HC Olomouc1102Výhra
HC VÍTKOVICE RIDERA0000Prohra

2.11.2021 18:00 A tým 2021-2022 21

OLO – VIT 2:0: Vítkovice nenašly recept na bezchybného Lukáše, moravské derby rozhodl Krejčí

Vítkovičtí toužili po prodloužení série neporazitelnosti, ale v cestě jim dnes stál urputný soupeř, který spoléhal především na pevnou defenzivu a hvězdného Davida Krejčího, který se podepsal pod obě dnešní branky. Zodpovědný defenzivní výkon Olomouce navíc podpořil bezchybně chytající Lukáš, který nedovolil vítkovickým střelcům skórovat.

HC OlomoucMalé moravské derby, tentokrát na hanácké půdě. Vítkovice do Olomouce vyrazily ve zcela totožné sestavě, v jaké v neděli porazily na domácím ledě Pardubice a zapsaly tak čtvrtou výhru v řadě. Modro-bílí mířili do hájemství kohoutů k první konfrontaci s týmem vedeným hvězdným Davidem Krejčím a řadou exvítkovických hráčů i členů realizačního týmu.

V úvodu měli velkou šanci domácí, když Tomeček hledal střílenou přihrávkou v předbrankovém prostoru Davida Krejčího, ale Roman Polák srazil kotouč do bezpečí. Ve druhé minutě podrazil Rašner Svačinu a Vítkovice měly k dispozici první přesilovou hru. V té z mezikruží střílel nepřesně Illéš. Od modré to dvakrát zkoušel Solovjev, kterého nadvakrát vychytal Lukáš, který si poradil i s dorážkou Marosze. O chvíli později mohli hrát přesilovku také domácí, ale Káňa odvolal faul Lukáše Kováře, takže se pokračovalo v plném počtu. Dujsíkovu střelu od modré si Stezka našel i přes clonu Knotka a bránícího Galvinše. Snahu Vítkovic na malou chvíli utnul zbytečně faulující Kalus. Olomoučtí předvedli zajímavou kombinaci, na jejímž konci byl nepřesně střílející Krejčí. Ten byl v dobré příležitosti i o chvíli později, kdy ale místo střely hledal před branku najíždějícího Knotka s Nahodilem. Stezka jeho záměr ale přečetl a kotouč zachytil. Po návratu Kaluse z trestné lavice se v plném času dlouho nehrálo, protože Kusko podrazil Svačinu. Vítkovice ale v přesilovce nevymysleli vůbec až na Illéšovu střelu, kterou Lukáš vyrazil. Na druhé straně musel zasahovat Stezka proti Tomečkovi. Po rozmíšce za brankou domácích, do které se zapojil Ondrušek a Kalus, se hrálo ve čtyřech, tedy až do chvíle, kdy se faulu dopustil Plášil, který tak daroval Olomouci přesilovou hru 4 na 3. Olomoucké čtveřici k využití stačilo pouhých 6 vteřin, když Krejčí čistě vyhrál buly a vybruslil si na levý kruh, kde jej osamoceného našel přesnou přihrávkou Rašner, Stezka se již nestihl přesunout ke své pravé tyči – 1:0. Zbytek třetiny nenabídl atraktivní podívanou a k vidění byly pouze náznaky šancí.

V úvodu druhé třetiny nahazovali na branku Polák se Stehlíkem, ale Lukáš bez problémů kryl. Náznak šance byl k vidění po akci Illéše, který se v rohu zbavil Rašnera, ale zároveň přihrávkou nenašel Hrušku číhajícího před brankou. Do šance se individuálně dral Lednický, ale v rozhodující chvíli upadl v souboji s bránícím hráčem. Klimkovu střelu z levého kruhu Stezka bez problémů kryje před dorážejícím Ondruškem. Na druhé straně si od mantinelu vybruslil Stehlík na střed hřiště, ale svou střelou trefil pouze prvního bránícího hráče. Kličkovanou si s vítkovickými obránci zahrál Vojtěch Tomeček. Za záchrannou brzdu tak musel zatáhnout Koch. Olomoučtí v přesilové hře kombinovali v pásmu a proti Rašnerově střele od modré zasahoval Stezka. Ten si poradil také se střelou Krejčího z pravého kruhu. Dvakrát od modré tvrdě pálil Škůrek, ale první střela byla nepřesná a druhou obětavě zblokoval Krejsa. V polovině zápasu si tvrdě, ale čistě počkal Koch na Tomečka, který souboj dlouho vydýchával v kleče a následně i na střídačce. Ohrozit branku chtěl také Solovjev, který si dobře vyjel od mantinelu a nahozením hledal tečujícího Hrušku se Svačinou, kteří ale nebyli dostatečně důrazní. Ve 31. minutě si hodně tvrdě počínal u mantinelu Roman Polák, který od rozhodčích k překvapení vítkovických inkasoval trest do konce utkání za vražení na hrazení. Stezka navíc v ponechané výhodě musel zasahovat proti dobré střele Strapáče. Přesilovka domácích ale zanedlouho skončila, když Lukáš hrál s pukem na hraně koncové čáry a od rozhodčích si vysloužil dvě minuty za zdržování hry a za následnou reakci také dvě minuty za nesportovní chování. K vidění tak byla dlouhá hra ve čtyřech, ve které Kucsera orazítkoval spojnici brankové konstrukce. Ve 39. minutě Kovář vystavil pod tlak nepřesnou přihrávkou Kocha, který přišel o kotouč a David Krejčí pohotově z otočky našel v mezikruží připraveného Káňu, který vymetl roh Stezkovy branky – 2:0.

Třetí třetina začala opatrným hokejem. Na modré čáře úspěšně kombinoval Krenželok s Krejsou, ale nebylo z toho ohrožení branky. Svačina s pukem na holi dlouho kroužil útočným pásmem, než přihrávkou vybídl ke střele Kováře. Ten ale trefil pouze záda bránícího Dujsíka. Střílel také Koch, který sice netrefil branku, ale kotouč se zajímavým odrazem o zadní mantinel odrazil do brankoviště, kde jej Lukáš musel přeskočit, aby si jej sám nesrazil do branky. Zajímavé situace na obou stranách, Solovjev zkoušel překvapit Lukáše ze středního pásma. Olomoucký brankář zasahoval maskou. Okamžitě následoval protiútok, kde musel Stezka zasahovat proti Burianovi. Od modré čáry tvrdé pálil Dej, ale Lukáš pozorně vyrazil kotouč do rohu. Nešťastným odrazem se kotouč dostal k volnému Kolouchovi, který střílel hned dvakrát. Poprvé jej vychytal Stezka a druhou ránu obětavě zblokoval Krenželok. Po obkroužení branky to zkoušel Illéš, ale neuspěl stejně jako o malou chvíli později Hruška. Sedm minut před koncem Klimek přebruslil Kováře, ale celou situaci naštěstí vyřešil Stezka, který byl úspěšný i proti střele Grocha. Necelých šest minut před koncem dostaly Vítkovice možnost přesilové hry. Po střele Solovjeva bylo před Lukášem živo, ale Marosz ani Hruška se k dorážce nedostali. Následně Marosz hledal křižnou přihrávkou Illéše, ale do přihrávky se vložil Škůrek. Další střelu Solovjeva tečoval Marosz mimo. Vítkovice se snažily usadit v útočném pásmu, ale příliš se jim to nedařilo. Střelu Fridricha kryl pohotově Lukáš. Vítkovičtí se v závěru přece jen usadili v pásmu, ale nesáhli k oddechovému času ani k odvolání Stezky. Jan Lukáš v brance Olomouce kryl všechny střely Vítkovic, které tak odjíždějí do Ostravy bez bodu.

Zdeněk Moták (HC Olomouc): Čekali jsme těžkého a houževnatého soupeře, který výborně brání. To se ukázalo jako pravdivé. Ten zápas byl vyrovnaný, bojovný. Myslím si, že na obou stranách byl dostatek osobních soubojů i dobré bruslení. My jsme vstřelili v první třetině gól z přesilové hry, a od toho jsme se odrazili. Myslím si, že jsme dnes velice dobře bránili. To, co nám v minulých duelech nešlo, ta obranná hra jako celek, tak dnes jsme hráli velice dobře do obrany a soupeře jsme nepouštěli do přečíslení.

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA): Já to moc kladně hodnotit nemůžu, když jsme nedokázali vstřelit ani jednu branku, od které bychom se třeba nějak odpíchli. Začátek zápasu dobrý, měli jsme šanci hrát přesilovou hru. Celkově jsme ale dnes nesehráli přesilovky vůbec dobře. Hra byla možná trochu rozkouskovaná na spoustu vyloučení, takže nebylo to v takovém tempu, jaké bych pro mužstvo potřeboval. Nicméně si myslím, že jsme si žádnou vyloženou šanci nevytvořili. Možná krom jedné. Olomouc spoustu střel zblokovala. Musím pogratulovat Olomouci k výhře.

2:0
(1:0, 1:0, 0:0)

Branky: 14. Krejčí (Rašner, Káňa), 39. Káňa (Krejčí). Rozhodčí: Hodek, Šindel – Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 6:4. Využití: 1:0.V oslabení: 0:0. Diváci: 4 043. Střely na branku: 27:20

HC Olomouc: Lukáš – Ondrušek, Groch, Rašner, Škůrek, Řezníček, Dujsík – Káňa, Krejčí, Tomeček – Burian, Knotek, Kucsera – Strapáč, Kolouch, Olesz – Kusko, Nahodil, Klimek

HC VÍTKOVICE RIDERA: Stezka – Solovjev, R. Polák, Galvinš, Plášil, Koch, J. Stehlík, L. Kovář – M. Kalus, Dej, R. Bondra – Svačina, J. Hruška, Illéš – Lednický, Marosz, Fridrich – Bernovský, L. Krenželok, Krejsa