HC VÍTKOVICE RIDERA00011Výhra
Bílí Tygři Liberec00000Prohra

17.10.2021 16:00 A tým 2021-2022 15

VIT – LIB 1:0 PP: O prvních domácích bodech rozhodl v prodloužení Petr Fridrich

Vítkovice ve svém druhém zápase před domácími fanoušky přivítaly Liberec a k vidění byla defenzivní bitva, kterou muselo rozseknout až prodloužení. V něm byli úspěšnější domácí zásluhou trefy Petra Fridricha. Dva body tak zůstávají doma.

Jubilejní zápas s číslovkou 1 000 pro vítkovického matadora Lukáše Krenželoka. Souboj s Libercem – týmem, se kterým Krenželok vybojoval mistrovský titul v roce 2016 – proto odstartoval slavnostním ceremoniálem, kdy hráč převzal z rukou sportovního ředitele Romana Šimíčka výroční dres s číslovkou 1 000.

Vítkovičtí šli do samotného utkání bez hlavního trenéra Miloše Holaně, kterého skolily vysoké horečky z virózy (naštěstí ne covid). Do sestavy se poprvé dostal po uzdravení ze zranění obránce Jakub Stehlík a návrat hlásil i ruský forvard Afanasijev. Naopak mimo line up zůstal Roberts Bukarts a vinou zranění také Kanaďan Rob Flick.

Úvodní minuty zápasu byly ve znamení vzájemného oťukávání. Po zakázaném uvolnění domácích poprvé ohrozil branku Stezky ex-vítkovický Rosandič, jehož střela ale minula levou tyč. První šanci domácích měl na svědomí Petr Chlán, který využil dobrého pohybu celé formace. Liberečtí však měli v úvodu opticky více navrch a Stezku postupně prověřili Jelínek se Zacharem.  Na druhé straně byl aktivní zejména Marek Kalus, jehož střelu ze 7. minuty musel vyhlavičkovat Kváča, bohužel k dorážce se nikdo nedostal.  Hned ve svém dalším střídání se Kalus dostal do přečíslení spolu s Dejem a byla z toho nakonec zajímavá střela Bondry z druhé vlny.

Do dobré příležitosti se dostala opět čtvrtá formace. Střela Bernovského se ale ukázala jako zbytečná, jelikož Faško-Rudáš úmyslně posunul libereckou branku. Domácí příznivci tak mohou pouze spekulovat, zda by jeho střela mířila mezi tři tyče. Následná přesilová hra nic podstatného nepřinesla a naopak ubráněné oslabení vlilo energii do žil libereckým. Nejprve zahrozil Šmíd střelou z levého kruhu do poloprázdné branky. Stezka ale stihl vykopnout pravý beton a zabránil tak změně skóre. O minutu později musel vítkovický gólman zasahovat proti Klepišově střele z mezikruží.

Domácí mohli jít do vedení v 16. minutě, kdy basebalově střílel Kalus, který trefil břevno Kváčovy branky. Dorážet mohl Bondra, který ale nedokázal dostatečně rychle zpracovat poskakující puk a jeho střelecký pokus tak ležícího Kváču nepřekonal. Poslední minuta úvodní třetiny přinesla velkou šanci Filippiho, kterého skvěle vychytal Stezka.

V úvodu druhé třetiny to Birner zkoušel bekhendem, následně se Fridrich snažil ujet obraně hostů, ale neměl dostatečnou rychlost, aby se dostal před Rosandiče a tak zkusil střelu, se kterou si Kváča poradil. Stezku na druhé straně prověřil dvakrát Rychlovský. Byla z toho ale jen krátká potyčka mezi Šírem a Kochem.

Druhá třetina měla spád a hra se přelévala ze strany na stranu. Vlach z úhlu prověřil Stezku a z protiútoku Fridrich Kváču. Filippi sice přebrusilil Gewieseho, ale o jeho křižnou přihrávku se postaral vracející se Kalus. Ten okamžitě otočil hru a na druhé straně z toho byla střela Kocha. Třetí vítkovický útok měl zanedlouho další příležitost, ale Koch s Dejem nezvolili vhodné řešení situace. To se mohlo domácím vymstít, protože z protiútoku Rychlovský střelou z mezikruží téměř překonal Stezku, který následně neměl kotouč plně pod kontrolou, a tak jistě uvítal přerušení hry. Hostům dělal problémy pohyb Fridricha, který dvakrát v rychlém sledu provětral obranu hostů. Rozruch před Kváčou udělal Bernovský, který se nejprve pohotově tečoval a následně se snažil dorážet. Měl to ale na dlouhou ruku, a tak jej zvládla obrana hostů obsadit. V podobné situaci se na druhé straně vyskytl Ordoš, který mohl dorážet do prázdné branky, ale naštěstí pro domácí byl dobře obsazen Galvinšem, který puk odpálil do bezpečí. Domácí byli po dvě třetiny disciplinovaným týmem, a tak si hosté zahráli přesilovou hru až díky špatnému střídání. Liberečtí dokázali bránící čtveřici uzamknout ve své třetině, ale k podstatnému ohrožení Stezkovy branky nedošlo.  V závěru třetiny byl před domácí brankou dlouho v souboji s Vlachem Lukáš Kovář, který však na rozdíl od svého soupeře udržel nervy na uzdě a vybojoval tak přesilovku, kterou ale rozdělila druhá siréna.

Domácí se nemohli dostat do třetiny a co víc, zásluhou faulujícího Svačiny se počet hráčů na ledě srovnal. Před návratem vyloučeného Vlacha se střelou prezentovali Fridrich s Chlánem, kteří tak alespoň vybojovali vhazování v útočném pásmu. Po několika soubojích za brankou vyplaval puk až k Melanconovi, který z pravého kruhu orazítkoval tyč! Dobré střídání předvedl vítkovický kapitán Polák, který nejprve obkroužil Kváčovu branku a následně pálil z pravého kruhu. Chlánovu střelu zblokoval vracející se Šmíd a na druhé straně sice Zachar oklamal Kováře, ale Stezka byl připraven. Polák to přehnal s důrazem a nabídl Liberci přesilovou hru. Vítkovičtí se ale ubránili a sedm sekund před návratem Poláka si Gewiese vynutil faul. Také hosté byli v obraně bezchybní a Vítkovice k ničemu nepustili. To se pokusili změnit mladíci ze čtvrté vítkovické formace, kteří se svým pohybem postarali o rozruch, také jim však chyběla přesnost v koncovce. V závěru bylo patrné, že ani jeden tým nechce udělat chybu a tomu také odpovídala viděná hra.

Prodloužení začali s pukem na holi domácí a ihned se vydali do útočného pásma. Po kombinaci s Dejem pálil z levého kruhu Petr Fridrich a puk se po jeho střele zastavil až v síti – 1:0.

Radek Philipp (HC VÍTKOVICE RIDERA): Z naší strany ubojované utkání. Velký podíl na tom měl Aleš Stezka, který nás podržel. Samozřejmě šancí jsme měli pramálo, ale jsme rádi za to, že v prodloužení se Fridrichovi podařilo vsítit tu branku, která znamenala plus jeden bod.

Patrik Augusta (Bílí Tygři Liberec): Nehodnotí se mi to lehce. Znovu jsme se nedokázali prosadit v útočné fázi, naše produktivita je teď špatná. Na druhou stranu jsme ten zápas odpracovali, bohužel hokejovosti tam bylo pramálo, pak jsme udělali chybu v prodloužení a ta nás stála ten extra bod.

1:0p
(0:0, 0:0, 0:0, 1:0)

Branky: 61. Fridrich (Dej). Rozhodčí: Obadal, Stano – Rampír, Bohuněk.Vyloučení: 3:3. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 3 684. Střely na branku: 20:29

HC VÍTKOVICE RIDERA: Stezka – Plášil, R. Polák, Galvinš, Gewiese, Koch, J. Stehlík, L. Kovář – L. Krenželok, Marosz, Svačina – Afanasijev, J. Hruška, Fridrich – R. Bondra, Dej, Kalus – Krejsa, Chlán, Bernovský

Bílí Tygři Liberec: Kváča – Šmíd, Vitásek, Rosandič, Melancon, Derner, Ivan, Štibingr – Birner, Gríger, Ordoš – Vlach, Filippi, Zachar – Najman, Klepiš, Faško-Rudáš – Rychlovský, Jelínek, Šír