TýmI.II.III.PPGVýsledek
HC Sparta Praha10113Výhra
HC VÍTKOVICE RIDERA00202Prohra

26.10.2022 18:30 A tým 2022-2023 31

SPA – VIT 3:2 PP: Vítkovice vybojovaly cenný bod, vánoční předehrávku rozhodl Řepík

Po úspěšném víkendu před domácími fanoušky, se Vítkovice vydaly opět na led soupeře a v pražské O2 Aréně předehrávaly utkání 31. kola extraligy proti Spartě. K vidění tentokrát nebyly střelecké hody Vítkovic, ale naopak tuhý boj připomínající zápasy play off, který muselo rozhodnou až prodloužení. V něm se po individuální akci prosadil Řepík, který tak rozhodl, že bonusový bod připadl Spartě.

Vánoční předehrávka 31. kola zavedla Vítkovice opět po měsíci na led pražské Sparty. Domácí se v prosinci vydají na Spengler Cup, takže svatoštěpánský souboj s Ostravany musel najít nové datum a našel jej ve středu 26. října. Oba celky nastoupily před zaplněnou O2 Arénu se změnami v sestavě. Zatímco Sparta mohla do boje poslat svou novou akvizici z NHL, obránce Michala Kempného, modro-bílí byli nuceni se znovu obejít bez Petera Muellera. Amerického kanonýra nepustilo do hry zranění v dolní oblasti těla, byl proto zapsán na marodku. Na křídle první formace jej nahradil Roman Půček, který se naopak po uzdravení z marodky vrátil.

Prvním hráčem, který ohrozil branku soupeře, byl novic v sestavě Sparty Michal Kempný, který tvrdě vypálil od modré čáry. Ze stejného místa poté pálil Mikliš a před dorážejícími útočníky odklidil vyražený puk Lakatoš. Sparťanskou ztrátu kotouče mohl využít Kalus, jeho střela měla potřebnou razanci, ale chyběla jí přesnost. Chybu Kempného na útočné modré čáře mohl potrestat Lakatoš, ale vítkovický kapitán byl v zakončení tísněn vracejícím se Kempným, a proto nezakončil úplně ideálně. Pod tlakem elitní formace Sparty se ocitl čtvrtý útok, ale Stezka si s nájezdem Řepíka od levého mantinelu poradil a přerušil hru. První vyloučení měla na svědomí Sparta, když Petr Hauser po vhazování zasáhl hokejkou obličej Lukáše Kováře. Vzhledem ke krvavému zranění vítkovického obránce z toho byl čtyřminutový trest pro extraligového debutanta Hausera. Svou typickou střelou na přední tyč zkoušel Kořenářovu pozornost Lakatoš, ale puk skončil za brankou. Nadějněji vypadala Bukartsova střela, kterou Kořenář neudržel ve své výstroji, ale před dotírajícím Kalusem včas přikryl kotouč. Modro-bílí si museli dát pozor také na útočný výpad oslabeného soupeře. Sobotka se sice s pukem na holi dostal do útočného pásma, ale jeho střela Stezku neohrozila. Tvrdou střelu vyslal znovu Lakatoš, ale Sparta dlouhé oslabení ustála. V patnácté minutě Sparta rychlým přechodem středního pásma dokázala přečíslit vítkovické tři na dva. Puk se dostal na levé křídlo k Sobotkovi, ke kterému se marně vracel Půček a zkušený útočník Sparty dokázal využít volného prostoru a prostřelil Stezku na vzdálenější tyči – 1:0. O malou chvíli později mohlo být s Vítkovicemi ještě hůře, když domácí zopakovali předchozí akci téměř jako přes kopírák. Erik Thorell si stahovačkou položil Raskoba, ale poté nechal vyniknout Stezkovu lapačku.

V úvodní minutě druhé třetiny fauloval Moravčík a Vítkovice tak měly znovu možnost si zahrát v přesilové hře. Hned po buly pálil od modré Mikuš a jeho nahození se zastavilo až na masce Kořenáře. Více toho modro-bílí v početní výhodně nepředvedli. Dlouho se hrálo bez vážnějších šancí na obou stranách. Po osmi minutách na trestnou lavici usedl Mikuš poté, co zasáhl Tomáška holí do obličeje. Sparta dlouho kombinovala v pásmu, ale vítkovičtí nepouštěli soupeře do střeleckých příležitostí z nebezpečných míst. Od modré čáry pálil Kempný, jehož pokus obětavě zablokoval Dej. Také Vítkovice hru v početní nevýhodě zvládly bez výraznějších potíží. Za vysokým nahozením se hnal Fridrich, kterému byla v rozhodující chvíli vyseknuta hokejka bránícím Moravčíkem, rozhodčí však posoudil tento zákrok jako čistý. Po dalším individuálním průniku Fridricha pálil Lakatoš, ale ani po tomto střeleckém pokusu se skóre neměnilo. Vítkovice byly aktivnější než Sparta, ale ani pokusy Kriegera s Chlánem neznamenaly vyrovnání. Nevylučovalo se ani po háčku Janduse, díky kterému nemohl zakončit Marosz. Zajímavě vypadala akce první formace, ve které Půčka nahradil Lednický, ten lehkým přiťuknutím vyslal do pásma Kriegera. Ten čekal, až mu před branku najede Bukarts, jenže lotyšský útočník byl poslán k zemi Tomáškem a byla z toho přesilová hra modro-bílých. V té nebezpečně pálili Mikuš s Bukartsem, ale vítkovickým snahám stále něco chybělo. Marosz s Lindbergem navíc předvedli neskutečnou minelu v obranném pásmu, kterou musel proti Sobotkovi hasit Stezka. Vítkovická přesilová hra mohla pokračovat, ale vysokou hůl, která zasáhla Chlána rozhodčí nepostřehl. V závěru druhé třetiny Marosz u mantinelu dohrál Kempného, kterého přijel okamžitě mstít Němeček, který krosčekem poslal vítkovického útočníka hlavou proti mantinelu.

Po Němečkově zákroku vstoupili vítkovičtí do třetí třetiny v přesilové hře. I přesto, že trenéři lehce pozměnili složení speciálních formací, ke gólu to nevedlo. Ve velké příležitosti se po Lakatošově přihrávce ocitl Mikuš, který měl na střelu dostatek času, ale kotouč se svezl po tyči mimo branku. Vítkovice se dále rvaly o vyrovnávací gól, ale Kalusovo snažení bylo zastaveno hvizdem rozhodčích pro postavení útočícího hráče v brankovišti. Modro-bílí si však museli hlídat také zadní vrátka, protože Sparta dokázala potrápit. Z mezikruží dobře pálil Konečný a z levého kruhu Jandus mířil k tyči, ale Stezka byl rychlejší než kotouč. Chybu ve vítkovické rozehrávce mohl využít Erik Thorell, ale Stezka i nadále držel vítkovické naděje na bodový zisk. Vítkovice měly problém s rozehrávkou v obranném pásmu, ale přece jen se jim povedlo situaci vyřešit a hrozící brejk za cenu faulu přerušil Kempný. Vítkovice kombinovaly, domácím se nepovedlo Bukartse s kotoučem vytlačit do středního pásma, puk doputoval k Lakatošovi, který přesnou střelou vyrovnal – 1:1. Remízový stav ale netrval příliš dlouho. Sparta téměř identicky zopakovala situaci, která předcházela první brance. Rychlým přechodem středního pásma přečíslila vítkovické a z levého křídla zamířil Erik Thorell přesně do vzdálenějšího horního rohu – 2:1. Ale také modro-bílí dokázali rychle zareagovat. Třetí formace měla v útočném pásmu dobrý pohyb, Dej u zadního mantinelu zmáčkl Mikliše, pro volný kotouč si dojel Lindberg, který přesnou zadovkou našel v mezikruží Marka Kaluse, jenž svůj dobrý výkon korunoval vyrovnávací brankou – 2:2. Miloš Holaň následně sáhl k oddechovému času, aby své svěřence v závěru utkání trochu uklidnil. V závěru utkání bylo patrné, že ani jeden z týmů nechce udělat chybu, která by utkání rozhodla. Tvrdou střelu Kempného si Stezka ve změti těl našel a vyrážečkou zlikvidoval.

Prodloužení přineslo gól hned v úvodní minutě. Řepík se elegantní kličkou zbavil Grmana, ale zakončení mezi betony mu Stezka přečetl. Kotouč se ale znovu odrazil k útočníkovi Sparty, který následně dorážkou překonal Stezku – 3:2.

Radek Philipp (HC VÍTKOVICE RIDERA): Hráli jsme poměrně hodně přesilovek a nepomohli jsme si s nimi. Hnali jsme se za vyrovnáním, když jsme vyrovnali, tak jsme dostali z protiútoku gól. Malá dušička, že to nezvrátíme, v nás byla, ale kluci hrábli, srovnali ten zápas. Myslím si, že to bylo vyrovnané utkání a s bodem na obou stranách musí být spokojenost. To, že jsme prohráli v prodloužení, nás samozřejmě mrzí, tam jsme udělali chybu, která rozhodla.

Pavel Patera (HC Sparta Praha): Myslím si, že do zápasu jsme vstoupili dobře, měli jsme dobrý pohyb, dost šancí. Byli jsme rádi za vedoucí gól. Ve druhé třetině vyrovnané utkání, měli jsme dost vyloučených, ale ta oslabení jsme odehráli slušně. Bohužel, když jsme vedli 2:1, tak jsme dostali zbytečný gól zpoza brány, což by se stát nemělo, ale stalo se. Potom jsme byli rádi, že jsme dali vítězný gól.

3:2 PP
(1:0, 0:0, 1:2 – 1:0)

Branky: 15. Sobotka (Řepík, Horák), 52. E. Thorell (Tomášek), 61. Řepík (Sobotka) – 52. Lakatoš (Bukarts), 55. Kalus (Lindberg). Rozhodčí: Hribik, Jeřábek – Hynek, Špůr. Vyloučení: 6:1. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 8 864. Střely na branku: 33:25.

HC Sparta Praha: Kořenář – Krejčík, Moravčík, Kempný, Mikliš, Němeček, Jandus, Polášek – Sobotka, Horák, Řepík – E. Thorell, D. Vitouch, Tomášek – Simon, G. Thorell, Hauser – Safin, M. Vitouch, Konečný

HC VÍTKOVICE RIDERA: Stezka – J. Mikuš, Grman, Koch, Raskob, Gewiese, L. Kovář, J. Stehlík – Bukarts, Krieger, Půček – Fridrich, Chlán, Lakatoš – Dej, Lindberg, M. Kalus – Lednický, Marosz, Krejsa