HC KOMETA BRNO00112Výhra
HC VÍTKOVICE RIDERA10001Prohra

14.3.2021 17:00 A tým 2020-2021 PK4

PK4: KOM – VIT 2:1 PP: Poslední slovo měla v Brně opět Kometa

Do rozhodujícího pátého zápasu dospěla série mezi Vítkovicemi a Brnem. Rozhodl o tom čtvrtý zápas, který opět za stavu 1:1 dospěl do prodloužení. Kometa v nastaveném čase ustála tlak Ostravanů a pak i se štěstím vlastního gólu hostů srovnala sérii na 2:2.

HC Kometa Brno

V sobotu Kometa odvrátila první mečbol Vítkovic, a tak se oba týmy střely na brněnském ledě v neděli ke čtvrtému duelu série předkola. Ostravané nastoupili beze změn v sestavě, stejně, jako domácí.

Kometa začala utkání o něco lépe, ve 2. minutě vyrazil do samostatného poloúniku Jakub Valský, ale blafákem minul bránu. Brňané zatlačili soupeře, ale výsledkem byl útočný faul, který přihrál přesilovou hru Vítkovicím. Většinu následné dvouminutovky opanovala pozičně Kometa, až v závěru přesilovky se hosté dostali k šanci, Polákův příklep skončil v náruči Vejmelky. V 5. minutě se k odraženému puku před bránou dostal Daniel Rákos, pohotově pálil, Daniel Dolejš ale dokázal i v pohybu puk zachytit. Vítkovice kontrovaly v 7. minutě přečíslením dvou proti jednomu, Jan Schleiss se přihrávkou na levou stranu zbavil posledního bránícího hráče, ale puk přijímající Vladimír Svačina ani nadvakrát Vejmelku nepřekonal. Ostravané se snažili zlepšit pohyb a přechod do útočného pásma, občas zbytečně je ale brzdila nepřesná kombinace. Dramatické momenty přinesla 8. minuta, kdy se do brankoviště Vítkovic tvrdě obořil Jakub Klepiš, důraz v dorážkách u Dolejše ocenila defenziva hostů tím, že se na domácího forvarda doslova sesypala. O nějakém gólovém momentu ale nemohlo být ani řeči, puk zůstal před čarou po celou dobu. Hned poté se po pravém křídle utrhl Kusko, ale přehození kotouče na bekhendovou stranu při zakončení se ukázalo jako chybná varianta. Kometa v 10. minutě operovala ve třetině Vítkovic, jenže ztratila kotouč, volný puk mířící do pásma domácích nenápadně dojel zapomenutý Rob Flick, posunul na stranu k zakončení Marka Kaluse a Ostravané otevřeli skóre – 0:1. Domácí museli přidat na rychlostním stupni, tlačili se důrazně do útočného pásma, ale troskotali na nepřesné souhře. Vítkovičtí styl hry neměnili, byli důrazní, spíše kompaktní do defenzivy, i když i na nich byl znát určitý diskomfort. Střela Svozila z 15. minuty přidělala Dolejšovi minimálně jednu vrásku na čele. Ještě větší potíže přinesla 16. minuta, kdy na trestnou lavici putoval střelec vítkovického gólu Kalus a krom dvou minut dostal za vražení zezadu ještě osobní desetiminutový trest. Vítkovičtí byli pod tlakem, ale dokázali jej ustát. První třetinu ukončila vzájemná šarvátka mezi Hollandem a Flickem, oba byli shodně potrestáni.

Druhá třetina se následkem dvojitého vyloučení hrála ve čtyřech na obou stranách. Začala nenápadným průnikem Lakatoše, jeho bekhendový pokus ale jen těsně líznul brněnskou branku. Faul Schneidera navíc krátce na to dopomohl hostům k výhodě. V ní puk hodně létal kolem Vejmelky, v jednom momentu měl před sebou Svačina a následně Krenželok mnoho volného prostoru, ale jen zlomek času na trefení letícího kotouče, velké šance zůstaly nevyužity. Stejně jako pokus Flicka z mezikruží. Tvrdé souboje byly stále k vidění a Brňané se v rovnovážném stavu snažili vytvářet si šance a dostávat soupeře pod tlak. Odpovědí Vítkovic byla snaha o zrychlení hry, na ledě se každopádně odbývala již tradičně urputná přetahovaná. Ve 28. minutě si hosté vytvořili tlak v pásmu, střela Pyrochty mohla projít, nebo alespoň vytvořit z dorážky pozici pro clonícího Krenželoka, ale Vejmelka puk zachytil a udržel. Krátce na to našel v brejkové situaci Malleta Polák, kanadský forvard se natlačil s pukem před Vejmelku, ale efektivně zakončit s bránícím hráčem na zádech nedokázal. Brňané kolem půlky utkání museli poprvé delší čas myslet také na obranu, respektive více, než na útok. Vítkovičtí dobývali území Jihomoravanů, v jedné situaci se sám do problémů dostal svou snahou rozehrát z mezikruží Vejmelka, ale jeho spoluhráči dokázali pokrýt pokusy Ostravanů o střely do takřka prázdné brány. Až od 33. minuty zase více do hry začala promlouvat Kometa. Dolejš během deseti sekund zlikvidoval snad pět střel a dorážek, mezi nimi domácí dokonce nastřelili brankovou konstrukci. Komerční přestávka byla pro hosty vysvobozením z drtivého tlaku domácích. Brňané se ve 35. minutě radovali ze vstřelení branky, ale hosté rozporovali a pro bránění brankáři v zákroku využili trenérské výzvy. Sudí delší čas prohlíželi situaci, což dávalo znát, že moment nebyl zcela jednoznačný, ale nakonec přece jen dali zapravdu hostům, výzva byla úspěšná, gól neplatil a vedení nadále drželi Vítkovičtí. Zdvižený prst ale na jejich stranu, protože Kometa sehrála situaci hodně precizně, když Mueller našel od zadního mantinelu před bránou přesně střílejícího Holíka, Ostravané si pro svůj vlastní klid nemohli dovolit další klopýtnutí. Ve 39. minutě Lakatošova střela skončila na výstroji jednoho z bránících, ale nepříjemně vypadla před Vejmelku, překvapení se nekonalo, brankář puk stačil postřehnout. Čtvrtminutky před druhou sirénou, aby toho nebylo na domácí málo, nastřelil Lakatoš tyčku.

Třetí perioda startovala ve čtyřech hráčích na obou stranách, zásluhou pozdní šarvátky Kučeříka se Schleissem. A krátce po rozehrání se do sebe opět hráči zaklesli při přerušení. Aby také ne, Kometa musela dát do těchto dvaceti minut po všech stránkách úplně všechno. Ve 42. minutě pálil nebezpečně z mezikruží opět Petr Holík, Dolejš kryl. Vítkovičtí toho směrem dopředu v úvodních okamžicích třetí části nevymysleli, vlastně ani nemohli, museli odolávat nájezdům a ztečím brněnského celku. Ve 45. minutě hledal Mueller ze strany před bránou najíždějícího Schneidera, naštěstí pro hosty však přihrávka vzduchem nebyla přesná. Až ve 47. minutě se začali Ostravané tlačit také před Vejmelku, nejprve Hruška středem, následně hodně dravě Flick z pravé strany. Ideální příležitost si vypracoval i z levé strany unikající Lukáš Krenželok, mířil nad rameno, ale přestřelil. Možnost se domácím naskytla v 50. minutě po ataku Pyrochty na Rákose. Kometa rozvážně zakládala přesilovkový vzorec. Po střele Krále tečoval pod víko vítkovické branky Jakub Klepiš, domácí se radovali, ale trenér Holaň podruhé v zápase využil možnosti trenérské výzvy. Tentokrát mu ale sudí už zapravdu nedali, Dolejšovi bráněno nebylo a remíza platila – 1:1. Je jasné, že srovnání způsobilo ještě větší oživení hry Komety, Vítkovičtí se potřebovali zkonsolidovat a soustředit na svou hru. V 56. minutě zahrozil Mueller atakem po křídle. Úplný závěr třetí třetiny byl přetahovanou na obou stranách, ale změna remízy nepřišla. Na řadu muselo přijít prodloužení.

Nastavený čas otevřela šance hostí, Lakatoš blokoval i tečoval před Vejmelkou, ten ale puk zachytil. Krátce po něm pálil Flick. Nepříjemný moment v 62. minutě zažil obránce Gewiese, který po střetu ve středním pásmu zůstal ležet na ledě a přímo na ploše musel být ošetřen lékařem. Po rozehrání zase po střetu v rohu zůstal na ledě ležet domácí Dávid Bondra, ten ale ošetření doktorem nepotřeboval. Daniel Dolejš poprvé hasil ohrožení své brány v 63. minutě. Krátce na to mohl rozhodnout z mezikruží Rákos, ale v ideální šanci přestřelil. Kometa převzala iniciativu a nějaký čas dělalo Ostravanům vůbec problém přejít do útočné fáze. To naštěstí netrvalo dlouho. V 66. minutě zahrozila vítkovická první formace, ale Vejmelka ani po sérii pokusů v pásmu nekapituloval. A pak přišel blesk z čistého nebe. Střela Rhetta Hollanda i za přispění nešťastné teče hostujícího Marka Kaluse proklouzla Danieli Dolejšovi mezi betony a bylo rozhodnuto – 2:1.

Rozhodující pátý zápas se bude hrát v úterý 16. března na ostravském ledě.

Jiří Horáček (HC Kometa Brno): Jsme všichni rádi, že do puntíku plníme to, co jsme si řekli v Ostravě po druhém zápase. Chceme hrát neustále tak, jak ve třetí části druhého zápasu a to se nám daří. Tým šlape, dře, bojuje a jde do zápasu s jasným cílem, že chce vyhrát. Jsme hrozně rádi, že je série vyrovnaná a uděláme vše, abychom postoupili.

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA): Je to škoda, protože si myslím, že jsme hráli velice dobře. Bylo to celkově vyrovnané utkání, stejně jako je vyrovnaná celá série. Rozhodují maličkosti, je to o detailech, Kometa vyrovnala, v prodloužení vyhrála buly a rozhodla. Vyhráli jsme dvakrát doma, výhoda je na naší straně a nevidím důvod, proč bychom nevyhráli znovu.

PŘEDKOLO – 4. zápas

HC Kometa Brno – HC VÍTKOVICE RIDERA 2:1 PP (0:1, 0:0, 1:0 – 1:0)

Stav série: 2:2

Branky: 52. Klepiš (Král, Mueller), 67. Holland (Bondra, Bartejs) – 10. Kalus (Flick). Rozhodčí: Pešina, Hejduk – Ondráče, Špůr. Vyloučení: 4:4, navíc Kalus (VIT) 10 minut osobní trest za vražení zezadu. Využití: 1:0. Bez diváků. Střely na branku: 35:35

HC Kometa Brno: Vejmelka – Král, Zámorský, Kučeřík, Holland, Gulaši, Svozil, Bartejs – Zaťovič, Holík, Mueller – Valský, Rákos, Vincour – Plášek, Klepiš, V. Němec – Bondra, Kusko, Schneider

HC VÍTKOVICE RIDERA: Dolejš – Pyrochta, R. Polák, Galvinš, Gewiese, Koch, L. Kovář, R. Černý – L. Krenželok, J. Hruška, Lakatoš – Svačina, Mikyska, Schleiss – Mallet, Flick, Kalus – Fridrich, Werbik, Dej