HC VÍTKOVICE RIDERA110002Prohra

Datum Čas League Sezóna
5.9.2024 18:00 A tým 2024 Příprava

PŘÍPR: OLO – VIT 3:2 SN: V nájezdové loterii byli šťastnější Hanáci

Plán na vítěznou odvetu dostal na olomouckém ledě trhliny hned v úvodu utkání, kdy se v rozmezí devětašedesáti vteřin prosadili Fridrich s Andělem. Vítkovice ale v první třetině vrátil do utkání Barinka a po brance Nellise bylo vyrovnáno. O vítězi musely rozhodnout až samostatné nájezdy, které v deváté sérii rozhodl Sirota.

Vítkovice zamířily do nedaleké Olomouce s cílem oplatit Hanákům týden starou porážku z domácího ledu. Trenér Bruk mohl počítat s navrátilci, kteří se v minulých týdnech účastnili olympijské kvalifikace. Z důvodu nemoci ale zůstal mimo sestavu obránce Auvitu. Radost trenérskému týmu udělaly alespoň útočné řady, které byly kompletní.

V úvodu zápasu měl dobrou šanci Bambula, ale jeho střela skončila na chráničích Škůrka. Jako první tak udeřili domácí. Podél levého mantinelu ve třetí minutě pláchl Petr Fridrich, který zamířil přesně k tyči – 1:0. Vítkovice se ihned vrhly do útoku, ale střela Robertse Bukartse těsně minula levou tyč Machovského branky. Udeřili tak znovu domácí. Pohlednou akci na jeden dotek zakončil po přihrávce Knotka Lukáš Anděl – 2:0. Blízko snížení byla druhá vítkovická formace, ale Zdráhalova střela z mezikruží byla zblokována a zamířila nad. Napodruhé byli ale vítkovičtí úspěšnější, když se na hranici brankoviště prosadil Barinka, který nadvakrát dostal kotouč za Machovského beton – 2:1. Zajímavý brejk se rýsoval pro Kaluse, ale vracející se Plášek měl lepší rychlost. Po zákroku Fridricha, který v brankovišti sekl Klimeše, zůstalo jen u vyčítavého pohledu vítkovického brankáře. Zákroku vysokou holí za vítkovickou brankou už si ale sudí všiml a na trestnou lavici tak musel usednout Prčík. Vítkovičtí se ale bez větších problémů ubránili. Záhy měl vyrovnání na holi Jindřich Abdul, ale jeho střela si nakonec nenašla cestu za Machovského záda. Domácí brzy dostali k dispozici další přesilovou hru, když si ve středním pásmu našli nedovolený zákrok Yetmana. Ridera se ale znovu bez problémů ubránila.

Po drobném zaváhání ve vlastním pásmu se vítkovičtí dostali do brejku, ze kterého zakončoval Abdul na vzdálenější tyč. Ani Barinka o chvíli později nepochodil. Brankou tak skončila až třetí šance Vítkovic. Po Abdulově přihrávce se před Nellisem objevila doslova dálnice a kanadský útočník tak měl dostatek času na to, aby přesně zamířil – 2:2. Hraničních zákroků na ledové ploše přibývalo, ale ani jasné držení Navrátila u mantinelu Vítkovicím přesilovou hru nepřineslo. Naopak z toho byla šance domácích, kterou měl na holi Kusko. O minutu později se už vylučovalo, jenže i tentokrát sudí ukázali na vítkovického hráče. Za podrážení na trestnou lavici usedl Jan Bambula. Modro-bílí byli ale znovu v oslabení precizní. O trochu vzruchu se následně postaral Marcel, kterému už se přestaly pozdávat drobné sekery domácích hokejistů. Ti ale rychle pochopili, že s vítkovickým pořízkem by si neměli zahrávat a celá situace se tak obešla bez pěstí, ale také bez trestů. Chytrá přihrávka Košťálka za obranou domácích našla Robertse Bukartse, kterému před branku okamžitě sprintoval jeho bratr Roberts. Ten ale z první nezamířil přesně a kotouč letěl nad branku Machovského. Pěknou akci vymyslela vítkovická první formace, ale Korenčík v poslední chvíli zahákoval Yetmanovi hůl a ten tak nezakončil. Po tvrdé střele Prčíka se Machovskému roztříštilo plexisklo chránící krk a led tak musel být důkladně uklizen. Rozhodčí tak poslal oba týmy do kabin a zbývající zhruba dvě a půl minuty se odehrály po přestávce.

Nahodilova formace si vytvořila velký tlak, ale modro-bílí si za cenu faulu poradili. Po tvrdém zákroku u mantinelu Nahodil vystartoval po Marcelovi, a ten si to nenechal líbit a svého soka pod kotlem domácích doslova seřezal. Dlouhé minuty se nehrálo a rozhodčí řešili výši trestu. K údivu několika desítek vítkovických fanoušků pětiminutový trest inkasoval pouze Marcel, a to i přesto, že iniciátorem bitky byl jednoznačně útočník domácích. Faul, kvůli kterému byla signalizována výhoda nakonec nebyl ohodnocen trestnými minutami, ale rovnou trestným střílením. K němu se postavil Navrátil, který ale na Klimeše nevyzrál. V oslabení Yetman poslal na zteč Lednického, ale k němu se včas vrátil Plášek, který drobným háčkem vyvedl vítkovického střelce z míry. Vítkovičtí dlouhé tříminutové oslabení ustáli. Po návratu Haška, který odpykával Marcelův trest mohl poslat vítkovické do vedení Rihards Bukarts, ale ten nakonec po dlouhé kličce do forhendu nenašel volné místo v Machovského brance a trefil tyč. První přesilovou hru si vítkovičtí vyzkoušeli v šestapadesáté minutě, kdy Zdráhala nedovoleně poslal k ledu Sirota. Modro-bílí si vypracovali dvě příležitosti. V té první Yetman na vzdálenější tyči hledal Abdula, ale ten puk do sítě neusměrnil a tou druhou byla střela Rihardse Bukartse od modré čáry, ale Machovský si puk směřující k tyči pohlídal.

O vítězi tak nakonec mělo rozhodnout pětiminutové prodloužení. V něm měl obrovskou šanci domácí Orsava, který se řítil sám na Klimeše, ale ten si pohlídal i následnou dorážku u pravé tyče. Po rychlé rozehrávce Klimeše se před Machovského tlačil Prčík, ale ani tato situace branku nepřinesla. Protože ani prodloužení nerozhodlo, přišly na řadu samostatné nájezdy.

V těch našel Plášek mezeru nad Klimešovým ramenem, na druhé straně byl ve třetí sérii střelou mezi betony úspěšný Yetman. Do vedení poslal vítkovické ve čtvrté sérii bekhendovým blafákem Nellis. Káňa musel v páté sérii vyrovnat, a to se mu také přesnou střelou podařilo. V deváté sérii měl štěstí v zakončení olomoucký Sirota, který se tak stal střelcem vítězného gólu – 3:2.

Ohlas trenéra

David Bruk (HC VÍTKOVICE RIDERA): Neměli jsme dobrý vstup do utkání. Ze dvou protiútoků jsme dostali branku. Jsme velmi rádi, že ten tým i za nepříznivého stavu se vrátil zpátky do zápasu a dokázal vyrovnat. Vytvářeli jsme si dost šancí, ale trošičku bych dnes rozporoval, že ve vyrovnaném zápase máme tolik vyloučených a hráli jsme jednu přesilovou hru na konci utkání. Až na ten nešťastný vstup do zápasu jsme tam měli velmi dobré momenty jak dopředu, tak dozadu.

HC Olomouc – HC VÍTKOVICE RIDERA 3:2 SN (2:1, 0:1, 0:0 – 1:0)

Branky: 3. Fridrich (Kusko), 4. Anděl (Knotek), rozhodující nájezd Sirota – 9. Barinka (Prčík, Zdráhal), 27. Nellis (Abdul. Prčík). Rozhodčí: Cabák, Hradil – Hlavatý, Rožánek. Vyloučení: 2:4. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0.

HC Olomouc: Machovský (Sedláček) – Ondrušek, Černý, Sirota, Škůrek, Korenčík, Řezníček, Mareš – Káňa, Musil, Orsava – Plášek, Kusko, Navrátil – Fridrich, Nahodil, Kohout – Anděl, Knotek, Doktor

HC VÍTKOVICE RIDERA: Klimeš (Pařík) – Prčík, Košťálek, Marcel, Demel, Mikuš, Bialy, Glos – Abdul, Yetman, Nellis – Bambula, Barinka, Zdráhal – Ro. Bukarts, Hladonik, Ri. Bukarts – Kalus, Claireaux, Lednický – Hašek