HC VERVA Litvínov0112Prohra
HC VÍTKOVICE RIDERA1023Výhra

16.9.2022 17:30 A tým 2022-2023 01

LIT – VIT 2:3: Důležitá výhra na úvod, zářilo americké duo

Vítkovičtí přečkali očekávaný agresivní nástup Litvínova, nenechali nic náhodě a sami si šli za důležitým vítězstvím v úvodním utkání nové extraligové sezony. Domácí marně dotahovali vedení ostravského celku, o které se výraznou měrou postaral centr první formace Peter Krieger. Americký útočník se asistencí podepsal pod všechny branky Vítkovic. Ty vezou z podhůří Krusných hor plný počet bodů po téměř šesti letech.

Nová extraligová sezona začala Vítkovicím na ledě Litvínova. Ostravané vyrazili na sever Čech s jednodenním předstihem a už pro úvodní duel nového soutěžního ročníku museli trenéři měnit zamýšlenou sestavu. Mimo hru totiž zůstal útočník Půček, který si z posledního přípravného utkání odnesl zranění dlouhodobější povahy. Na poslední chvíli také zdravotní problém zastavil start forvarda Marka Kaluse. Utkání začalo o několik minutek později, Litvínovští před úvodním vhazování věnovali slavnostní ceremoniál ocenění končících hráčů Lukeše a Hübla.

Litvínovští se v úvodu třetiny snažili vrhnout co nejdříve do útoku a jako první po odrazu od zadního mantinelu střílel Straka, Stezka byl ale pozorný a betonem tento střelecký pokus zneškodnil. Na druhé straně se o odpověď snažil Fridrich, ale Zajíček jeho záměr a střelu mezi betony přečetl a kotouč vyrazil. Po Hlavově přihrávce se do velké příležitosti dostal Helt, ale Stezka byl pozorný. V témže okamžiku přistihli čároví rozhodčí Vítkovice se šesti hráči na ledové ploše a Verva tak dostala k dispozici první přesilovou hru zápasu. V té chtěl Kudra překvapit Stezku u levé tyče, ale to se mu naštěstí nepovedlo, následně Jaks svou střelou od modré čáry orazítkoval tyč. Litvínov byl v přesilové hře i nadále aktivní. U dlouhého nahození o zadní mantinel byl jako první Chalupa, ale jeho střela nemířila přesně, stejně tak jako střela Hlavy, který střílel těsně po návratu vyloučeného Bukartse, který odpykal dvouminutový trest pro vítkovickou střídačku. Hned v dalším střídání mohl skóre otevřít Krieger, který ukázal svou rychlost, dojel odražený kotouč a pokusil se o překvapivou kličku do bekhendu. Zajíček ale se štěstím zasáhl. Při dalším střídání vítkovické první formace se již měnilo skóre. Puk se po Mikušově nahození o zadní mantinel dostal ke Kriegerovi, ten se naštěstí neunáhlil se střelou a přesnou přihrávkou našel dojíždějícího Muellera, který si tak připsal první soutěžní branku ve vítkovickém dresu – 0:1. Litvínov chtěl samozřejmě co nejdříve vyrovnat, ale Zdráhal ani Hlava nebyli úspěšní. Pokus Abdula a dorážku Estephana Stezka vyrazil a následně přerušil hru. Do dobré příležitosti se dostal Demel, který nejprve dobře vypíchl kotouč na modré čáře, narazil si jej s Hlavou, ale při bekhendovém zakončení jednoruč naštěstí pro vítkovické nezamířil přesně. Dobrým pohybem se do šance z levého křídla prodral Bernovský, ale Zajíčka nadvakrát nepřekonal.

V úvodu druhé třetiny se proti pravidlům provinil Marosz a k vidění tak byla druhá přesilová hra domácích. V té nebezpečně pálil Jaks, ale jeho střelu obětavě zablokoval Mikuš. Největší šanci v litvínovské přesilové hře měli vítkovičtí. Mueller na modré čáře obral domácí o kotouč a vyslal do samostatného úniku Kriegera, ten jel sám na Zajíčka, ale jeho střela bohužel nebyla přesná a skončila vedle pravé Zajíčkově tyče. Při hře v plném počtu Lednický zkoušel pozornost domácího brankáře, ten jeho střelu vyrazil do prostoru, kde ale nebyl nikdo z vítkovických útočníků. Zdráhal kroužil v obranném pásmu Vítkovic, vybídl ke střele Kudrnu, který byl osamocen na vrcholu levého kruhu a tvrdou ranou trefil roh Stezkovy branky – 1:1. Po Lakatošově chybě na útočné modré čáře se na branku valil Straka, ale kapitán domácích sice prostřelil Stezku, ale jeho střela skončila na zadním mantinelu. V přerušené hře se strhla za brankou Vítkovic drobná rozmíška mezi Chalupou a Gewiesem, rozhodčí ale celou situaci vyřešil prozatím domluvou oběma kohoutům.  O překvapivou akci se postaral Koch, který již ve středním pásmu nabral dobrou rychlost, namířil si to kolem litvínovské branky, ale Zajíček se včas dokázal přesunout ke své vzdálenější tyči. Svou dravost předvedl Fridrich, který se propracoval ke kotouči, posunul jej na Lindberga, ale stav po jeho střele zůstal nezměněn. To se mohlo změnit po Gewieseho faulu, protože Verva dostala k dispozici další přesilovou hru. Jaksovo nahození vyrazil Stezka před sebe, ale pohotový Mikuš odklidil kotouč do bezpečí. Více toho domácí v přesilové hře nepředvedli. První formace Vítkovic se dostala do přečíslení dvou na jednoho, Bukarts to vzal na sebe, ale jeho zakončení nebylo přesné.

Po Muellerově střele se k dorážce drali Krieger i Bukarts, ale ani jeden z nich se k puku neprodral. Podruhé v utkání se jeden z týmů provinil špatným střídáním, tentokrát to byli domácí a Vítkovice tak dostaly k dispozici první přesilovou hru. Necelá minuta vítkovickým stačila k tomu, aby šli do vedení. Kreiger se s pukem na holi prokličkoval obranou domácích a našel zcela volného Muellera, který neměl problém s tím, aby trefil odkrytou branku Zajíčka – 1:2. Zvýšit mohla třetí formace, když Fridrich ujel s Lindbergem do přečíslení, ale Lindbergovi se nepovedlo zpracovat těžkou přihrávku. Ke snížení se chtěla prodrat první formace Litvínova, ale Abdul se Zdráhalem na Stezku nevyzráli. Čas plynul rychle, což vyhovovalo hlavně vítkovickým. Navíc se Vítkovice dostaly do dalšího přečíslení dvou na jednoho. Nahrávače Petera Kriegera v něm tentokrát doplnil Roberts Bukarts. Krieger si položil bránícího hráče a bekhendem vyzval lotyšského kanonýra ke střele do poloprázdné branky – 1:3. Vedení navíc mohl navýšit Lakatoš, který byl před Zajíčkem nikým nehlídán. Lakatoš byl ale příliš blízko litvínovské brance, a tak místo kliček zkusil prudkou střelu, kterou ale Zajíček chytil. Snížit mohl Zdráhal, který se prosmýkl od modré čáry do mezikruží, ale Stezka udržel dvoubrankové vedení. Krieger mohl k dosavadním třem asistencím přidat i branku, ale po Muellerově přihrávce trefil z předbrankového prostoru břevno. Necelých pět minut před koncem třetí třetiny vysekl Mikuš svému soupeři hůl a zamířil tak na trestnou lavici. Čtvrtou přesilovou hru už domácí přece jen dokázali využít, když naprosto přesně zamířil z levého kruhu Šimon Stránský, který si oslavu své branky proti mateřskému týmu patřičně užil – 2:3. Dvě minuty před koncem to domácí zkusili s šesti hráči v poli. Po oddechovém čase domácích pálil tvrdě Jaks, ale puk se odrazil k mantinelu, odkud vítkovičtí minuli prázdnou branku. Marosz mohl následně rozhodnout, ale byl tísněn dvěma hráči domácích, a tak trefil bekhendem pouze brankovou konstrukci. Stránského střelu v závěrečných vteřinách zblokoval Lakatoš a díky bojovnému Fridrichovi zápas skončil ve středním pásmu, tedy daleko od branky Vítkovic.

Vladimír Růžička (HC VERVA Litvínov): „První třetina odpovídala prvnímu zápasu soutěže. Bylo to o oťukávání, ale dostávali jsme se do nějakých šancí. Věděli jsme, že Vítkovice mají silný tým a budou hrát na brejky, což v zápase potvrzovaly. Pak nám ujely, vstřelily gól. Zhruba do šesté minuty druhé třetiny nebyla naše hra dobrá, ale od druhé poloviny to bylo mnohem lepší a hráli jsme mnohem lépe. Měli jsme šance, v útočném pásmu jsme se drželi na kotouči, vyhráli jsme souboje a vrátili jsme se do zápasu. Ve třetí třetině šlo o to, kdo to lépe ubrání a podaří se mu brejk. My jsme udělali několik chyb. Nejdříve nesmyslné vyloučení, kdy náš centr byl ještě na polovině ledové plochy a nestřídal, přitom druhý centr už skočil na led, čímž jsme získali oslabení. Věděli jsme, že Vítkovice mají výborné přesilové hry. To potvrdily, když nám vstřelily druhý gól do prázdné brány. Je to škoda, makali jsme do poslední vteřiny. Závěr zápasu jsme odehráli velice dobře, ale bohužel nám to branky soupeře už nic nespadlo.“

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA): „Konečně to začalo. Všichni se těšili na ostré zápasy. Nebylo to jednoduché utkání. Na začátku první třetiny jsme se dostali pod tlak, ve čtvrté minutě už přišlo vyloučení. Nakonec pro nás třetina skončila hodně dobře a vyhráli jsme ji 1:0. Ve druhé části jsme vypadli ze hry, ze systému a Litvínov převzal otěže. Za stavu 0:1 jsme měli samostatný nájezd, který se nám nepodařilo proměnit a zvýšit tak na 0:2. Posléze dokázal Litvínov srovnat. Pro nás bylo velmi důležité, že jsme inkasovali pouze jednu branku. Do třetí třetiny jsme šli s tím, že chceme dobře bránit a čekat na šance, což se nám povedlo a dali jsme gól. Kluci utkání odmakali, byla to ukázka týmu, že i Dominik Lakatoš zablokuje střelu, která mohla jít na bránu. Hráčům chci poděkovat za vstup do ročníku, ale zatím to absolutně nic neznamená. Už se musíme soustředit na Plzeň, která nás čeká v neděli.“

2:3
(0:1, 1:0, 1:2)

Branky: 29. Kudrna (Zdráhal), 56. Stránský (Jaks, Estephan) – 11. Mueller (Krieger, Mikuš), 44. Mueller (Krieger), 49. Bukarts (Krieger, Mikuš). Rozhodčí: Hejduk, Horák – Hynek, Gerát. Vyloučení: 1:4. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 3 139. Střely na branku: 28:38.

HC VERVA Litvínov: Zajíček – Zile, Jaks, Šalda, Freibergs, Demel, Strejček, Zeman – Abdul, Estephan, Zdráhal – Straka, Stránský, Hlava – Kudrna, Súkeľ, Fronk – Zygmunt, Helt, Chalupa

HC VÍTKOVICE RIDERA: Stezka – J. Mikuš, Grman, Gewiese, J. Stehlík, Koch, Raskob, L. Kovář – Bukarts, Krieger, Mueller – L. Krenželok, Marosz, Lakatoš – Fridrich, Lindberg, Bernovský – Dej, Chlán, Lednický