HC VÍTKOVICE RIDERA0044Výhra
BK Mladá Boleslav0000Prohra

29.9.2022 17:30 A tým 2022-2023 06

VIT – MBL 4:0: Famózní třetí třetina poslala Vítkovice do čela ligy

Kdo dá gól, vyhraje. I takhle by se dal v jedné větě shrnout průběh čtvrtečního utkání. Bezbrankový stav vydržel až do čtyřiačtyřicáté minuty, kdy se přesnou tečí prosadil Kalus. Poté nastal čas Dominika Lakatoše, který v rozmezí tří minut a jedenadvaceti vteřin zkompletoval hattrick. Zápas navíc vyšperkoval Aleš Stezka prvním čistým kontem v letošní sezoně.

Vítkovice se po třech zápasech na ledech soupeřů vrátily domů. Před vlastní diváky přestoupily v pozici třetího celku tabulky, aby vyzvaly druhou Mladou Boleslav, která ovšem měla před utkáním stejný počet bodů na kontě, jako právě Ostravané. Modro-bílí ale ještě před soubojem s Bruslaři museli opět řešit těžkou situaci v sestavě. Marodka týmu se rozrostla nově o obránce Grmana a Koch stále nemohl nastoupit kvůli disciplinární stopce. Znovu tak trenéři museli sáhnout do juniorského týmu a rovněž také povolat výpomoc z prvoligové Poruby. Vítkovický dres tak opět po čase oblékli zadák Patrik Urbanec a forvard Tomáš Gřeš.

V úvodu utkání měli vítkovičtí dvě slušné příležitosti. Nejprve od modré tvrdě pálil Kovář a následně se do úniku dostal Lindberg, ale Novotný jeho bekhendový pokus vyrazil. Odpověď hostů na sebe nenechala dlouho čekat, ale v obraně se zaskvěl Gewiese, který zblokoval hned dva mladoboleslavské střelecké pokusy mimo branku. Mírných zmatků v obranné třetině mohl využít Stránský, jehož střela se otřela o horní tyč. Mladoboleslavští měli v první třetině navrch a Vítkovice se především bránily ve svém pásmu. Nicméně modro-bílým se dařilo svého soupeře držet v uctivé vzdálenosti od Stezkovy branky. Největší šanci měl Beránek po rychlém přechodu středního pásma, ale Stezka byl proti jeho střele pozorný. Pozor si musel dát také Novotný, na kterého z otočky vyslal skákavý kotouč Lakatoš.

V úvodní minutě druhé periody dostal na vrchol levého kruhu nabito Šťastný, ale Stezka i nadále držel remízový stav. Na druhé straně prakticky z totožného místa pálil Bernovský, jehož pokus skončil na betonech Novotného. Na první vyloučení jsme si museli počkat až do 26. minuty, kdy se proti pravidlům provinil Jeřábek. V přesilové hře tvrdě pálil od modré čáry Mikuš, ale kotouč prosvištěl vedle tyče. Chybu v rozehrávce musel hasit nedovoleným zákrokem Maciaś a síly na ledové ploše se na chvíli vyrovnaly, načež si hru v přesilové hře vyzkoušeli také Bruslaři. Jedovatou Lantošiho střelu vyrazil Stezka až na tribunu. Na střelu Šťastného Stezka zareagovat nedokázal, ale opět se ukázalo, že si vítkovický brankář dobře ustavil svou branku a od tyče kotouč zamířil do rohu. Zahrozili také vítkovičtí, když těsně nad ledem vypálil Raskob. Novotný jeho střelu vyrazil do předbrankového prostoru, ale Marosz to měl k odraženému puku daleko. Dvě nebezpečné střely vyslal na branku Dej. Ten nejprve orazítkoval tyč a podruhé narazil na připraveného Novotného. Vítkovice se dostaly do mírného tlaku, ve kterém Kalus tečoval Raskobovo nahození těsně mimo. Aktivita se domácím vyplatila, protože si Stránský musel vypomoci faulem. Ale i druhá přesilová hra domácích skončila předčasně a na trestnou lavici usedl Krieger. S návratem vyloučeného Stránského se do útoku dral Chlán s Fridrichem, který v souboji před brankou vybojoval faul na Stříteském. I nadále se tak pokračovalo ve čtyřech na obou stranách s pokračující přesilovou hrou, kterou si Vítkovice přenesly do třetí třetiny.

V přesilové hře se nic podstatného neudálo, ale nebezpečná byla střela Deje při vyrovnaném počtu hráčů. Domácí pokračovali v tlaku v útočném pásmu, tvrdě pálil Mikuš. Vítkovice dokázaly prostřídat, puk se dostal ke Gewiesemu, jehož střelu protečoval za Novotného záda Marek Kalus – 1:0. Hra najednou dostala zcela jiný spád. Mladá Boleslav se snažila okamžitě na vítkovickou trefu odpovědět, ale Stezka si se střelou Jeřábka poradil. Novotného pozornost dvakrát vyzkoušel Bukarts a nutno podotknout, že Novotný nepůsobil jistě. Mladá Boleslav se nadechovala k tlaku, ten umocnil faul Petra Gewieseho, který si při čištění prostoru před brankou počínal nedovoleně. Hosté rozjeli přesilovkový kolotoč, na jehož konci na Äberga zívala prázdná branka. Švédský útočník měl naštěstí problém se zpracováním kotouče a Stezka se tak zvládl přesunout ke vzdálenější tyči. Mladoboleslavští zůstali v útočném pásmu i po návratu Gewieseho, ale Stříteského střele vystavila stopku Stezkova hbitá lapačka. Bleskovým protiútokem zahrozili Lakatoš s Maroszem, ale Novotný tentokrát udržel kotouč ve své výstroji, stejně jako po Fridrichově střele po buly. Druhá formace Vítkovic zaznamenala povedené střídání, ve kterém hned čtyřikrát ohrozila branku soupeře. Fridrich ani poté z dorážky Lindberg, ale úspěšní nebyli. Velkou šanci na srovnání měl na holi Kousal, ale Stezka proti němu dvakrát fantasticky zasáhl a i nadále držel čisté konto. Po Maroszově přihrávce pálil Lakatoš, ale Novotný zasáhl. Při další útočné akci Vítkovic již ale tolik štěstí neměl. Lakatoš se prosmýkl mezi dvěma beky a prostřelil Filipa Novotného na lapačku – 2:0. Mladá Boleslav sáhla k oddechovému času a více než tři a půl minuty před koncem zamířil Novotný na střídačku. Tlak mladoboleslavských sílil a po nešťastném a částečně nezaviněném zákroku ve středním pásmu navíc odešel na trestnou lavici Krieger. Vítkovickým se ale povedlo vyhrát vhazování a Dominik Lakatoš měl za vlastní brankou dost času na to, aby přes celé hřiště přesně do prázdné branky – 3:0. I za zdánlivě rozhodnutého stavu zamířil Novotný opět na střídačku. Lakatoš vystihl rozehrávku hostů a zcela nesobecky vyslal Deje vstříc opuštěné brance. Deje ale zvládli mladoboleslavští zablokovat, kotouč se však dostal zpět k Lakatošovi, který zkompletoval hattrick – 4:0.

Ladislav Čihák (BK Mladá Boleslav): Pro nás velice hořké. Myslím si, že jsme nebyli horším týmem, naopak dvě třetiny jsme byli lepším týmem. Bohužel, dvě minuty naší pasivity ve třetí třetině nás stály gól na 1:0 a potom další chyba 2:0. Vítkovicím to tam dnes napadalo, my jsme se snažili, tlačili, velmi dobře bránili, ale gólman jim to pochytal, takže pro nás velice hořké. Ty dva góly do prázdné branky…chtěl jsem dát týmu impuls. Soupeři blahopřeji k vítězství.

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA): Dnes začnu trochu jinak. Chtěl bych poděkovat Porubě, která nám vyšla vstříc s hráči, když máme takovou situaci se zraněními. Těžký zápas, výborný soupeř. Asi nejlépe bruslící tým v extralize. Dostali jsme se do tutové šance ve druhé minutě, kdy Lindberg neproměnil svůj blafák. Nechci říct, že od té doby bylo na ledě jediné mužstvo, ale Boleslav byla lepší. Dělali nám problém v pohybu a my jsme se s tím těžko srovnávali.  Doufali jsme, nebo v koutku duše věřili, že to tempo se nedá vydržet šedesát minut. Byly tam tyčky na obou stranách, ale důležité pro nás bylo, že jsme to udrželi s nulou. Do třetí třetiny jsme šli s tím, že znovu budeme hrát důslednou obranu a budeme čekat na brejk nebo nějakou situaci, ze které udeříme. Bylo to o prvním gólu, komu se to podaří. My jsme byli ti, kterým se to podařilo. Závěr si myslím, že jsme odehráli parádně i v oslabení i v powerplay soupeře. Tam musím kluky pochválit. Samozřejmě Stezka nás držel od začátku do konce, za což mu patří velký dík. Jsou to pro nás velmi cenné body s takhle těžkým soupeřem.

4:0
(0:0, 0:0, 4:0)

Branky: 44. Kalus (Gewiese, Mikuš), 57. Lakatoš, 58. Lakatoš (Dej, Mikuš), 60. Lakatoš (Dej). Rozhodčí: Kika, Obadal – Axman, Synek. Vyloučení: 4:3. Využití: 0:0. V oslabení: 2:0. Diváci: 5 025. Střely na branku: 32:37.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Stezka – J. Mikuš, Urbanec, L. Kovář, Prčík, Gewise, J. Stehlík, Raskob – M. Kalus, Marosz, Lakatoš – Fridrich, Lindberg, Bernovský – Bukarts, Krieger, Maciaś – Dej, Chlán, Gřeš

BK Mladá Boleslav: Novotný – Pýcha, Pláněk, Jánošík, Lintuniemi, Jeřábek, Stříteský, Štich – Kantner, Lantoši, Šťastný – Lunter, Fořt, Stránský – Kousal, Najman, Aberg – Beránek, Bicevskis, Eberle