HC Sparta Praha0325Výhra
HC VÍTKOVICE RIDERA1113Prohra

10.1.2020 18:30 A tým 2019-2020 35

SPA – VIT 5:3: Sparta předčila Vítkovice i potřetí

Mnohem vyrovnanější, než bitvy na ostravském ledě, ale přesto Vítkovice na Spartu nevyzrály. Ve třetím vzájemném duelu obou odvěkých rivalů modro-bílí dvakrát vedli, jenže extraligový lídr dokázal pokaždé srovnat a nakonec i vývoj utkání otočit ve svůj prospěch.

HC Sparta PrahaVítkovice se vůbec poprvé v této sezoně představily na pražském ledě, vzhledem k tomu, že první dvě vzájemná střetnutí hostila Ostrava. Modro-bílým se doma proti Spartě nedařilo, na půdě tradičního protivníka věřili v opak. Trenéři Mojmír Trličík – Rostislav Klesla – Ladislav Svozil ale měli plné práce se zkompletováním sestavy. Mimo pro zranění zůstal obránce Petr Šidlík, na druhé straně Jan Štencel se zdál být připraven nastoupit. Otazník až do poslední chvíle visel nad startem Ondřeje Romana.

Domácí chtěli zaútočit na pátou výhru v řadě. Hosté potřebovali co největší počet bodů pro svůj boj o záchranu. To byl také důvod, proč Vítkovičtí začali dravě, napadali Pražany při rozehrávce, rychle přistupovali k soupeřům se snahou co nejvíce jim znepříjemnit hru na puku. Je ovšem pravdou, že samotný úvod utkání se rozpustil v řadě přerušení, způsobených zakázanými uvolněními či ofsajdy obou týmů. Tempo tak zápas získával pozvolna. Až v 5. minutě se Blain snažil podpořit útok Sparty, ale Svoboda zasahovat při nepřesné střele nemusel. Na druhé straně s k prvnímu střeleckému pokusu osmělil z dálky Rastislav Dej a obdobně také nepřesně. Pražané si vytvořili souvislejší tlak kolem 9. minuty, tvrdě pálil z modré dvakrát Jurčina, k dorážkám se nikdo před Svobodou nedostal. Když atak domácích nevyšel, přišel na řadu brejk Petera Tršky, ale Matěj Machovský zasáhl. Vítkovičtí se tlačili do zakončení, při střele Jana Štencela měl Machovský zakrytý výhled, ale přesto dokázal odrazit instinktivně kotouč mimo. V 15. minutě Ostravané domácí kompletně zaskočili, po vyhraném buly v útočném pásmu pálil bez přípravy Roberts Bukarts a Vítkovice se ujaly vedení – 0:1. A krátce na to pálil nebezpečně z modré čáry obránce Kvasnička. To vše jen potvrdilo fakt, že navzdory aktivitě Sparty nebyly Vítkovice rozhodně bojácným týmem, samy rozvíjely útočné akce a favorit utkání i sezony se tak kromě útočných plánů musel soustředit na obrannou činnost.

Bylo jasné, že po třetině, kterou vyhráli Vítkovičtí a byli v ní i střelecky aktivnější, bude chtít Sparta kontrovat. Samotný úvod druhé periody patřil skutečně domácím, ale bez větší střelecké šance. To se ovšem nedá říct o Ostravanech, kteří ve 22. minutě měli na holi druhý gól, konkrétně obránce Robert Černý, ale přestřelil. Hned poté si hosté zahráli druhou přesilovku večera, ale nedokázali se udržet v útočném pásmu, sparťanské oslabení bylo opět úspěšné. Až s návratem vyloučeného Dvořáka si potáhl puk Šimon Stránský na střed a vypálil, Machovský ovšem i v pádu puk zachytil. Až ve 29. minutě se pokusil prosmýknout v prvním vážnějším sparťanském útoku před Svobodu Kalina, ale vítkovický brankář si svou pravou tyč pohlídal. Krátce za polovinou utkání se obrana Vítkovic dopustila chyby při pokusu o rozehrávku, do ní se úspěšně vložil Lukáš Pech, nastřelil puk na Svobodu a za přispění Formana se z druhé vlny dokázal prosadit Robert Říčka – 1:1. Zlom ve hře byl evidentní, zatímco Pražané notně ožili, potrestaná chyba na chvíli srazila sebevědomí hostů a co víc, Ostravané se museli poprvé v zápase bránit přesilovce. Zkonsolidovali ale své síly a navzdory síle speciálního týmu Pražanů na nerovnovážné stavy, dokázali odolat tlaku a naopak i díky Stránskému ohrozit Machovského. Ve 36. minutě se chyby nevyvarovali ani domácí, nevydařenou rozehrávku Košťálka zachytil Miroslav Indrák a puk pouze posunul na pohotově zakončujícího Šimona Stránského, který Vítkovicím vrátil vedení – 1:2. Sparta se dočkala druhého srovnání do dvou minut, zásluhu na tom měl Michal Řepík, který dokázal uniknout obraně Ostravanům a kličkou do bekhendu úspěšně překonal Miroslava Svobodu – 2:2. Modro-bílí pak museli všechno své úsilí soustředit opět do obranných řad, při vyloučení Bukartse je domácí v jejich pásmu nepříjemně ždímali. Ani tak to nestačilo, necelou minutu před druhou sirénou propálil vše před sebou Robert Říčka a Sparta se poprvé v zápase ujala vedení – 3:2.

Třetí třetinu otevřelo vyloučení Sparty, takže Vítkovice měly ideální příležitost ke srovnání a k návrat do zápasu. Jenže až na pár chvilek na úvod se jim nedařilo usadit se v útočném pásmu, natož ohrozit Machovského. Pak přišlo provinění právě na straně hostů a jejich přesilovka byla ta tam. Ani Pražané ale nevyužili zkrácené výhody k navýšení skóre, při úniku Kudrny máchnul po puku Miroslav Svoboda. Následnou mezihru charakterizovala snaha Vítkovic, ovšem také úspěšná kontrola dění na ledě ze strany Sparty. Ostravané se nedostávali před Machovského, jejich útoky domácí dobře pokrývali a drželi obranné i střední pásmo. V 50. minutě přišla dramatizace celého utkání. Nejprve se před Svobodu protáhl David Vitouch a mohl slavit svůj první extraligový gól – 4:2. Dvoubrankové vedení Sparty ale nemělo dlouhého trvání. Nejprve vyrazil vstříc Machovskému Štencel a v následné ponechané výhodě pálil z první Ondřej Roman a puk těsně před branou Pražanů tečoval Miroslav Indrák a oslavil první trefu ve vítkovickém dresu – 4:3. Klid nebyl ani poté, domácí obdrželi v 53. minutě trest za zdržování hry a ostravská početní výhoda tentokrát byla velice nebezpečná. Nebezpečná, jenže neúspěšná a čas pracoval pro rudé. Aktivita ale modro-bílé neopouštěla a domácí byli nuceni začít kouskovat hru. Necelé čtyři minuty před třetí sirénou si hosté vzali oddechový čas a také vsadili vše na útočnou hru v šesti hráčích bez brankáře. Ostravané si nevytvořili souvislejší tlak, ve chvíli, kdy se k němu schylovalo, se Sparťané důrazně opřeli do vítkovických hráčů a z následného zisku puku trefil Jan Košťálek prázdnou klec – 5:3. Hosté se nevzdávali, Jan Štencel zavezl puk před Machovského a ten se musel hodně otáčet, následoval brejk Smejkala, který ale skončil na hbitosti Miroslava Svobody. Ani útočně laděný závěr ale nic nezměnil na tom, že Sparta ovládla třetí měření sil s Vítkovicemi a Ostravané tak ani na pražském ledě nepřetlačili svého dlouholetého rivala.

Jaroslav Nedvěd (HC Sparta Praha): Na začátku byl soupeř lepší a jednoznačně hladovější, protože bojuje o bytí a nebytí, zatímco my, v komfortní zóně, jak se dlouhodobě pohybujeme nahoře, jsme hráli z ruky a nebylo to ono. V první třetině jsme měli čtyři střely na branku. O první přestávce jsme si k tomu něco řekli a ve druhé třetině se to projevilo. Hra se vyrovnala a i díky přesilovkám jsme soupeře chvílemi přehrávali. Nevytvořili jsme si ale výrazný náskok, soupeř šel do toho na risk a výsledek jsme bránili. Pro diváka zajímavý zápas, pro nás trenéry stresující. Za nás se šťastným koncem. Určitě si k tomu něco řekneme a na něco se podíváme, protože náš výkon celých 60 minut nebyl ono. Byly části, kdy jsme hráli dobře a naopak kdy nás soupeř přehrával.

Mojmír Trličík (HC VÍTKOVICE RIDERA): Náš tým bojoval, dřel. Vůbec to nevypadalo, že bojuje tým z prvního místa tabulky proti týmu, který je na spodku. Věřili jsme, že můžeme vyhrát a i průběh zápasu ukázal, že by to tak mohlo být. V podstatě tři asistence u branek soupeře znemožnily to, abychom nějaký bod získali. Domácí takhle získali tři body.

HC Sparta Praha – HC VÍTKOVICE RIDERA 5:3 (0:1, 3:1, 2:1)

Branky: 31. Říčka (Forman, Pech), 38. Řepík (Blain), 40. Říčka (Forman, Pech), 50. Vitouch (Košťálek), 59. Košťálek – 15. Bukarts (Roman), 26. Š. Stránský (Indrák), 51. Indrák (Roman, Trška). Rozhodčí: Hradil, Šindel – Hlavatý, Špringl. Vyloučení: 4:3. Využití: 1:0. Diváci: 7 064. Střely na branku: 32:27

HC Sparta Praha: Machovský – Kalina, Blain, Jurčina, Piskáček, Dvořák, Košťálek, Poizl – Smejkal, D. Tomášek, Řepík – Kudrna, Rousek, Pšenička – Říčka, Pech, Forman – Vitouch, Sukeľ, Dvořáček

HC VÍTKOVICE RIDERA: M. Svoboda – Výtisk, Trška, Štencel, D. Krenželok, Kvasnička, R. Černý, L, Kovář – Bukarts, Roman, Lakatoš – Schleiss, Š. Stránský, Indrák – Dej, R. Veselý, Mallet – Razgals, Werbik, Kubalík