HC VERVA Litvínov1225Výhra
HC VÍTKOVICE RIDERA3003Prohra

9.12.2022 17:30 A tým 2022-2023 27

LIT – VIT 5:3: Bodová série končí na severu Čech

Vítkovice se na severu Čech praly nejen se střelci Litvínova, ale také s vlastní nedisciplinovaností a nejasným metrem rozhodčích. Při poměru vyloučených 3:8 si modro-bílí zahráli pouze jednu plnohodnotnou přesilovou hru, kterou navíc Krenželok zužitkoval. Vítkovice z ledu vymazaly nejproduktivnější útočníky domácích, ty ale dokázali zastoupit sváteční střelci, kteří se zasloužili o obrat a také o ukončení dlouhé série Vítkovic, které bodovaly čtrnáct utkání v řadě.

Druhou polovinu základní části odstartovali Vítkovičtí na litvínovském ledě. Trenéři museli znovu narychlo řešit změny v sestavě, protože k již zraněnému Lindbergovi přibyl nově také centr Petr Chlán. Ten ostatně ani do Litvínova neodcestoval, jenže v den zápasu vyvstala další nová nečekaná překážka v podobě virózy u brankáře Aleše Stezky. Do brány proti Litvínovu tak nastoupil Lukáš Klimeš a narychlo byl jako druhý brankář povolán z Poruby Ondřej Bláha.

Vítkovice na svého soupeře nastoupily ve velkém stylu a udeřily hned v úvodní minutě. Lakatoš se prodral s pukem před Zajíčka, ale jeho střela byla zblokována. Puk se ale odrazil k Maroszovi, který se neunáhlil se zakončením a všiml si z druhé vlny najíždějícího Raskoba a ten se nemýlil – 0:1. Na pozoru se musel mít na druhé straně i Klimeš, ale Gewiese s Kovářem dobře vyčistili předbrankový prostor a elitní formace domácích se tak k dorážce nedostala. První opticky výraznější tlak měla až Estephanova formace, puk se dostal na modrou čáru, ale po Šaldově střele se k dorážce nikdo nedostal. Skóre se ale přece jen měnilo, a to po akci čtvrté formace Litvínova. Bernovský prohrál buly ve středním pásmu, na modré čáře mu propadl kotouč mezi bruslemi, čehož dokázal využít Zygmunt. Polský útočník v přečíslení dvou proti jednomu vyzval ke střele Jurčíka a ten si připsal první letošní branku – 1:1. Vedení mohl zpět na vítkovickou stranu překlopit Krieger, toho nádhernou přihrávkou napříč útočným pásmem našel Grman, Krieger vypálil z první, ale Zajíček si pokryl místo na první tyči. První faul měli na svědomí domácí, když Strejček zasáhl Fridricha loktem do hlavy, za což byl odměněn dvouminutovým trestem za zásah do oblasti hlavy a krku. Litvínovský obránce se vztekal a na trestnou lavici se mu moc nechtělo, ale ve výsledku bude rád, pokud jeho zákrok nebude zkoumat disciplinární komise. Ihned po buly se kotouč odrazil k Lakatošovi a jeho prudkou střelu musel Zajíček likvidovat maskou, přesný byl také proti Muellerově pokusu o malou chvíli později. Šanci v přesilovce dostala také druhá speciální formace. Ta po buly úspěšně kombinovala v útočném pásmu, Půček posunul puk na modrou čáru, kde Raskob na nic nečekal a nahodil puk na branku, před kterou clonil Krenželok. Vítkovický kapitán nejen, že dobře litvínovskému brankáři clonil ve výhledu, ale kotouč navíc přesně tečoval a vrátil tak vedení na stranu modro-bílých – 1:2. Těsně po buly ale Krenželok podrazil svého soupeře a Litvínov tak záhy dostal příležitost k vyrovnání. V oslabení do brejku ujel Kalus, ale vítkovický útočník postrádal potřebnou rychlost, a tak o kotouč přišel. Litvínov držel útočné pásmo, ale nic kloudného se mu nepodařilo vymyslet. Výjimkou byla střela Kudrny, kterou Klimeš vyrazil vysoko nad sebe a padající kotouč spadl na horní síť vítkovické branky. Vítkovice přečkaly početní výhodu domácích a následně samy udeřily. Marosz u mantinelu vystihl kotouč a posunul jej na modrou čáru. Na ní byl připraven Koch a ten švihem poslal puk do horního rohu branky – 1:3. Velkou šanci Litvínova měl na holi Estephan, který tak mohl potrestat nepřesnou rozehrávku Vítkovic, ale po jeho střele puk opět jen poskakoval po horní síťce. Litvínov pokračoval v aktivitě, ale střelu Guta zblokoval Mikuš a Demelův pokus od modré čáry nemohl Klimeše ohrozit. Konec třetiny se odehrával ve vítkovické obranné třetině a domácí se dočkali branky. Zileho střelu od modré čáry Klimeš vyrazil a k dorážce se dostal osamocený Estephan. Nejproduktivnější hráč Litvínova sice Klimeše překonal, ale kotouč přešel brankovou čáru zcela jasně po uplynutí úvodní dvacetiminutovky. Rozhodčí celou situace ještě přezkoumali na videu, ale jen pár vteřin jim stačilo k tomu, aby ukázali, že branka neplatí. Pro Vítkovice šlo však o zdvižený prst, protože v závěru třetiny prohráli hned několik osobních soubojů a nedostali kotouč do bezpečí.

Po tvrdém střetu Stehlíka se Strakou v úvodu třetiny zůstal litvínovský útočník ležet u mantinelu. Hra plynula dále a po Gutově střele se za Klimešem ozvala branková konstrukce. Domácí se domáhali vyloučení Stehlíka, ale rozhodčí fanouškům nepodlehli a dále trvali na tom, že zákrok vítkovického obránce byl v mezích pravidel. Litvínov nastoupil do druhé třetiny dobře a dostával vítkovické pod tlak. Ten si ale vypracovala také Kriegerova formace, jenže změna skóre se nekonala. Poté, co Kalus zasáhl v souboji vysokou holí svého soupeře, dostali domácí k dispozici dlouhou čtyřminutovou přesilovou hru. Litvínov se v první minutě nedostal ke střele a navíc Hlava v souboji o kotouč zasáhl jednoho z vítkovických a počet hráčů na ledě se vyrovnal. Při hře ve čtyřech za vlastní brankou trestuhodně chyboval Mikuš, ale Klimeš naštěstí ve stoprocentní šanci Jurčíka podržel svůj tým. Po návratu vyloučeného Hlavy pokračovala přesilová hra Litvínova. Litvínov v ní branku Vítkovic neohrozil a navíc se musel bránit, protože v závěru přesilové hry Kovář vysunul do úniku Lednického. Tomu se ještě nabízel Fridrich, který by nejspíše střílel do odkryté branky, Lednický to vzal na sebe, ale branka z toho nebyla. Vítkovice přečkaly přesilovou hru domácích, ale ti nakonec přece jen udeřili. Fronk nabral ve střední třetině rychlost a střelou kolem bránícího Kocha tak trochu nachytal Klimeše – 2:3. Bukarts akci Vítkovic možná trochu překombinoval, když místo zakončení hledal na brankovišti Muellera, ten to měl ale na dlouhou hůl a puk tak nezasáhl. Druhá formace i nadále kombinovala v útočném pásmu a hledala cestu ke gólu, byl to ale opět Litvínov, který dokázal jako blesk z čistého nebe udeřit. Z nic neříkající akce se puk po sérii odrazů dostal na vrchol levého kruhu na hůl Zemana a ten dělovkou prostřelil Klimeše – 3:3. Vítkovice musely přidat na důrazu, a to se nelíbilo Strejčkovi, který si chtěl za vlastní brankou něco ručně vyřizovat s Kalusem. Rozhodčí situaci vyřešil trestem pro oba hráče. V poslední minutě Havelka napřáhl ke střele, ale nakonec rychle obkroužil branku a hledal před ní někoho ze svých spoluhráčů. Klimeš se rychle přesouval ke vzdálenější tyči a ve skluzu posunul svou branku. Rozhodčí Hribik tento sporný moment vyhodnotil zcela nekompromisně v neprospěch Vítkovic a domácí tak dostali k dispozici další přesilovou hru. V závěrečných vteřinách druhé třetiny jel na Zajíčka zcela osamocený Lakatoš. Ten byl ale tísněn časem a rychlou kličku do bekhendu mu litvínovský brankář vychytal.

Vítkovice pokračující přesilovou hru ustály a Mueller pak nadvakrát zakončoval u levé tyče, jenže Zajíček byl v obou případech úspěšnější. Modro-bílí potřebovali zvýšit tempo a do třetí třetiny tak logicky nastoupili ve třech formacích. Vedení mohl Vítkovicím vystřelit od Grman, když Zajíček neudržel jeho nahození od modré čáry ve své výstroji. Před Kriegerem ale kotouč včas odpálil Zygmunt. Dobře od modré čáry střílel i Raskob a ani jeho pokus Zajíček neudržel. Své zaváhání ale napravil proti Fridrichově dorážce. V osmé minutě třetí třetiny za brankou Havelka dlouho držel Fridrichovi hokejku a to se vítkovickému útočníkovi nelíbilo. Rozhodčí však netrestali Havelkovo držení ani následnou reakci Fridricha. Vylučovalo se až za Muellerovo držení hole. Z rozhodnutí rozhodčího Hribika byl překvapen jak Mueller, tak domácí hokejisté. Ti ale nabídnutou přesilovou hrou nepohrdnuli a Jaks střelou od modré čáry poslal domácí do vedení – 4:3. Litvínov navíc hrál brzy opět v přesilové hře, když Krieger zasáhl vysokou holí Zileho. Kriegera navíc brzy na lavici hanby doplnil za podražení Grman. Litvínov měl k dispozici dvaadevadesát vteřin dlouhou dvojnásobnou přesilovou hru. V té ale Litvínovští vyslali na branku jen jednu střelu, se kterou si Klimeš poradil. Po návratu vyloučených se ke střele probil Marosz, ale jeho bekhend změnu skóre nepřinesl. Necelé dvě minuty před třetí sirénou přišel čas na oddechový čas a Klimeš tak zůstal na střídačce. Čtyřicet vteřin před závěrečnou sirénou se litvínovským podařilo po buly dostat kotouč do středního pásma a Zygmunt bekhendovým obloučkem zamířil přesně – 5:3.

Karel Mlejnek (HC Verva Litvínov): Úvod měly Vítkovice vynikající, při prvním a třetím gólu jsme natropili chyby. Tak na kotouči hrát nechceme. Na mužstvu se to odrazilo. Proti takhle extrémně ambicióznímu a hlavně kvalitnímu a organizovanému týmu si vítězství ceníme, ale to je všechno, nic víc, nic míň. Pokorně musíme pracovat dál a vážit si každého bodu.

Miloš Holaň (Vítkovice): Ráno jsme museli řešit zásadní věci co se týká sestavy, pro virózu vypadl gólman číslo 1 a centr číslo 1, což nebylo příjemné. Přesto nám start vyšel parádně. Trošku jsme hned na začátku změnili pojetí. Věděli jsme, že Litvínov po nás půjde, tak jsme tomu přizpůsobili naši hru. A vydolovali jsme hned v prvním střídání gól. První třetinu jsme vyhráli 3:1, ale obraz nebyl vynikající. Při tomhle vedení jsme měli dva samostatné nájezdy, nedali jsme je a pustili jsme domácí, aby ve druhé třetině srovnali krok. I nedůsledností do obrany, na jeden gól jsme jim ve středním pásmu nahráli. Do třetí části jsme šli za vyrovnaného stavu, asi disciplína v závěru rozhodla, že si neodvážíme ani bod, který bychom brali.

5:3
(1:3, 2:0, 2:0)

Branky: 6. Jurčík (Zygmunt, Havelka), 32. Fronk (Freibergs, Jaks), 34. Zeman (Estephan, Zdráhal), 53. Jaks (Stránský), 60. Zygmunt – 1. Raskob (Marosz, Lakatoš), 10. Krenželok (Raskob), 13. Koch (Marosz). Rozhodčí: Hribik, Květoň – Svoboda, Gerát. Vyloučení: 3:8. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Divácí: 3 015. Střely na branku: 38:27.

HC VERVA Litvínov: Zajíček – Zile, Zeman, Freibergs, Strejček, Demel, Jaks, Šalda  – Hlava, Sukeĺ, Kudrna – Stránský, Estephan, Zdráhal – Straka, Gut, Fronk – Havelka, Jurčík, Zygmunt

HC VÍTKOVICE RIDERA: Klimeš – Koch, Raskob, J. Mikuš, Grman, J. Stehlík, Gewiese, L. Kovář – L. Krenželok, Marosz, Lakatoš – Bukarts, Krieger, Mueller – Fridrich, Dej, M. Kalus – Půček, Bernovský, Lednický