili ani zkrácenou jednoduchou přesilovku zkraje druhé části a dostali se do presu. Boleslavští se po přestávce vrátili hodně aktivně a dokázali několikrát soupeře dokonce zamknout v jeho obranném pásmu a především, ohrozit Bartošáka. Velkou šanci po křídle ve 25. minutě Urban, ale domácí gólman odolal. Pak se začalo hrát ve vysokém tempu, ale spíše defenzivněji laděný přístup obou mužstev nedával mnoho příležitostí k pohledným hokejovým akcím. Byl to především urputný boj. Ostravané navzdory slibným šancím Olesze a Květoně nechali ladem další početní výhodu a po jejím konci málem inkasovali, když se k volnému kotouči dostal z trestné lavice se vracející Kousal. Zajímavý útočný pokus si připsal jinak obránce Lukáš Klok, ale i na jeho průnik středem byl Maxwell připraven. Nejen Vítkovice nezužitkovaly dvojnásobnou výhodu. Mladá Boleslav promrhala minutu pěti proti třem. Nutno podotknout, že se ale hrálo v podivné atmosféře. Těsně před přesilovkou totiž byli do hlediště povoláni zdravotníci, aby ošetřili fanynku, kterou zasáhl kotouč. Aniž by byla situace vyřešena, rozhodčí dali pokyn k zahájení hry, což se domácímu publiku hodně nelíbilo. Naštěstí fanynka odnesla střet s pukem jen jedním stehem. Závěr druhé periody patřil hostům, a to doslova. Přečíslení Klepiše s Urbanem sice neslavilo ještě úspěch, ale při vyloučení Romana sehráli Bruslaři nádhernou kombinaci, která skončila v síti domácích. Hosté u mantinelu na sebe navázali téměř celou čtveřici bránících hráčů, a tak Lukáš Žejdl mohl pohodlně posunout křížným pasem kotouč na Jakuba Orsavu, který se dělovkou z voleje nemýlil – 0:1.

Vítkovická snaha o rychlé srovnání stavu slavila na úvod třetí třetiny úspěch. Ostravané se na soupeře vrhli, po pár sekundách se v šanci ocitl Tybor, jeho dorážka sice neskončila za Maxwellem, ale bylo evidentní, že jde do tuhého. Ve 44. minutě také na to přišlo. Vítkovice zavřely soupeře v jeho pásmu, Rastislav Dej z rohu křížně přihrál na modrou Marku Hrbasovi, který vypálil. Maxwel odrazil střelu a před bránou číhající Jakub Lev dorazil kotouč do klece – 1:1. Ostravané pokračovali v nátlaku a dokonce nastřelili krátce po srovnání břevno. Bylo jen a jen k jejich škodě, že nedokázali proměnit své vyložené šance, protože Boleslav byla po inkasovaném gólu bezradná. Vítkovická kombinace a útočné akce ale končily na vynikajícím Maxwellovi, ten sebral Lvovi dva další potenciální gólové momenty. Nepříjemný okamžik ale zažil jeho kolega Jan Růžička, který na střídačce dostal zásah do hlavy, zřejmě hokejkou od projíždějících hráčů. Brankář Boleslavi se složil na podlahu a přivolaní zdravotníci mu museli pomoci na ošetřovnu. Vítkovická snaha o zisk vedení pokračovala, v 53. minutě uvolnil Šimon Stránský Romana Szturce, ale Maxwell byl znovu pozorný, i když mu kotouč málem vypadl z náruče. Szturc se pokusil důrazně kotouč dohrát a vysloužil si dvě trestné minuty za bránění ve hře brankáři, což mohl být klíčový a rozhodující moment zápasu. Vzhledem k aktivitě Ostravanů byla následující přesilová hra pro jejich naděje až moc přísná. Hosté dokázali i s touto početní výhodou gólově naložit, když se z brankoviště prosadil Jakub Klepiš – 1:2. Pět minut před třetí sirénou domácí opět prohrávali, ale nevzdali se. A nevzdali se ani domácí fanoušci, kterých do OSTRAVAR ARÉNY přišlo přes sedm tisíc. Vítkovický atak na druhé vyrovnání gradoval v poslední minutě při hře bez brankáře. Šimon Stránský se po spolupráci Romanem Szturcem přece jen trefil a 46 sekund před třetí sirénou vyrovnal – 2:2.

Neuvěřitelně psychicky povzbuzení šli modro-bílí do napínavého prodloužení. Útočných brejků bylo více na straně Ostravanů, ale Maxwell odolával, stejně tak ale dokázal své spoluhráče držet při pokusech hostů Patrik Bartošák. Velký brankářský souboj nakonec dospěl až do samostatných nájezdů.

Dvě pětice exekutorů na obou stranách měly rozhodnout o extra bodu. Začal hostující Lukáš Žejdl, Bartošák byla ale ten, kdo uspěl. Na druhé straně kapitán Rostislav Olesz také na brankáře nevyzrál. Matěj Stříteský spustil svou střelu po straně, ale minul. Lukáš Kucsera za domácí překonal Maxwella, ale nastřelil tyč. Jakub Orsava ve třetí sérii proměnil, ale parádní ranou na něj reagoval Jakub Lev. Boleslav mohl do vedení vrátit Jakub Klepiš, ale Patrik Bartošák jeho rychlý blafák lapil. David Květoň za stavu 1:1 prokázal herní sebevědomí a pověsil kotouč do růžku Maxwellovy klece, což vzhledem k tomu, že Martin Procházka neuspěl znamenalo vítězný moment utkání pro Vítkovice – 3:2.

HC VÍTKOVICE RIDERA – BK Mladá Boleslav 3:2 SN (0:0, 0:1, 2:1 – 0:0)

Branky: 44. Lev (Hrbas, Dej), 60. Š. Stránský (Szturc, Hrbas), rozhodující nájezd D. Květoň – 39. (Orsava (Žejdl, Pacovský), 55. Klepiš (Němeček, Musil). Rozhodčí: Mrkva, Kubičík – Lederer, Gebauer. Vyloučení: 5:5. Využití: 0:2. Diváci: 7238. Střely na branku: 39:31

HC VÍTKOVICE RIDERA: Bartošák – Baranka, Hrbas, Klok, Sloboda, Výtisk, Trška, Puzič – D. Květoň, Roman, Tybor – Olesz, Lev, Dej – Kucsera, Kolouch, Zdráhal – Kurovský, Š. Stránský, Szturc

BK Mladá Boleslav: Maxwell – Hanzlík, Eminger, Němeček, Říha, Hrdinka, Stříteský – Lenc, Musil, Procházka – Valský, Klepiš, Urban – Orsava, Žejdl, Látal – Pacovský, Najman, P. Kousal – T. Knotek