HC DYNAMO PARDUBICE0112Prohra
HC VÍTKOVICE RIDERA0303Výhra

29.9.2019 17:00 A tým 2019-2020 06

PCE – VIT 2:3: Z pardubického ledu se třemi body

Nejprve ustály nástup domácích, prosadily se v oslabení i v přesilovce, v závěru si pohlídaly náskok. Vítkovice vezou z Pardubic tři body po vydařeném kolektivním výkonu.

HC Dynamo PardubiceV totožné sestavě, jako v pátečním utkání proti Kometě, se představili Ostravané na ledě Pardubic. Domácí v dosavadním průběhu sezony zvítězili jen v jednom utkání a na vlastní půdě chtěli stůj co stůj uspět. Do branky se proti svému někdejšímu týmu nepostavil Jakub Štěpánek, naopak forvard Radoslav Tybor se proti mužstvu, ve kterém strávil poslední tři sezony, postavil hned v první útočné formaci.

Samotný začátek utkání mnoho šancí nepřinesl. Až v 7. minutě se do přečíslení dostali Harju s Tyborem, Svoboda si proti nim hodně povyjel a přestože jej domácí překonali, nebyli s to puk zasunout do klece. Pardubice tím ožily, dvakrát po sobě nebezpečně pálil Hovorka, Svoboda byl na místě. Nátlak Dynama mohl být ještě vyšší, když putoval na trestnou lavici Trška, ale v přesilové hře domácích, navzdory oslabení, ohrozil Kacetla průnikem Lakatoš. Ve 14. minutě se dostal do samostatného úniku domácí Hovorka, na Svobodu vyzrál, ale toho zachránila branková konstrukce. Kouč Jakub Petr rozhodně nebyl na střídačce svého týmu klidný, během jedné z komerčních pauz domlouval svému týmu velice emotivně. Proslov měl efekt. Roberts Bukarts byl v 16. minutě hodně nebezpečný u Kacetla a pardubický brankář musel zasahovat i proti následným střelám Výtiska a Černého. Závěr první třetiny patřil díky dalšímu vyloučení na straně Ostravanů opět domácím, v útočném pásmu tlačili, vytěžili z toho také střely Hovorky a Pichého, avšak bez gólového efektu.

Vítkovický nástup do druhé třetiny, přístup ke hře, jasně proklamoval, že modro-bílí nehodlají nadále koncentrovat své síly především na bránění se. Hned zkraje třetiny to zajiskřilo mezi Piché a Kurovským. Ondřej Kacetl v bráně Pardubic byl ve větší permanenci. Dynamo se snažilo spoléhat na účinné brejky. V kombinaci těchto dvou faktorů se na ledě odehrávala zajímavá přetahovaná. Tu rozčíslo třetí vyloučení na straně Vítkovic, ale nešlo o převahu Dynama, naopak. Vítkovice se prosadily navzdory oslabení. Dominik Laktoš udržel útočné pásmo a před bránou našel Jana Schleisse, který se nemýlil – 0:1. Pardubice v pokračující přesilové hry dokázaly odpovědět, Radoslav Tybor zahájil akci v brankovišti Vítkovic, kde se rychle zorientoval Johan Hajru a pohotovou dorážkou srovnal – 1:1. Po návratu do pěti hráčů v poli však Vítkovice převzaly iniciativu v zápase. A brzy se to projevilo ve skóre. Po nastřelení Šimona Stránského ve 30. minutě dorážel pohotově z kruhu za Kacetlova záda David Kvasníčka – 1:2. A další ohrožení pardubické klece přinesla první přesilová hra Vítkovic, které ze strany modro-bílých chyběl opravdu jen ten gól, jinak byla sehrána zajímavě. Ve 33. minutě pálil ze strany Ecklund, ale jeho střele chyběl správný směr. Jenže zatímco Pardubice jen nebezpečně pálily, Vítkovice byly efektivní. Druhá přesilovka hostů skončila navýšením skóre, z jejich pohledu. Na kruhu napřáhl Petr Šidlík a prostřelil vše, co mu stálo v cestě – 1:3. Jindy velice pozitivní publikum českého hockeytownu začalo pomalu ztrácet trpělivost a při dalším přesunu hry před Kacetla začalo na domácí borce, nikoli na útočící hosty, pískat. Dynamo mohlo oživit přečíslení ve vlastním oslabení, ale Kolář puk nezužitkoval.

Vítkovice zahájily třetí periodu úspěšně ubráněným oslabením. Bylo jasné, že Dynamo se bude snažit stupňovat svůj výkon a hlavně nátlak na soupeře, ale Ostravané dobře napadali už v úvodu rozehrávku Pardubic, pro které bylo tak založení každé útočné akce sebekomplikovanější, nemluvě o rozvinutí útočného plánu. Jenže Dynamo rozhodně neřeklo poslední slovo, se štěstím se Východočeši dostali na dostřel. Rána Rhetta Hollanda se otřela před Svobodou o Výtiskovy brusle a tím puk změnil směr a doklouzal do vítkovické klece – 2:3. Z momentu vytěžili domácí maximum, jejich slibný tlak ukončil až útočný faul Jana Zdráhala. Hra se uklidnila, Pardubickým se nedařilo navázat na předešlý tlak a Vítkovice se logicky nikam příliš nehnaly. Čas utíkal domácím hodně rychle, závěrečnou zteč plánovali od 57. minuty. Aktivita jim upřít nešla, ale modro-bílí odolávali statečně a hlavně zdárně. Jedinou větší šancí této mezihry byl výpad Mandáta, jinak Ostravané drželi puk v obranné třetině soupeře, tedy daleko od Svobody. Pardubice byly k vyrovnání hodně daleko. V poslední minutě si trenér Lubina vzal oddechový čas a samozřejmě vrátil tým na led v šesti bez brankáře. Dynamo se usadilo v pásmu, ale Vítkovice odolaly a potvrdily zisk tří bodů.

Radek Bělohlav (HC Dynamo Pardubice): My bychom potřebovali nějaký takovýto zápas otočit, ubojovat, to se nám nepovedlo. Hokej se hraje prostě šedesát minut, my jsme hráli relativně dobře první a třetí třetinu. Nástup do druhé třetiny se nám vůbec nepovedl, pokračovalo to dál a druhou třetinou jsme si to prohráli. Potřebujeme to zlomit, kdybychom dneska dokázali proměňovat šance, ten zápas by byl jiný. Potřebujeme nějaký ubojovaný zápas, nepovedlo se to.“

Jakub Petr (HC VÍTKOVICE RIDERA): V úvodu zápasu byly paradoxně věci, na které jsme se zaměřovali včera v souvislosti s pátečním zápasem s Kometou, kdy jsme měli v první třetině spoustu ztrát kolem modré čáry. Věděli jsme, že Pardubice umí reagovat po těchto ziscích, mají obrovské smrtící brejky a v úvodních osmi minutách jsme tam měli snad šest ztrát, buď už v útočném pásmu nebo kolem modré čáry a tam to byla chvíle, kdy jsme o ten zápas mohli přijít. Pak po důrazné domluvě jsme hru zlepšili a vrátili jsme se k našemu živelnému hokeji. Jednu dobu se hrál hodně divoký hokej, propadání na obou stranách, šance a tak dále, takže do nějakých větších rozborů se nebudu určitě pouštět. Jenom tak obecně, tahle parta mě začíná hrozně bavit. Jsme rádi, že jsme tu koncovku zvládli, protože pořád se apeluje na to, hrajte mladé týmy a mladé hráče, evidentně nám v úvodu sezony pak ta zkušenost v koncovkách chyběla. Já jsem dnes pro ten tým rád, že jsme to i se štěstím zvládli a gratulace do kabiny ke třem bodům.

HC Dynamo Pardubice – HC VÍTKOVICE RIDERA 2:3 (0:0, 1:3, 1:0)

Branky: 28. Harju (Tybor), 48. Holland – 27. Schleiss (Lakatoš), 30. Kvasnička (Š. Stránský), 36. Šidlík (Trška). Rozhodčí: Hejduk, Šindel – Ganger, Klouček. Vyloučení: 4:5. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 6 388. Střely na branku: 31:27.

HC Dynamo Pardubice: Kacetl – Ecklund, Holland, Kolář, Piche, Mikuš, J. Zdráhal, M. Ivan – Harju, Kousal, Tybor – Látal, Kloz, Hovorka – Mandát, Poulíček, Machala – M. Machač, Pochobradský, Matys

HC VÍTKOVICE RIDERA: M. Svoboda – T. Černý, Trška, Šidlík, D. Krenželok, Výtisk, Kvasnička, Bodák – Bukarts, Š. Stránský, Lakatoš – Kurovský, Vopelka, Schleiss – Dej. E. Němec, Mallet – Baláž, Werbik, Guman